cestovní ruch

Požadujeme efektivní podporu podnikatelů v cestovním ruchu, říká Milada Sokolová

ilustrační foto Olomoucký kraj

Důraznější apel na příslušná ministerstva, aby efektivněji pomohla podnikatelům v cestovním ruchu, kteří se potýkají s dopady opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. To je jeden z výsledků jednání Komise pro cestovní ruch Asociace krajů ČR, které proběhlo v pondělí 8. února.

„Chceme, aby pravidla kompenzačních programů a jejich změny byly komunikovány směrem k zasaženým subjektům jasně a přehledně v předem stanovených intervalech. O změnách v nastavených pravidlech je třeba podnikatele informovat s předstihem, není možné aplikovat změny ze dne na den,“ řekla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro cestovní ruch a vnější vztahy.

Kraje společně s Českou unií cestovního ruchu požadují zrychlení spravedlivého systému vyplácení kompenzací, jeho zjednodušení a zvýšení transparentnosti.

Hejtmanství stupňuje podporu aktivit v oblasti cestovního ruchu

ilustrační foto

Více než tři sta osmdesát miliónů korun investoval Olomoucký kraj v roce 2019 do podpory aktivit v oblasti cestovního ruchu. Vyplývá to z přehledu plnění akčního plánu programu rozvoje turismu v regionu. Například v roce 2014 přitom do stejné oblasti putovalo jen něco přes sedmdesát a půl miliónu.

„Akční plán programu rozvoje cestovního ruchu platí pro roky 2014 až 2020. Z jeho plnění je jasné, že podpoře turismu přikládáme velký význam. Každým rokem zvyšujeme celkový objem peněz, které pomáhají realizovat projekty, díky kterým k nám přijíždí více návštěvníků,“ uvedl uvolněný člen Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu Vladimír Lichnovský.

Zatímco v letech 2014 a 2015 se výše uvedená krajská podpora držela pod sto milióny korun, v roce 2016 tuto hranici poprvé překonala. V dalším období už jenom narůstala.

O ceny cestovního ruchu usiluje cyklostezka, ekofarma i biotop

Foto Zlatá farma

Pět kategorií, stejný počet nominovaných v každé z nich, a především hlasy veřejnosti, které rozhodnou o vítězích pro rok 2020. Takový je čtvrtý ročník prestižní krajské ankety, která cílí na cestovní ruch v regionu.

Na stránkách CENYKRAJE.CZ mohou lidé hlasovat pro novinku v cestovním ruchu, zimní středisko, lázeňský balíček nebo eco friendly zařízení a také osobnost gastronomie.

Za náš region bojuje v kategorii novinka cestovního ruchu cyklostezka Mostkovice-Plumlov, v kategorii eco friendly zařízení Zlatá farma Štětovice a biotop Otaslavice,

Hlasování probíhá do 30. srpna. Slavnostní vyhlášení cen se uskuteční 24. září na tradičním místě v Arcibiskupském paláci v Olomouci.

Kraj podpoří projekty v cestovním ruchu. Peníze půjdou i do plumlovského Žraloka

ilustrační foto

Lepší podmínky pro cykloturistiku, kvalitnější zázemí v kempech nebo nová parkoviště a přístupové cesty k turistickým cílům – to vše ještě letos díky podpoře Olomouckého kraje. Žadatelé o dotaci převzali smlouvy o poskytnutí financí na svoje projekty v úterý 28. května z rukou krajského zastupitele pro oblast cestovního ruchu Vladimíra Lichnovského.

„Je skvělé, že počet návštěvníků, kteří do našeho kraje zamíří, každoročně stoupá. Abychom mohli tento pozitivní trend udržet, musíme investovat do turistického zázemí. A právě to je smyslem nově rozdělených dotací,“ řekl krajský zastupitel Vladimír Lichnovský.

V dotačním titulu Podpora cestovního ruchu v turistických regionech Jeseníky a Střední Morava bylo k dispozici celkem šest miliónů korun. Ty si mezi sebe rozdělí třináct úspěšných žadatelů. Jedním z nich je Mikroregion Konicko.

Ponechávala si peníze klientů cestovní kanceláře. Zpronevěřila téměř 900 tisíc

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Kriminalisté Služby kriminální policie a vyšetřování, oddělení hospodářské kriminality územního odboru Olomouc, ukončili v uplynulých dnech případ, týkající se podnikatelské činnosti na úseku cestovního ruchu. V této souvislosti bylo zahájeno trestní stíhání 60leté ženy z Olomoucka, kterou obvinili ze zločinu zpronevěry a přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Tohoto protiprávního jednání se měla dopustit v letech 2014 a 2015 tím, že jako podnikatelský subjekt, podnikající v oblasti cestovního ruchu, sjednávala jako zprostředkovatel s různými klienty cestovní smlouvy pro cestovní kanceláře poskytující zahraniční a tuzemské pobyty. Část z finančních prostředků, které od klientů obdržela na úhradu pobytů, si měla neoprávněně přisvojovat a nepoužít je na celkovou úhradu zprostředkovaných cestovních pobytů.

