zima

Motoristé, nepodceňujte přípravy na zimu!

ilustrační foto

Před zimou je potřebné zkontrolovat stav nemrznoucí směsi v chladící soustavě a v ostřikovačích. Další věci je lepší svěřit odborníkům, jako je test baterie, vyčištění vzduchového filtru, kontrolu topení a klimatizace, prohlídku podvozku a brzdové soustavy.

Teploty vzduchu v posledních dnech klesly a zejména v ranních hodinách se dají očekávat první mrazíky. Proto není na škodu, pokud již nyní máte na vozidle zimní pneumatiky, při nižších teplotách přinášejí více bezpečí. „Nicméně přezutí kol nestačí, je třeba sledovat také ojetí vzorku. Čím nižší je hloubka dezénu, tím delší je brzdná dráha na sněhu i mokré vozovce. Účinek lamel se výrazně snižuje u hloubky dezénu nižší než 4 mm,“ upozorňuje Libor Budina, manažer Road Safety Autoklubu ČR.

Noci budou i o víkendu ve znamení mrazu

Ilustrační foto ber

Oblačné nebe s absencí slunce a zimní mrazy. To je předpověď počasí do konce tohoto týdne. V příštím týdnu má oblačnosti ubývat, převládat má jasno nebo skoro jasno. Noční teploty lze očekávat nejčastěji mezi -3 až -8 °C, nejvyšší denní mezi 2 až 7 °C.

Ve čtvrtek má být zataženo až oblačno, ojediněle může slabě sněžit. Ojediněle, během dne, přechodně místy má být polojasno. Nejvyšší teploty -4 až 0 °C, při zmenšené oblačnosti ojediněle až +2 °C.

V noci na pátek meteorologové očekávají zataženo až oblačno, jen ojediněle polojasno. Ojediněle slabé sněžení. Nejnižší teploty -1 až -5 °C, na severovýchodě až -8 °C.

Mlha a sníh cyklisty neodrazují. Riskují nejen své životy

ilustrační foto ber

Ani nepřízeň počasí řadu cyklistů od pohybu po silnicích neodradí. Mlha, sníh ani ledovka pro ně nejsou překážkou, i když bicykl mnohdy příliš neovládají. Mnohdy ani nejsou pořádně vidět. Řada z nich se brání tím, že jinou možnost dopravy nemají.

"Zastávku MHD mám daleko od domu, takže kolo užívám pořád. Když potřebuji na velký nákup, nic jiného mi nezbude, protože od autobusu bych to nedonesla. Řidítka jsou pohodlnější," vysvětluje 78letá paní Jitka.

OBRAZEM: Trocha ranní romantiky

ilustrační foto

Někdy stačí opravdu jen zvednout hlavu a podívat se kolem. "I obyčejné lampy v kombinaci se sněhem a větvemi stromů jsou krásné," napsala k fotografiím čtenářka Magda.

Nutno podotknout, že přinášejí i další poselství. Byly pořízeny krátce před sedmou hodinou ráno a to značí jediné - den se začíná prodlužovat. (red)

Ve středu před polednem začne zima. Astronomická

Ilustrační foto vanoce-tradice.cz

Ve středu  v 11.43 hodin zvedněte hlavu k obloze. Vzdejte hold Slunci, které vstoupí do Kozoroha, a nastane zimní slunovrat. Tak to v dávných dobách dělali naši předci. Na jejich tradice, které jsou úzce spjaty s přírodou, byste rozhodně neměli zapomínat. Tento den, kdy síla životadárného Slunce je nejslabší (noc a s ní spojené síly temna dosahují vrcholu svého působení), pohané slavili jako narození boha Slunce. Od tohoto dne začalo světlo přibývat a noci se zkracovat.

Pradávná tradice praví, že na slunovrat došlo ke zrození boha Slunce při ranním svítání, kdy hlavní část rituálních obřadů se provádí na Štědrý večer.

Dalších dvanáct dní (zastupují 12 měsíců v roce) se považovalo za nečisté dny a toto období končí svátkem Tří králů. O těchto dnech vládne bůh podsvětí Veles, jako náhrada za dvanáct měsíců, kdy vládne světu sluneční bůh Dazboh.

