cestovní ruch

Jiří Wolker má svou turistickou známku!

Foto Magistrát města Prostějova

Pokud jste sběrateli dřevěných turistických známek, je tato informace právě pro vás. Město Prostějov zahájilo prodej výročních turistických známek, které tematicky vyšly k Prostějovskému wolkerovskému roku 2024.

Známky jsou dostupné pouze v omezeném množství a zakoupit si je můžete za cenu 30 Kč v Turistickém informačním centru,“ doplnila 1.náměstkyně primátora Milada Sokolová.  (red)

Známe nominované do krajské soutěže v cestovním ruchu. Vyberte ty nejlepší

ilustrační foto Olomoucký kraj

Přírodní skvosty, živé tradice, místa přátelská rodině, novinky nebo destinace pro letní dovolenou – to jsou aktuální nominace Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti cestovního ruchu. Hlasovat o těch nejlepších v pěti kategoriích lze od 1. června do 4. srpna. Navštěvovat nominovaná místa a hodnotit, která se vám líbí nejvíce, můžete už teď. Je jich celkem pětadvacet a mezi nimi i ty z Prostějovska.

„Každá z nominací je něčím výjimečná a vřele každému doporučuji, aby je navštívil. Na vlastní oči tak uvidí, jak je v Olomouckém kraji krásně a třeba si vybere místo, kam pozve přátele, kde prožije prázdniny nebo kam zajede na zajímavou akci, která udržuje tradici v regionech,“ vyzvala Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Na Turistickém informačním centru byla zahájena turistická sezóna

ilustrační foto

Děti z 1. stupně ZŠ Palackého v Prostějově (1. stupeň) spolu s pracovníky Turistického informačního centra (TIC) v úterý 2. dubna 2024 oficiálně zahájili turistickou sezónu.

Pro návštěvníky byl připraven fotokoutek, kvízy o Prostějovu, propagační materiály, mohli si zahrát hru – Hledání pokladu Pernštejnů a na závěr si mohli vyrazit pamětní minci. Společně s prostějovským TICkem akci pořádalo Muzeum a galerie v Prostějově, p. o. a společnost Rekola. „Moc děkujeme za účast i partnerství a těšíme se na spolupráci nejen v nacházející turistické sezóně,“ doplnila za vedení města 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, do jejíž kompetence oblast cestovního ruchu spadá. (red)

Prostějov bude mít další model. Tentokrát nové synagogy

Ilustrační foto Hanácký Jeruzalém

Rada města odsouhlasila několik projektů do oblasti cestovního ruchu, které budou realizovány v letošním roce.

„Částkou 25 tisíc korun podpoří město Prostějov tvorbu a tisk 3D modelu nové prostějovské synagogy v měřítku 1:75, event. 1:100. Model nechá vytvořit spolek Hanácký Jeruzalém, a to ke 120. výročí otevření nové prostějovské synagogy. Toto výročí připadá právě na letošní rok. Model bude umístěn v bývalé synagoze – dnes v kostele Husův sbor – a v průběhu letních komentovaných prohlídek Prostějovem židovským ho zde budou moci v termínech prohlídek zhlédnout návštěvníci i obyvatelé města,“ přibližuje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Pošlete tipy na přírodní skvost nebo výletní cíl. Do Cen Olomouckého kraje

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj také letos v těchto dnech přijímá návrhy na nominace do ankety Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti cestovního ruchu, a to v celkem pěti kategoriích. Nominovat můžete svá oblíbená turistická místa nebo zážitky. Nejzajímavější nápady budou odměněny.

„Krásných míst je v Olomouckém kraji spousta, ale ještě víc je turistů a výletníků, kteří je navštěvují. Budu proto velmi ráda za tipy a návrhy na nominace do jednotlivých kategorií právě od vás – turistů, kteří malebná místa a zajímavé cíle našeho kraje objevujete, prozkoumáváte a víte, kde vám bylo dobře a kam se chcete vracet,“ řekla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Kraj přispěl na modernizaci rozhledny

Foto olkraj.cz

Olomoucký kraj přispěl polovinou nákladů na modernizaci přístupového zařízení k rozhledně Biskupská kupa u Zlatých Hor. Nově se tam teď turisté dostanou pomocí bezobslužných turniketů. Doteď si kupovali lístky u obsluhy.

