zvířata

Odchyt králíka se zdařil, morče uteklo

ilustrační foto pixabay

Jednatřicátého srpna v podvečer vyjížděli prostějovští strážníci prověřit telefonické oznámení na ulici M. Pujmanové, kde se u dětského hřiště nacházeli králík a morče.

Ke zvířatům, která měla k dispozici i potravu,  se nikdo nehlásil. „Strážníkům se podařilo odchytit pouze zakrslého králíka stříbrné barvy. Morče uteklo do křoví a zmizelo z dohledu. Následující den byl králík předán Ochráncům přírody na Husově náměstí,“ doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

Fretka na útěku!

Foto MMP

Ve dveřích domu na Olomoucké ulici se schovává fretka, která někomu utekla, oznámila 6. srpna telefonicky prostějovským strážníkům kolemjdoucí žena. 

Hlídka na místě vystrašenou fretku odchytila a převezla na služebnu. "Následující den bylo zvíře předáno pracovníkům ochránců přírody v Ekocentru Iris na Husově náměstím" doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

ZOO Olomouc přivítala první koťata kočky slaništní

foto ZOO Olomouc

Dvě mláďata kočky slaništní, a to samci, se narodila 14. června na Svatém kopečku.  Prozatím jsou schovaná v boudě, ale co nevidět ji začnou opouštět a prozkoumávat okolí. „Chovem této kočky jsme se začali zabývat teprve před 3 lety. Z prvních koťat máme nepochybně velkou radost,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková. Zoo Olomouc chová kočky slaništní od roku 2019.

Spolu s pumou se jedná o nejjižněji žijící kočkovitou šelmu. Rozšířená je v Jižní Americe, od oblastí Uruguaye a Paraguaye, Rio Grande v Brazílii a jižní Bolívie přes Chile a Argentinu až k Magellanově průlivu. Obývá husté lesy, případně křovinaté oblasti. Kočka slaništní se svou konstitucí blíží kočce domácí. Její kresba se vyznačuje černými skvrnami, které se slévají v pruhy, na krku tvoří typický obojek, černé ušní boltce mají bílou skvrnu. Ta jim slouží ke komunikaci s ostatními kočkami. Je to samotářská šelma s převážně noční aktivitou, žijící skrytým způsobem života.

Pašeráka ohrožených zvířat pomohli chytit čeští ochranáři. Dokumentovala zooložka ZOO Olomouc

Foto Lucie Čižmářová

Po čtyřech měsících intenzivní práce s vyšetřováním a shromažďováním důkazů o ilegálním obchodě s ohroženými druhy zvířat se mezinárodnímu týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze ZOO Liberec a ZOO Ostrava podařilo dostat za mříže významného indonéského pašeráka ohrožených druhů zvířat. Během zátahu, na kterém čeští ochranáři spolupracovali s indonéskou policií z provincie Západní Sumatra a úředníky z tamní Agentury ochrany přírody, byli v jeho domě zabaveni kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni.

Více než čtyři měsíce duo českých ochranářů, František Příbrský ze ZOO Ostrava a Tomáš Ouhel ze ZOO Liberec, usilovalo o zatčení významných pašeráků ohrožených druhů zvířat na indonéském ostrově Sumatra. Na stopu zločincům přišli již v prosinci loňského roku během natáčení dokumentárního snímku o kriticky ohrožených luskounech ostrovních. Utajované vyšetřování probíhalo ve spolupráci s expertním vyjednavačem z Jižní Ameriky a za podpory Ofira Droriho, zakladatele sítě mezinárodní organizace EAGLE, která vede boj proti trestné činnosti páchané na volně žijících zvířatech.

Tip na víkend. Sbírkové skleníky Flory Olomouc s jedinečnými květy a exotickými zvířaty

foto Flora Olomouc

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je mimo jiné v únoru k vidění ve znovuotevřených sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit každou sobotu a neděli od 9:30 do 16 hodin. Ve sklenících navíc mají možnost zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci.

U vstupu do palmového skleníku můžete vidět například právě plodící kávovník anebo v subtropickém skleníku nádherně kvetoucí vytrvalou popínavku Solandru velkokvětou (Solandra grandiflora), jejíž zářivě bílé či žluté květy s fialovými pruhy měří až čtvrt metru.

