zima

Lojové koule v síťkách jsou nebezpečné. Nejen pro ptáky

ilustrační foto pixabay.com

Oblíbeným způsobem, jak přikrmovat drobné pěvce, kteří u nás statečně zůstávají celou zimu, jsou lojové koule. Kvůli síťce, ve které jsou uloženy, se mohou stát smrtelnou pastí pro různá zvířata.

Pokud větší opeřenec spolkne zbytek koule i s plastovou síťkou najednou, může mu v žaludku způsobit velké potíže. Síťky spadané na zem pak svou vůní lákají i venčící se psy nebo například ježky, kteří je mohou pozřít. Proto ornitologové vyzývají, aby lidé síťky – zavěšené ve větvích i spadané na zem – ve svém okolí sesbírali a zlikvidovali.  Riziko představují plastové síťky i pro drobné ptactvo či hlodavce, kteří se v nich mohou zachytit a zemřít.

Než přivoláte pomoc labutím, ověřte si, že ji potřebují

Ilustrační foto pixabay.com

V souvislosti s mrazivým počasím a záchranami zvířat z vodních ploch se hasiči obrací na veřejnost s prosbou

„Chtěli bychom poprosit veřejnost, aby před tísňovým voláním nejprve ověřila, zda zvíře potřebuje skutečně odbornou pomoc záchranářů. Setkáváme se totiž mnohdy i s případy, kdy vyjíždíme ke zcela zdravým jedincům, kteří na zamrzlé hladině pouze odpočívají a nejeví žádné známky zranění. Po příjezdu jednotky pak spokojeně odkráčejí na jiné místo, jako se to stalo například na Štěpána v Litovli, kde měly na Olomouckém rybníce údajně přimrznout dvě dospělé labutě,“ vzkazuje mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Pamatujete? Sněžný pluh za koně

Foto FB

V dobách mého mládí bylo úplně běžné potkat na silnici koňský potah. Když jsem po škole nastoupila do „jézédé" co by zootechnik, patřila do mého ranku i starost o páru tažných koní.

V létě byli těžcí a silní chladnokrevníci využíváni ponejvíce k dopravě zeleného krmení do menších stájí a ke sklizni a orbě na záhumencích družstevníků.  I v zimě měli práci, hlavně, když napadl sníh. Zapřaženi do sněžného pluhu brázdili vesnici a udržovali cesty. Slyším to jak dnes, měkký dusot kopyt doprovázený cinkáním rolniček na postrojích.... (ber)

Nezapomeňte na správné pneumatiky, vzkazují řidičům policisté

Ilustrační foto pixabay.com

 V období od 1. listopadu do konce března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu, námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na komunikaci během jízdy bude právě sníh, led nebo námraza vyskytovat, pak mají řidiči povinnost použít na svých vozidlech zimní pneumatiky.

Na první pohled by se mohlo zdát, že pokud nebydlíte v horských oblastech, příliš často zimní pneumatiky za celou zimní sezonu potřebovat nebudete. Počasí vás ovšem může během zimy zaskočit v jakýchkoliv geografických polohách a je dobré na to být připraven. A je vhodné také připomenout, že chemické složení letních pneumatik je odlišné od zimních, přičemž v rámci přilnavosti v chladném podzimním a zimním počasí mají mnohem horší vlastnosti, které mohou být příčinou kolize.

Potraviny, které vás v zimě spolehlivě zahřejí. Patří k nim luštěniny i plísňový sýr

Ilustrační foto pixabay.com

Na podzim a v zimě byste do svého jídelníčku měli zařadit vydatné a výživné potraviny, mezi které ve zkratce patří především houby, luštěniny, oříšky, ovesné vločky, vejce, hovězí maso nebo koření jako skořice, chilli, zázvor či hřebíček. Všechny tyto potraviny navíc obsahují řadu cenných vitamínů a minerálů a jejich konzumací prospějete i svému zdraví.

Mezi zimní potraviny, které vás zahřejí, patří:

Koření jako zázvor, skořice, badyán, kardamom, hřebíček, muškátový oříšek, kurkuma či pepř, hořčice a chilli, červené a tučnější maso a vnitřnosti – hovězí, vepřové, jehněčí, ledvinky, játra, ovčí a kozí sýr (i mléko), plísňový sýr, sušené ovoce, datle či med, luštěniny a ořechy (vlašské, kaštany), křen, pórek, pastinák, cibule, česnek nebo růžičková kapusta.

