zima

Sportovní hřiště uzavřela zima

Foto Magistrát města Prostějova

Pokud si chcete zasportovat na veřejném hřišti, máte smůlu hned ve dvou případech. Hřiště v sídlišti Svornosti a v náměstí Spojenců jsou uzavřena. Podle Magistrátu kvůli nebezpečí úrazu.

Dětská hřiště na náměstí Spojenců a na sídlišti Svornosti jsou určena pro provoz sportů, které je možno provozovat od jara do podzimu. „V zimních měsících není možné bezpečně tyto sporty provozovat, hrozí nebezpečí úrazu dětí i dospělých osob a riziko poškození vybavení hřiště. Odstraňování sněhu či ledu nebo bláta z mobiliáře či povrchů není možno zajistit v těchto klimatických podmínkách,“ odpověděla Petra Vymazalová, referentka informační služby. Rozhodnutí Magistrátu vstoupilo v platnost 4. ledna, hřiště budou uzavřena do 15. března 2024. (ber)

Staré Prostějovsko. Přehrada rok 1937

Foto archiv ber

Tato fotografie vznikla v lednu 1937, jak majitel poznamenal na zadní straně.

Jak vidět na přehradě se bruslí odjakživa. A hotel Valášek je krásná dominanta dodnes. (ber)

Dnes začala astronomická zima!

Ilustrační foto ber

V pátek ve 4 hodiny 27 minut vstoupilo Slunce do znamení Kozoroha, nastal zimní slunovrat a začala astronomická zima.

Noc je na severní polokouli nejdelší v roce, od této chvíle se začínají dny prodlužovat až do letního slunovratu. První dny zimy budou v Česku provázet teploty až osm stupňů nad nulou, za sněhem musejí lidé na hory. (ber)

Kraj potěší milovníky lyží i saunování. Začíná slibná zimní sezóna

Foto Olomoucký kraj

Tak dobrý začátek zimní sezóny provozovatelé lyžařských středisek v Jeseníkách už dlouho nezažili. Pro milovníky hor nachystali řadu novinek, nudit se ale nebudou ani návštěvníci regionu Střední Haná. Olomoucký kraj investoval do podpory turistického ruchu milióny korun.

„Hejtmanství finančně podporuje nejen údržbu běžeckých tras, ale také budování nové turistické infrastruktury. Letos díky tomu přibude v Jeseníkách zhruba 100 kilometrů běžeckých tras,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Kraj potěší milovníky lyží i saunování. Začíná slibná zimní sezóna

Foto Olomoucký kraj

Tak dobrý začátek zimní sezóny provozovatelé lyžařských středisek v Jeseníkách už dlouho nezažili. Pro milovníky hor nachystali řadu novinek, nudit se ale nebudou ani návštěvníci regionu Střední Haná. Olomoucký kraj investoval do podpory turistického ruchu milióny korun.

„Hejtmanství finančně podporuje nejen údržbu běžeckých tras, ale také budování nové turistické infrastruktury. Letos díky tomu přibude v Jeseníkách zhruba 100 kilometrů běžeckých tras,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Sněhovou peřinu si zvířata v Zoo Olomouc užívají

Foto ZOO Olomouc

Čas chladných rán v zoo svědčí nejednomu zvířeti. Je mýtem a pověrou zároveň, že s přicházející zimou v zoologické zahradě není co k vidění. Naopak! Pro některá zvířata je období nízkých teplot vlastní, zvláště pak pro severská, pro která by mohlo ještě „přituhnout“ a cítila by se podobně jako ve své domovině. Mráz jim dokonce svědčí víc než vlhký podzim. Jiná zvířata, která obývají teplé biotopy, se za léta strávená v zoo adaptovala natolik, že není výjimečným úkazem vidět třeba klokany, či žirafy na sněhu.

