mládě

Nosaté miminko z olomoucké ZOO je holčička

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo v tomto roce odchovala hrabáče kapského prozatím coby jediná zahrada v České republice. Současně se připojila k 3 zahradám v Evropě, které letos slaví úspěch. Domněnky o pohlaví se proměnily v jistou zprávu. Analýza DNA prokázala, že se v olomoucké ZOO podařilo odchovat samičku! Ta se narodila matce Nyotě 8. dubna tohoto roku.

„Prozatím s rodiči zůstane do doby, než koordinátor rozhodne o jejím případném přesunu do jiné spřátelené ZOO,“ uvádí zooložka Eliška Veselá. Olomoucká ZOO chová hrabáče od roku 2017. První mládě, které se podařilo v ZOO Olomouc odchovat, se narodilo 26. března 2020.

V ZOO Olomouc se radují z prvního mláděte vousáka

Foto ZOO Olomouc

Vousák senegalský – africký pták vzdáleně příbuzný datlům a strakapoudům. V  ZOO Olomouc je chován od roku 2015, ale až po osmi letech se zde dočkali odchovu prvního mláděte. To právě v minulých dnech opustilo hnízdní dutinu a návštěvníci jej i s oběma rodiči mohou vidět ve voliérce naproti euroasijskému safari.

„Jsme na tento odchov patřičně hrdí, protože dle evidenčního systému ZIMS se v zoologických zahradách celosvětově podařilo za posledních 12 měsíců odchovat pouze čtyři mláďata ve dvou chovatelských zařízeních,“ uvádí Jan Kirner, kurátor ptáků.

Rodina ušatých hrabáčů je zase pohromadě

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká ZOO v tomto roce odchovala hrabáče kapského prozatím coby jediná zahrada v České republice. Současně se připojila ke třem zahradám v Evropě, které letos slaví úspěch. Byť to ještě analýza DNA nepotvrdila, s největší pravděpodobností se jedná o samičku.

Ta se narodila matce Nyotě 8. dubna tohoto roku. V té době byl ale otec mláděte z vnitřní ubikace již oddělen, aby se zvýšila pravděpodobnost úspěšného odchovu. Od dnešního dne však návštěvníci mohou vidět celou hrabáčí rodinu zase pohromadě. „Samec ve své neobratnosti může malé mládě v umělé noře zalehnout, případně by mu mohl upíjet mléko. Mládě ale už není závislé pouze na mateřském mléku. Dnes přešlo na kaši, konzumuje i červy a jeho váha je natolik vysoká, že mu ani případná nechtěná neobezřetnost otce nemůže ublížit.

V ZOO Olomouc se podařilo odchovat turaka fialového

Foto ZOO Olomouc

V těchto dnech to je poprvé, co mohou návštěvníci na vlastní oči vidět historicky první mládě banánovce obecného odchované v ZOO Olomouc. Poprvé se totiž z vnitřního prostoru skrytého zrakům veřejnosti vydává prozkoumávat venkovní voliéru.

„A co že to je za tajemné zvíře ten banánovec? Možná je známější pod názvem turako fialový. Latinský název Musophaga ale znamená „banánožrout“, uvádí kurátor ptáků Jan Kirner. Banánovce obecné chová olomoucká zoo nepřetržitě od roku 2009. Až letos se ale poprvé podařil odchov. V druhé polovině června chovatelé zaznamenali v hnízdním košíku jedno vejce. Po mnoha neoplozených snůškách se konečně zadařilo a 25. června se vylíhlo malé, černé, „huňaté“ mládě. Rodiče ho urputně bránili tak, jak to mívají turaka ve zvyku. Proto se každá kontrola rovnala malému dobrodružství.

ZOO Olomouc pořádá letní fotosoutěž o nejhezčí mládě

Foto ZOO Olomouc

Stačí, když do 31. srpna vyfotíte v ZOO mládě a společně s kopií vstupenky tuto fotku zašlete na email marketing@zoo-olomouc.cz.

Odborná porota vybere po ukončení fotosoutěže nejlepší fotografie, které ZOO vloží 11. září do soutěžního alba na facebookové stránce ZOO Olomouc (https://www.facebook.com/ZooOlomouc/). Veřejné hlasování pak proběhne od 11. do 24. září.

Pět fotografií s nejvíce hlasy bude oceněno věcnými cenami a výsledky budou zveřejněny v následujícím týdnu na facebooku a webových stránkách ZOO Olomouc i v internetovém časopise ORYX. Hlavní cenou je poukaz na zážitkový program „ZOO zadními vrátky“ pro jednu osobu a doprovod.

