ZOO Olomouc

Zoo Olomouc vítá další zubří mládě

Foto ZOO Olomouc

Dvacátého června se rozšířila skupina zubrů evropských o další mládě a dnes již bylo k vidění. „Je to samička a možná k ní přibude ještě v brzké době sourozenec,“ upřesňuje zooložka Jitka Vokurková. Zubr evropský je impozantním živočišným druhem, který hraje po tisíce let klíčovou roli v přírodě starého kontinentu. Záchrana tohoto druhu se stala symbolem mezinárodního úsilí o ochranu přírody v celé Evropě.

Domovinou zubra evropského byla Evropa a část Asie. Obýval lesní a lesostepní biotopy. Lov a devastace přirozeného prostředí ho však přivedly na hranici vymření. Ze tří geografických poddruhů (evropský, kavkazský a karpatský) se před vyhubením podařilo zachránit pouze poddruh evropský. Zubr evropský má dvě genetické linie. Bez příměsi kavkazské krve, tzv. nížinná (Bělověžská) linie, kterou zakládalo 7 čistokrevných zvířat (4,3). Kavkazská krev pak koluje u zubrů tzv. nížinně – kavkazské linie. I zubr evropský byl však počátkem 20. stol. v přírodě vyhuben.

ZOO Olomouc ukazuje medojedí medové hody

ilustrační foto

To, že medojedi jedí med, se zkrátka ví. Jak ale vypadají takové medojedí medové hody přímo v ZOO Olomouc, se můžete podívat v galerii. „Samec se samicí kromě pravidelné krmné dávky v podobě kuřat dostali na přilepšenou i medové plástve s trubčím plodem. Pochutnali si na nich náramně a toto pro ně v přírodě běžné obohacení jídelníčku je nepochybně potěšilo,“ uvádí zooložka Libuše Veselá.

Medojed je chován v ZOO velmi zřídka. Na celém světě se jedná jen o 16 institucí, v Evropě o 6, z toho 3 české zoo. Medojed je totiž proklatě chytré zvíře a zajistit jeho výběh tak, aby jej nepřekonal, je docela chovatelský oříšek. Olomouckou skupinu zakládali v roce 2018 jedinci, pocházející z míst svého přirozeného výskytu v Africe. Olomoucká zoo prozatím odchovala celkem 3 mláďata.

Zoo Olomouc se zapojila do ochrany chřástala. Ohrožuje ho dobytek, vysoušení luk i žací stroje

Foto ZOO Olomouc

Pojďte s námi na noční dobrodružnou výpravu přírodovědců, v jejichž týmu stanul i zoolog Zoo Olomouc Jan Kirner. Cílem byl monitoring chřástala polního, včetně mapování početnosti volajících samců na vhodných lokalitách, jejich následná ochrana a práce s místními zemědělci. Tato činnost probíhá na Šumavě už od roku 2010 za personální podpory Zoologické a botanické zahrady města Plzeň, Zoo Jihlava a od letošního roku i Zoo Olomouc.

„Opeřence kroužkujeme, měříme délku křídla, zobáku, ocasu, nártu, vážíme a určujeme stáří. Letošní červnové mapování přineslo 16 volajících samců, z nichž se 10 podařilo odchytit, a dokonce mezi nimi byli dva jedinci, které náš tým na stejných lokalitách kroužkoval přesně před rokem. Je až neuvěřitelné, že tak malá „slepička“ za tu dobu zvládla otočit Afriku, v pořádku se vrátit na stejné místo uprostřed Šumavy a ucházet se o přízeň samičky. Ve srovnání s minulým rokem došlo k vzestupu, ale obecně je trend populace klesající,“ dodává Kirner.

Neviděli ho, ale věří, že existuje. Mládě medojeda je utajené

Foto ZOO Olomouc

Ve světě 16, v Evropě 6, z toho 3 české a mezi nimi i ZOO Olomouc. Řeč je o počtu chovatelských institucí medojeda kapského, jehož rozmnožení v zajetí představuje velkou vzácnost. V olomoucké zoo se to však opět podařilo. „Mládě, přišlo na svět 30. května 2022. Nikdo ho ale doposud neviděl, matka Kali ho velmi pečlivě střeží ve své budce, dává však o sobě vědět charakteristickým hlasem,“ uvádí zooložka Libuše Veselá.

Rodiče jsou stejní jako u předchozích dvou mláďat, původní pár, který přišel do naší zoo v roce 2018. „Samička narozená v roce 2021 právě odcestovala do Safari Parku Dvůr Králové, kde s tamním samcem vytvoří záložní chovný pár v rámci republiky, neboť zvířata v ostatních zoo jsou již vzhledem k věku za hranicí reprodukčních schopností,“ dodává.

Nejmenší opičí dvojčata jsou na světě. Stará se o ně táta

Foto ZOO Olomouc

V pavilonu opic Zoo Olomouc se návštěvníci mohou setkat s dalšími mláďaty. Narodila se dvojčata kosmanů zakrslých, nejmenších opic na světě. Rodičovské povinnosti tady ale mají náležitě rozdělené. Samice pouze kojí, následnou péči o potomky už zajišťuje samec, případně další členové skupiny.

