sbírka

Zákazníci Tesco darovali v podzimní Sbírce potravin 95 tun potravin a drogerie

Foto sbirkapotravin.cz

Do podzimní sbírky potravin se v sobotu 12. listopadu vůbec poprvé zapojily všechny obchody sítě Tesco, včetně prodejen typu Expres, a podařilo se vysbírat 80 tun potravin a drogerie. Sbírka probíhala také přes Tesco online nákupy až do úterý 22. listopadu, kde zákazníci darovali dalších 15 tun potravin a drogerie prostřednictvím tzv. Balíčků pomoci.

Sbírka potravin patří mezi největší charitativní akce v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. Během soboty Češi darovali ve všech řetězcích celkem 520 tun potravin a drogistického zboží, což dokládá, že i v tomto ekonomicky náročném období Češi myslí na lidi v nouzi a pomáhají.

Konzervy a stelivo pro Mourek Prostějov můžete nosit do TIC

Ilustrační foto ber

Jak PvNovinky informovaly, v těchto dnech začala materiální sbírka ve prospěch Mourek Prostějov, z. s., který již několik roků zajišťuje krmení a zateplené boudičky pro bezprizorní kočky v koloniích, stejně jako kastrace a nutné veterinární ošetření.

Předmětem sbírky je stelivo a masové konzervy – pokud možno výrobky s kvalitnějším složením.

Sběrná místa jsou Alice Kučerová, Štarnov 6, Konice, Park Avenue Fashion, s. r. o., Havlíčkova 28, Prostějov a Květinářství Ptáčková, s. r. o., Tyršova 31, Kostelec na Hané. Nově přibylo i Turistické informační centrum, nám. T. G. Masaryka 12, Prostějov. Sbírka potrvá do vánočních svátků.

Bližší informace zjistíte na tel. 722 729 671, e-mail: kucerova@park-avenue.cz. (ber)

Nadační fond Zlatá muška pomáhá prostějovskému Míšovi. Přispějte na tříkolku!

Foto FB

Míša.... veselý, neuvěřitelně pozitivní smíšek, kterému "sudičky" daly do kolébky osud v podobě celoživotního hendikepu, se kterým se snaží žít a fungovat, jak to jen jde. Míša na svůj osud nezanevřel, ba naopak, i z těch strastí, které jej provází každým dnem, si umí udělat legraci. Jeho neutuchající entuziasmus nás úplně odzbrojil a věřte, že kdybyste jej poznali osobně, budete se vedle něj cítit tak, jak se člověk cítí, když jej potká něco zvláštně pozitivního, jako když vám někdo tzv. dobije baterky.

Míša žije sám v domě s pečovatelskou službou v Mostkovicích u Prostějova. Tento domov je na krásném místě, ale je poměrně daleko od míst, kde se dá koupit alespoň to nejzákladnější k jídlu a dalších potřeb. Míša má jedno velké přání, které by mu umožnilo zajet si nakoupit. Je to jeho touha, jeho velký sen, který by mu umožnil kontakt s okolím a uspokojit své základní potřeby. Existuje způsob, jak mu umožnit něco, co je pro každého z nás samozřejmostí, ale pro něj nepřekonatelný problém.

Pomozte Kristiankovi k elektrickému vozíku. Prostřednictvím sbírky na Donio.cz

Foto donio.cz

Veronika pochází z Prostějova a má devítiletého bratra Kristianka.  Je to úžasný chlapeček, který se ale neobejde bez elektrického invalidního vozíku. Protože jeho nákup nehradí zdravotní pojišťovna, Veronika založila sbírku na portálu Donio.cz.

Kristianek se narodil 13. 6. 2013 jako zdánlivě zdravé miminko. Všichni ze mě měli velkou radost, jsem benjaminkem v naší rodině. Nicméně pár dní po porodu se začaly objevovat první komplikace. Genetické onemocnění a spousta dalších přidružených nemocí. Asi v měsíci mi byla zjištěna těžká deformace lebky a celého těla, byla mi předepsaná ortéza na celé tělo a helmička na hlavu. Užil jsem si s ní nepříjemné chvíle, kdy v letních měsících hlavička celá hnisala a bolela. Ale vše jsem s maminkou zvládal, protože jsme museli.

Na Ukrajinu putuje z Prostějova další sbírka. Tentokrát do Mukačeva

foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov zorganizovalo další sbírku humanitární pomoci pro Ukrajinu. Naši občané během několika dní opět shromáždili velké množství materiálu.

„Tato pomoc bude poskytnuta městu Mukačevu. V tomto případě je prostředníkem slovenský Prešov, s nímž nás spojují dávné partnerské vazby,“ uvedl ke sbírce, kterou včera pracovníci magistrátu nakládai na kamion, primátor František Jura. Do Mukačeva z Prostějova putují trvanlivé potraviny, kojenecké potřeby, zdravotnický materiál, drogerie, hygienický materiál a také přikrývky, polštáře, deky, spacáky a ložní prádlo.