„Návštěvníci v chladných měsících také nepřijdou zkrátka. Připravili jsme pro ně snížené vstupné,“ uvádí Pavel Javůrek, vedoucí marketingového oddělení. Objektivem jeho fotoaparátu se letos podařilo zachytit skutečné zimní poklady.

Domovem vlka Hudsonova je oblast Kanady v okolí Hudsonova zálivu. Na jihu obývá lesy, na severu rozsáhlé pustiny pokryté sněhem a ledem. V zimních měsících v jeho domovině teploty padají až k -40 °C, proto jsou pro něj i velmi náročné́ cesty za potravou.

Zaměřte se na zimní výbavu, vzkazují motoristům policisté

Foto Policie ČR

Zima nám už klepe na dveře a řidiči proto nesmí zapomenout na datum 1. listopadu 2023. Od tohoto data budou policisté Olomouckého kraje provádět namátkové kontroly vozidel se zaměřením na zimní výbavu. Při kontrolách se zaměří zejména na použití zimních pneumatik, zda nejsou na vozidle nečistoty, sníh či námraza, které zabraňují řidiči ve výhledu a v neposlední řadě led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Povinnost použít zimní pneumatiky je stanovena v § 40a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Od 1. listopadu do 31. března je povinnost používat zimní pneumatiky, a to v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se tak stane. Zimní pneumatika by přitom měla mít hloubku dezénu nejméně 4 mm u vozidel do hmotnosti 3,5 tuny a u vozidel, která tuto hmotnost převyšují, by měla být hloubka dezénu nejméně 6 mm.

Lojové koule v síťkách jsou nebezpečné. Nejen pro ptáky

ilustrační foto pixabay.com

Oblíbeným způsobem, jak přikrmovat drobné pěvce, kteří u nás statečně zůstávají celou zimu, jsou lojové koule. Kvůli síťce, ve které jsou uloženy, se mohou stát smrtelnou pastí pro různá zvířata.

Pokud větší opeřenec spolkne zbytek koule i s plastovou síťkou najednou, může mu v žaludku způsobit velké potíže. Síťky spadané na zem pak svou vůní lákají i venčící se psy nebo například ježky, kteří je mohou pozřít. Proto ornitologové vyzývají, aby lidé síťky – zavěšené ve větvích i spadané na zem – ve svém okolí sesbírali a zlikvidovali.  Riziko představují plastové síťky i pro drobné ptactvo či hlodavce, kteří se v nich mohou zachytit a zemřít.

Než přivoláte pomoc labutím, ověřte si, že ji potřebují

Ilustrační foto pixabay.com

V souvislosti s mrazivým počasím a záchranami zvířat z vodních ploch se hasiči obrací na veřejnost s prosbou

„Chtěli bychom poprosit veřejnost, aby před tísňovým voláním nejprve ověřila, zda zvíře potřebuje skutečně odbornou pomoc záchranářů. Setkáváme se totiž mnohdy i s případy, kdy vyjíždíme ke zcela zdravým jedincům, kteří na zamrzlé hladině pouze odpočívají a nejeví žádné známky zranění. Po příjezdu jednotky pak spokojeně odkráčejí na jiné místo, jako se to stalo například na Štěpána v Litovli, kde měly na Olomouckém rybníce údajně přimrznout dvě dospělé labutě,“ vzkazuje mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Pamatujete? Sněžný pluh za koně

Foto FB

V dobách mého mládí bylo úplně běžné potkat na silnici koňský potah. Když jsem po škole nastoupila do „jézédé" co by zootechnik, patřila do mého ranku i starost o páru tažných koní.

V létě byli těžcí a silní chladnokrevníci využíváni ponejvíce k dopravě zeleného krmení do menších stájí a ke sklizni a orbě na záhumencích družstevníků.  I v zimě měli práci, hlavně, když napadl sníh. Zapřaženi do sněžného pluhu brázdili vesnici a udržovali cesty. Slyším to jak dnes, měkký dusot kopyt doprovázený cinkáním rolniček na postrojích.... (ber)