sport

Tip na víkend. VrchyHobbyCup v Konici

Foto archiv PVNovinky

VrchyHobbyCup je série hobby závodů s cílem většího počtu najetých kilometrů bez zbytečných formalit. Jednotlivé jízdy jsou měřený profesionální časomírou na optickém principu. Jedny takové se po oba víkendové dny konají v Konici. Závodit se bude tradičně, na trati do Březského vrchu.

Zatímco jezdci se potkají už po sedmé ráno, pro diváky začne podívaná v 8,15 hodin, kdy začnou tréninkové jízdy. Ty potrvají do 9,45 hodin, od 10 do 17 pak už přijde čas na samotné závody. Na start se má postavit 130 závodních aut, od historiků po nejnovější žihadla.

„Závody jsou po bezpečnostní stránce velice dobře zajištěny, k dispozici je rychlá záchranná služba, hasičská jednotka, dále pak vyprošťovací vůz se zásobou přenosných hasicích přístrojů,“ doplňují pořadatelé. (ber)

Sportovní hřiště uzavřela zima

Foto Magistrát města Prostějova

Pokud si chcete zasportovat na veřejném hřišti, máte smůlu hned ve dvou případech. Hřiště v sídlišti Svornosti a v náměstí Spojenců jsou uzavřena. Podle Magistrátu kvůli nebezpečí úrazu.

Dětská hřiště na náměstí Spojenců a na sídlišti Svornosti jsou určena pro provoz sportů, které je možno provozovat od jara do podzimu. „V zimních měsících není možné bezpečně tyto sporty provozovat, hrozí nebezpečí úrazu dětí i dospělých osob a riziko poškození vybavení hřiště. Odstraňování sněhu či ledu nebo bláta z mobiliáře či povrchů není možno zajistit v těchto klimatických podmínkách,“ odpověděla Petra Vymazalová, referentka informační služby. Rozhodnutí Magistrátu vstoupilo v platnost 4. ledna, hřiště budou uzavřena do 15. března 2024. (ber)

Olomoucký kraj má novou koncepci sportu

Foto Olomoucký kraj

Aby měl rozvoj sportu v Olomouckém kraji hlavu a patu, nechalo si hejtmanství vypracovat podrobnou koncepci dalšího rozvoje tělovýchovy. Ta je teď hotová a čítá téměř 150 stran, na kterých předestírá priority a cíle na roky 2024 až 2028.

„Stejně jako v případě podpory jiných oblastí chceme postupovat systematicky. Nová koncepce sportu určuje cíle Olomouckého kraje a prostředky, jakými jich můžeme dosáhnout. Jedním z nich je například vyžívání dotačních prostředků Národní sportovní agentury, které dosud vzorem pro bezproblémové dotační řízení rozhodně nebyly,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Kampaň Puky pomáhají podpořila i malé prostějovské hokejisty

Foto plakát

Kampaň Puky pomáhají zná vítěze soutěže o ceny za deset milionů korun. Peníze na celoroční mzdy trenérů, nové vybavení pro malé hokejisty, zdravou sportovní výživu či účast na turnaji s edukativním programem na čtyřech turnajích si mezi sebe rozdělí celkem 88 mládežnických hokejových klubů v regionech. O konečném pořadí rozhodli svými hlasy zákazníci prodejen řetězce Kaufland, který kampaň ve spolupráci s Českým hokejem a automobilkou Škoda Auto připravil. Cena za třetí místo putuje i do klubu SK PROSTĚJOV 1913.

Tisíce malých hokejistů v lokálních českých klubech se mohou těšit na lepší podmínky pro sport, který milují. Díky kampani Puky pomáhají se do více než osmi desítek klubů dostane podpora za 10 milionů korun. Aby byly ceny rozloženy po republice rovnoměrně, rozdělili organizátoři pro potřeby soutěže Česko na 27 regionů.

Discgolfové hřiště v Kolářových sadech bude otevřeno v úterý

ilustrační foto

Letošní první dokončenou realizací participativního rozpočtu z roku 2022 je právě dokončené discgolfové hřiště v Kolářových sadech. Jeho provoz bude oficiálně zahájen v úterý 27. září 2023.

