Konice

Bigbíťáci a bigbíťačky pozor! Legendy se vrací do Konice!

Foto plakát

V pátek 14. června bude zámecký park v Konici patřit tradiční akci Legendy se vrací. Akci opět pořádá MKS Konice a Mamut Agency.

Vystoupí skupiny Marasd, Calibos, Arest, Junior a Děda Mráz. Průvodci večera budou Sovět a Mamut. Připraveno je i bohaté občerstvení a velkokapacitní párty stany. Areál je otevřen od 17:30 hodin, akce startuje v 18 hodin.

Čtěte pozorně, bude se soutěžit o vstupenky! (red)

Hašení dodávky zahájil majitel. Hořela v garáži v Konici

Foto HZS Olomouckého kraje

Požár dodávky v garáži víceúčelové budovy v centru Konice likvidovali hasiči ve čtvrtek 2. května dopoledne. Událost byla ohlášena v 10 hodin a 3 minuty na krajské operační a informační středisko.

„Díky pohotovému jednání majitele se oheň nerozšířil. Jakmile totiž zpozoroval plameny z motorové části vozu, využil práškové hasicí přístroje a zahájil hasební zásah. Naše jednotky ihned po příjezdu navázaly a vysokotlakým proudem oheň dohasily. Postarali jsme se také o zajištění vozidla, po uhašení jsme jej vytlačili ven a zabezpečili jsme uniklé provozní kapaliny uvnitř garáže. Prostory jsme odvětrali. Příčinu i výši škody zjišťuje nyní na místě náš vyšetřovatel,“ informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

OBRAZEM: Vrchy Hobby Cup úřadoval o víkendu v Konici

Foto ber

Dvoudenní závod přilákal o víkendu do Konice milovníky závodění. Do Březského vrchu se jich po oba dny vydalo více než dvě stě. Na trati se objevila závodní auta, která soupeřila s vozy bez úprav. S kopcem bojovala i auta kategorie historik.

Nejrychlejším byl po oba dny Petr Tomáš s čtyřkolkou Audi S3.

Na startu byly k vidění, mimo jiné, Toyoty, Suzuki, BMW, všechny druhy škodovek, Fiaty, Mercedesy a Fordy. Značnou pozornost budily zástupci historiků – Trabanty, Zastava a Lada.

Součástí byl rovněž Dámský pohár, ve kterém závodila čtyřiadvacetiletá Katka Talašová z Otrokovic. "Jsem tady po druhé, poprvé jsem si trat vyzkoušela vloni," uvedla pro PvNovinky blondýnka, která usedla za volant Toyoty Corolla. 

Úspěšný byl i prostějovský závodník Roman Hájek, který se svou Škodou 120 s vyhrál v sobotu kategorii do 1400 cm3 standard. (ber)

Tip na víkend. VrchyHobbyCup v Konici

Foto archiv PVNovinky

VrchyHobbyCup je série hobby závodů s cílem většího počtu najetých kilometrů bez zbytečných formalit. Jednotlivé jízdy jsou měřený profesionální časomírou na optickém principu. Jedny takové se po oba víkendové dny konají v Konici. Závodit se bude tradičně, na trati do Březského vrchu.

Zatímco jezdci se potkají už po sedmé ráno, pro diváky začne podívaná v 8,15 hodin, kdy začnou tréninkové jízdy. Ty potrvají do 9,45 hodin, od 10 do 17 pak už přijde čas na samotné závody. Na start se má postavit 130 závodních aut, od historiků po nejnovější žihadla.

„Závody jsou po bezpečnostní stránce velice dobře zajištěny, k dispozici je rychlá záchranná služba, hasičská jednotka, dále pak vyprošťovací vůz se zásobou přenosných hasicích přístrojů,“ doplňují pořadatelé. (ber)

Historický kočár se vydal na cesty po pamětihodnostech kraje

Foto ber

Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem připravilo na sobotu 23. března společně s obcemi a městem Konice pozoruhodnou akci. Slavnostně vypravilo historický cestovní kočár jedoucí po pamětihodných místech Olomouckého kraje. Hlavní zastávka a program byla v Konici, pozoruhodné tím, že se zde v dávných dobách přepřahaly koně v povozech.

