sob

Santova letka olomoucké soby nezlákala, byť jich bude zase o hodně víc

Foto ZOO Olomouc

Pro Santovu letku se sobi ze Zoo Olomouc rozhodně zlákat nenechají. O změně působiště neuvažují ani v případě, že se dočkají dalších mláďat. Něco o tom, že jsou vyhlídky slibné, ví tamější chovný samec, který v uplynulém období pářil hned 10 samic.

„I když naše stádo sobů je široko daleko největší, firma Santa se bude muset obrátit na někoho jiného. Soby chováme od roku 1994, kdy jsme přivezli zakládající skupinu ze Zoo v Kolmardenu ve Švédsku. V Zoo Olomouc se celkem narodilo 110 mláďat," uvádí zooložka Eliška Veselá. 

Sobi mají čtyři mláďata a sprchují se

ilustrační foto

ZOO Olomouc otevřela poslední etapu safari, konkrétně arktickou část. Na otevření se náležitě připravili její hlavní obyvatelé – sobi polární. Návštěvníkům představili hned několik mláďat. Od počátku května do sobotního dne se narodila 4. „Mláďata prospívají a daří se jim dobře. Tito zarytí seveřané, pocházející z arktických oblastí, čelí ve své domovině teplotám blížícím se padesáti stupňům pod nulou. Proti jim během letního období pobyt ve výběhu zpříjemňujeme stále puštěnou sprchou,“ uvádí zooložka Eliška Veselá.

Soby chová ZOO Olomouc od roku 1994, kdy přivezli zakládající skupinu ze ZOO v Kolmardenu ve Švédsku. V ZOO Olomouc přišlo na svět už 122 mláďat.

Parohy náleží oběma pohlavím. Samci je shazují po říji, která začíná v srpnu, samice po porodu. V tuto dobu samci projevují velkou agresivitu, nepřijímají potravu. Následně využijí příznivých podmínek, aby se vykrmili do kondice, která jim umožní přečkat krutou zimu. V přírodě během zimy mohou sobi přijít až o 30 % hmotnosti a mnozí z nich i o život. ¨

ZOO Olomouc pamatuje na seveřany. Dostávají nanuky, ledové koule a sprchy

Foto ZOO Olomouc

Pro africká zvířata přináší léto v naší zemi teploty, které jsou jim blízké z jejich domoviny, ale co zarytí seveřané, pocházející z arktických oblastí?

„Řeč je o sobu polárním a pižmoni grónském, kteří za polárním kruhem čelí teplotám blížícím se padesáti stupňům pod nulou. Na velmi silné kanadské mrazy je přivyklý i vlk Hudsonův, třeskutá zima je i na Dálném východě, odkud pocházejí levhart mandžuský a tygr ussurijský. Třeba je zmínit i zvířata, která mají hustou srst,“ upřesňuje zooložka ZOO Olomouc Libuše Veselá.

Sobí parta ze ZOO Olomouc se chlubí mláďaty. Je jich pět

foto ZOO Olomouc

Vypadá to, že Santa vyslal do ZOO Olomouc svou žádost. Opak je ale pravdou. S tímto pánem ZOO Olomouc nespolupracuje a zvířata mu jistě nedodává. Proto hlásíme, že všichni, kteří chtějí vidět malé soby, mají možnost přímo v naší zahradě, neboť se v ní postupně od 28. dubna do poloviny července narodilo celkem 5 mláďat. „A daří se jim výborně,“ dodává stručně ale výstižně zooložka Libuše Veselá.

Soby zde chovají od roku 1994, kdy přivezli zakládající skupinu ze ZOO v Kolmardenu ve Švédsku. V ZOO Olomouc se celkem narodilo 110 mláďat. Chov sobů v našich podmínkách není jednoduchý, problém spočívá především v náročnosti těchto kopytníků na složení potravy. Na jaře, když jsou samice březí, i v létě, kdy kojí svá mláďata a kdy samcům rychle roste rozvětvené paroží, se v přírodě pasou na množství rozmanitých druhů bylin a výhonků dřevin, které jsou velmi výživné.

V Zoo Olomouc se radují z malých Santových pomocníků

foto ZOO Olomouc

Hrdým otcem se stal chovný samec soba polárního. Samci původně z Brna Olomouc svědčí, čehož je důkazem 6 narozených mláďat. „Jedná se o 3 samečky a 3 samice. Sobi jsou chovatelsky dosti náročná zvířata a jsme rádi, že se jim v naší zoo daří,“ dodává zoolog Libuše Veselá.

Sobi polární představují důležitou kapitolu v historii olomoucké zoo. Zakládající skupinu tvořili členové ze Švédska v roce 1994. Od tohoto roku přibývala zvířata z Nizozemí, z Německa, Prahy, Lotyšska i ze Švédska a docházelo k jejich úspěšnému rozmnožování. V roce 2012 jsme získali samce z Berlína, který měl velmi dobrou konstituci a mohutné paroží vzezřením připomínající košatou jabloň, ale bohužel pářil jen jednu samici a měli jsme po něm jen jedno mládě, samečka, který se na dva roky stal chovným samcem. Jeho štafetu převzal současný samec, který pochází z Brna.