Cestovatelé pozor! Doklady si nevyzvednete!

ilustrační foto

27. června 2017 od 7 do 12 hodin bude uzavřeno oddělení registru obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů odboru občanských záležitostí v budově Školní 4, Prostějov.

"V tuto dobu nebude možné žádat o změnu trvalého pobytu, podávat žádosti o vydání nových dokladů a hotové doklady přebírat," upozorňuje Magistrát města Prostějova. (red)

 

Jeseníky Pass nabízí jako jediný v ČR unikátní polohovou službu

ilustrační foto plakát

 

Zážitková karta Jeseníky Pass nabízí držitelům novou, v Česku unikátní službu. Pokud se majitel karty rozhodne sdílet svou aktuální polohu při otevření webových stránek jesenikypass.cz, okamžitě se dozví, kde nejblíže najde partnery zapojené do zážitkové karty Jeseníky Pass.

Do systému nové bonusové karty se po celých Jeseníkách zapojilo od začátku letošního léta osmdesát pět subjektů, které turistům nabízí více než sto čtyřicet slev, bonusů a netradičních zážitků. Nyní si k nim držitelé karet najdou cestu ještě snadněji.

Kraj podpoří údržbu turistických tras

Na Prostějovsku je nejaktivnější Klub českých turistů Smržice.
Na Prostějovsku je nejaktivnější Klub českých turistů Smržice.

Olomoucký kraj poskytne příspěvek Klubu českých turistů na údržbu turistických tras v regionu. Krajští radní na svém úterním jednání schválili celkem 400 tisíc korun na opravu 1 182,3 km pěších a lyžařských tras a 97 km cyklistických tras. Jedná se o třetinu všech těchto tras v Olomouckém kraji. 

Kompletní obnovu v letošním roce čeká 145,3 km vyznačených pěších a lyžařských turistických tras v okrese Olomouc, 114 km v okrese Prostějov, 181,4 km v okrese Přerov, a 741,6 km tras v okresech Šumperk a Jeseník. „Turistický ruch je pro nás velice důležitý. Příspěvek zabezpečí nadstandardní úroveň tras. Údržbou projdou pěší a lyžařské turistické trasy nejvíce v okrese Šumperk a Jeseník. Příspěvek pokryje náklady na výměnu poškozených směrovek a tabulek,“ uvedl hejtman Martin Tesařík.

Mobilní průvodce zpřístupní pamětihodnosti Prostějova

ilustrační foto

Prostějovský magistrát získal neinvestiční dotaci z rozpočtu Olomouckého kraje ve výši 40 tisíc korun na částečnou úhradu nákladů spojených s realizací projektu „Mobilní průvodce Prostějovem“. Celkový předpokládaný rozpočet projektu je 133 tisíc korun. Zbývající finanční prostředky jsou k dispozici v rozpočtu města pro letošní rok.

Projekt je založen na zkušenostech z celé řady měst v České republice, kde už je tento moderní a žádaný systém pro turisty i obyvatele dostupný. Cílem projektu je oslovit všechny věkové skupiny zábavným a inovativně komponovaným obsahem aplikace, kdy pomocí mobilních telefonů  bude prezentováno město Prostějov i region vhodný pro víkendový nebo prázdninový pobyt s velmi jednoduchou a jednotnou obsluhou. Díky flexibilitě zajisti „Mobilní průvodce“ službu aktuální a žádanou i po letech, protože ji bude postupně přizpůsobována podle dalších představ a aktuálních trendům. 

Olomoucký kraj se nabídl Evropě

Hanácké tvarůžky jsou pro Evropany stále raritou.
Hanácké tvarůžky jsou pro Evropany stále raritou.

České kraje měly v pátek 15. června jedinečnou příležitost představit své turistické krásy spolu s gastronomickými specialitami na 6. ročníku Czech Street Party v Bruselu. Olomoucký kraj zahraničním návštěvníkům nabídl tvarůžkové moučníky z loštické tvarůžkové cukrárny, Grňovy svatební koláčky z Dřevohostic nebo Bezchlebovu paštiku ze Zábřehu. 

Akce se zúčastnilo zhruba tři tisíce návštěvníků. Na její přípravě se podílelo 11 českých regionů, České centrum v Bruselu, agentura Czech Tourism, CZELO a Stálé zastoupení České republiky při EU.