„V programu byly k vidění postavy dávné historie, cechmistr, mistr kočí, lokajové a podkoní, operní pěvec pana Martino z Vídně. Kočár doprovodila jízdní hlídka 1. Hulánského regimentu pro ochranu všech. Kočár plný cestujících a zavazadel přivezl také dárky,“ popsal náročnou akci ředitel Muzea kočárů Václav Obr. (ber)

Tip na sobotu. Historický kočár na cestách a výstava kočárů z filmů a pohádek

Foto plakát

Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem připravilo na dnešek, 23. března, společně s obcemi a městem Konice pozoruhodnou akci. Slavnostně vypravuje historický cestovní kočár jedoucí po pamětihodných místech Olomouckého kraje. Hlavní zastávka a program je v Konici, pozoruhodné tím, že se zde v dávných dobách přepřahaly koně v povozech.

Akce tohoto druhu se jinde na území ČR nekoná. Jde o zviditelnění obce, města nebo památky a propojení všech generací v našem kraji. Proto je velmi důležité informovat všechny občany a dopřát jim tuto podívanou. Samotná akce je také velmi náročná pro všechny účinkující.

Na konickém náměstí voněly koblihy a prdelačka, tancoval medvěd i starosta

Foto ber

Sobotní dopoledne patřilo na hlavním náměstí v Konici masopustnímu veselí. Tradiční průvod masek se tam vydal z komunitního centra, aby si od starosty vyžádal klíč od města a svolení k obchůzce.  Starosta Michal Obručník nejenže svolil a předal klíč, navíc přidal do kasičky nějakou tu korunu a dal si pár tanečků s maškarami.

Součástí bylo i vystoupení dětského folklorního souboru Slonečko. Na náměstí měli zájemci možnost ochutnat zabijačkové speciality, koblihy i teplé nápoje. „Připravili jsme prdelačku, klobásy, tlačenku, bouřku, i jitrnice,“ pochlubila se Lucie Svačinová, jinak provozovatelka Zámecké zahrádky.  

„Je parádní vidět, jak se lidé dokáží nadchnout pro staré zvyky a obyčeje. Příští rok nějakou maškaru vytáhnu a půjdu také,“ smál se jeden z přihlížejících. (ber)

Sobota bude v Konici patřit masopustu

Ilustrační foto ber

Masopustní průvod projde Konicí v sobotu 10. února 2023. Sraz účastníků je v 8 hodin v komunitním centru, průvod masek vyjde o půl hodiny později.

Průvod projde na náměstí, kde bude v době od 9 do 11 hodin probíhat program. Masky požádají o povolení obchůzky městem, zatančí si a zazpívají s masopustní kapelou. Součástí bude i vystoupení dětského folklorního souboru Slonečko. N náměstí bude rovněž k dispozici občerstvení se speciální masopustní nabídkou. „Budeme mít prdelačku, zabijačkové speciality i koblihy," sdělila PvNovinkám za organizátory Lucie Svačinová s tím, že k dispozici budou také teplé nápoje.

Charita Konice vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc rodině, které shořel dům

Foto plakát

V pondělí 29. ledna vyjeli koničtí hasiči k požáru nízké budovy v ulici Zádvoří. To ještě netušili, jaký je bude čekat šok. Hořel totiž dům jejich kamaráda, dlouholetého člena SDH a výjezdové jednotky Květoše Hanáka. Ten v domě žije spolu s manželkou Janou a dvěma syny. Oheň zničil první patro domku vše, o v něm bylo. Charita Konice zřídila na pomoc rodině veřejnou sbírku.

„Ihned po příjezdu jsme se zapojili do hasebních prací s profesionální jednotkou z Konice, která již byla na místě. Po malé chvilce dorazily další dobrovolné jednotky z Přemyslovic a Hvozdu. Požár vznikl v prvním patře domu, kde se nacházely dva dětské pokoje, sociální zařízení a šatna. Požár zničil místnosti a všechen majetek, který se v patře nacházel," popsali na svém FB profilu hasiči společně s prosbou o pomoc rodině. Ta bude finanční prostředky potřebovat především na zajištění opravy domu, nutné vybavení, školní potřeby a osobní věci.

Konice má opravenou silnici i nové chodníky

Foto Olomoucký kraj

Více než sedmnáct miliónů korun investoval Olomoucký kraj do opravy silnice II/336 v Konici v ulici Zádvoří. Dalších 18 miliónů šlo z rozpočtu města například na nové chodníky, elektroinstalaci a osvětlení. Oprava cesty začala letos v září a řidiče do konce prosince čeká už jen lehké omezení v podobě jednosměrného provozu na komunikaci, který bude řízen pomocí semaforů.

„Přeji řidičům, aby jim nově opravená silnice dlouho a dobře sloužila a aby vždycky dojeli v pořádku do cíle své cesty. A chodcům, aby se jim dobře chodilo po nových chodnících, které mají i nové osvětlení. V opravách silnic nižší tříd bude naše hejtmanství pokračovat i v dalším roce,“ ujistil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.