Ceny kraje

Opera, výstava, kniha či obnova kaple. Kraj udělil ceny v oblasti kultury

Foto Olomoucký kraj

Výjimečné krajské kulturní počiny za rok 2023, ať už se jedná o literaturu, péči o kulturní dědictví, tradiční lidovou kulturu či výtvarné umění, ocenil Olomoucký kraj. Ve čtvrtek 18. dubna si do Červeného kostela přišlo pro své tituly celkem třináct nominovaných. Ceny měly letos podobu zvířecí sošky, která vždy danou kategorii symbolizovala. Vytvořila je keramička Anna Dvořáková z ateliéru Stika ceramics.

„Kultura je nedílnou součástí života v Olomouckém kraji a je skvělé ji ročně oceňovat ve všech jejích různých odvětvích. Hejtmanství kulturu velmi podporuje, ať už finančně či pořádáním různých akcí. Všem oceněným velmi gratuluji,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Kraj registroval téměř 40 návrhů na ocenění, ze kterých vzešlo 36 nominací. Dvanáct oceněných vybrala hodnoticí komise a třináctého prostřednictvím webu cenykraje.cz.

Známe nominované do krajské soutěže v cestovním ruchu. Vyberte ty nejlepší

ilustrační foto Olomoucký kraj

Přírodní skvosty, živé tradice, místa přátelská rodině, novinky nebo destinace pro letní dovolenou – to jsou aktuální nominace Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti cestovního ruchu. Hlasovat o těch nejlepších v pěti kategoriích lze od 1. června do 4. srpna. Navštěvovat nominovaná místa a hodnotit, která se vám líbí nejvíce, můžete už teď. Je jich celkem pětadvacet a mezi nimi i ty z Prostějovska.

„Každá z nominací je něčím výjimečná a vřele každému doporučuji, aby je navštívil. Na vlastní oči tak uvidí, jak je v Olomouckém kraji krásně a třeba si vybere místo, kam pozve přátele, kde prožije prázdniny nebo kam zajede na zajímavou akci, která udržuje tradici v regionech,“ vyzvala Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Kdo nejvíce pomáhá životnímu prostředí? Nominujte své favority

Foto Olomoucký kraj

Po celý březen přijímá Olomoucký kraj nominace na letošní Ceny za přínos v oblasti životního prostředí. Své favority ve třech kategoriích můžete navrhovat na webu cenykraje.cz.

„Ovzduší, vodní zdroje, příroda a krajina – to jsou nedílné součásti životního prostředí, které nás obklopují, a o které bychom měli s láskou pečovat. I proto Olomoucký kraj oceňuje a zviditelňuje ty, kterým na stavu životního prostředí záleží. Nominujte počiny, které vidíte kolem sebe, budeme rádi,“ uvedl Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

Nominace lze podávat v těchto kategoriích: významný počin v ochraně životního prostředí, dlouhodobý přínos v oblasti životního prostředí a významný počin v separaci a recyklaci odpadů.

Vyhraje loutkové divadlo, festival nebo památka? Hlasujte o cenách kultury

ilustrační foto olkraj.cz

Po celý březen můžete svým hlasováním rozhodnout o tom, kdo získá Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury za rok 2023. Přehled nominovaných osobností a počinů najdou zájemci na www.cenykraje.cz. Mezi nimi jsou i zástupci našeho regionu.

„Letos mohou lidé volit z pěti nominací. Je mezi nimi Loutkové divadlo Starost, znovuotevření Arcidiecézního muzea a Zdíkova paláce, Červený kostel jako místo kultury, setkávání a vědění, Festival filharmonie Olomouc nebo paní Hana Pospíšiliková,“ uvedl Jan Žůrek, krajský radní pro oblast kultury.

Odstartoval sběr nominací na nejlepší kulturní počiny i osobnosti

ilustrační foto

Olomoucký kraj začal opět sbírat nominace na ty nejlepší kulturní počiny i osobnosti, vyhlašuje totiž další ročník Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Své tipy můžete posílat do konce prosince. Vítěze jednotlivých kategorií, který je celkem osm, vyhlásí krajské zastupitelstvo, o ceně veřejnosti rozhodnou lidé prostřednictvím internetového hlasování v průběhu března. Slavnostní předání cen se uskuteční v dubnu v Červeném kostele.

„Budu rád, když se do všech kategorií sejde návrhů od veřejnosti co nejvíce. Věřím, že tento rok opět přinesl v oblasti kultury nepřeberné množství významných osobností, počinů a aktivit, z kterých nebude snadné oceněné vybrat. Loňskou novinkou bylo ocenění za mimořádné aktivity v oblasti podpory kulturních hodnot, jako je sponzoring a mecenášství. V této kategorii letos opět cenu udělujeme,“ řekl Jan Žůrek, krajský radní pro oblast kultury.

