ZOO Olomouc

V ZOO Olomouc se radují z prvního mláděte vousáka

Foto ZOO Olomouc

Vousák senegalský – africký pták vzdáleně příbuzný datlům a strakapoudům. V  ZOO Olomouc je chován od roku 2015, ale až po osmi letech se zde dočkali odchovu prvního mláděte. To právě v minulých dnech opustilo hnízdní dutinu a návštěvníci jej i s oběma rodiči mohou vidět ve voliérce naproti euroasijskému safari.

„Jsme na tento odchov patřičně hrdí, protože dle evidenčního systému ZIMS se v zoologických zahradách celosvětově podařilo za posledních 12 měsíců odchovat pouze čtyři mláďata ve dvou chovatelských zařízeních,“ uvádí Jan Kirner, kurátor ptáků.

Terénní zooložka ZOO Olomouc spatřila vzácného tygra. V divočině

Foto ZOO Olomouc

Po celou dobu svého již téměř desetiletého působení v oblasti ochrany přírody na Sumatře v Indonésii organizace The Kukang Rescue Program, jehož členkou je i terénní zooložka ZOO Olomouc Lucie Čižmářová, spolupracuje s místními obyvateli včetně bývalých pytláků. V rámci monitoringu divokých zvířat instaluje i fotopasti. Tým se nyní vrátil ze své doposud nejnáročnější, nebezpečné a velmi namáhavé výpravy do nitra pralesa.

„Když jsme dostali zprávu, že hlouběji v lese u řeky se nachází místo, kde se sdružuje větší množství zvířat, která se sem přicházejí napít a olizovat zde přirozeně se vyskytující minerály, instalování fotopastí se zde právě nabízelo,“ říká Lucie Čižmářová. Úsilí se vyplatilo, fotopasti se podařilo nastražit a ty posléze poskytly unikátní svědectví – kromě samice orangutana sumaterského s mládětem a skupin dalších tamních endemitů se na snímcích objevil i vzácný tygr sumaterský, který je kvůli lovu a úbytku prostředí silně ohrožen a jeho populace je odhadována na posledních 400 jedinců!

Krátkouchá koťátka jsou kocouři, hlásí ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Poslední červnový den se v ZOO Olomouc narodila dvě koťata kočky krátkouché. Nyní u nich proběhlo první odčervování a mohlo být zjištěno i pohlaví. „Během prvního odčervování mláďat jsme zjistili, že se jedná o dva samečky. Matka si je prozatím stále ještě hlídá v boudičce. Zajímavostí je, že mláďata na rozdíl od předešlých let odchovávají oba rodiče společně,“ popisuje zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká ZOO chová kočky krátkouché od roku 1993. Za ta léta se zde narodilo 61 mláďat.

V Koreji krátkouchá kočka ocitá na prahu vyhynutí důsledkem nepřímých otrav. Loví hlodavce, kteří pozřeli jed. Mnohem snadnější je totiž ulovit přiotrávenou kořist, což se ale stává pro kočku velmi nebezpečným. Kriticky ohrožená je také v Japonsku, kde je hlavním viníkem ztráta životního prostředí a automobilová doprava. V letech 1984-1989 byl tento druh v Číně loven pro kvalitní kožešinu. Ročně se exportovalo až 200 000 kůží převážně do Japonska.

Rodina ušatých hrabáčů je zase pohromadě

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká ZOO v tomto roce odchovala hrabáče kapského prozatím coby jediná zahrada v České republice. Současně se připojila ke třem zahradám v Evropě, které letos slaví úspěch. Byť to ještě analýza DNA nepotvrdila, s největší pravděpodobností se jedná o samičku.

Ta se narodila matce Nyotě 8. dubna tohoto roku. V té době byl ale otec mláděte z vnitřní ubikace již oddělen, aby se zvýšila pravděpodobnost úspěšného odchovu. Od dnešního dne však návštěvníci mohou vidět celou hrabáčí rodinu zase pohromadě. „Samec ve své neobratnosti může malé mládě v umělé noře zalehnout, případně by mu mohl upíjet mléko. Mládě ale už není závislé pouze na mateřském mléku. Dnes přešlo na kaši, konzumuje i červy a jeho váha je natolik vysoká, že mu ani případná nechtěná neobezřetnost otce nemůže ublížit.

Do ZOO Olomouc přibyla hrbatá slečna

Foto ZOO Olomouc

V minulých dnech do ZOO Olomouc přicestovala samice velblouda jednohrbého, kterou již mohou vidět návštěvníci ve výběhu. „Tato roční samice pochází ze soukromé farmy v Holandsku a rozšíří chov jednohrbých velbloudů olomoucké ZOO. Pro tato zvířata je nepochybně lepší, když žijí ve větších stádech. I proto jsme k našemu chovnému páru pořídili další samici,“ objasňuje zooložka Eliška Veselá.

Velbloudy jednohrbé jsme v minulosti již chovali, a to od roku 1989. Jejich chov byl ukončen v roce 2005. Do Olomoucké ZOO se vrátili v roce 2021.

