zvířata

V záchranné stanici přibyl další sirotek

Foto FB

V Záchranné stanici pro volně žijící zvířata v Němčicích nad Hanou přibylo tento týden první letošní srnčátko. Jeho maminku bohužel srazilo auto.

„Držte mu palce, je to pro něj i pro nás náročné. Záchranná stanice nedokáže plně nahradit péči jeho matky. Když se nám ho podaří odchovat, často se stane, že se již nelze zpět do přírody nevrátí. Je totiž ochočené a příliš zvyklé na lidskou společnost,“ uvedla vedoucí stanice Lidmila Kňourková. (ber)

Tip na neděli. Výstava Odpudiví nebo kouzelní v olomoucké Pevnosti poznání

ilustrační foto ber

V neděli bude v Pevnosti poznání k vidění na pět desítek nejrůznějších druhů bezobratlých, plazů a obojživelníků. Akce s názvem Odpudiví nebo kouzelní je určena pro širokou veřejnost a je zdarma v rámci běžného vstupného do interaktivního centra Univerzity Palackého. Výstava je otevřena od 10 do 18 hodin.

Vedle ukázek živých zvířat (mimo jiné také několika druhů švábů, štírů či sklípkanů) se budeme společně bavit o chovatelství, teraristice a herpetologii.

Nebudou chybět ani entomologové, kteří představí různé metody terénního výzkumu. Odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů nás seznámí také s jedinými létajícími savci a smyslem jejich ochrany. Kromě zvířat se mohou návštěvníci tak těšit na vědecko-expediční přednášky a doprovodný program v laboratoři, vědecké dílně i interaktivních expozicích.

V Hradčanech se otevíraly chlívky

Foto ber

Velkému zájmu malých i velkých se těšila akce Den otevřených chlívků, kterou v neděli odpoledne uspořádal Náš mlýn v Hradčanech.

K vidění byly nejen zvířecí hvězdy v podobě koz a oveček nejrůznějšího stáří a velikosti, ale i drůbež a motocykloví pomocníci farmářů. Pro děti byly připravené tvořící workshopy, zájemci se mohli svézt na koni. „Bylo to moc fajn, vnoučata viděla živé kozy a ovce vůbec poprvé. Přichystali pro ně spoustu her a já si vychutnala vynikající grilovaný sýr, “ dodala paní Marie. (ber)

V Záchranné stanici v Němčicích mají druhé letošní zaječí miminko

Foto FB Záchranná stanice Němčice nad Hanou

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Němčicích nad Hanou má od soboty v péči už druhé letošní mládě zajíce polního. Zajíčka našli lidé na terase, kam ho donesla kočka.

„Naštěstí nebyl nijak vážně poraněn, a tak doufáme, že vše zvládne," uvedla vedoucí stanice Lidmila Kňourková. Prvního zajíčka přijali před pár dny. Majiteli ho v tlam přinesl pes. Ani toto ušaté miminko nebylo naštěstí nijak vážně zraněno.

V únoru se s nálezy malých ušáčků ve stanici setkávají poměrně běžně. Lze na ně narazit na polích a loukách, ale dokonce také ve městech, kde jim hrozí nebezpečí v podobě volně pobíhajících psů a koček. Pokud pes nebo kočka vezmou malého zajíce do tlamy, mohou jej vážně zranit.

Záchranná stanice přijala vloni nejvíc živočichů za devatenáct let existence

Foto FB

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy Němčice nad Hanou bilancovala loňský rok. Vedoucí stanice Lidmila Kňourková spočítala, že v roce 2023 přijali 472 živočichů, což je nejvíce za devatenáctiletou historii stanice.

Celkem bylo přijato 64 druhů živočichů. „Zachraňovali jsme 320 ptáků a 152 ostatních (ježci, veverky, zajíci, kuny, srnci, 1 nutrie, 1 divočák, 2 lišky). Přijato bylo 259 mláďat, 162 zraněných, 29 živočichů s infekcí, 11 odchytnutých, 5 otrávených a 3 vysílení,“ vypočítala Kňourková s tím, že každý rok se počet zvyšuje. „Zároveň vám moc chceme touto cestou poděkovat za vaši podporu, ochotu pomáhat a finanční příspěvky. Moc si toho vážíme a upřímně děkujeme,“ dodala. (ber)

Nevítaný nájemník. Bystrouška se usadila přímo v centru města

Ilustrační foto pixabay.com

Pokud si myslíte, že můžete lišku potkat pouze v lese, tak se velmi mýlíte. Zbytky potravin v popelnicích, hromady kompostu a slepice na zahradě přitahují magicky nejen kuny, ale i lišky. Jedna Bystrouška se před časem usídlila ve dvorním traktu domů na prostějovském Náměstí spojenců.

