kultura

Oblast kultury získá dotační výpomoc. Peníze dostanou zpěváci i Muzeum kočárů

ilustrační foto ber

Dotační podporu celoroční činnosti a podporu jednorázových akcí v kulturní oblasti odsouhlasili radní na své poslední schůzi. Uvolnili částku 100 tisíc korun, která může být například čerpána na podporu činnosti pěveckých sborů.

„Konkrétně jsme dotací podpořili pronájmy, hudební doprovod, kamerové a fotografické práce, propagace koncertů, květiny na koncerty a například ozvučení. Finance pomohou také při úhradě dopravy a ubytování, honorářů, půjdou na zvukové a obrazové záznamy, notový materiál, natočení CD, kostýmy a podobně,“ vyjmenovala náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Kraj udělil ceny kultury. Letos i kartáčnickému rodu z Brodku u Konice

Foto Olomoucký kraj

Ceny kultury Olomouckého kraje mají nové majitele. Slavnostní předání se uskutečnilo ve čtvrtek 21. dubna v Moravském divadle v Olomouci, ocenění se předávala za dva roky – a to za léta 2020 zpětně a za 2021. Vloni se totiž akce kvůli pandemii covid-19 neuskutečnila. Předání titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje se dočkal Alois Slepánek z Brodku u Konice, jehož rodina dlouhodobě působí v oboru kartáčnictví.

Z nominací v jednotlivých kategoriích vybírala vítěze zvlášť složená porota. O ceně pro veřejnost pak rozhodovali lidé prostřednictvím ankety na webových stránkách cenykraje.cz. Letos ji získala Základní umělecká škola Jeseník za koncert k padesátému výročí založení Dechového orchestru mladých.

Dotační podpora míří do kulturní oblasti

ilustrační foto divadlo Point

Radní rozhodovali o celoroční a jednorázové dotační pomoci organizacím, které se pohybují v kulturní branži. Na celoroční činnost divadel a pěveckých souborům odsouhlasili dotační finance ve výši 158 tisíc korun.

„Kultura byla v poslední době pro covidová omezení upozaďována, a proto jsme se kolegy shodli, že poskytneme dotace na podporu činností jako je například výroba kulis, loutek, nákup a výroba kostýmů a rekvizit, zpracování hudby, na výrobu dekorací, kostýmů a nájem sálů. Podpoříme také autorské a licenční poplatky uváděných her, tisk divadelních plakátů a programů, dopravu i nájemné a webové stránky.

Za přínos v kultuře se budou předávat originální ceny

ilustrační foto Olomoucký kraj

Letošní předávání Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury bude výjimečné. Také proto, že si laureáti odnesou ocenění v podobě originálního díla. Cena vzniká v ateliéru sochařky a designérky v kovu Christine Habermann von Hoch, kterou osobně navštívil radní pro kulturu Jan Žůrek.

„Chtěli bychom nové ztvárnění ocenění pro každý ročník. Autory by měli být tvůrci z našeho regionu nebo s vazbou na něj. Chceme veřejnosti představit nejen oceněné, ale i autory cen a ukázat tím, že v našem regionu jsou, nebo z něj pochází, zajímavé osobnosti,“ vysvětlil Žůrek.

Pomyslnou štafetu autorské tvorby odstartovala Christine Habermann von Hoch, jejíž otec, umělecký kovář a sochař Alfred Habermann, v roce 1981 spoluzaložil přehlídku Hefaiston na hradě Helfštýn. Ceny připravuje ručně, z oceli a části budou zlacené plátkovým zlatem.

Nezapomeňte. Festival dobrého jídla začne už zítra!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Historicky první Festival dobrého jídla se uskuteční 17. – 18. září 2021 v Prostějově. Jedná se o výjimečnou akci, která propojí originální gurmánské pochoutky se zajímavými kulturními zážitky. Během dvou dnů můžete navštívit zapojené restaurace a kavárny v našem městě, kde ochutnáte výborné degustační menu či jednohubky.