„Příspěvek Olomouckého kraje k modernizaci přístupového zařízení činil zhruba 193 tisíc korun, nicméně výhled z Biskupské kupy je k nezaplacení,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Lidé mohou u samoobslužné pokladny platit hotově i pomocí platební karty. Nový vstupní systém jim také ukáže obsazenost rozhledny, kterou ročně navštíví kolem 50 tisíc lidí. Provozní doba věže je v zimě pouze o víkendech, a později se v průběhu roku mění. Otvírací dobu najdou zájemci na webu krajpokladu.cz.

Plumlov investuje do rozvoje cestovního ruchu. I s pomocí kraje

Foto Olkraj.cz

Město Plumlov obdrželo v roce 2023 dotaci Olomouckého kraje ve výši 500.000, - Kč z „Programu na podporu cestovního ruchu a zahraničních vztahů 2023“ – dotačního titulu: „Podpora rozvoje cestovního ruchu“ na realizaci projektu: „Rozvoj infrastruktury cestovního ruchu cyklostezky kolem Plumlovské přehrady 2023“.

Finanční prostředky Olomouckého kraje určené na investice (200.000, - Kč) byly použity na pořízení vodního šlapadla a zakoupení a instalaci odpočívky u cyklostezky, kterou dodala firma Machovský s.r.o., Olomouc.

Samé dobré zprávy. Turistický ruch chytil druhý dech

Foto Olomoucký kraj

Vloni se v Olomouckém kraji ubytovalo téměř 800 tisíc hostů. Je to o pět procent víc než v předcovidovém roce 2019 a zároveň jde o nejvyšší hodnotu od roku 2012, kdy proběhla revize statistik návštěvnosti.

„Pro Olomoucký kraj je to určitě skvělá zpráva, protože turistický ruch podstatnou měrou přispívá k rozvoji našeho regionu. Jde o výborný výsledek, za kterým stojí spousta pracovitých lidí. Moc jim za to děkuji, mám radost,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Pro hejtmanství je turistický ruch jednou z priorit. Proto také investuje milióny korun do zlepšení turistické infrastruktury, přispívá na provoz cyklobusů, skibusů, podporuje cykloturistiku včetně budování nabíječek pro elektrokola, dotuje údržbu lyžařských běžeckých tratí a vyvíjí spoustu dalších aktivit.

O cyklobusy byl letos opět zájem

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Již osm sezón je příznivcům cykloturistiky v našem regionu k dispozici tzv. cyklobus. Jeho provoz finančně podporuje i město Prostějov. Za sezónu přepravil dopravce 134 kol na Bouzov (z toho 6 elektrokol) a 164 kol do Jedovnice (z toho 47 elektrokol). Celkový počet cestujících, tedy i pěších turistů, byl za období duben až říjen 2023 a za oba cyklobusy 1 412 pasažérů.

„V posledních letech pravidelně od dubna do září o víkendech vozí cyklobus turisty na lince Prostějov – Plumlov – Drahany – Rozstání, Baldovec – Jedovnice. Vzhledem ke kladnému ohlasu ze strany veřejnosti jsme v letošní sezóně nabídli i novou linku, která zajížděla o sobotách až do Bouzova, tedy stanicemi Prostějov – Olomouc – Sobáčov – Mohelnice – Bouzov. A podle statistiky letošní sezóny provozu cyklobusů to byl opravdu dobrý počin,“ hodnotí provoz cyklobusů náměstek primátora Jiří Pospíšil. (red)

Kraj potěší milovníky lyží i saunování. Začíná slibná zimní sezóna

Foto Olomoucký kraj

Tak dobrý začátek zimní sezóny provozovatelé lyžařských středisek v Jeseníkách už dlouho nezažili. Pro milovníky hor nachystali řadu novinek, nudit se ale nebudou ani návštěvníci regionu Střední Haná. Olomoucký kraj investoval do podpory turistického ruchu milióny korun.

„Hejtmanství finančně podporuje nejen údržbu běžeckých tras, ale také budování nové turistické infrastruktury. Letos díky tomu přibude v Jeseníkách zhruba 100 kilometrů běžeckých tras,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.