Vánoční stromky zvířatům chutnaly, vzkazuje ZOO Olomouc

foto ZOO Olomouc

Počátkem nového roku se v olomoucké zoologické zahradě množí vánoční stromky. Pokud se někdo domnívá, že se Vánoce v zoo slaví v lednu, tak toto není správná úvaha. Stromečky přiváží prodejci, kterým na skladě zůstaly, případně si pro ně zahrada jezdí sama. Tentokrát přivezla jedle z Hranic.

„Pan Šrotek z Ostravy dodává stromky zahradě pravidelně a nejinak tomu bylo i letos. Jedná se o neprodané stromky do lidských příbytků v čase vánočním či stromky přímo z plantáží.  Pochutnali si na nich kozorožec sibiřský a kavkazský, koza krétská a bezoárová, sika vietnamský i muflon a nechyběli ani papoušci,“ dodává zoolog Jan Kirner.

Přispějte na knihu Tlapky hvězd 2. Na Hithit

ilustrační foto Jana Seifriedová

V loňském roce napsala Jana Seifriedová knížku Tlapky hvězd, která byla plná rozhovorů s osobnostmi o jejich zvířecích miláčcích. Knížku si pak následně mohli prodávat zvířecí útulky, kterým moc pomohla. Nyní Jana píše druhý díl a snaží se na něj vybrat peníze na projektu Hithit.  Máte-li vztah ke zvířecím bezdomovcům, přispějte prosím.

„Loni na jaře, s příchodem covidu, jsem sledovala stránky zvířecích útulků a zjistila, že  virus nezamával jen s životy lidí, ale i zvířat. V útulcích se zákazem návštěv docházelo krmení a peníze na veterinární péči.

Strážníci jak v ZOO. Odchytávali zajíce, dravce, sovu i želvu

Foto Městská policie Prostějov

V průběhu minulého týdne se prostějovští strážníci mohli cítit jako v zoologické zahradě. Strážníci totiž odchytili tři dravce, jednu sovu, vodní želvu a zajíce.

 

Prostřednictvím linky 156 bylo přijato oznámení o pohybu zraněného zajíce pravděpodobně po střetu s autem v blízkosti hlavního hřbitova na ulici Brněnská. Strážníci zajíce odchytili a převezli do veterinární ordinace, kde byl kvůli vnitřnímu zranění ponechán.

Druhým nalezeným zvířetem bylo mladé káně, které objevil muž na ulici Libušinka.

V dalších dvou případech nahlásili občané zraněnou poštolku. Jedna se nacházela na ulici Netušilova a druhá na Poděbradově náměstí.

Záchranná stanice zvířat v Němčicích funguje dál

ilustrační foto ber

Ani úmrtí zakladatele neznamenalo konec stanice, která v Němčicích nad Hanou dlouhodobě pomáhá vracet do přírody zraněná zvířata. 

Po nečekaném úmrtí šéfa stanice Drahoše Kňourka se zařízení ujala jeho manželka Lidmila. I nadále se stará o zraněné a handicapované  živočichy, které do Němčic nad Hanou dovezou zachránci. 

Obyvatelstvo rybníka v Drozdovicích chráníme, jak se dá, říká náměstkyně

Foto ber

V loňském roce přišel labutí pár, hnízdící na rybníku v Drozdovicích, o všechna labuťata. Příčina jejich úhynu nebyl přesně zjištěna a Policie ČR nakonec případ odložila. V letošním roce se na hladině rybníka objevilo hned osm šedivých labuťátek, která se, stejně jako ta loňská, těší velkému zájmu veřejnosti. Jenže i to má své nevýhody, a tak náměstkyně primátora Milada Sokolová iniciovala s kolegy hned několik kroků, které mají labutí rodinu ochránit.

"V první řadě jsme nechali kolem rybníka instalovat cedule se zákazem krmení. Lidé si, bohužel, stále myslí, že ten jejich rohlík ptákům neublíží. Jenže když takhle jedná těch lidí deset, dvacet za den, je na neštěstí zaděláno. Pečivo není pro vodní ptáky vůbec vhodné, může zapříčinit jejich úhyn," vysvětluje Milada Sokolová.