Ceny kraje

Nominujte své favority na Ceny kraje za přínos v oblasti životního prostředí

Foto Olomoucký kraj

Znáte někoho, kdo se dlouhodobě a zásadním způsobem podílí na ochraně životního prostředí? Nebo někoho, kdo v poslední době realizoval projekt, který snižuje či zcela eliminuje negativní vlivy na životní prostředí? Nenechávejte si to pro sebe a nominujte své favority na Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí! Své tipy můžete zasílat do 31. května 2023.

Nominovat své favority můžete v kategoriích:

Cena za významný počin v ochraně životního prostředí – cena se uděluje v kategoriích: fyzická osoba, právnická osoba a obec

Cena za dlouhodobý přínos v oblasti životního prostředí – cena se uděluje konkrétní osobě (nikoliv organizaci či skupině osob)

Cena za významný počin v oblasti separaci a recyklaci odpadů – nominovanými může být buď právnická osoba nebo obec

Ceny kraje za kulturu míří dvakrát do Prostějova. Za muzeum harmonií a Pernštejnský rok

Foto Olomoucký kraj

Numerologové by o čísle 11 řekli, že je nositelem velkých duchovních hodnot. Jenže Olomoucký kraj numerologii nepěstuje. Zato se zabývá mnoha jinými užitečnými věcmi. Třeba udílením Cen za přínos v oblasti kultury. A právě deset čerstvých držitelů tohoto prestižního ocenění a jeden mistr rukodělné výroby si pro své tituly přišli ve středu 19. dubna do Moravského divadla Olomouc, kde se ceny předávaly. Letos měly podobu skleněných plastik.

Kraj registroval téměř 70 návrhů na ocenění, ze kterých vzešlo 61 nominací. Devět oceněných vybrala hodnoticí komise a desátého prostřednictvím webu cenykraje.cz veřejnost – nejvíce hlasů získal zámek Skalička. Cenu za výjimečný počin roku 2022 v oblasti hudby si odnesli prostějovští hudebníci Ondřej Mucha a Jan Tomanek, kteří vlastní největší sbírku harmonií v Evropě. Vidět je můžete v muzeu, které pánové otevřeli v loňském roce ve svém domě v Rejskově ulici.         

Hlasujte pro nejvýjimečnější kulturní počin. Zvítězí němčický Pantlék?

Foto Pantlék

Olomoucký kraj žije kulturou. Po celý loňský rok mohli lidé navštěvovat festivaly, představení, výstavy nebo také nově zrekonstruované památky. Nejvýjimečnější počin v oblasti kultury za rok 2022, který je přihlášen do krajské soutěže, můžou lidé vybírat do konce března. Přehled nominovaných osobností a projektů naleznou zájemci na webu www.cenykraje.cz.

„Letos mohou lidé volit z deseti nominací – je mezi nimi několik hudebních festivalů, i příkladná rekonstrukce zámku Skalička,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury. Hlasovat můžete i po zástupce z Prostějovska, kterým je Národopisný soubor Pantlék z.s. z Němčic nad Hanou. Udržuje folklorní tradice kraje – v roce 2022 uspořádal akce jako Pálení smrtky, Hledání pokladu na Velký Pátek, Hrkání nebo Noc kostelů a organizoval také akce pro děti, například návštěvu Býčí skály či archeologické vykopávky keltského osídlení. Proběhly také dvě souborové svatby.

Kraj chystá Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti cestovního ruchu

Ilustrační foto ber

Ceny jsou vyhlašovány již od roku 2018 a již od prvního ročníku soutěže jsou vyhlašovány jako ceny veřejnosti. Ceny jsou udělovány na základě výsledku hlasování veřejnosti pro některého z nominovaných v kategoriích stanovených návrhovou komisí tvořenou zástupci z odvětví cestovního ruchu.

„Návrhová komise pro každý ročník soutěže navrhne celkem 5 kategorií, které jsou každoročně minimálně zčásti obměňovány za účelem zachování pestrosti rozsahu kategorií i dotčených oblastí cestovního ruchu. Komise zároveň v každé kategorii určí 5 nominovaných subjektů. V roce 2023 bude do průběhu soutěže ještě více zapojena veřejnost, a to ve fázi sběru návrhů na nominace do kategorií,“ informovala Milada Sokolová, uvolněná členka zastupitelstva pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Krajští zastupitelé zvolí Sportovce roku

Foto FB Oldřich Šofr

Rok se opět překulil a sportovní příznivci s netrpělivostí čekají na vyhodnocení Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti sportu za rok 2022 – Sportovec Olomouckého kraje 2022. O vítězích jednotlivých kategorií rozhodnou v pondělí 20. února 2023 na svém zasedání krajští zastupitelé. Svá želízka v ohni má i prostějovský region a to téměř ve všech kategoriích.