„Zároveň před těmito podniky budou vystupovat místní umělci. V těchto restauracích a kavárnách budou k dispozici tištěné brožurky s nabídkou pochoutek včetně doprovodného kulturního programu. Součástí brožurky je i mapa s vyznačením zapojených restaurací a kaváren.

Kraj pošle do kultury desítky milionů korun

Ilustrační foto ber

Velkou ránu kvůli epidemii koronaviru utrpěla letos kultura v Olomouckém kraji. Aby se z ní co nejrychleji vzpamatovala, dočká se výrazné podpory ze strany hejtmanství. Do oprav památek a podpory kulturních akcí půjdou desítky miliónů korun.

„Kraj podpoří profesionální kulturní soubory částkou dvanáct a půl miliónu korun. Ještě o půl miliónu vyšší bude krajský příspěvek na rekonstrukci památek, které chátrají a potřebují opravu,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury a památkové péče.

Ceny kultury mají nové majitele. Patří mezi ně i Theodor Mojžíš

foto Olomoucký kraj

Celkem deset cen v oblasti kultury za rok 2019 udělil v úterý 1. září Olomoucký kraj. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v Městském domě v Přerově. Mezi oceněnými jsou autoři literární, televizní nebo divadelní tvorby.

Cenu hejtmana za výjimečný počin v oblasti umění převzal Theodor Mojžíš z Prostějova – tvůrce dokumentárního filmu Barokní velmož.

Dále byli oceněni:

Na nádvoří zámku vyroste zastřešené pódium. Sloužit bude až do září

ilustrační foto ČSFD

Místo zde najdou všichni umělci, divadelníci, umělecké spolky a jiní, kteří budou letní scénu pro svá představení potřebovat. V rámci letní scény bude na nádvoří zámku promítat letní kino. Těšit se můžeme třeba na Bohemian Rhapsody.

„Lidé dlouho volali po stálém umístění letní scény. Jsem moc ráda, že se vše nakonec podařilo a věříme, tímto krokem dojde k rozšíření kulturní nabídky. Co se týká vlastní organizace představení, už se mohou začít hlásit zájemci o prostor, abychom mohli jejich požadavek zaevidovat. Hlásit se můžete na telefonní číslo 582 329 379 (paní Alena Dvořáková),“ uvedla pravidla náměstkyně primátora Milada Sokolová a avizovala i jednu lahůdku.

Chtěl natočit spoty o osobnostech v Prostějově. Zastupitelé nesouhlasili

ilustrační foto E. Husserl

O dotaci ve výši 104 tisíc korun požádal město Prostějov Jakub Šťastný. Chtěl ji použít k natočení tří spotů o historických osobnostech města. Zastupitelé dotaci nechválili, podle nich je projekt příliš nákladný.

"Žádost posoudila a nedoporučila kulturní komise města", uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že mělo jít o filmový on-line průvodce po historických osobnostech v Prostějově. "Šlo o tři spoty, každý v délce tří minut," doplnila Sokolová, která projekt ovšem nadále pokládá za zajímavý. 

Zastupitelé ústy Aleše Matyáška vyjádřili souhlas s dalším jednáním s žadatelem. "Bylo by dobré domluvit se na jiné cestě," uvedl.

Pro zamítnutí dotace bylo 26 zastupitelů, 5 se zdrželo. (ber)   

 

Těšte se! V Prostějově bude hodokvas!

ilustrační foto plakát

Podzim zpestří v Prostějově hodokvas s nefalšovanou zabijačkou. Pro město ho uspořádá společnost pro historii a romantiku Gryff, která už předvedla svůj program při prostějovských oslavách Karla IV.

"S agenturou jsme byli spokojeni a proto jsme přijali její nabídku na uspořádání akce Hodokvas v Prostějově aneb podzim nás nerozpláče," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Lidé se mohou těšit i na zabijačkovou polévku za kačku.

Akce se uskuteční 22. října v době od 10 do 17 hodin na náměstí TGM. Termín radnice zvolila záměrně, později by se již kejklíři na město nevešli. Plochu před muzeem totiž opět zabere mobilní kluziště. (ber)