zima

Kdy vyrazit bruslit na rybník a neskončit pod ledem. Poradíme

Foto ber

I když současná kovidová situace uzavřela zimní stadiony, v Prostějově se bruslí. Třeba na rybníku v Drozdovicích.  Pokud ale nechcete spojit bruslení s nedobrovolným otužileckým koupáním, je záhodno dodržet pár pravidel.

Než se vydáte na led, mějte na paměti, že předtím by se měla teplota minimálně 5 dní vytrvale pohybovat pod –5°C.

I prostorově rozměrnějšího dospělce udrží led tlustý jen pár centimetrů, vy na něj ale s bruslemi naskočte nejdřív při 18centimetrové tloušťce (takový led už udrží i jedoucí osobní auto). Pokud se ale zeptáte hasičů, ti doporučí led silný nejméně 25 cm.

Nikdy nebruslete k místům s rozmrazovačem nebo s přítokem do rybníka či ke stavidlům. Na ledové ploše vidíte praskliny? Rovnou se otočte a běžte radši do kina.

Teploty klesly v Prostějově pod - 12 °C

Ilustrační foto ber

I Prostějovsko zasáhly v noci na pondělí mrazy. Rtuť teploměru meteorologické stanice prostějovské hvězdárny klesla nejníže v pondělí v 5,48 hodin, kdy se zastavila na -12,1 °C.

V neděli krátce před 20 hodinou naměřila nejnižší denní teplotu, a to -10,7 °C.

Od úterý 19. ledna by se teploty měly pomalu přibližovat k nule. Výraznější oteplení bychom měli pocítit koncem tohoto týdne. Budou ho ale doprovázet dešťové srážky. (ber)

Prostějovsko se potýká s mrazem. Ten největší by měl udeřit dnes v noci

Ilustrační foto ber

V neděli ráno naměřila meteorologická stanice prostějovské hvězdárny - 4,5 °C, což je doposud vůbec nejnižší letošní teplota.  Dnes v noci to bude mnohem horší. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by měly teploty spadnout až na - 9 °C.  Od úterý přijde obleva.

V neděli bude polojasno, oblačno, přechodně skoro zataženo. Ojediněle sněhové přeháňky, na horách četnější. Teploty -6 až -2 °C, na severovýchodě dokonce -9 °C.

V pondělí bude oblačno až zataženo, od západu místy slabé sněžení. Ojediněle mrznoucí mlhy. Teploty -6 až -2 °C.

V úterý bude oblačno až zataženo, od západu občas sněžení, bude přecházet v mrznoucí dešťové srážky. Teploty -3 až +1 °C.

Čeká nás týden plný mrazu. Možná i sníh

ilustrační foto

Pondělní ráno bylo na řadě míst velmi mrazivé. Mimo hory teploty klesaly při celonočním vyjasnění ojediněle i k -13 °C. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi -3 a +1 °C. V dalších dnech očekávají meteorologové vydatné sněžení. Ke konci týdne a na začátku toho příštího by srážek mělo ubývat, zároveň se ale i ochladí.

Pondělí bude ještě na mnoha místech slunečné, v úterý ráno se teploty budou většinou pohybovat v intervalu od -6 až -12 °C, při protrhané oblačnosti ale klesnou i na hodnoty kolem -16 °C. Odpolední teploty by měly zůstávat pod bodem mrazu.  

„Ve středu očekáváme proměnlivou, převážně velkou oblačnost, četné sněhové přeháňky, na horách i trvalejší sněžení. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C.,“ uvedla meteoroložka Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Začíná zimní období přikrmování ptáků

ilustrační foto

S prvními mrazy nastal ideální čas pro přikrmováním ptáků. Zimu u nás přečkává hned několik druhů drobných pěvců, kterým lidská pomoc přijde vhod.