Svátek spjatý s bohem Velesem přináší čarovnou moc vhodnou pro různé druhy věštění, které se dochovaly dodnes (viz skořápky, krájení jablka, atp).

Zima je tady. Bude sníh a mráz!

ilustrační foto

 

O víkendu nás čekají teploty pod nulou a sněžení.

V sobotu bude jasno až polojasno a teploty se budou pohybovat kolem –4 až –1 °C. V neděli se podle meteorologů obloha zatáhne. Bude oblačno až zataženo, ojediněle se slabým sněžením. V noci klesnou teploty k –5 až –9 °C, při zmenšené oblačnosti na sněhové pokrývce až k –10 °C. Přes den můžeme počítat s teplotami kolem –5 až –1 °C.  Na pondělí meteorologové hlásí zataženo se sněžením a denními teplotami kolem –6 až –2 °C. (red)

Silnice v kraji jsou převážně holé, ve vyšších polohách rozbředlý sníh

ilustrační foto

 

Pokud se dnes chystáte na cestu v rámci Olomouckého kraje, máme pro vás potěšující zprávu. Vozovky v regionu jsou většinou holé a mokré nebo vlhké, pouze na severu je v horských polohách vrstva rozbředlého sněhu.

"Kaše leží například na cestách přes Červenohorské sedlo, Videlský kříž nebo u Ostružné," vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. V kraji bylo ráno polojasno až zataženo, místy foukal slabý vítr. Teplota se pohybovala od minus čtyř do plus dvou stupňů Celsia. Přes den by výše stoupnout neměla, na horách dosáhne maximálně minus čtyř stupňů. Na většině území by dnes mělo sněžit, v Jeseníkách a Beskydech by sněžení mělo být trvalejší. Na horách se místy mohou tvořit sněhové jazyky. (Zdroj ČTK)

Mrazy přijdou až před Vánoci!

ilustrační foto fyzweb.cz

 

Jen pozvolné klesání teplot očekávají meteorologové až do konce astronomického podzimu, který nastane 21. prosince. Zimních radovánek na sněhu a ledu si tedy lidé nejspíše příliš neužijí.

Celý měsíc má být v České republice, podle výhledové měsíční předpovědi, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, teplotně nadprůměrné až průměrné počasí. V předpovědi se uvádí, že nejteplejší bude právě týden, který začne v pondělí. Postupně se pak bude ochlazovat na hodnoty odpovídající přicházejícímu vánočnímu času. Průměrné týdenní maximální teploty se budou pohybovat zpočátku kolem šesti stupňů Celsia, na konci období kolem dvou stupňů.

Za sníh na autě bude hrozit pokuta až 2 500 korun

ilustrační foto

 

Povinné čištění aut od ledu a sněhu je další navrhovanou změnou, kterou by měla přinést novela zákona o silničním provozu. Ta neočištěné auto byste mohli „schytat“ pokutu až 2500 korun.

Vůz musí mít očištěna okna tak, aby z něj byl dobrý výhled, zní v návrhu. Stejně by řidiče čekala povinnost omést před jízdou sníh z karoserie. V případě neočištěných vozidel je navržena sankce do dvou tisíc korun na místě, v případě správního řízení do 2 500 korun.

„Souhlasím s tím, hlavně, když se to bude týkat také nákladních aut. Kus ledu, který na dálnici odlétl z plachty návěsu kamionu, mi před rokem rozbil čelní sklo,“ uvedla vlastní zkušenost Eva Navrátilová.

Můžeme zimní pneumatiky nahradit sněhovými řetězy?

ilustrační foto

 

Pravidla pro použití zimních pneumatik jsou jasná. Od 1. 11. do 31. 3. mají řidiči povinnost jet na zimních pneumatikách, pokud je na vozovce sníh, led nebo námraza nebo to lze „čekat“, anebo pokud minou značku „Zimní výbava“. Můžeme ale zimní pneumatiky nahradit sněhovými řetězy?

Podle §40a zákona o provozu na pozemních komunikacích zimní gumy nahradit sněhovými řetězy nemůžete. Když je nasněženo nebo to vypadá, že sněžit bude, nemůžete se bránit tím, že máte nasazené místo zimních pneumatik řetězy nebo že je máte v kufru a když začne sněžit, tak je nasadíte.