„Připraven bude například výukový program pro žáky ZŠ Železného, který začne v 9:30 hodin. V 10:30 proběhne samotné slavnostní oficiální otevření hřiště a poté bude následovat druhý blok výukového programu pro žáky ZŠ Železného. Od 13:00 do 16:00 bude na místě stánek, kde budou organizátoři učit zájemce discgolf, budou půjčovat a případně i prodávat disky. Zároveň bude mít každý možnost vyzvednout si skórkartu a odehrát dvě kola průběžného turnaje s tím, že vyhlášení proběhne online po zadání všech výsledků,“ říká náměstek pro oblast školství Miloš Sklenka. (red)

Olomouc hostila soutěž o nejtvrdšího hasiče. Uspěl i prostějovský Jan Šindelka

Foto HZS Olomouckého kraje

Hbitost, sílu a rychlost českých profesionálních hasičů prověřila nejtvrdší hasičská soutěž, která se konala ve čtvrtek 14. září v Olomouci. Před výškovou budovou RCO v přednádraží se bojovalo o titul na X. Mistrovství České republiky v disciplínách TFA. Na start se postavilo 73 závodníků.

Absolutním vítězem se stal v našlapané konkurenci Pavel Kouřík z HZS Plzeňského kraje, kterému se v Olomouci pravidelně daří. Od loňska drží traťový rekord. I když se jej dnes nepodařilo překonat, přesto porazil všechny borce na startovní listině a vyhrál nejprestižnější kategorii A, v níž závodí hasiči od 18 do 34 let. Famózním výběhem 18 pater výškové budovy vydřel zasloužené vítězství. Pro zajímavost: 315 schodů překonal za 1 minutu a 40 sekund.

Olomouc bude hostit Mistrovství republiky v disciplínách TFA

Foto plakát

Město Olomouc se na jeden den stane baštou nejtvrdších hasičů. Bude se zde totiž konat X. Mistrovství České republiky v disciplínách TFA. Závodníci se o titul utkají 14. září od 9:15 hodin před budovou Olomouckého kraje a Regionálního centra Olomouc v individuální i štafetové soutěži.

Na start se postaví zhruba devadesátka profesionálních hasičů. Bojovat s časem i technickými úkoly budou ti nejlepší borci z republiky, mnozí z nich excelují také v tvrdé konkurenci v zahraničí. Dá se tedy očekávat divácky atraktivní soutěž nabitá elitními sportovními výkony.

Asfaltový chodník uvnitř velodromu projde rekonstrukcí

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města projednala a doporučuje zastupitelstvu schválit dotaci SKC Prostějov ve výši 390 tisíc korun na rekonstrukci cyklistického asfaltového chodníku uvnitř velodromu.

„Cyklistický asfaltový chodník uvnitř velodromu ve tvaru oválu slouží pro nezbytné rozjetí před závody a vyjetí cyklistů po závodech. Chodník je příčně rozpraskán po celé šíři chodníku a celkově je značně poškozen. Jednalo by se o klasický asfaltový chodník s podložím písek, kamenná drť a kvalitní asfaltový chodník odolný vysokým teplotám. Chodník propojuje dlážděné cyklistické boxy po obou stranách, ve kterých jsou umístěni cyklisté po dobu závodu,“ popsal náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Fyzioterapeutka doporučuje: Ideální podporu nohám při sportu nabídnou vložky vytvořené na míru

Foto Nemocnice Prostějov

Každé chodidlo má svůj individuální tvar, který v kombinaci s ideální oporou a pohodlím v obuvi může zlepšovat i výkonnost. Pro sportovce napříč sportovními odvětvími je proto skvělou volbou bootfitting, který nabízí výrobu individuálně tvarovaných anatomických vložek do bot na základě komplexní diagnostiky chodidel. Tuto službu nabízí například i prostějovské AGEL Sport Clinic, a to dětem i dospělým.

 „Důležitost chodidel a jejich pohodlí je často podceňována. Přitom jde o jeden z klíčových prvků ovlivňujících náš komfort i výkonnost. Profesionálním i rekreačním sportovcům individuálně tvarované vložky do obuvi vřele doporučuji, a to zejména u sportů, u kterých hraje kontakt chodidla s obuví rozhodující roli. Klienti určitě poznají rozdíl už po prvním vyzkoušení,“ radí Marta Hrubá, fyzioterapeutka AGEL Sport Clinic, s tím, že anatomické vložky je možné vyrobit nejen na míru danému člověku, ale i na míru dané obuvi.

Do sportu půjdou další peníze. Kraj podpoří volnočasové aktivity

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj rozdělí další peníze na podporu sportu. Konkrétně jde o dotační program zaměřený na podporu sportovních volnočasových aktivit. Pro žadatele má hejtmanství připraveno jeden a čtvrt miliónu korun.

„Jedná se o podporu těch akcí a činností, které jsou nekomerčního charakteru a mají obecně prospěšné zaměření,“ uvedl Michal Zácha, náměstek Olomouckého kraje pro oblast sportu a dopravy.