Měli bychom ale vědět nejen co ptákům chutná, ale také jak má vypadat ideální krmítko. Výrobu těch nejběžnějších koneckonců zvládne každý z nás. Na tvaru krmítka příliš nezáleží, důležité je chránit krmivo před vodou a sněhem. Nesmím ale zapomínat, že jsou i ptáci, kteří preferují sbírání potravy na zemi, jako třeba vrabci nebo čížci. 

A čím tedy přikrmovat? Univerzální je slunečnice a lůj. Vhodné ke krmení jsou také různé speciální směsi, které seženete v obchodech. (ber) 

Největší sněhulák na světě měřil 37 metrů!

Foto shofon.net

Letos si sněhu o Vánocích neužijeme. Na zimní radovánky tak můžeme jen vzpomínat. Třeba na sněhuláky. Ten největší se „narodil“ v USA v roce 2008.

Největší sněhulák na světě, zapsaný v Guinnessově knize rekordů, měřil neuvěřitelných 37,21 metrů! Vlastně se jednalo o sněhulačku jménem Olympia, jejíž stavba zabrala obyvatelům amerického městečka Bethel (ve státě Maine) celý měsíc.

Olympia byla slavnostně dokončena 26. února 2008 a pro představu byla jen o něco málo menší než Socha Svobody. Na její stavbu bylo potřeba zhruba 5 890 tun sněhu a stavěna byla pomocí jeřábů. Vločka, kterou měla Olympia na krku, vážila 23 kilogramů a šála měřila 40 metrů.

Olympia se na onen svět odebrala až v červenci, kdy roztála.

V pondělí začne astronomická zima!

Ilustrační foto ber

V pondělí v 11:03 hodin vstoupí Slunce do znamení Kozoroha, nastane zimní slunovrat a začne astronomická zima.

Noc bude na severní polokouli nejdelší v roce, od této chvíle se začínají dny prodlužovat až do letního slunovratu. První dny zimy budou v Česku provázet teploty až osm stupňů nad nulou, za sněhem musejí lidé na hory. (ber)

Starý Prostějov. Pod sněhem

Ilustrační foto ber

Z kterého roku je tahle zimní fotografie netuším. Mohu jen tipovat, na snímku totiž ještě není někdejší OD Prior.

Nicméně doufám, že se po letech dočkám zasněženého města. Ne na hodinu, ale na pár dnů, ideálně kolem toho Štědrého. (ber)

V úterý začíná meteorologická zima. První dny budou chladné

Ilustrační foto pixabay.com

Prvním prosincovým dnem v Česku začne v úterý meteorologická zima a skončí meteorologický podzim. Na příchod astronomické zimy si ještě budeme muset počkat do 21. prosince, kdy nastane zimní slunovrat.

Pravé zimní počasí do Česka přišlo spíše až s tímto víkendem, kdy se na hřebenech hor teploty celý den drží pod -4 °C a jinde se dostávají jen lehce nad bod mrazu. Na severovýchodě území dnes napadl i sníh. V Jeseníkách, Beskydech a Krkonoších napadlo až 10 cm. Sněhovou pokrývku hlásí i města v nižších polohách hlavně v Moravskoslezském kraji a sousedních okresech.

Projekt „Sladké sny, ježku!“ opět pokračuje

foto Magistrát města Prostějova

Prostějov se loni připojil k projektu budování soustavy zimovišť pro ježky, bezobratlé a jiné živočichy. Letos jejich lokality rozšiřuje.

„Jde o prosté navršené shrabané listí přikryté větvemi. Zimoviště budou doplněna edukačními tabulkami, aby lidé věděli, že nejde o hromadu nepořádku. Při bližším pohledu jde o horu života, kterému pomůžeme přežít nehostinné zimní měsíce,“ říká náměstkyně primátora Milada Sokolová a doplňuje: „Zimoviště pro ježky si lidé velice oblíbili a volali, že by uvítali další. Vyhověli jsme a připravili tři nová místa,“ usmívá se Sokolová. Celkem je letos ve městě třináct zimovišť pro ježky.