léto

Horké pondělí vystřídají mírnější dny. A dočkáme se deště

ilustrační foto ber

Nejteplejším dnem tohoto týdne bude pondělí, kdy odpolední teploty vystoupají až k 35 stupňům Celsia. Po zbytek týdne už bude počasí mírnější, nejvyšší teploty nepřesáhnou 28 stupňů a v pátek by do Česka měly přijít významnější srážky. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V pondělí bude jasno až polojasno, nejvyšší teploty vyšplhají ke 31 až 35 stupňům Celsia. V noci na úterý meteorologové čekají zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Nejnižší teploty se budou pohybovat mezi 20 a 16 stupni.

V úterý bude oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku a zpočátku na většině území se objeví déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky.  Nejvyšší teploty vystoupají k 24 až 28 stupňům.

ZOO Olomouc pamatuje na seveřany. Dostávají nanuky, ledové koule a sprchy

Foto ZOO Olomouc

Pro africká zvířata přináší léto v naší zemi teploty, které jsou jim blízké z jejich domoviny, ale co zarytí seveřané, pocházející z arktických oblastí?

„Řeč je o sobu polárním a pižmoni grónském, kteří za polárním kruhem čelí teplotám blížícím se padesáti stupňům pod nulou. Na velmi silné kanadské mrazy je přivyklý i vlk Hudsonův, třeskutá zima je i na Dálném východě, odkud pocházejí levhart mandžuský a tygr ussurijský. Třeba je zmínit i zvířata, která mají hustou srst,“ upřesňuje zooložka ZOO Olomouc Libuše Veselá.

Upéct v teráriu můžete i hada

Foto ber

Horké dny znamenají spoustu specifik i v chovu domácích mazlíčků. Zvíře si těžko přesune kotec na stinné místo, natočí vodu z kohoutku, nemůže opustit žárem sálající výběh. Doslova uvařit můžeme i tvora, který jinak teplo vyžaduje. Jenže i had se v přírodě může schovat před ostrými slunečními paprsky.

„Za sklem terária, do kterého svítí slunce, bez možnosti úniku, nemá prostě šanci,“ konstatoval chovatel Petr Valenta. U terarijních zvířat musíme dbát i na zvýšené vlhčení vlhkosti vzduchu. „Párek vodních želv teď tráví celé dny ve vodě, na souš se vůbec nehrnou. Krajtu zas v létě necháváme denně „proběhnout“ po bytě, jinak jí pravidelně vlhčíme substrát,“ doplnil chovatel. (ber)

Užívejte si bezpečné léto u vody, radí hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Letní sezóna odstartovala, horké dny lákají na koupaliště, k jezerům i bazénům. Protože je ovšem utonutí v České republice druhou nejčastější úrazovou příčinou náhlé smrti dětí a mládeže a čtvrtou nejčastější u dospělé populace, připravili jsme pro vás základní pravidla, jak se během léta chovat u vody bezpečně a předcházet tak svízelným a krizovým situacím.

Že nejde o ojedinělé případy, dokládá fakt, že ihned po startu letní sezóny na Olomoucku v neděli utonul mladý muž, který se koupal na oblíbené pískovně Náklo. I přes snahu všech hasičů, potápěčů, policistů i dalších záchranářů byl nalezen bez známek života. (red)

V pondělí 21. června začne astronomické léto

Ilustrační foto pixabay.com

Letos nastává letní slunovrat ráno 21. června, přesněji ve 4 hodiny a 32 minut. Během slunovratu přechází Slunce ze souhvězdí Blíženců do souhvězdí Raka.

Slunovrat je okamžik, kdy Slunce na své pouti po obloze protíná obratník Raka a vzhledem ke světovému rovníku dosáhne nejsevernější deklinace. Za zmínku stojí i skutečnost, že severní zemský pól je nejvíce přikloněn ke Slunci a vrcholí na něm polární den.