U binturongů uvítali mládě

Foto ZOO Olomouc

V ZOO Olomouc se 23. června  mladší samici binturonga narodilo mládě. „Prozatím si ho však bedlivě střeží a ukrývá ho nejen před zraky návštěvníků, ale i před zraky chovatelů. Pro nás je zásadní, aby samice byla v klidu a zvýšila se tak pravděpodobnost úspěšného odchovu,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

V olomoucké ZOO se s binturongy návštěvníci poprvé setkali v roce 1990. Celkově se v ZOO Olomouc narodilo 29 mláďat.

Angličané tuto cibetkovitou šelmu označují "bearcat", což znamená "medvědokočka". Původ jména binturong je však malajský. Výborně šplhá a ve větvích se pohybuje s jistotou, k níž jí napomáhá chápavý ocas, který je u šelem vzácný.

V ZOO Olomouc se narodila vzácnost. Kluk z rodu vari černobílých

Foto ZOO Olomouc

Vari černobílý je lemurem, kterého ze všech unijních zoologických zahrad v republice rozmnožuje pouze ZOO Olomouc spolu se ZOO Ústí nad Labem. Dne 24. 5. se těmto poloopicím narodilo mládě. „Je to kluk a daří se mu výborně. Od prvopočátku přibývá pravidelně na váze. Ve výběhu je společně s rodiči a sourozenci z roku 2021,“ podotýká zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká zahrada chová vari od roku 1990 a na svět v ní přišlo celkem 39 mláďat.

Ve volné přírodě obývají pouze ostrov Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů, lovu pro maso a úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.

Vítaný zahradník

V ZOO Olomouc přivítali další mládě. Tentokrát vzácného daňka mezopotámského

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká ZOO se 29. května 2023 stala místem narození mláděte vzácného daňka mezopotámského. „Velkého mláděte samičího pohlaví si opravdu moc vážíme,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije asi 600 až 700 jedinců, dalších cca 250 jedinců je chováno v ZOO. V ZOO Olomouc se doposud narodili 3 jedinci.

Daněk mezopotámský ve své původní domovině na Blízkém východě čelil vyhynutí nejen kvůli přímému pronásledování, ale zejména v důsledku ztráty prostředí a konkurenci domácích zvířat. Díky záchrannému programu realizovanému evropskými zoologickými zahradami od padesátých let 20. století jeho počty úspěšně rostou. Bez nich by tento druh s největší pravděpodobností z naší planety zcela zmizel.

ZOO Olomouc má mládě vzácného hrabáče!

Foto ZOO Olomouc

Samec pochází z Jekatěrinburgu, samice z Prahy. Tento chovný pár hrabáčů kapských se postaral o velkou radost, ale současně i o velkou starost pro chovatele v olomoucké ZOO. Nyota 8. dubna přivedla na svět malého mimozemšťana, ušatý zázrak, ošklivého až krásného, v cestopisech Emila Holuba kuťoše, ve svahilštině kukukifika. Tolika různých pojmenování se totiž hrabáči kapskému dostává.

„Měli jsme jisté obavy z odchovu, protože u hrabáčů nepochybně platí, že porodit ještě neznamená odchovat. V prvních dnech vyžaduje velmi intenzivní péči, která začíná ve 4 hodiny ráno, končí většinou krátce po půlnoci a podílí se na ní celý tým ošetřovatelů. Musí se pravidelně krmit, vážit, naolejovat-péče o ně v mnoha směrech připomíná péči o lidské miminko. Podobný je i hlas, kterým se malý hrabáč ozývá. I když se kdykoliv cokoliv může stát a musíme být stále ve střehu, přesto se naše obavy pomalu rozplývají.

Máme pět krokodýlích kluků, hlásí ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

V zoologické zahradě Olomouc určovali pohlaví pěti mláďat krokodýlů čelnatých (Osteolaemus tetraspis) vylíhnutých v září roku 2020. Při poslední kontrole ještě zdaleka nebylo nic jasné, protože do určitého věku krokodýla se penis od klitorisu dá rozpoznat jen stěží, pohlavnímu orgánu v té době se přezdívá kliteropenis. Mláďata však již výrazně povyrostla a šance na úspěch se zvýšily.

„Tentokrát se k nám přidala i legenda české zoologie a teraristiky, emeritní ředitel ZOO Jihlava, Vladislav Jiroušek. Postačil rychlý pohmat v kloace krokodýlů a nyní už víme, že máme v zoo pět samců. Při odchytu jsme je změřili a zvážili. Délka se pohybuje mezi 91 a 103,5 cm, váha od 3 do 4,3 kg,“ uvádí kurátor plazů a ptáků Jan Kirner. Otcem těchto odrostlejších mláďat byl samec, který pobýval v ZOO Olomouc 28 let. Potomky zplodil ještě před svým úhynem v roce 2020. Samice začala mláďata již vyhánět, proto je oddělená a pět krokodýlů zanedlouho zamíří do jiných zoo.