Všem dárcům děkujeme!! (red)

Darujte peníze. Na záchranu sýčků obecných

Foto birdlife.cz

Sýček obecný (Athene noctua) patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice. Je až k neuvěření, že ještě na začátku minulého století byla tato drobná sovička široce rozšířeným druhem, a dokonce nejběžnější sovou s velikostí populace čítající několik tisíc až desítek tisíc párů. Především během posledních 60 let byl ale zaznamenán výrazný populační pokles sýčka. Jen v rozmezí let 1985–2003 populace poklesla o 59 % a tento trend se nezastavil ani v následujících letech. Na počátku 21. století již sýček patřil mezi velice vzácné druhy a v současnosti se jeho celková populace na území České republiky odhaduje na méně než 100 párů! Obdobně alarmující situace je známa i z okolních středoevropských států.

Sýček obecný byl zvolen Ptákem roku 2018 a tento titul přitáhl k sýčkům, jejich ohrožení a ochraně velkou pozornost, což je nutné pro účinnou ochranu tohoto kriticky ohroženého druhu. Jejich dramatický úbytek totiž přímo souvisí se změnou lidského přístupu ke krajině. Sýčka lze vlastně považovat za ukazatele zdravé zemědělské krajiny a celkové druhové bohatosti. Proto si tento opeřenec naši pozornost rozhodně zaslouží.

Sbírka Dne proti rakovině startuje ve středu. Kupte si žlutou kytičku

ilustrační foto

Na nádory ledvin, močového měchýře a prostaty se zaměří letošní ročník českého Dne proti rakovině. Už ve středu 29. září 2021 vyjdou do ulic dobrovolníci ve žlutých tričkách a budou nabízet žluté kytičky se zelenou stužkou za 20 korun.  Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se koná už po pětadvacáté.

Vzhledem k epidemické situaci se sbírka v ulicích v tradičním květnovém termínu nemohla uskutečnit, přesunula se na konec září. Dobrovolníky s kytičkami v ulicích potkáte ve středu 29. září., případně také ve čtvrtek 30. září a v pátek 1. října. Na pevných prodejních místech bude možné kvítky nabízet až do neděle 3. října.

Krajská charitativní akce vynesla statisíce korun

ilustrační foto Olomoucký kraj

Více než dvě stě tisíc korun vynesla charitativní akce, kterou zorganizovalo hejtmanství na podporu tornádem poničených památek v Jihomoravském kraji. Jde o peníze, jež lidé v průběhu posledního červencového víkendu zaplatili v muzeích, galeriích a památkách na území našeho regionu.

„Vybralo se celkem 209 tisíc korun. Rád bych poděkoval všem lidem, kteří se do charitativní akce zapojili. Peníze půjdou konkrétně na opravu poničené galerie v Hodoníně,” uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Nejde o jedinou pomoc, kterou hejtmanství do sousedního kraje pošle – přímo z rozpočtu zamíří do nejvíce postižených obcí finanční dar v celkové výši 400 tisíc korun a nedávno hejtman zprostředkoval dodávku stavebního řeziva, které jižní Moravě po řádění tornáda zoufale chybělo. (Zdroj olkraj.cz)

Městská sbírka uměleckých děl získá dva nové obrazy

foto Magistrát města Prostějova

Další díla obohatí městskou sbírku uměleckých děl. Rozhodli o tom radní na své poslední schůzi. Lidé si tak budou moci při výstavách městských sbírek vychutnat díla autorů Jana Třísky a Hilara Václavka.

„Máme velikou radost, že se sbírky uměleckých děl postupně rozrůstají. Jsme hrdi na to, že se jako naši předchůdci můžeme podílet na rozšiřování tohoto odkazu, který jistě ocení současná i budoucí generace. Díla budou takto zachována, a jak věřím, budou dále získávat na hodnotě a návštěvníky výstav pohladí po duši,“ usmívá se náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Jak doplnila, při nákupu radní přihlíželi ke kladnému doporučení Komise pro nákup uměleckých děl.

Zde jsou detaily zakoupených děl:

Podzimní sbírka pro ježky je prodloužena. Do Vánoc

Ilustrační foto ber

Pokud vám není lhostejný osud nalezených malých či zraněných ježků v záchranné stanici, můžete se stále zapojit do podzimní sbírky pro ježky a další zvířecí obyvatele záchranné stanice v Němčicích nad Hanou. Sbírka měla končit v listopadu, byla ale prodloužena.

Nalezení malí ježci se potřebují před zimním spánkem dostatečně vykrmit. „Proto každoročně vyhlašujeme sbírku potravin pro tyto i další obyvatele stanice. Nosit můžete především krmení pro kočky (kapsičky, konzervy, granule),“ vypočítala Eva Zatloukalová. 

Konzervy, kapsičky či granule pro kočky můžete nosit každé úterý a čtvrtek od 13 do 16 hod. do přechodného sídla Irisu ve škole na Husově nám. 91 (boční vchod od ul. Winklerova). Pokud se nedozvoníte, volejte do kanceláře na tel. 737 898 777. "Za jakoukoliv pomoc záchranné stanici děkujeme," vzkazují ochránci. (ber)