Léto na severní polokouli trvá 93 dnů a 14 hodin (na jižní polokouli pouze 89 dní a jednu hodinu) a je vystřídáno podzimem v trvání 89 dní a 17 hodin. Na první podzimní den si však musíme počkat až do září. (ber)

Konečně začne léto. Teploty se vyšplhají až ke 36 °C!

Ilustrační foto pixabay.com

Od pondělí můžeme očekávat vysloveně letní počasí. Pokud se budete chtít opalovat a jít si zaplavat někam k rybníku nebo na koupaliště, rozhodně neváhejte. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty totiž vyšplhají až ke 36 °C.

Pondělní počasí očekávejme jasné až skoro jasné. Nejvyšší denní teploty budou mezi 23 až 27 °C a na severovýchodě kolem 21 °C.

V úterý může být jasno až polojasno a během dne přechodně až oblačno. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají ke 25 až 29 °C.

Středeční počasí většinou bude polojasné, k večeru postupně až jasné. Nejvyšší denní teploty můžeme očekávat 27 až 31 °C.

Ve čtvrtek bude na našem území jasno. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají ke 30 až 34 °C.

Prostějovské léto 2021 nabídne Pokáče, Zagorku i Mňágu

Ilustrační foto pokac.cz

Prostějovské kulturní léto 2021 je již naplánováno, a to včetně termínů akcí. Pokud koronavirová situace dovolí, sjedou se v Prostějově hvězdy.

 „V programu letošního léta by měli například vystupovat Hana Zagorová, Mňága a Žďorp, Stein27, Michal Hrůza, hlavní představitelé z muzikálu Fantom opery, Lollipopz, z minulého roku zůstávají vystoupení Pokáče a kapely Laura a její tygři,“ sdělila PvNovinkám náměstkyně primátora Milada Sokolová. „Ve vedení města doufáme v příznivou situaci a těšíme se, že se při hromadných akcích opět setkáme,“ dodala. (ber)

Cipísčata v létě cestují kolem světa i z pohádky do pohádky

Foto MC Cipísek

Cesta za vodníkem, královský bál, indiánská stezka, africký den, světové tržiště, trpasličí závody nebo pohádkové cestování se sluníčkem a duhou. To jsou letní programy MC Cipísek, které centrum pořádá pro rodiče a děti už čtrnácté prázdniny. Týdenní programy jsou určeny rodičům s dětmi od dvou do šesti let a letos nově i pro samotné předškoláky.

„To jediné nejcennější, co můžeme naším dětem dát, nejsou dárky, ale náš čas. Týden byl plný přátelství, dětského smíchu, her a pohody,“ napsala po skončení Cipískova letního programu maminka Katka, která se prázdnin s Cipískem účastní se svojí dcerou už po několikáté.

Prostějov si užil tropického dne!

Ilustrační foto pixabay.com

Na 34,0 °C se v úterý v 17:29 hodin vyšplhala rtuť teploměru v meteorologické stanici prostějovské hvězdárny.

Jde o vůbec nejvyšší teplotu, jaká zde byla letos naměřena. Druhý nejteplejší letošní den byl 10. července, kdy v 15:48 hodin teploměr dosáhl na 31,8 °C. (ber)

Léto se vrací. A s ním tropy!

Ilustrační foto pixabay.com

Pokud jste se těšili, že léto strávíte u vody, následující týden k tomu bude přímo vybízet. Do Česka se totiž vrátí tropické teploty a konec července bude velmi teplý. Rtuť teploměru vystoupá dokonce až k 34 °C.

V pondělí bude polojasno až skoro jasno, na severu a severovýchodě území může pršet, ojediněle hrozí také bouřky. Teploty přes den vystoupají až na 29 °C. Přes noc klesnou na 15 až 11 °C.

Na úterý předpovídají meteorologové jasno až polojasno, k večeru bude přibývat oblačnosti a místy se mohou objevit také silné bouřky. Během dne může teplota dosáhnout až tropických 34 °C. Přes noc spadne na 13 °C.