mravenečník

ZOO Olomouc se chlubí prvními fotografiemi miminka mravenečníků

Foto ZOO Olomouc

10. dubna přivedla samice Cala v ZOO Olomouc na svět mládě vážící téměř půl kilogramu. Od prvopočátku mládě pravidelně kontrolujeme vážením. A přírůstky jsou vysoké. Mládě je zmenšenou kopií své matky. „Ihned po narození vidí a intenzivně vyhledává zdroj mléka. Matka i s mládětem jsou přemístěni v zázemí zoo, aby mohl odchov bez obtíží probíhat. Dnes jsme k němu pustili, byť jen na chvíli, našeho fotografa, a tak se můžeme podělit o tuto zprávu s ostatními,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

ZOO Olomouc patří na území České a Slovenské republiky k jedněm z mála chovatelům, kterým se současně daří mravenečníka čtyřprstého i úspěšně rozmnožovat. S jeho chovem započala v roce 2003 díky Dartovi a jeho milé samici jménem Tama. Tehdy to byl jediný pár, který žil v českých a slovenských zahradách. K dnešnímu dni se v ZOO Olomouc narodilo 18 mláďat.

Mládě mravenečníka je doma, hlásí chovatelé ze ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Již 3. března přišlo v olomoucké ZOO na svět mládě mravenečníka velkého. Načasování si ale nevybralo nejlepší, protože v té době probíhala rekonstrukce pavilonu. Aby jeho odchov proběhl v pořádku a byl ničím nerušený, rozhodli se chovatelé umístit ho do zázemí a umožnit mu se vyvíjet tak, aby šanci na jeho odchov zvýšili.

 „Úsilí do tohoto počínání vložené se vyplatilo. Dnes mohou mravenečníka v plné síle vidět i s jeho matkou návštěvníci, neboť v těchto dnech opustil do té doby obývanou ubikaci v zázemí a přesunul se už do svého trvalého bydliště v Jihoamerickém pavilonu,“ dodává ošetřovatelka Hana Dostálová. Mládě je 8. úspěšně odchovaným mládětem od roku 2011, kdy se olomoucká zoo začala chovem mravenečníků zabývat.

Do ZOO Olomouc dorazila čtyřprstá kráska

foto ZOO Olomouc

Do ZOO Olomouc přicestovala očekávaná roční samice mravenečníka čtyřprstého Calamity.

„Stalo se tak 30. srpna 2021 ze ZOO Frankfurt nad Mohanem. Daří se jí dobře, chutná jí a pomalu se začíná seznamovat s naším samcem“, popisuje první dny Calamity zoolog Jitka Vokurková.

ZOO Olomouc patří na území České a Slovenské republiky k jediným z mála chovatelům, kterým se současně daří mravenečníka čtyřprstého i úspěšně rozmnožovat. S jeho chovem započala v roce 2003 díky Dartovi a jeho milé samici jménem Tama. Tehdy to byl jediný pár, který žil v českých a slovenských zahradách. K dnešnímu dni se podařilo úspěšně odchovat celkem 12 mláďat.