sport

Hejtmanství finančně podpořilo pořadatele volnočasových aktivit

Foto Olomoucký kraj

Zahálka je matkou hříchu, tvrdí pořekadlo, které ale v Olomouckém kraji platit nemusí. Hejtmanství letos podpořilo pořádání volnočasových aktivit částkou 1,25 miliónu korun. Na dotace se může těšit 58 žadatelů.

„Podpora směřuje do volnočasových aktivit, které vedou k činorodému trávení volného času a ke sportování. Na kraj přišlo 68 žádostí o dotace, jen zlomek neprošel hodnoticím sítem, všechny ostatní jsme podpořili,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Každou pořádanou akci podpoří kraj částkou nejméně 10 tisíc korun, maximální výše dotace je třiapůlkrát vyšší. Jednou z dotačních podmínek bylo například to, že se muselo jednat o projekt nekomerční povahy. 

Tip na víkend. Velká cena Mohelnice v truck trialu

Foto archiv ber

Po dvouleté přestávce se v Mohelnických lomech u Křemačova budou zase konat závody v truck trialu. V sobotu 21. a v neděli 22. května se zde uskuteční třetí závod Mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu VELKÁ CENA MOHELNICE TRUCK TRIAL 2022.

Trial patří mezi diváky k nejatraktivnějším disciplínám. Je svým charakterem obdobou motocyklových šlapačových soutěží. Trialové závody nejsou závody na plný plyn, nejde totiž o rychlost, ale o závody aut v abnormálně náročném terénu. Při jízdě se klade důraz na zručnost, cit, přesnost a odhad. Vyžaduje to velkou dávku odvahy a přemýšlení.

„Extrémní sport těžkých nákladních aut v abnormálně náročném terénu. Dokonalá adrenalinová záležitost, kterou si nesmíte nechat ujít," láká k návštěvě závodu Oldřich Janků za spolupořádající AGENAS TEAM autoklub v AČR Javorník.

Milionová dotace míří do sportu

Ilustrační foto ber

Do celoroční sportovní činnosti posílají prostějovští radní dotační peníze. Odsouhlasili jejich poskytnutí příjemcům v Programu na podporu sportovní činnosti v roce 2022–v dotačním titulu 4 „Podpora celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“.

Zastupitelstvo města Prostějova již před časem schválilo tento dotační program s vyhlášenými dotačními tituly: - dotační titul 1 „Podpora přípravy dětí a mládeže na vrcholový sport“ - dotační titul 2 „Podpora činnosti sportovních klubů na profesionální úrovni“ - dotační titul 3 „Podpora celoroční sportovní činnosti s doložením finanční spoluúčasti žadatele“ - dotační titul 4 „Podpora celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“.

Radní rozdělovali dotace v oblasti vzdělávání a sportu, některé budou řešit zastupitelé

ilustrační foto MMP

V celoroční oblasti vzdělávání radní takzvaně „přiklepli“ dotace Svazu letců generála Zdeňka Škarvady, Střední zdravotnické škole, například Svazu modelářů České republiky nebo na podporu činnosti hádankářsko-křížovkářského kroužku. Celkem půjde o částku 72 tisíc korun.

„Peníze půjdou například na organizování akcí pro děti, vzdělávání seniorů nebo na podporu kroužků,“ vysvětlil náměstek primátora Jan Krchňavý, který má oblast školství ve své pracovní náplni.

Zastupitelé budou dále rozhodovat o dotační pomoci pro Junáky na podporu jejich činnosti ve výši 80 tisíc korun.

Mezi jednorázové vzdělávací akce, které radní podpoří, se řadí ty z Mensy České republiky, ZuM je radost, Jsme tu také, z. s., SKC Prostějov, z. s., na Kemp Léto hravě, Středním odborným školám ve výši 145 tisíc korun.

Hejtmanství ocení top sportovce regionu. Na zasílání nominací máte poslední dny

ilustrační foto Olomoucký kraj

Ještě několik dnů mohou lidé nominovat osobnosti na Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti sportu. Vítěze jednotlivých kategorií vyhlásí krajské zastupitelstvo, předání ocenění by se mělo konat 16. února v Moravském divadle Olomouc. Návrhy je možné zasílat do 20. ledna.

„V důsledku omezení souvisejících s epidemickými opatřeními proti šíření koronaviru se letos předávání cen neuskutečnilo, což mě moc mrzí. V roce 2022 si to snad všichni vynahradíme, a tak už teď můžeme nominovat sportovní osobnosti, které získají ocenění v příštím roce,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Veškeré informace o udělování cen i jednotlivých kategoriích najdou lidé na stránce www.cenykraje.cz.