V Cenách kraje za přínos v oblasti životního prostředí uspěli dva zástupci z Prostějovska

Foto Olomoucký kraj

Životní prostředí, to je voda, vzduch, půda, veškerá fauna a flóra, krajina. Životní prostředí je všudypřítomné, a přesto nebo právě proto, je občas přehlíženo. Jenže čistý vzduch, dostatek vody, životodárná půda, či rozmanitost živočichů a rostlin nejsou samozřejmostí. O to víc je potřeba ocenit ty, kteří si toto všechno uvědomují a své myšlenky mění v činy. V Olomouckém kraji je lidé letos mohli podpořit hlasy v pěti kategoriích. Z našeho regionu to byly rovnou tři.Dva z nich uspěli a dosáhli mety nejvyšší.

O Cenu za významný počin v ochraně životního prostředí (právnická osoba) bojoval Bělecký Mlýn s.r.o.. Zemědělský a lesnický podnik zaměřený na agroturistiku hospodaří na 95 ha půdy. Maso živočišné výroby je využíváno pouze ve vlastních restauračních provozech. V oboře (105 ha) farma chová jelena Dybowského a daňka skvrnitého, ve vlastní honitbě (1.000 ha) černou zvěř a srnčí. Farma je součástí výletiště Bělecký Mlýn. V lesích klade důraz na meliorační zpevňující dřeviny, došlo k vymýcení smrků, krajová pásma lesů jsou zpevněna keřovými porosty.

Zoo Olomouc bodovala v Cenách Olomouckého kraje!

ilustrační foto

Olomoucká zoologická zahrada, co by nejnavštěvovanější turistický cíl olomouckého kraje, byla letos poprvé vybrána do užší nominace uchazečů o Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti cestovního ruchu za rok 2023. Ty už znají  své držitele. Udělovaly se v kategoriích Novinka cestovního ruchu, Nejlepší událost, Nejlepší místo bez bariér, Nejoblíbenější běžkařská trasa a Unikátní gastronomický zážitek. Právě v kategorii "Novinka v cestovním ruchu" se Zoo Olomouc umístila na druhém místě s projektem Safari Austrálie a Arktida.

Slavnostního předávání cen v Domu u parku se zúčastnil ředitel zoologické zahrady Radomír Habáň: "Jelikož se od určité chvíle jedná o hlasování Olomoučanů, rád bych jim touto cestou velmi poděkoval. Dávají tak nejen najevo, že naše práce pro širokou veřejnost má smysl, ale současně svou návštěvou podporují zahradu a zvířata v ní žijící. Proto mám z ocenění upřímnou radost."

Kraj předal ceny cestovního ruchu. Bodoval zámek v Čechách pod Kosířem

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj má nové držitele Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti cestovního ruchu za rok 2023. Zástupci hejtmanství je vyhlásili ve čtvrtek 5. října, ocenění předávali v olomouckém Domu u parku. Absolutním vítězem se staly Čokoládové Losiny.

„Olomoucký kraj je opravdu pestrý, máme zde spoustu krásných turistických cílů, kterých navíc neustále přibývají. Je skvělé, že můžeme každoročně ocenit ať už neobjevená nebo všem známá oblíbená místa. Děkuji všem lidem, kteří v cestovním ruchu pracují. Nebýt jich, nebyl by Olomoucký kraj tak vyhledávanou turistickou destinací, jakou je dnes,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

V Cenách kraje v oblasti životního prostředí bojuje Bělecký Mlýn, prostějovské sázení stromů a Eva Zatloukalová. Dejme jim všem hlas!

Foto olkraj.cz

V Olomouckém kraji se opět soutěží o Ceny kraje za přínos životnímu prostředí. Nominované můžete podpořit hlasy v pěti kategoriích, zástupci Prostějovska pak soutěží rovnou ve třech z nich. Hlasovat pro Bělecký mlýn, komunitní sázení stromů v Prostějově i ekoložku Evu Zatloukalovou můžete na https://cenykraje.cz/…edi. Každý tento kandidát z Prostějovska soutěží v jiné kategorii, takže můžete postupně hlasovat pro všechny tři. Buďme patrioti a podpořme naše želízka v ohni!

V rámci kategorie obcí je nominováno prostějovské komunitní sázení - projekt, v jehož rámci mohou sami občané vysazovat ve městě stromy, které poskytne Statutární město Prostějov. Projekt nejen izeleňuje Prostějov, ale také posiluje vztah občanů k zeleni, kterou si jeho prostřednictvím vlastně "adoptují". I proto si komunitní sázení zaslouží naše hlasy.

Začalo hlasování o ceny cestovního ruchu. Dejte hlas těm z Prostějovska!

Foto cenykraje.cz

Hned z pěti kategorií mohou lidé vybírat během hlasování o ceny cestovního ruchu. Anketa už odstartovala na webu cenykraje.cz. Každý tak může dát hlas svému oblíbenému místu nebo třeba získat skvělý tip na blížící se letní dovolenou.

Na webu najdou lidé přehled nominací, ze kterých mohou vybírat. Rozděleny jsou do kategorií Novinka cestovního ruchu, Nejlepší událost, Nejlepší místo bez bariér, Nejoblíbenější běžkařská trasa a Unikátní gastronomický zážitek. „Do ankety dorazila spousta krásných tipů a nápadů. Všechny jsme zpracovali a ty nejlepší zařadili do vybraných kategorií. Děkuji všem lidem, kteří nominace zaslali i těm, kteří se teď pustí do hlasování,“ dodala Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.