kaloň

Kaloni ze ZOO Olomouc si pochutnali na prvomájových větvičkách

Foto ZOO Olomouc

Někdo se pod nimi líbá, jiný si na nich rovnou pochutná. Řeč je o prvomájových rozkvetlých větvičkách. „Kaloni vzali za vděk jarem a květy třešně jim opravdu moc chutnaly,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká ZOO chová kaloně rodriguezské od roku 1999. Narodilo se v ní prozatím celkem 196 jedinců. V pavilonu panuje obrácený světelný režim, což znamená, že se v něm přes den simuluje noc. Je to proto, aby návštěvníci měli možnost spatřit kaloně aktivní. Večer se v pavilonu rozsvítí a kaloni se uchýlí k odpočinku.

Kaloni v ZOO Olomouc přivedli letos na svět nejvíc mláďat za celou dobu chovu

Foto ZOO Olomouc

Historicky nejvyšší počet narozených mláďat během jednoho roku za celou dobu existence Pavilonu netopýrů hlásí kaloni z ostrova Rodriguez. Celkem 16 mláďat různého věku mohou vidět i návštěvníci.

„Samostatná mláďata už poletují volně. Některá s takovým nadšením ze života, že to kolikrát vypadá, že nevyberou zatáčku a dojde k bližšímu setkání s návštěvníky. Menší mláďata se drží prozatím matek, které o ně do jejich 2-3 měsíců věku pečují. A do toho běhají klokánci, se kterými je pojí poklidné soužití. Zkrátka a dobře, v Pavilonu netopýrů je pořádně živo,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

V pavilonu netopýrů v ZOO Olomouc to žije mláďaty

foto ZOO Olomouc

Pavilon netopýrů, který obývají kaloni z ostrova Rodriguez, prošel svou obnovou. Kaloni se co nevidět dočkají i noční oblohy. Čekání na ni si zpříjemňují odchovem mláďat. A je jich hned několik! „V těchto dnech 3 mláďata, která se narodila v průběhu února a března, začínají osamostatňovat, přibyla na váze a jsou konečně k vidění,“ zve do pavilonu zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká ZOO chová kaloně zlaté od roku 1999. Narodilo se v ní prozatím celkem 184 jedinců. V pavilonu panuje obrácený světelný režim, což znamená, že se v něm přes den simuluje noc. Je to z toho důvodu, aby návštěvníci měli možnost spatřit kaloně aktivní. Večer se v pavilonu rozsvítí a kaloni se uchýlí k odpočinku.

Olomoucká zoo se dočkala prvního mláděte

foto ZOO Olomouc

Velmi často se stává, že první narozené mládě roku bývá kotul veverovitý. Ale letos ho v Olomouci o pár hodin předběhl kaloň rodriguezský.

„Mládě narozené 2. ledna prospívá dobře, vše nasvědčuje tomu, že se mu dobře povede i v budoucnu. Jeho matka ho ukázkově kojí, a dokonce můžeme pozorovat i vzácný jev, kterak se ke kojení připojuje i odrostlejší mládě roku loňského,“ uvádí zoolog Jitka Vokurková. Kaloň rodriguezský je nazýván též kaloň zlatý. Olomoucká zoo je chová od roku 1999, za tu dobu se v ní narodilo 177 mláďat.