sport

Do sportu půjdou další peníze. Kraj podpoří volnočasové aktivity

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj rozdělí další peníze na podporu sportu. Konkrétně jde o dotační program zaměřený na podporu sportovních volnočasových aktivit. Pro žadatele má hejtmanství připraveno jeden a čtvrt miliónu korun.

„Jedná se o podporu těch akcí a činností, které jsou nekomerčního charakteru a mají obecně prospěšné zaměření,“ uvedl Michal Zácha, náměstek Olomouckého kraje pro oblast sportu a dopravy.

Krajští zastupitelé zvolí Sportovce roku

Foto FB Oldřich Šofr

Rok se opět překulil a sportovní příznivci s netrpělivostí čekají na vyhodnocení Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti sportu za rok 2022 – Sportovec Olomouckého kraje 2022. O vítězích jednotlivých kategorií rozhodnou v pondělí 20. února 2023 na svém zasedání krajští zastupitelé. Svá želízka v ohni má i prostějovský region a to téměř ve všech kategoriích.

V kategorii NEJLEPŠÍ SPORTOVEC byli za region Prostějovska nominováni

 Lehečka Jiří (TK AGROFERT Prostějov – tenis) – v roce 2022 nejlépe na 59. místě žebříčku ATP, finalista dvouhry na turnaji Masters Next Gen v Itálii, vítěz dvouhry na turnaji ATP Challenger v Liberci.

Šorf Oldřich (ASO Dukla Prostějov – parašutismus) – 2. místo celkově v jednotlivcích a 4. místo v individuální akrobacii na civilním MS.

V kategorii NEJLEPŠÍ DRUŽSTVO bylo za prostějovský region nominováno osm zástupců.

Do sportu míří 21,5 dotačních milionů. Rozhodovat o nich budou zastupitelé

Ilustrační foto http://zapaspv.cz/

Radní města Prostějova předkládají zastupitelům své doporučení schválit poskytnutí dotací příjemcům v Programu na podporu sportovní činnosti v roce 2023 z rozpočtu města Prostějova.

Zastupitelé již na svém zasedání v loňském roce schválili dotační program na podporu sportovní činnosti v roce 2023 z rozpočtu statutárního města Prostějova s vyhlášenými dotačními tituly:

- dotační titul 1 „Podpora přípravy dětí a mládeže na vrcholový sport“

- dotační titul 2 „Podpora činnosti sportovních klubů na profesionální úrovni“

- dotační titul 3 „Podpora celoroční sportovní činnosti s doložením finanční spoluúčasti žadatele“

- dotační titul 4 „Podpora celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“

Kraj počítá se solidními dotacemi do sportu

Foto Olomoucký kraj

Podpora sportu, jako jedna z priorit Olomouckého kraje, se i letos promítne do dotačního balíčku. Sportovci i jejich kluby se tak mohou spolehnout na to, že je hejtmanství nenechá na holičkách. Do sportu může přitéct více než 100 miliónů korun.

„Podpora sportu tvoří jednu z důležitých položek krajského rozpočtu na rok 2023. Dotace jsou nastaveny tak, abychom podpořili jak profesionální sportovce a kluby, tak třeba i ty, kteří sportují ve volném čase a jen pro radost z pohybu,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

V programu na podporu sportovní činnosti i sportování mládeže a dětí už kraj rozdělil kolem padesáti miliónů korun. Další dotace půjdou na získávání trenérských licencí, organizátorům sportovních akcí i úspěšným krajským reprezentantům.

Nominujte osobnosti na Ceny města Prostějova!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Do konce února 2023 mohou občané, organizace nebo spolky nominovat na toto ocenění jakoukoli významnou osobnost nebo kolektiv, jejichž práce znamená přínos pro město Prostějov.

„Osobnosti a kolektivy, které výrazně napomohly ke zvýšení prestiže města v jakékoli oblasti své činnosti, si zaslouží naše uznání. Oceňované obory činnosti nijak nevymezujeme, abychom tím nezúžili výběr nominovaných. Cena města Prostějova byla poprvé udělena za rok 2005. Za tu dobu byla udělena mnoha osobnostem, jejichž práce je velmi rozmanitá. Od šíření demokracie, přes celoživotní práci v divadelnictví až třeba po činnost literární, hudební či sportovní,“ uvedl primátor města František Jura.