Nejlepší účastnicí říjnové Výzvy 10 000 kroků je prostějovská Věra Hájková. Ušla 1371 kilometrů

Foto spolek Partnerství pro městskou mobilitu

Skončila říjnová Výzva 10 000 kroků. Akci na celorepublikové úrovni organizoval spolek Partnerství pro městskou mobilitu, naše město se do projektu opět aktivně zapojilo pod záštitou pana primátora Františka Jury. Organizačně Výzvu za Prostějov zajišťovalo Sportcentrum – DDM Prostějov.

Do celorepublikové akce se celkem aktivně zapojilo 6 500 účastníků a společně jsme v říjnu ušli 1,5 milionu kilometrů. Za Prostějov to byla vzdálenost 41 686 km. Překonali jsme tímto výkonem i délku rovníku a zlepšili dubnový výsledek o 18 705 km.  Aktivně se zapojilo 147 prostějovských účastníků a 10 týmů.

Do oblasti sportu poputují další finance z rozpočtu města

ilustrační foto ber

Rada města Prostějova schválila poskytnutí dalších dotací příjemcům v Programu na podporu sportovní činnosti v roce 2021 z rozpočtu statutárního města Prostějova v dotačním titulu 4 „Podpora celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“.

„V rámci návrhu rozpočtu na rok 2021 byly pro tento program schváleny finančních prostředky z rozpočtu města ve výši 19,55 milionu korun,“ informoval první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Dle jeho vyjádření byla pro „Podporu celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“ alokována celková částka ve výši 850 tisíc korun.

„Ve stanoveném termínu jsme přijali celkem 24 žádostí. Po vyhodnocení byla jedna žádost z důvodu nesplnění zásadních kritérií vyřazena,“ doplnil Pospíšil. (red) 

Dobrá zpráva pro obce. Hejtmanství přispěje na rekonstrukci sportovních zařízení

ilustrační foto

I v této ekonomicky nelehké době vyčlenil Olomoucký kraj letos na podporu rekonstrukcí sportovních zařízení v obcích na území regionu více než 29 miliónů korun. Peníze z dotačního programu mohou žadatelé využít například na obnovu tělovýchovných areálů, a to včetně rehabilitačních a regeneračních prostor.

„Tímto programem cílíme na zkvalitnění podmínek pro sportovní činnost v obcích a městech Olomouckého kraje. Jde nám především o to, aby lidé měli možnost sportovat v odpovídajícím zázemí,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast sportu Michal Zácha.

Příjem žádostí odstartuje v závěru března a potrvá zhruba do poloviny dubna. Minimální výše dotace na jednu akci činí 100 000 korun, maximální pak jeden milión. Podmínky dotačního programu najdou zájemci na webu Olomouckého kraje. V době příjmu žádostí bude k dispozici HOT-LINE podpora. (Zdroj olkraj.cz)

Kdy vyrazit bruslit na rybník a neskončit pod ledem. Poradíme

Foto ber

I když současná kovidová situace uzavřela zimní stadiony, v Prostějově se bruslí. Třeba na rybníku v Drozdovicích.  Pokud ale nechcete spojit bruslení s nedobrovolným otužileckým koupáním, je záhodno dodržet pár pravidel.

Než se vydáte na led, mějte na paměti, že předtím by se měla teplota minimálně 5 dní vytrvale pohybovat pod –5°C.

I prostorově rozměrnějšího dospělce udrží led tlustý jen pár centimetrů, vy na něj ale s bruslemi naskočte nejdřív při 18centimetrové tloušťce (takový led už udrží i jedoucí osobní auto). Pokud se ale zeptáte hasičů, ti doporučí led silný nejméně 25 cm.

Nikdy nebruslete k místům s rozmrazovačem nebo s přítokem do rybníka či ke stavidlům. Na ledové ploše vidíte praskliny? Rovnou se otočte a běžte radši do kina.

Město v příštím roce opět dotačně podpoří sport v Prostějově

Ilustrační foto Sokol 1 Pv

Zastupitelé budou rozhodovat o poskytnutí dotací příjemcům v Programu na podporu sportovní činnosti v roce 2021 z rozpočtu statutárního města Prostějova v dotačním titulu 1 „Podpora přípravy dětí a mládeže na vrcholový sport“ a také v titulu 2 „Podpora činnosti sportovních klubů na profesionální úrovni“.

Zastupitelé v září tohoto roku schválili – Program na podporu sportovní činnosti v roce 2021 z rozpočtu statutárního města Prostějova s vyhlášenými dotačními tituly:

- dotační titul 1 „Podpora přípravy dětí a mládeže na vrcholový sport“

- dotační titul 2 „Podpora činnosti sportovních klubů na profesionální úrovni“

- dotační titul 3 „Podpora celoroční sportovní činnosti s doložením finanční spoluúčasti žadatele“

- dotační titul 4 „Podpora celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“