káva

Milovnice kávy za ni platit nechtěla

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Na dobrý šálek kávy dostala chuť šestadvacetiletá žena, a tak se minulý čtvrtek vydala do obchodu na nákup svého oblíbeného nápoje.

Na prodejní ploše si vybrala tři druhy balení kávy od jedné značky a místo do nákupního košíku je vložila rovnou do připraveného batohu. Nepoctivé počínání ženy viděla pozorná ochranka obchodu, která ji po projití pokladní zónou bez zaplacení zastavila. „Strážníci zjistili, že hodnota odcizené kávy dosáhla částky 1107 Kč. Žena odešla z obchodu bez kávy, a navíc bude vysvětlovat své jednání u správního orgánu, pro podezření z přestupku proti majetku," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Kávovou sedlinu využijete při mytí nádobí, v kosmetice i proti padání vlasů

Ilustrační foto pixabay.com

Lógr z kávy využijete v domácnosti třeba při umývání nádobí. Snadno jím totiž nahradíte drátěnku. Výhodou lógru navíc je, že nádobí nepoškrábe. Jako stvořený je na mytí dřevěného kuchyňského náčiní, ze kterého odstraňuje nepříjemný zápach, třeba po krájení masa.

Kávová sedlina se nehodí jenom na umývání nádobí, ale taky špinavého dřezu nebo vany. Možná budete příjemně překvapeni, že dokáže skvěle nahradit písek na mytí. Opět se nemusíte bát, že by umyvadlu nebo vanu kávový lógr poškrábal.

Lidé v Blansku budou moci poprvé zaplatit za kávu básní

ilustrační foto internet

 

Dát si v kavárně dobrou kávu, ale namísto peněz za ni zaplatit básní. Takovou možnost budou mít na první jarní den lidé v Blansku a dalších deseti místech v zemi. Jednadvacátý březen, který je zároveň i Světovým dnem poezie, je totiž pro více než 1100 kaváren, barů či restaurací ve 23 zemích světa časem, kdy se jejich zákazníci stávají básníky a jejich verše pak čtyřiadvacetihodinovou měnou.

K akci, která navazuje na významnou vídeňskou kavárenskou kulturu, se české kavárny letos zapojují poprvé. Konkrétně v Blansku to je v kavárně Cafisco. 

Podívejte se, jak loni akce probíhala například v Bukurešti: http://youtu.be/j9ak_pOyf1g

Dnes je Mezinárodní den kávy

ilustrační foto

 

Také si nedovedete začátek dne představit bez kouřícího hrnku voňavé kávy? Také po něm sáhnete ve chvíli, kdy se potřebujete koncentrovat, nebo naopak prožít příjemnou chvíli? Dnes si ji obzvlášť vychutnejte. Káva má totiž svůj den. A hned mezinárodní.

Že je káva skutečně neobyčejná, o tom snad nepochybuje nikdo. Ale přesto přinášíme několik zajímavostí. Tak třeba, víte že:

Kávu poprvé objevil etiopský pasáček koz v 9. století. Respektive samy kozy ho ke kávě dovedly.

Káva je druhým nejprodávanějším zbožím na světovém trhu. Hned po ropě.

Obyvatelé New Yorku zkonzumují sedmkrát více kávy než zbytek Spojených států.

Kafe vás může v pohodě zabít. Stačí, když si ho dáte sto hrnků. I tak je to ale metoda, kterou sebevrazi příliš nevyužívají.