„Obyvatelé nás oslovili s prosbou o odchyt. Máme tam umístěn sklopec, zatím se ale zrzku chytit nepovedlo,“ sdělil PvNovinkám ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík.

Jak redakci uvedl jeden z místních, lišku původně považovali za zatoulaného psa.

Sněhovou peřinu si zvířata v Zoo Olomouc užívají

Foto ZOO Olomouc

Čas chladných rán v zoo svědčí nejednomu zvířeti. Je mýtem a pověrou zároveň, že s přicházející zimou v zoologické zahradě není co k vidění. Naopak! Pro některá zvířata je období nízkých teplot vlastní, zvláště pak pro severská, pro která by mohlo ještě „přituhnout“ a cítila by se podobně jako ve své domovině. Mráz jim dokonce svědčí víc než vlhký podzim. Jiná zvířata, která obývají teplé biotopy, se za léta strávená v zoo adaptovala natolik, že není výjimečným úkazem vidět třeba klokany, či žirafy na sněhu.

„Návštěvníci v chladných měsících také nepřijdou zkrátka. Připravili jsme pro ně snížené vstupné,“ uvádí Pavel Javůrek, vedoucí marketingového oddělení. Objektivem jeho fotoaparátu se letos podařilo zachytit skutečné zimní poklady.

Domovem vlka Hudsonova je oblast Kanady v okolí Hudsonova zálivu. Na jihu obývá lesy, na severu rozsáhlé pustiny pokryté sněhem a ledem. V zimních měsících v jeho domovině teploty padají až k -40 °C, proto jsou pro něj i velmi náročné́ cesty za potravou.

Týraní psi z Němčic na Hané jsou připraveni k osvojení

Foto vorisek.cz

V průběhu měsíce srpna PvNovinky informovaly o kauze, která se týkala týrání tří psů chovaných na zahradě u rodinného domu v Němčicích nad Hanou. Psi byli umístěni do předběžné náhradní péče, kterou zajišťuje útulek Voříšek v Čechách pod Kosířem.

Ze strany útulku byla psům poskytnuta náležitá veterinární péče, díky které jsou psi v dobré fyzické i psychické kondici a plně připraveni k adopci.

„Rádi bychom oslovili všechny zájemce, kterým není lhostejný osud těchto psů, aby neváhali a kontaktovali útulek Voříšek, kde se již psi těší na nové majitele. Před samotnou adopcí doporučujeme psy navštívit ve dnech vyhrazených pro veřejnost, kdy je zájemci mohou vzít na procházku a blíže se s nimi seznámit," doplňuje náměstkyně Marcela Župková. (red)

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy převzala dárky pro ježky. Od dětí

Foto ZB

V pondělí se v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Němčicích nad Hanou nadělovalo. Vedoucí stanice Lidmila Kňourková převzala pro ježky, o které se stará, dárky od a obrázky od zdejších dětí.

„Paní Kňourková pak děti provedla a ukázala jim i ostatní zvířata, která potřebují její pomoc.

Děti nejenže bedlivě naslouchaly, ale kladly i otázky. Zajímalo je, mimo jiné, o ježek jí, pije, jak spí v zimě,“ sdělila PvNovinkám organizátorka sbírky Zuzana Baričíková. Zároveň poděkovala MŠ Němčice nad Hanou, třídě VČELIČEK pod vedením učitelek paní Gálové a Sochůrkové, kde byla během jednoho dne nashromážděna spousta dobrot pro ježky. “Poděkování opět patří hlavnímu dárci, prostějovské firmě MAPRA – paní Jarmile Matelové a panu Ladislavu Procházkovi,“ dodala Zuzana. (ber)

Na Floru se po pěti letech vrací Exota Olomouc

ilustrační foto Flora Olomouc

Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc. Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Cenově zvýhodněné vstupenky jsou k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc.

„Exota Olomouc je pojem, který je mezi chovateli a milovníky exotického i okrasného ptactva na celém světě známý již více než čtyřicet let. Dříve se tato výstava – a budeme v tom od letošního roku opět pokračovat – pořádala co dva roky. Rozsahem patří mezi největší akce svého druhu v celé Evropě. Počet vystavených ptáků se nyní bude pohybovat kolem čtyř tisíc," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.