ZOO Olomouc

Medojedí tajemství je venku. Narodil se kluk!

Foto ZOO Olomouc

Mládě se odchovalo úspěšně. Dostalo samostatný prostor, čas i klid. Stalo se pýchou olomoucké zahrady, byť se s návštěvníky dosud nesetkalo. Řeč je o mláděti medojeda kapského. Narodilo se 9. 4. 2021 a jeho pohlaví už není tajemstvím. 1,0!

„Jelikož matka je velmi opatrná a ne příliš přátelská, dlouho jsme o mláděti věděli jen podle zvuků, které vydávalo. V současné době už je jen o něco menší než matka, ale oba jsou na sobě navzájem velice závislí. Mláďata medojedů se od matky odstavují až po 10. měsíci věku, jeho umístění do spřátelené zoologické zahrady má tudíž ještě čas,“ uvádí zoolog Libuše Veselá.

Už píchají další, radují se v Zoo Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Tak s takovou nadílkou Zoo Olomouc ani nepočítala. U dikobrazů srstnatonosých to píchá pořádně a od letošního září je v jejich příbytku k vidění hned o osm jedinců navíc.

„Dikobrazy chová zoologická zahrada Olomouc ve skupině, která se skládá ze samečka a šesti samiček. Mláďata se postupně rodila v průběhu léta a dohromady naše samičky odchovaly osm jedinců,“ sděluje zoolog  Libuše Veselá.

Dikobrazi dříve patřili k běžně chovaným druhům a byl to také jeden z ustavujících druhů v olomoucké zoologické zahradě, které zde měli již při otevření v roce 1956. V té době se ale chovali dikobrazi obecní. Dikobrazy srstnatonosé chová zahrada od roku 1997. Prvního mláděte se však dočkali až v roce 2012. Od té doby se narodilo celkem 50 jedinců.

Mláďata vzácného jeřába mandžuského z Olomouce neodletěla

Foto Zoo Olomouc

Jeřáb mandžuský. Tento vzácný opeřenec se v olomoucké zoo opět rozmnožil. Namísto odletu však na mláďata čeká naše široká veřejnost.

„V letošním roce se nepodařilo realizovat přesun oplozených vajec do rezervace z důvodu omezení mezistátního cestování v souvislosti s pandemií koronaviru, a proto vejce zůstala pod rodiči. Mláďata se vyklubala 30. dubna. Vyklubání dvou mláďat je u tohoto druhu běžné, ale většinou se podaří odchovat jen jedno mládě. Nám se letos díky péči rodičovského páru i velkého úsilí ošetřovatelského týmu podařilo odchovat obě mláďata. Situace u našeho páru je komplikovaná tím, že samice po úrazu zobáku nemůže dobře uchopit drobné kousky potravy a podávat je mláďatům.

Do Olomouce přicestovala zubatá slečna

Foto ZOO Olomouc

Před nedávnem jsme přinesli zprávu o čtyřletém samci levharta mandžuského jménem Akeno. Ten dorazil do Zoo Olomouc v červnu ze Zoo Aschersleben. Před dvěma týdny se dočkal nevěsty. Roční Cora za ním přicestovala až z Kodaně. V těchto dnech jí končí karanténa a návštěvníkům se již ukáže ve venkovním výběhu.

„Tento chovný pár je velkou nadějí olomoucké zoo. Věříme, že tak startuje další úspěšná éra jejich chovu,“ doplňuje zoolog Jitka Vokurková.

Tip na sobotu. Den pro zoologické zahrady v Zoo Olomouc

ilustrační foto plakát

Tuto sobotu proběhne v olomoucké zoo třetí ročník Dne pro zoologické zahrady. Hlavním tématem bude ochrana ohrožených druhů zvířat. Zároveň zde můžete vyměnit vysloužilý spotřebič za dětskou vstupenku.

"Od desíti do tří hodin se spojí hned několik partnerů, jejichž hlavním krédem je ochrana ohrožených druhů zvířat na celém světě. Pomoc se tak šíří napříč zeměkoulí. Návštěvníci se budou moci dozvědět nové poznatky, načerpat inspiraci, pořídit si nevšední dárky a tím podpořit ohrožené druhy přímo in situ,“ řekla mluvčí Zoo Olomouc Iveta Grónská. Akce představí projekty a partnery, s kterými zoo spolupracuje. "Mezi hlavní cíle zahrad patří pomoc při záchraně zvířat, která svůj přirozený domov ve volné přírodě ztrácí, případně jsou ohrožena z jiných důvodů.