Sněhovou nadílkou zkrásněla i ZOO Olomouc

foto ZOO Olomouc

Pro některá zvířata je toto období vlastní a doslova si ve sněhu lebedí, zvláště pak severská, která se možná domnívají, že by mohlo ještě „přituhnout“ a cítila by se podobně jako ve své domovině. Na sněhu můžeme nicméně vidět i pro někoho překvapivě zvířata, která se se sněhem a zimou běžně nesetkávají. V zoo se však již aklimatizovala natolik, že není nezvyklé spatřit je venku. Jedná se třeba o klokany, či žirafy.

„Takto zasněžená zahrada dlouho nebyla. Změnu počasí vítají nejen mnohá zvířata, ale jistě i návštěvníci,“ dodává pamětník a fotograf zoo Milan Kořínek.

Domovem vlka Hudsonova je okolí Hudsonova zálivu. Na jihu obývá lesy, na severu rozsáhlé pustiny pokryté sněhem a ledem. V zimních měsících v jeho domovině teploty padají až k–40 °C.

Kozorožci kavkazští se během kruté zimy sdružují na slunných svazích, v zimě se velmi těžko dostávají k travinám díky až 35 cm vysoké vrstvě sněhu.

Kdy vyrazit bruslit na rybník a neskončit pod ledem. Poradíme

Foto ber

I když současná kovidová situace uzavřela zimní stadiony, v Prostějově se bruslí. Třeba na rybníku v Drozdovicích.  Pokud ale nechcete spojit bruslení s nedobrovolným otužileckým koupáním, je záhodno dodržet pár pravidel.

Než se vydáte na led, mějte na paměti, že předtím by se měla teplota minimálně 5 dní vytrvale pohybovat pod –5°C.

I prostorově rozměrnějšího dospělce udrží led tlustý jen pár centimetrů, vy na něj ale s bruslemi naskočte nejdřív při 18centimetrové tloušťce (takový led už udrží i jedoucí osobní auto). Pokud se ale zeptáte hasičů, ti doporučí led silný nejméně 25 cm.

Nikdy nebruslete k místům s rozmrazovačem nebo s přítokem do rybníka či ke stavidlům. Na ledové ploše vidíte praskliny? Rovnou se otočte a běžte radši do kina.

Teploty klesly v Prostějově pod - 12 °C

Ilustrační foto ber

I Prostějovsko zasáhly v noci na pondělí mrazy. Rtuť teploměru meteorologické stanice prostějovské hvězdárny klesla nejníže v pondělí v 5,48 hodin, kdy se zastavila na -12,1 °C.

V neděli krátce před 20 hodinou naměřila nejnižší denní teplotu, a to -10,7 °C.

Od úterý 19. ledna by se teploty měly pomalu přibližovat k nule. Výraznější oteplení bychom měli pocítit koncem tohoto týdne. Budou ho ale doprovázet dešťové srážky. (ber)

Prostějovsko se potýká s mrazem. Ten největší by měl udeřit dnes v noci

Ilustrační foto ber

V neděli ráno naměřila meteorologická stanice prostějovské hvězdárny - 4,5 °C, což je doposud vůbec nejnižší letošní teplota.  Dnes v noci to bude mnohem horší. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by měly teploty spadnout až na - 9 °C.  Od úterý přijde obleva.

V neděli bude polojasno, oblačno, přechodně skoro zataženo. Ojediněle sněhové přeháňky, na horách četnější. Teploty -6 až -2 °C, na severovýchodě dokonce -9 °C.

V pondělí bude oblačno až zataženo, od západu místy slabé sněžení. Ojediněle mrznoucí mlhy. Teploty -6 až -2 °C.

V úterý bude oblačno až zataženo, od západu občas sněžení, bude přecházet v mrznoucí dešťové srážky. Teploty -3 až +1 °C.

Čeká nás týden plný mrazu. Možná i sníh

ilustrační foto

Pondělní ráno bylo na řadě míst velmi mrazivé. Mimo hory teploty klesaly při celonočním vyjasnění ojediněle i k -13 °C. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi -3 a +1 °C. V dalších dnech očekávají meteorologové vydatné sněžení. Ke konci týdne a na začátku toho příštího by srážek mělo ubývat, zároveň se ale i ochladí.

Pondělí bude ještě na mnoha místech slunečné, v úterý ráno se teploty budou většinou pohybovat v intervalu od -6 až -12 °C, při protrhané oblačnosti ale klesnou i na hodnoty kolem -16 °C. Odpolední teploty by měly zůstávat pod bodem mrazu.  

„Ve středu očekáváme proměnlivou, převážně velkou oblačnost, četné sněhové přeháňky, na horách i trvalejší sněžení. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C.,“ uvedla meteoroložka Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).