mládě

Neviděli ho, ale věří, že existuje. Mládě medojeda je utajené

Foto ZOO Olomouc

Ve světě 16, v Evropě 6, z toho 3 české a mezi nimi i ZOO Olomouc. Řeč je o počtu chovatelských institucí medojeda kapského, jehož rozmnožení v zajetí představuje velkou vzácnost. V olomoucké zoo se to však opět podařilo. „Mládě, přišlo na svět 30. května 2022. Nikdo ho ale doposud neviděl, matka Kali ho velmi pečlivě střeží ve své budce, dává však o sobě vědět charakteristickým hlasem,“ uvádí zooložka Libuše Veselá.

Rodiče jsou stejní jako u předchozích dvou mláďat, původní pár, který přišel do naší zoo v roce 2018. „Samička narozená v roce 2021 právě odcestovala do Safari Parku Dvůr Králové, kde s tamním samcem vytvoří záložní chovný pár v rámci republiky, neboť zvířata v ostatních zoo jsou již vzhledem k věku za hranicí reprodukčních schopností,“ dodává.

První mládě roku 2022. Po ZOO Olomouc se kutálí malý kotul

foto ZOO Olomouc

První mládě roku 2022 je v ZOO Olomouc jako obvykle z rodu malých opic. I letos přibyl jako první kotul veverovitý. S příchodem na svět si dal na čas.

„Mládě se narodilo v sobotu 8. ledna 2022, prozatím prospívá dobře, pohlaví budeme znát za zhruba 5 měsíců, je potřeba, aby nám ho samice ale půjčila, “ dodává zooložka. Jitka Vokurková. Olomoucká ZOO chová kotuly od roku 1993. Za léta chovu se tu narodilo celkem 133 mláďat.

Malá opice z čeledi malpovitých obývá území Jižní Ameriky, převážně výškově střední část pralesa. Tito primáti se velice rádi válí na zádech. Činí tak z titulu péče o srst a současně tak určují své postavení ve skupině.

Olomoucká zoo má další mládě. Přibyl malý král Jelimán

foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoologická zahrada se může pochlubit dalším mládětem lemura kata. Lemury chová zoo od roku 2012, předtím je měla krátce začátkem 90. let. Tato cizokrajná zvířata se v zoo pravidelně rozmnožují, narodilo se už 37 mláďat. Poslední přišlo na svět začátkem března.

„Věříme, že mládě narozené 4. března návštěvníci spatří jako ještě malé, nikoliv odrostlé, že se k nám brzy vrátí a budou se z nových přírůstků těšit stejně jako my. Jeho porodní váha byla sice nízká, ale díky své vitalitě brzy zesílilo," uvedla zooložka Jitka Vokurková.

V Zoo Olomouc se radují z hrbatého Lotranda!

foto ZOO Olomouc

Velbloudí sameček se narodil 1. března, jako druhé letošní „hrbaté“ miminko. Tím prvním byla 15. února samička Malori.

„Představujeme vám samečka Lotranda, jehož porodní váha činila 38 kg. Samice Tereza byla od prvního dne velmi hodnou velbloudí matkou a o své mládě se dobře starala. I přes to, že je prvorodička, pojí nás s ní ukázková spolupráce, což nemusí býti pravidlem. S informacemi jsme vyčkávali a současně byli velmi obezřetní, jelikož první dny velbloudího mláděte mohly provázet komplikace natolik velké, že nešlo s jistotou říci, že se bude jednat o šťastný příběh. Ten se nicméně, věříme, už píše.

Olomoucká zoo se dočkala prvního mláděte

foto ZOO Olomouc

Velmi často se stává, že první narozené mládě roku bývá kotul veverovitý. Ale letos ho v Olomouci o pár hodin předběhl kaloň rodriguezský.

„Mládě narozené 2. ledna prospívá dobře, vše nasvědčuje tomu, že se mu dobře povede i v budoucnu. Jeho matka ho ukázkově kojí, a dokonce můžeme pozorovat i vzácný jev, kterak se ke kojení připojuje i odrostlejší mládě roku loňského,“ uvádí zoolog Jitka Vokurková. Kaloň rodriguezský je nazýván též kaloň zlatý. Olomoucká zoo je chová od roku 1999, za tu dobu se v ní narodilo 177 mláďat.