V pavilonu opic Zoo Olomouc se návštěvníci mohou setkat s dalšími mláďaty. Narodila se dvojčata kosmanů zakrslých, nejmenších opic na světě. Rodičovské povinnosti tady ale mají náležitě rozdělené. Samice pouze kojí, následnou péči o potomky už zajišťuje samec, případně další členové skupiny.

„Mláďata narozená 21. 5. 2022 jsou v těchto dnech při troše štěstí již k vidění, vypadají jako malé batůžky, které samec nosí na zádech,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková. Kosmany zakrslé chová olomoucká zoo od roku 2000. Celkem se jim narodilo 129 potomků.

Mobily pro gorily můžete odevzdat v Zoo Olomouc

ilustrační foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo přivezla zcela nové tubusy na sběr vysloužilých mobilních přístrojů. Od pátku 17. 6. 2022 budou umístěny přímo u vstupu do zoo, s podporou Odboru cestovního ruchu, kultury a sportu také v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice a s přispěním Univerzity Palackého i v prostorách vrátnice Zbrojnice na Biskupské nám. 1.

Tropické deštné lesy vinou bezohledné těžby dřeva den za dnem mizí. S nimi zanikají i domovy goril, pralesních slonů, antilop bongo a dalších zvířat, která jsou pytláky lovena pro maso. Jedni lidé gorilám berou domov a druzí se snaží, aby o něj nepřišly. „K takovým ochráncům zvířat může patřit každý a pomoc v tomto případě nic nestojí. Přinesete již nepoužívaný, či nefunkční vysloužilý mobil, pomůžete tak nejen gorilám, ale i dalším tamním živočichům i rostlinám,“ objasňuje zooložka Jitka Vokurková.

Ulicemi Olomouce se prohání tygr

Foto ZOO Olomouc

Na to, že lze v ulicích Olomouce spatřit přerostlého hroznýše, si jeho obyvatelé už zvykli. V těchto dnech se k němu však přidal i tygr. Obavy ale nejsou na místě, neboť se jedná o další polep autobusu s příznačnou grafikou se sloganem “Navštivte zoo dřív, než zoo navštíví Vás.”

“Těší nás, že kolekci zvířat ze Zoo Olomouc rozšířil i dlouho očekávaný tygr. V budoucnu se můžeme těšit na autobus další, tentokrát s motivem mořského akvária,” dodává ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň. (red)

Pavilon levhartů v Zoo Olomouc dostal unikátní polepy. Kvůli ochraně ptáků

Foto ZOO Olomouc

Prosklený pavilon levhartů mandžuských je pro návštěvníky pastvou pro oči. Skly tak nahlédnou do levhartího teritoria, které mohou pozorovat hned z několika stran. Podstatně menší potěšení z takové výkladní skříně měli pěvci. Letí, letí a najednou neletí.

Jelikož se nárazy do prosklených ploch množily, a ne vždy se ptákům podařilo z nárazu otřepat, bylo třeba tento stav neprodleně řešit. “Oslovili jsme naši partnerskou grafickou společnost a zrealizovali, věřím, nevšední polepy. Drobní pěvci při přeletech létají rychlostí min. 30 km/h. Velké množství ptáků má oči umístěné po stranách hlavy, jejich zorný úhel tak dosahuje až 360°, bohužel mají díky tomu zhoršené prostorové vidění. Skleněnou bariéru jako bariéru nevnímají, a letí dál za tím, co vidí za ní, což zapříčiní nechtěný střet.

Tip na víkend. Dětský den v ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

ZOO Olomouc chystá na první červnový víkend celodenní program pro děti i dospělé plný her, zábavy, soutěží a pohádkových bytostí, které mají co dočinění se zvířaty.

 „Děti nám mohou pomoci sehnat ty správné ingredience pro čarodějnické lektvary, uděláme si pořádek v pohádkové říši mezi čarodějnicemi a čaroději, s vodníkem si náležitě zarybaříme, vypereme s ním prádlo, u čertů si zaskáčeme v pytli, pokusíme se rozpoznat kůže lesních zvířat, Sněhurce a jejím trpaslíkům pomůžeme poskládat rozbité obrázky. Těší se na vás nejen zvířata, ale tentokrát i pohádkové bytosti. Fotokoutky budou na každém stanovišti," zve Lucie Skřipská z marketingového oddělení zoo Olomouc.

V ZOO Olomouc jsou opět k vidění mravenečníci. A je jich o dva víc

foto ZOO Olomouc

Samice Morgana a Calamity se staly matkami. Aby měly k odchovu mláďat potřebný klid, návštěvníci je načas neviděli. V těchto dnech se však do expoziční části vrací a s nimi i jejich mláďata. „Jedná se o dvě samičky, které se narodily v lednu a únoru tohoto roku,“ dodává chovatelka Hana Dostálová.

ZOO Olomouc patří na území České a Slovenské republiky k jedněm z mála chovatelům, kterým se současně daří mravenečníka čtyřprstého i úspěšně rozmnožovat. S jeho chovem započala v roce 2003 díky Dartovi a jeho milé samici jménem Tama. Tehdy to byl jediný pár, který žil v českých a slovenských zahradách. K dnešnímu dni se podařilo úspěšně odchovat celkem 12 mláďat. (ber)