V kategorii NEJLEPŠÍ SPORTOVEC byli za region Prostějovska nominováni

 Lehečka Jiří (TK AGROFERT Prostějov – tenis) – v roce 2022 nejlépe na 59. místě žebříčku ATP, finalista dvouhry na turnaji Masters Next Gen v Itálii, vítěz dvouhry na turnaji ATP Challenger v Liberci.

Šorf Oldřich (ASO Dukla Prostějov – parašutismus) – 2. místo celkově v jednotlivcích a 4. místo v individuální akrobacii na civilním MS.

V kategorii NEJLEPŠÍ DRUŽSTVO bylo za prostějovský region nominováno osm zástupců.

Olomoucký kraj ocení osobnosti za přínos v oblasti kultury za rok 2022

ilustrační foto

Olomoucký kraj ocení významné osobnosti působící na poli kultury nebo výrazné počiny a aktivity, které se během roku 2022 zapsaly do povědomí veřejnosti. V dubnu 2023 udělí hejtman Olomouckého kraje ceny za mimořádné umělecké výkony v oblasti hudby, výtvarného umění, divadla, filmu, rozhlasu a televize a literatury. Vedle nich předá cenu za výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury. Vybraná osobnost bude za celoživotní přínos v oblasti kultury zařazena do dvorany slávy.

Olomoucký kraj vyzývá k zasílání návrhů na udělení Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2022 v následujících kategoriích:

1) Cena za celoživotní přínos v oblasti kultury (dvorana slávy). Cena bude udělena konkrétní osobnosti s vazbou na Olomoucký kraj za její celoživotní přínos v oblasti kultury nebo památkové péče.

Kraj znovu ocení vybrané pedagogy. Nominujte ty své!

ilustrační foto Olomoucký kraj

Ani v následujícím roce kraj neopomene odměnit pedagogy za jejich náročnou a záslužnou práci. Tradiční akce Učitel roku Olomouckého kraje má za cíl nejen ocenit učitele a další pedagogické pracovníky, ale zároveň zdůraznit jejich významnou úlohu ve společnosti.

Ceny budou předávány za výjimečné úspěchy a kvality v oblastech vzdělávání, vztahu k žákům a za podporu dobrého jména školy a učitelské profese, přičemž bude takto oceněno 15 pedagogů. Další tři učitelé obdrží cenu radního pro oblast školství Aleše Jakubce za dlouhodobý a mimořádný přínos pro rozvoj školství v Olomouckém kraji.

 „Nominovat učitele hodné ocenění mohou nejen jejich kolegové pedagogové, ale také žáci nebo široká veřejnost. Každý tak může navrhnout učitele ze svého okolí a odměnit ho touto formou za práci, kterou odvádí,“ uvedl radní Jakubec.

Hlasujte v anketě Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Tentokrát pro rozhledny

Foto cenykraje.cz

Člověk někdy může projezdit celý svět, aby nakonec zjistil, že nejhezčí zámek mu leží za humny, výjimečné historické památky najde ve svém okresním městě a nejkrásnější přírodní scenérie mu nabídne Morava a Slezsko.

A právě na tato místa upozorňuje další ročník ankety Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2022. V kategorii rozhledny soutěží hned dvě z našeho regionu, rozhledna na Velkém Kosíři a Kopaninka u Repech,“ říká Milada Sokolová, zastupitelka Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu.

Rozhledna Velký Kosíř

Hlasujme v anketě Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Tentokrát pro netradiční zážitek!

ilustrační foto ceny kraje

Člověk někdy může projezdit celý svět, aby nakonec zjistil, že nejhezčí zámek mu leží za humny, výjimečné historické památky najde ve svém okresním městě a nejkrásnější přírodní scenérie mu nabídne Morava a Slezsko.

A právě na tato místa upozorňuje další ročník ankety Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2022.

"V kategorii Netradiční zážitky soutěží olomoucký Ološlap, jízda formanskými vozy, sjezd na koloběžkách, rýžování zlata a také seskoky či tandemové seskoky v Prostějově,“ představuje finalisty Milada Sokolová, zastupitelka Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu.

A jaké má Prostějovsko želízko v ohni? Jsou jimi seskoky/tandemové seskoky Prostějov!

Hlasujte v anketě Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Tentokrát pro svatební místa

Foto cenykraje.cz

Člověk někdy může projezdit celý svět, aby nakonec zjistil, že nejhezčí zámek mu leží za humny, výjimečné historické památky najde ve svém okresním městě a nejkrásnější přírodní scenérie mu nabídne Morava a Slezsko.

A právě na tato místa upozorňuje další ročník ankety Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2022. "V kategorii Kouzelné svatební místo soutěží úžasná svatební místa, nebylo jednoduché vybrat pouze pět favoritů,“ říká Milada Sokolová, zastupitelka Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu.

I Prostějovsko má své zastoupení, mezi finalisty se objevila hned dvě místa.

Náš mlýn