Prostějovský policista v soutěži jiu-jitsu zabodoval. Přivezl zlato

Foto Policie ČR

Začátkem listopadu proběhlo v Praze Mistrovství UNITOP ČR v jiu-jitsu a judu 2022. Sportovní soutěže se zúčastnil také prostějovský policista nadstrážmistr Jiří Špringer, který slouží na oddělení hlídkové služby. Soutěžil v jiu-jitsu ve váhové kategorii do 77 kg. Zápasy probíhaly dle platných pravidel Brazilského jiu-jitsu IBJJF. Jiří Špringer ve své kategorii vybojoval první příčku a domů si tak odvezl zlatou medaili.

Třiadvacetiletý rodák z Prostějova je u Policie ČR od roku 2020. Když není zrovna ve službě, tak ve svém volném čase intenzivně trénuje.

Hejtmanství finančně podpořilo pořadatele volnočasových aktivit

Foto Olomoucký kraj

Zahálka je matkou hříchu, tvrdí pořekadlo, které ale v Olomouckém kraji platit nemusí. Hejtmanství letos podpořilo pořádání volnočasových aktivit částkou 1,25 miliónu korun. Na dotace se může těšit 58 žadatelů.

„Podpora směřuje do volnočasových aktivit, které vedou k činorodému trávení volného času a ke sportování. Na kraj přišlo 68 žádostí o dotace, jen zlomek neprošel hodnoticím sítem, všechny ostatní jsme podpořili,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Každou pořádanou akci podpoří kraj částkou nejméně 10 tisíc korun, maximální výše dotace je třiapůlkrát vyšší. Jednou z dotačních podmínek bylo například to, že se muselo jednat o projekt nekomerční povahy. 

Tip na víkend. Velká cena Mohelnice v truck trialu

Foto archiv ber

Po dvouleté přestávce se v Mohelnických lomech u Křemačova budou zase konat závody v truck trialu. V sobotu 21. a v neděli 22. května se zde uskuteční třetí závod Mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu VELKÁ CENA MOHELNICE TRUCK TRIAL 2022.

Trial patří mezi diváky k nejatraktivnějším disciplínám. Je svým charakterem obdobou motocyklových šlapačových soutěží. Trialové závody nejsou závody na plný plyn, nejde totiž o rychlost, ale o závody aut v abnormálně náročném terénu. Při jízdě se klade důraz na zručnost, cit, přesnost a odhad. Vyžaduje to velkou dávku odvahy a přemýšlení.

„Extrémní sport těžkých nákladních aut v abnormálně náročném terénu. Dokonalá adrenalinová záležitost, kterou si nesmíte nechat ujít," láká k návštěvě závodu Oldřich Janků za spolupořádající AGENAS TEAM autoklub v AČR Javorník.

Milionová dotace míří do sportu

Ilustrační foto ber

Do celoroční sportovní činnosti posílají prostějovští radní dotační peníze. Odsouhlasili jejich poskytnutí příjemcům v Programu na podporu sportovní činnosti v roce 2022–v dotačním titulu 4 „Podpora celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“.

Zastupitelstvo města Prostějova již před časem schválilo tento dotační program s vyhlášenými dotačními tituly: - dotační titul 1 „Podpora přípravy dětí a mládeže na vrcholový sport“ - dotační titul 2 „Podpora činnosti sportovních klubů na profesionální úrovni“ - dotační titul 3 „Podpora celoroční sportovní činnosti s doložením finanční spoluúčasti žadatele“ - dotační titul 4 „Podpora celoroční sportovní činnosti bez doložení finanční spoluúčasti žadatele“.

Radní rozdělovali dotace v oblasti vzdělávání a sportu, některé budou řešit zastupitelé

ilustrační foto MMP

V celoroční oblasti vzdělávání radní takzvaně „přiklepli“ dotace Svazu letců generála Zdeňka Škarvady, Střední zdravotnické škole, například Svazu modelářů České republiky nebo na podporu činnosti hádankářsko-křížovkářského kroužku. Celkem půjde o částku 72 tisíc korun.

„Peníze půjdou například na organizování akcí pro děti, vzdělávání seniorů nebo na podporu kroužků,“ vysvětlil náměstek primátora Jan Krchňavý, který má oblast školství ve své pracovní náplni.

Zastupitelé budou dále rozhodovat o dotační pomoci pro Junáky na podporu jejich činnosti ve výši 80 tisíc korun.

Mezi jednorázové vzdělávací akce, které radní podpoří, se řadí ty z Mensy České republiky, ZuM je radost, Jsme tu také, z. s., SKC Prostějov, z. s., na Kemp Léto hravě, Středním odborným školám ve výši 145 tisíc korun.