Nosaté miminko roste jako z vody, hlásí Zoo Olomouc

foto ZOO Olomouc

Malý hrabáč, narozený 26. března v olomoucké zoo, už váží 24 kg. Ve věku čtyř měsíců je sice stále závislý na matce, ale pokud se týká výživy, už není plně odkázán na mateřské mléko.

 "V popisu svého dětství měl sice přejít z mateřského mléka na červy, ale patrně ho zaujala naše gastronomie a začal konzumovat dříve kaši. Poklidný průběh jeho vývoje hovořil pro to, aby se otec, který byl v zájmu úspěšného odchovu před porodem od partnerky oddělen, vrátil k mláděti a jeho matce," prozradila mluvčí zoo Iveta Gronská. Po intimní stránce o sebe ale zatím někdejší partneři nejeví zájem. "Těžko říct, komu odloučení vyhovovalo, ale věříme, že si k sobě, jakmile matka přestane kojit, zase cestu najdou.

V Zoo Olomouc se narodilo další mládě útěkářů

foto ZOO Olomouc

V úterý se v olomoucké zoo narodilo další mládě, tentokrát u makaků. Celkem se zde od roku 2006 narodilo už 72 mláďat. A proč útěkáři? Chovatelé s nimi prožili řadu lapálií, kdy se z výběhu vydali na toulky, třeba na Libavou.  

„Prozatím jsou k vidění 3 mláďata, která se narodila ve dnech 19. - 25. 6. 2020. Pouští se už matek a začínají objevovat vše kolem sebe. Je na ně radostný pohled. Právě dnes ale došlo k porodu dalšímu. S určitostí víme, že se jedná o samičku, “ dodává s úsměvem zoolog Jitka Vokurková.

Za léta strávená ve výběhu makaci zdatně školí nejen personál zoo, ale i návštěvníky. Z první skupiny se stala doslova mafie, která ve výběhu postupovala zcela systematicky a návštěvníky zbloudilé z trasy obírala o fotoaparáty, nápoje a téměř cokoliv, co bylo k dispozici.

Sněhurku krmila loutka. Mládě papouška nestor kea už se seznamuje s pravými rodiči

Foto ZOO Zlín

Nestory kea chovají ve zlínské zoo od roku 2004. Dlouho obývali voliéru poblíž dětského hřiště v dolní části zoo. V roce 2017 pro ně připravili nový domov v australské oblasti zoo v rámci výstavby expozic pro kivi hnědé a papoušky kea.

Na první odchované mládě museli dlouho počkat. Odchovy nestorů nejsou v rámci Evropy až tak výjimečné, většina mláďat je však odchována uměle s velkou fixací na člověka. Stejně tak tomu bylo v případě zdejší chovné samice. I když se samcem vytvořili harmonizující pár a samice snášela oplozená vejce, nebyla schopna je vysedět a odchovat mládě. Navzdory tomuto chování jí vždy jedno oplozené vejce ponechali, aby měla šanci se rodičovské chování naučit.

V Zoo Olomouc se radují z malých Santových pomocníků

foto ZOO Olomouc

Hrdým otcem se stal chovný samec soba polárního. Samci původně z Brna Olomouc svědčí, čehož je důkazem 6 narozených mláďat. „Jedná se o 3 samečky a 3 samice. Sobi jsou chovatelsky dosti náročná zvířata a jsme rádi, že se jim v naší zoo daří,“ dodává zoolog Libuše Veselá.

Sobi polární představují důležitou kapitolu v historii olomoucké zoo. Zakládající skupinu tvořili členové ze Švédska v roce 1994. Od tohoto roku přibývala zvířata z Nizozemí, z Německa, Prahy, Lotyšska i ze Švédska a docházelo k jejich úspěšnému rozmnožování. V roce 2012 jsme získali samce z Berlína, který měl velmi dobrou konstituci a mohutné paroží vzezřením připomínající košatou jabloň, ale bohužel pářil jen jednu samici a měli jsme po něm jen jedno mládě, samečka, který se na dva roky stal chovným samcem. Jeho štafetu převzal současný samec, který pochází z Brna.