kultura

Opera, výstava, kniha či obnova kaple. Kraj udělil ceny v oblasti kultury

Foto Olomoucký kraj

Výjimečné krajské kulturní počiny za rok 2023, ať už se jedná o literaturu, péči o kulturní dědictví, tradiční lidovou kulturu či výtvarné umění, ocenil Olomoucký kraj. Ve čtvrtek 18. dubna si do Červeného kostela přišlo pro své tituly celkem třináct nominovaných. Ceny měly letos podobu zvířecí sošky, která vždy danou kategorii symbolizovala. Vytvořila je keramička Anna Dvořáková z ateliéru Stika ceramics.

„Kultura je nedílnou součástí života v Olomouckém kraji a je skvělé ji ročně oceňovat ve všech jejích různých odvětvích. Hejtmanství kulturu velmi podporuje, ať už finančně či pořádáním různých akcí. Všem oceněným velmi gratuluji,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Kraj registroval téměř 40 návrhů na ocenění, ze kterých vzešlo 36 nominací. Dvanáct oceněných vybrala hodnoticí komise a třináctého prostřednictvím webu cenykraje.cz.

OBRAZEM: Festival dobrého jídla ProstěJOV! se blíží

Foto Magistrát města Prostějova

Ve dnech 31. května až 1. června 2024 se v Prostějově uskuteční už čtvrtý ročník festivalu dobrého jídla ProstěJOV! Jedná se o výjimečnou akci, která propojí originální gurmánské pochoutky se zajímavými kulturními zážitky.

„Během dvou dnů budete v zapojených restauracích a kavárnách ochutnávat výborné degustační menu. Zároveň před těmito podniky budou vystupovat místní umělci. Sami se rozhodnete, co ochutnáte, co vypijete a co budete poslouchat ve vybrané společnosti," uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že i letos se mají vaše chuťové pohárky na co těšit. Malý obrazový závdavek přinášíme už teď. (red)

Domovní správa Prostějov je zavřená. Kvůli stěhování

Foto ber

Domovní správa Prostějov, s. r. o. je od 25. ledna do 2. února 2024 uzavřena. Důvodem je stěhování na novou adresu.

Z prostor zámku se stěhuje do nového sídla v Riegerově 24. Objekt za 23 milionů koupilo město Prostějov v prosinci 2023 od Lesů ČR. Důvodem koupě byla dlouhodobá snaha získat nové sídlo pro domovní správu, která měla řadu let adresu v prostějovském zámku. Stav budovy posoudili odborníci, kteří koupi doporučili. Objekt je podle nich ve velmi dobrém stavu, je v něm dost místa pro skladování, garáže a tři byty. 

Město podpoří natáčení příběhů pamětníků i další kulturní aktivity

Ilustrační foto ber

Radní se na svém jednání zabývali také dotacemi. Částka 49.678 korun poputuje organizaci Post Bellum.

„Tato organizace se zabývá zejména natáčením příběhů pamětníků. Hned čtveřice takových příběhů bude o lidech, jejichž život je svázán s městem Prostějovem,“ vysvětlila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že rada města se zabývala i dalšími dotacemi.

Podpora formou dotace tak míří k těmto subjektům:

49.000, -- Kč obdrží Nota Bene na financování návštěvy polského pěveckého sboru „Na glosy“,

40.000, -- Kč dostane pěvecký sbor Proměny na oslavu 10. výročí vzniku souboru,

Ceny kraje za kulturu míří dvakrát do Prostějova. Za muzeum harmonií a Pernštejnský rok

Foto Olomoucký kraj

Numerologové by o čísle 11 řekli, že je nositelem velkých duchovních hodnot. Jenže Olomoucký kraj numerologii nepěstuje. Zato se zabývá mnoha jinými užitečnými věcmi. Třeba udílením Cen za přínos v oblasti kultury. A právě deset čerstvých držitelů tohoto prestižního ocenění a jeden mistr rukodělné výroby si pro své tituly přišli ve středu 19. dubna do Moravského divadla Olomouc, kde se ceny předávaly. Letos měly podobu skleněných plastik.

Kraj registroval téměř 70 návrhů na ocenění, ze kterých vzešlo 61 nominací. Devět oceněných vybrala hodnoticí komise a desátého prostřednictvím webu cenykraje.cz veřejnost – nejvíce hlasů získal zámek Skalička. Cenu za výjimečný počin roku 2022 v oblasti hudby si odnesli prostějovští hudebníci Ondřej Mucha a Jan Tomanek, kteří vlastní největší sbírku harmonií v Evropě. Vidět je můžete v muzeu, které pánové otevřeli v loňském roce ve svém domě v Rejskově ulici.         

