kultura

Ceny kraje za kulturu míří dvakrát do Prostějova. Za muzeum harmonií a Pernštejnský rok

Foto Olomoucký kraj

Numerologové by o čísle 11 řekli, že je nositelem velkých duchovních hodnot. Jenže Olomoucký kraj numerologii nepěstuje. Zato se zabývá mnoha jinými užitečnými věcmi. Třeba udílením Cen za přínos v oblasti kultury. A právě deset čerstvých držitelů tohoto prestižního ocenění a jeden mistr rukodělné výroby si pro své tituly přišli ve středu 19. dubna do Moravského divadla Olomouc, kde se ceny předávaly. Letos měly podobu skleněných plastik.

Kraj registroval téměř 70 návrhů na ocenění, ze kterých vzešlo 61 nominací. Devět oceněných vybrala hodnoticí komise a desátého prostřednictvím webu cenykraje.cz veřejnost – nejvíce hlasů získal zámek Skalička. Cenu za výjimečný počin roku 2022 v oblasti hudby si odnesli prostějovští hudebníci Ondřej Mucha a Jan Tomanek, kteří vlastní největší sbírku harmonií v Evropě. Vidět je můžete v muzeu, které pánové otevřeli v loňském roce ve svém domě v Rejskově ulici.         

Město získá dotaci na úpravu prostranství u školy na Husově náměstí

ilustrační foto ber

Město Prostějov podalo v březnu loňského roku žádost o dotaci na realizaci projektu „Veřejné prostranství u ZŠ Husova, Prostějov“ z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy.

„Jsem nesmírně ráda, že se podařilo získat tuto dotaci a že došlo k úpravě prostoru u bývalé základní školy na Husově náměstí. Jednak efektivně využijeme modrozelenou infrastrukturu, jednak zde budou mít k dispozici například studenti střední školy ART ECON nebo protagonisté divadla POINT nový kulturní prostor,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která realizaci projektu prosazovala.

Hlasujte pro nejvýjimečnější kulturní počin. Zvítězí němčický Pantlék?

Foto Pantlék

Olomoucký kraj žije kulturou. Po celý loňský rok mohli lidé navštěvovat festivaly, představení, výstavy nebo také nově zrekonstruované památky. Nejvýjimečnější počin v oblasti kultury za rok 2022, který je přihlášen do krajské soutěže, můžou lidé vybírat do konce března. Přehled nominovaných osobností a projektů naleznou zájemci na webu www.cenykraje.cz.

„Letos mohou lidé volit z deseti nominací – je mezi nimi několik hudebních festivalů, i příkladná rekonstrukce zámku Skalička,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury. Hlasovat můžete i po zástupce z Prostějovska, kterým je Národopisný soubor Pantlék z.s. z Němčic nad Hanou. Udržuje folklorní tradice kraje – v roce 2022 uspořádal akce jako Pálení smrtky, Hledání pokladu na Velký Pátek, Hrkání nebo Noc kostelů a organizoval také akce pro děti, například návštěvu Býčí skály či archeologické vykopávky keltského osídlení. Proběhly také dvě souborové svatby.

Nominujte osobnosti na Ceny města Prostějova!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Do konce února 2023 mohou občané, organizace nebo spolky nominovat na toto ocenění jakoukoli významnou osobnost nebo kolektiv, jejichž práce znamená přínos pro město Prostějov.

„Osobnosti a kolektivy, které výrazně napomohly ke zvýšení prestiže města v jakékoli oblasti své činnosti, si zaslouží naše uznání. Oceňované obory činnosti nijak nevymezujeme, abychom tím nezúžili výběr nominovaných. Cena města Prostějova byla poprvé udělena za rok 2005. Za tu dobu byla udělena mnoha osobnostem, jejichž práce je velmi rozmanitá. Od šíření demokracie, přes celoživotní práci v divadelnictví až třeba po činnost literární, hudební či sportovní,“ uvedl primátor města František Jura.

Oblast kultury získá dotační výpomoc. Peníze dostanou zpěváci i Muzeum kočárů

ilustrační foto ber

Dotační podporu celoroční činnosti a podporu jednorázových akcí v kulturní oblasti odsouhlasili radní na své poslední schůzi. Uvolnili částku 100 tisíc korun, která může být například čerpána na podporu činnosti pěveckých sborů.