Nejmenším opičkám na světě je měsíc, chlubí se ZOO Olomouc

ilustrační foto

Vidět nejmenší opici na světě je pěkný pohled. A což tak teprve vidět nejmenší opici na světě? Mláďata kosmanů zakrslých se v ZOO Olomouc narodila 7. července letošního roku a jako měsíční se představují veřejnosti.

„Rodina se aktuálně skládá z chovného páru a osmi mláďat různého věku,“ upřesňuje zooložka. Jitka Vokurková. Olomoucká zahrada chová kosmany od roku 1994. Chov započali kosmani bělovousí a díky nim je zahrada dlouhodobě vděčna za označení „nejúspěšnější chovatel tohoto druhu v rámci UCSZOO“ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad). Kosmani zakrslí v olomoucké zoo porodili postupně 126 potomků.

Opeřený záletník je skvělý táta, libují si v ZOO Olomouc

foto ZOO Olomouc

Nandu pampový. Neschopný pták? Ano, ale neschopný pouze letu. Jinak si z početného hejna odvede až 15 samic, s nimiž se páří. Ty mu pak snesou vejce do jediného místa, aby se o ně mohl náležitě postarat. Nejen, že na nich sedí, ale po vylíhnutí mláďata i vodí a pečuje o ně.

„Tento otec je v přírodě otcem na plný úvazek. Právě v tomto období se olomoucká zoo těší z dalších přírůstků,“ dodává zooložka Libuše Veselá.

Krátkouchá koťata se mají k světu, radují se v ZOO Olomouc

foto ZOO Olomouc

Mají za sebou vše, co mají koťata jejich věku mít. Vakcinaci, čipování, a k tomu se těší dobrému zdraví. Dvouměsíční doba hájení pomalu končí a jsou už i k vidění. A kdo že to vlastně? Mláďata kočky krátkouché. Narodila se v ZOO Olomouc 3. června a návštěvníci se s nimi již mohou setkat tváří v tvář.

„Jedná se o dva samce a jednu samičku, prospívají velmi dobře,“ popisuje zoolog Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chová kočky krátkouché od roku 1993. Za ta léta se zde narodilo 58 mláďat. Aktuálně je tento druh chován v malém počtu zoologických zahrad. Díky úzké spolupráci českých zoo v Olomouci, Praze a Jihlavě se daří chov tohoto zajímavého druhu rozšířit i do dalších evropských zoo. Kočka krátkouchá neboli amurská je nejseverněji žijící poddruh kočky bengálské. Obývá nehostinné oblasti Dálného Východu, kde mohou teploty spadat až k -20 °C. Typickým prostředím jsou pro ni spíše husté lesy.

Lemuří mimina už váží kilo, radují se v Zoo Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Váha ukázala téměř kilogram hmotnosti. Prvomájová dvojčata lemura vari si tak z porodních 180 g pěkně polepšila. Chov vari černobílých, jak správně zní název těchto lemurů, se rozrostl o samečka a samičku.

„Obzvláště sameček má dobrodružnou povahu a rád se pouští do průzkumu všeho nového,“ dodává z pozorování zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zoo chovala vari černobílé od roku 1990. Za tu dobu se zde narodilo 41 mláďat. Na rozdíl od většiny dalších druhů lemurů probíhá odchov těchto mláďat odlišně. Samice malá mláďata ukrývá v hnízdě, kde je prvních několik dnů hlídá, postupem času je tam ponechává samotná a chodí je v pravidelných intervalech kojit. Mezitím si shání svou potravu.

Zoo Olomouc má slona. Bílého!

Foto Zoo Olomouc

Zahrada převzala významné ocenění za druhé místo v prestižní soutěži „Bílý slon". Cenu získala za unikátní odchov hrabáče kapského.

Z rukou předsedy Sdružení Česká zoo Jaroslava Svobody převzal vedoucí ošetřovatel zimoviště afrických zvířata Pavel Vidlář ocenění, které sice hrabáčům nic neřekne, zato v zoo z něj mají obrovskou radost. Soutěž Bílý slon o odchov roku se pořádá jednou ročně. Jejím posláním není ani tak podporovat soutěživost zahrad, ale poděkovat chovatelům za jejich úspěchy. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 14 zahrad a bylo vytvořeno 41 nominací. Zoo Olomouc se v kategorii savců se svým mládětem hrabáče kapského umístila na 2. místě. „Narození mláděte kapského pro nás bylo radostí.