Město získá dotaci na úpravu prostranství u školy na Husově náměstí

ilustrační foto ber

Město Prostějov podalo v březnu loňského roku žádost o dotaci na realizaci projektu „Veřejné prostranství u ZŠ Husova, Prostějov“ z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy.

„Jsem nesmírně ráda, že se podařilo získat tuto dotaci a že došlo k úpravě prostoru u bývalé základní školy na Husově náměstí. Jednak efektivně využijeme modrozelenou infrastrukturu, jednak zde budou mít k dispozici například studenti střední školy ART ECON nebo protagonisté divadla POINT nový kulturní prostor,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která realizaci projektu prosazovala.

Hlasujte pro nejvýjimečnější kulturní počin. Zvítězí němčický Pantlék?

Foto Pantlék

Olomoucký kraj žije kulturou. Po celý loňský rok mohli lidé navštěvovat festivaly, představení, výstavy nebo také nově zrekonstruované památky. Nejvýjimečnější počin v oblasti kultury za rok 2022, který je přihlášen do krajské soutěže, můžou lidé vybírat do konce března. Přehled nominovaných osobností a projektů naleznou zájemci na webu www.cenykraje.cz.

„Letos mohou lidé volit z deseti nominací – je mezi nimi několik hudebních festivalů, i příkladná rekonstrukce zámku Skalička,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury. Hlasovat můžete i po zástupce z Prostějovska, kterým je Národopisný soubor Pantlék z.s. z Němčic nad Hanou. Udržuje folklorní tradice kraje – v roce 2022 uspořádal akce jako Pálení smrtky, Hledání pokladu na Velký Pátek, Hrkání nebo Noc kostelů a organizoval také akce pro děti, například návštěvu Býčí skály či archeologické vykopávky keltského osídlení. Proběhly také dvě souborové svatby.

Nominujte osobnosti na Ceny města Prostějova!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Do konce února 2023 mohou občané, organizace nebo spolky nominovat na toto ocenění jakoukoli významnou osobnost nebo kolektiv, jejichž práce znamená přínos pro město Prostějov.

„Osobnosti a kolektivy, které výrazně napomohly ke zvýšení prestiže města v jakékoli oblasti své činnosti, si zaslouží naše uznání. Oceňované obory činnosti nijak nevymezujeme, abychom tím nezúžili výběr nominovaných. Cena města Prostějova byla poprvé udělena za rok 2005. Za tu dobu byla udělena mnoha osobnostem, jejichž práce je velmi rozmanitá. Od šíření demokracie, přes celoživotní práci v divadelnictví až třeba po činnost literární, hudební či sportovní,“ uvedl primátor města František Jura.

Oblast kultury získá dotační výpomoc. Peníze dostanou zpěváci i Muzeum kočárů

ilustrační foto ber

Dotační podporu celoroční činnosti a podporu jednorázových akcí v kulturní oblasti odsouhlasili radní na své poslední schůzi. Uvolnili částku 100 tisíc korun, která může být například čerpána na podporu činnosti pěveckých sborů.

„Konkrétně jsme dotací podpořili pronájmy, hudební doprovod, kamerové a fotografické práce, propagace koncertů, květiny na koncerty a například ozvučení. Finance pomohou také při úhradě dopravy a ubytování, honorářů, půjdou na zvukové a obrazové záznamy, notový materiál, natočení CD, kostýmy a podobně,“ vyjmenovala náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Kraj udělil ceny kultury. Letos i kartáčnickému rodu z Brodku u Konice

Foto Olomoucký kraj

Ceny kultury Olomouckého kraje mají nové majitele. Slavnostní předání se uskutečnilo ve čtvrtek 21. dubna v Moravském divadle v Olomouci, ocenění se předávala za dva roky – a to za léta 2020 zpětně a za 2021. Vloni se totiž akce kvůli pandemii covid-19 neuskutečnila. Předání titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje se dočkal Alois Slepánek z Brodku u Konice, jehož rodina dlouhodobě působí v oboru kartáčnictví.

Z nominací v jednotlivých kategoriích vybírala vítěze zvlášť složená porota. O ceně pro veřejnost pak rozhodovali lidé prostřednictvím ankety na webových stránkách cenykraje.cz. Letos ji získala Základní umělecká škola Jeseník za koncert k padesátému výročí založení Dechového orchestru mladých.