V ZOO Olomouc se podařilo odchovat turaka fialového

Foto ZOO Olomouc

V těchto dnech to je poprvé, co mohou návštěvníci na vlastní oči vidět historicky první mládě banánovce obecného odchované v ZOO Olomouc. Poprvé se totiž z vnitřního prostoru skrytého zrakům veřejnosti vydává prozkoumávat venkovní voliéru.

„A co že to je za tajemné zvíře ten banánovec? Možná je známější pod názvem turako fialový. Latinský název Musophaga ale znamená „banánožrout“, uvádí kurátor ptáků Jan Kirner. Banánovce obecné chová olomoucká zoo nepřetržitě od roku 2009. Až letos se ale poprvé podařil odchov. V druhé polovině června chovatelé zaznamenali v hnízdním košíku jedno vejce. Po mnoha neoplozených snůškách se konečně zadařilo a 25. června se vylíhlo malé, černé, „huňaté“ mládě. Rodiče ho urputně bránili tak, jak to mívají turaka ve zvyku. Proto se každá kontrola rovnala malému dobrodružství.

Už píchají další, raduje se ZOO Olomouc z nových miminek

ilustrační foto

V neděli 16. července se v expozici dikobrazů srstnatonosých (Hystrix indica) v ZOO Olomouc narodila dvě mláďata. V uplynulém týdnu podstoupila první prohlídku, při které chovatelé zjistili, že se jedná o samečka a samičku.

„Na vnější stranu pravé pánevní končetiny jim byl aplikován čip, díky kterému budou už navždy nezaměnitelně označeni. Po narození mají mláďata totiž nějakou dobu měkké bodliny, ale až vyrostou, bezpečná manipulace s nimi bude složitá, spíše nebezpečná. V ZOO Olomouc pro manipulaci s dikobrazem používáme speciální bedny. Imitují noru, dikobraz se v ní zklidní a díky zamřížovanému dnu můžeme pohodlně určit pohlaví, aplikovat injekci, vytáhnout nohu, odečíst čip,“ uvádí Jan Kirner, kurátor ptáků. Dikobrazy srstnatonosé chovají v Olomouci od roku 1997.

Do ZOO Olomouc se vrátili gepardi

Foto ZOO Olomouc

Do olomoucké ZOO se po roční přestávce vrátili gepardi. Přicestovali minulý týden a návštěvníci už je mohou vidět v jejich výběhu.

„Olomoucká ZOO se k těmto zvířatům po roční pauze, způsobené úhynem posledních jedinců, vrací, a to v podobě hned dvou samců. Jedná se o bratry, kteří se narodili v roce 2016 v ZOO Boras ve Švédsku a od roku 2018 pobývali v ZOO Dvůr Králové nad Labem,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

ZOO Olomouc chová gepardy od roku 1999 a celkově úspěšně odchovala 12 mláďat. Ve volné přírodě se gepardů štíhlých v důsledku ztráty přirozeného prostředí, nelibého lidského faktoru a ilegálního obchodu se zvířaty pohybuje posledních 7500 jedinců. Jedná se tedy o nejohroženější kočku Afriky. Typickým gepardím znakem jsou černé pruhy táhnoucí se z koutku oka až k tlamě – proto je někdy nazýván coby „kočka, která pláče“. Tyto značky pomáhají odrážet záři slunce.

ZOO Olomouc pořádá letní fotosoutěž o nejhezčí mládě

Foto ZOO Olomouc

Stačí, když do 31. srpna vyfotíte v ZOO mládě a společně s kopií vstupenky tuto fotku zašlete na email marketing@zoo-olomouc.cz.

Odborná porota vybere po ukončení fotosoutěže nejlepší fotografie, které ZOO vloží 11. září do soutěžního alba na facebookové stránce ZOO Olomouc (https://www.facebook.com/ZooOlomouc/). Veřejné hlasování pak proběhne od 11. do 24. září.

Pět fotografií s nejvíce hlasy bude oceněno věcnými cenami a výsledky budou zveřejněny v následujícím týdnu na facebooku a webových stránkách ZOO Olomouc i v internetovém časopise ORYX. Hlavní cenou je poukaz na zážitkový program „ZOO zadními vrátky“ pro jednu osobu a doprovod.

ZOO Olomouc odchovala hrabáče jako jediná v České republice!

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká ZOO odchovala hrabáče kapského coby jediná zahrada v České republice. Současně se připojila ke třem zahradám v Evropě, které letos slaví úspěch. Byť to ještě analýza DNA nepotvrdila, s největší pravděpodobností se jedná o samičku. Ta se narodila matce Nyotě 8. dubna tohoto roku.

„Měli jsme jisté obavy z odchovu, protože u hrabáčů nepochybně platí, že porodit ještě neznamená odchovat. Dnes můžeme říct, že se hrabáče odchovat podařilo. Jeho přibývání na váze bylo úctyhodné. Porodní váha činila 1530 g, za měsíc vystoupala na 6,8 kg, v necelých dvou měsících se těšil 10,9 kg a včerejší vážení ukázalo hmotnost 18,7 kg,“ uvádí zooložka Eliška Veselá.

Olomoucká ZOO chová hrabáče od roku 2017. První mládě, které se podařilo v ZOO Olomouc odchovat, se narodilo 26. března 2020.