sport

Discgolfové hřiště v Kolářových sadech bude otevřeno v úterý

ilustrační foto

Letošní první dokončenou realizací participativního rozpočtu z roku 2022 je právě dokončené discgolfové hřiště v Kolářových sadech. Jeho provoz bude oficiálně zahájen v úterý 27. září 2023.

„Připraven bude například výukový program pro žáky ZŠ Železného, který začne v 9:30 hodin. V 10:30 proběhne samotné slavnostní oficiální otevření hřiště a poté bude následovat druhý blok výukového programu pro žáky ZŠ Železného. Od 13:00 do 16:00 bude na místě stánek, kde budou organizátoři učit zájemce discgolf, budou půjčovat a případně i prodávat disky. Zároveň bude mít každý možnost vyzvednout si skórkartu a odehrát dvě kola průběžného turnaje s tím, že vyhlášení proběhne online po zadání všech výsledků,“ říká náměstek pro oblast školství Miloš Sklenka. (red)

Olomouc hostila soutěž o nejtvrdšího hasiče. Uspěl i prostějovský Jan Šindelka

Foto HZS Olomouckého kraje

Hbitost, sílu a rychlost českých profesionálních hasičů prověřila nejtvrdší hasičská soutěž, která se konala ve čtvrtek 14. září v Olomouci. Před výškovou budovou RCO v přednádraží se bojovalo o titul na X. Mistrovství České republiky v disciplínách TFA. Na start se postavilo 73 závodníků.

Absolutním vítězem se stal v našlapané konkurenci Pavel Kouřík z HZS Plzeňského kraje, kterému se v Olomouci pravidelně daří. Od loňska drží traťový rekord. I když se jej dnes nepodařilo překonat, přesto porazil všechny borce na startovní listině a vyhrál nejprestižnější kategorii A, v níž závodí hasiči od 18 do 34 let. Famózním výběhem 18 pater výškové budovy vydřel zasloužené vítězství. Pro zajímavost: 315 schodů překonal za 1 minutu a 40 sekund.

Olomouc bude hostit Mistrovství republiky v disciplínách TFA

Foto plakát

Město Olomouc se na jeden den stane baštou nejtvrdších hasičů. Bude se zde totiž konat X. Mistrovství České republiky v disciplínách TFA. Závodníci se o titul utkají 14. září od 9:15 hodin před budovou Olomouckého kraje a Regionálního centra Olomouc v individuální i štafetové soutěži.

Na start se postaví zhruba devadesátka profesionálních hasičů. Bojovat s časem i technickými úkoly budou ti nejlepší borci z republiky, mnozí z nich excelují také v tvrdé konkurenci v zahraničí. Dá se tedy očekávat divácky atraktivní soutěž nabitá elitními sportovními výkony.

Asfaltový chodník uvnitř velodromu projde rekonstrukcí

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města projednala a doporučuje zastupitelstvu schválit dotaci SKC Prostějov ve výši 390 tisíc korun na rekonstrukci cyklistického asfaltového chodníku uvnitř velodromu.

„Cyklistický asfaltový chodník uvnitř velodromu ve tvaru oválu slouží pro nezbytné rozjetí před závody a vyjetí cyklistů po závodech. Chodník je příčně rozpraskán po celé šíři chodníku a celkově je značně poškozen. Jednalo by se o klasický asfaltový chodník s podložím písek, kamenná drť a kvalitní asfaltový chodník odolný vysokým teplotám. Chodník propojuje dlážděné cyklistické boxy po obou stranách, ve kterých jsou umístěni cyklisté po dobu závodu,“ popsal náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Fyzioterapeutka doporučuje: Ideální podporu nohám při sportu nabídnou vložky vytvořené na míru

Foto Nemocnice Prostějov

Každé chodidlo má svůj individuální tvar, který v kombinaci s ideální oporou a pohodlím v obuvi může zlepšovat i výkonnost. Pro sportovce napříč sportovními odvětvími je proto skvělou volbou bootfitting, který nabízí výrobu individuálně tvarovaných anatomických vložek do bot na základě komplexní diagnostiky chodidel. Tuto službu nabízí například i prostějovské AGEL Sport Clinic, a to dětem i dospělým.

 „Důležitost chodidel a jejich pohodlí je často podceňována. Přitom jde o jeden z klíčových prvků ovlivňujících náš komfort i výkonnost. Profesionálním i rekreačním sportovcům individuálně tvarované vložky do obuvi vřele doporučuji, a to zejména u sportů, u kterých hraje kontakt chodidla s obuví rozhodující roli. Klienti určitě poznají rozdíl už po prvním vyzkoušení,“ radí Marta Hrubá, fyzioterapeutka AGEL Sport Clinic, s tím, že anatomické vložky je možné vyrobit nejen na míru danému člověku, ale i na míru dané obuvi.