„Konkrétně jsme dotací podpořili pronájmy, hudební doprovod, kamerové a fotografické práce, propagace koncertů, květiny na koncerty a například ozvučení. Finance pomohou také při úhradě dopravy a ubytování, honorářů, půjdou na zvukové a obrazové záznamy, notový materiál, natočení CD, kostýmy a podobně,“ vyjmenovala náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Kraj udělil ceny kultury. Letos i kartáčnickému rodu z Brodku u Konice

Foto Olomoucký kraj

Ceny kultury Olomouckého kraje mají nové majitele. Slavnostní předání se uskutečnilo ve čtvrtek 21. dubna v Moravském divadle v Olomouci, ocenění se předávala za dva roky – a to za léta 2020 zpětně a za 2021. Vloni se totiž akce kvůli pandemii covid-19 neuskutečnila. Předání titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje se dočkal Alois Slepánek z Brodku u Konice, jehož rodina dlouhodobě působí v oboru kartáčnictví.

Z nominací v jednotlivých kategoriích vybírala vítěze zvlášť složená porota. O ceně pro veřejnost pak rozhodovali lidé prostřednictvím ankety na webových stránkách cenykraje.cz. Letos ji získala Základní umělecká škola Jeseník za koncert k padesátému výročí založení Dechového orchestru mladých.

Dotační podpora míří do kulturní oblasti

ilustrační foto divadlo Point

Radní rozhodovali o celoroční a jednorázové dotační pomoci organizacím, které se pohybují v kulturní branži. Na celoroční činnost divadel a pěveckých souborům odsouhlasili dotační finance ve výši 158 tisíc korun.

„Kultura byla v poslední době pro covidová omezení upozaďována, a proto jsme se kolegy shodli, že poskytneme dotace na podporu činností jako je například výroba kulis, loutek, nákup a výroba kostýmů a rekvizit, zpracování hudby, na výrobu dekorací, kostýmů a nájem sálů. Podpoříme také autorské a licenční poplatky uváděných her, tisk divadelních plakátů a programů, dopravu i nájemné a webové stránky.

Za přínos v kultuře se budou předávat originální ceny

ilustrační foto Olomoucký kraj

Letošní předávání Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury bude výjimečné. Také proto, že si laureáti odnesou ocenění v podobě originálního díla. Cena vzniká v ateliéru sochařky a designérky v kovu Christine Habermann von Hoch, kterou osobně navštívil radní pro kulturu Jan Žůrek.

„Chtěli bychom nové ztvárnění ocenění pro každý ročník. Autory by měli být tvůrci z našeho regionu nebo s vazbou na něj. Chceme veřejnosti představit nejen oceněné, ale i autory cen a ukázat tím, že v našem regionu jsou, nebo z něj pochází, zajímavé osobnosti,“ vysvětlil Žůrek.

Pomyslnou štafetu autorské tvorby odstartovala Christine Habermann von Hoch, jejíž otec, umělecký kovář a sochař Alfred Habermann, v roce 1981 spoluzaložil přehlídku Hefaiston na hradě Helfštýn. Ceny připravuje ručně, z oceli a části budou zlacené plátkovým zlatem.

Nezapomeňte. Festival dobrého jídla začne už zítra!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Historicky první Festival dobrého jídla se uskuteční 17. – 18. září 2021 v Prostějově. Jedná se o výjimečnou akci, která propojí originální gurmánské pochoutky se zajímavými kulturními zážitky. Během dvou dnů můžete navštívit zapojené restaurace a kavárny v našem městě, kde ochutnáte výborné degustační menu či jednohubky.

„Zároveň před těmito podniky budou vystupovat místní umělci. V těchto restauracích a kavárnách budou k dispozici tištěné brožurky s nabídkou pochoutek včetně doprovodného kulturního programu. Součástí brožurky je i mapa s vyznačením zapojených restaurací a kaváren.

Kraj pošle do kultury desítky milionů korun

Ilustrační foto ber

Velkou ránu kvůli epidemii koronaviru utrpěla letos kultura v Olomouckém kraji. Aby se z ní co nejrychleji vzpamatovala, dočká se výrazné podpory ze strany hejtmanství. Do oprav památek a podpory kulturních akcí půjdou desítky miliónů korun.

„Kraj podpoří profesionální kulturní soubory částkou dvanáct a půl miliónu korun. Ještě o půl miliónu vyšší bude krajský příspěvek na rekonstrukci památek, které chátrají a potřebují opravu,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury a památkové péče.