Do sportu půjdou další peníze. Kraj podpoří volnočasové aktivity

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj rozdělí další peníze na podporu sportu. Konkrétně jde o dotační program zaměřený na podporu sportovních volnočasových aktivit. Pro žadatele má hejtmanství připraveno jeden a čtvrt miliónu korun.

„Jedná se o podporu těch akcí a činností, které jsou nekomerčního charakteru a mají obecně prospěšné zaměření,“ uvedl Michal Zácha, náměstek Olomouckého kraje pro oblast sportu a dopravy.

Krajští zastupitelé zvolí Sportovce roku

Foto FB Oldřich Šofr

Rok se opět překulil a sportovní příznivci s netrpělivostí čekají na vyhodnocení Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti sportu za rok 2022 – Sportovec Olomouckého kraje 2022. O vítězích jednotlivých kategorií rozhodnou v pondělí 20. února 2023 na svém zasedání krajští zastupitelé. Svá želízka v ohni má i prostějovský region a to téměř ve všech kategoriích.

V kategorii NEJLEPŠÍ SPORTOVEC byli za region Prostějovska nominováni

 Lehečka Jiří (TK AGROFERT Prostějov – tenis) – v roce 2022 nejlépe na 59. místě žebříčku ATP, finalista dvouhry na turnaji Masters Next Gen v Itálii, vítěz dvouhry na turnaji ATP Challenger v Liberci.

Šorf Oldřich (ASO Dukla Prostějov – parašutismus) – 2. místo celkově v jednotlivcích a 4. místo v individuální akrobacii na civilním MS.

V kategorii NEJLEPŠÍ DRUŽSTVO bylo za prostějovský region nominováno osm zástupců.

Do sportu míří 21,5 dotačních milionů. Rozhodovat o nich budou zastupitelé

Ilustrační foto http://zapaspv.cz/

Radní města Prostějova předkládají zastupitelům své doporučení schválit poskytnutí dotací příjemcům v Programu na podporu sportovní činnosti v roce 2023 z rozpočtu města Prostějova.

Zastupitelé již na svém zasedání v loňském roce schválili dotační program na podporu sportovní činnosti v roce 2023 z rozpočtu statutárního města Prostějova s vyhlášenými dotačními tituly:

- dotační titul 1 „Podpora přípravy dětí a mládeže na vrcholový sport“

- dotační titul 2 „Podpora činnosti sportovních klubů na profesionální úrovni“

- dotační titul 3 „Podpora celoroční sportovní činnosti s doložením finanční spoluúčasti žadatele“

- dotační titul 4 „Podpora celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“

Kraj počítá se solidními dotacemi do sportu

Foto Olomoucký kraj

Podpora sportu, jako jedna z priorit Olomouckého kraje, se i letos promítne do dotačního balíčku. Sportovci i jejich kluby se tak mohou spolehnout na to, že je hejtmanství nenechá na holičkách. Do sportu může přitéct více než 100 miliónů korun.

„Podpora sportu tvoří jednu z důležitých položek krajského rozpočtu na rok 2023. Dotace jsou nastaveny tak, abychom podpořili jak profesionální sportovce a kluby, tak třeba i ty, kteří sportují ve volném čase a jen pro radost z pohybu,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

V programu na podporu sportovní činnosti i sportování mládeže a dětí už kraj rozdělil kolem padesáti miliónů korun. Další dotace půjdou na získávání trenérských licencí, organizátorům sportovních akcí i úspěšným krajským reprezentantům.

Nominujte osobnosti na Ceny města Prostějova!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Do konce února 2023 mohou občané, organizace nebo spolky nominovat na toto ocenění jakoukoli významnou osobnost nebo kolektiv, jejichž práce znamená přínos pro město Prostějov.

„Osobnosti a kolektivy, které výrazně napomohly ke zvýšení prestiže města v jakékoli oblasti své činnosti, si zaslouží naše uznání. Oceňované obory činnosti nijak nevymezujeme, abychom tím nezúžili výběr nominovaných. Cena města Prostějova byla poprvé udělena za rok 2005. Za tu dobu byla udělena mnoha osobnostem, jejichž práce je velmi rozmanitá. Od šíření demokracie, přes celoživotní práci v divadelnictví až třeba po činnost literární, hudební či sportovní,“ uvedl primátor města František Jura.