Bělecký mlýn

Bělecký Mlýn představil svou novou podobu. A přidal speciality z vlastního chovu

Foto ber

Dlouhodobé plány na rekonstrukci restauračních prostor Běleckého Mlýna realizovali v posledních týdnech manželé Benýškovi. Zbrusu nové prostředí poprvé veřejnosti představili v sobotu 16. února a k designově vyváženému a útulnému interiéru přidali i speciality v podobě hovězích lahůdek. O původu trhané hovězí plece, pomalu taženého hovězího či hovězího jazyka, nabízeného na topince, ví vše. Pochází totiž z jejich vlastního chovu plemene angus aberdeen.

Příjemné teplo v restauraci zajištují stylová kachlová kamna, která dokreslují celý styl nového interiéru. Vládne v něm stejně stylová keramika, na kterou je patřičně pyšná paní majitelka, a také nepřehlédnutelné lovecké trofeje, včetně originálního lustru z paroží. Cechu Hubertovu totiž pro změnu hoví její muž. 

Titul Pestrá krajina 2023 patří Běleckému Mlýnu!

Foto https://www.asz.cz/, FB

Na zemědělské přístupy, které propojují ekonomickou prosperitu a šetrný vztah k přírodě, upozorňuje program Pestrá krajina organizovaný Asociací soukromého zemědělství ČR. V rámci slavnostního vyhlášení 6. ročníku, které se konalo 23. ledna v aule České zemědělské univerzity v Praze, bylo oceněno pět výjimečných farem. Titul nejvyšší si odvezla farma Bělecký mlýn.

Zlatou medaili udělila hodnotitelská komise farmě Bělecký mlýn (ASZ Olomouc), kterou vlastní manželé Richard a Yvona Benýškovi a hospodaří na 95 hektarech zemědělské půdy. „V případě potřeby obnovy porostů je používán výsev do krycí plodiny (ječmene jarního a ovsa), což zajišťuje stabilitu porostu, dobrý výnos i kvalitní pestrou pastvu pro včely. K hnojení zemědělských pozemků používají majitelé výhradně vlastní statková hnojiva. Oblast, v níž se hospodářství nachází, je ve srážkovém stínu. Úprava vodního režimu je proto pro hospodaření velice důležitá.

O nejkrásnější alej roku soutěží tři stromořadí z regionu. Hlasujte!

Foto Zdeněk Honest

Celkem tři stromořadí z Prostějovska bojují letos v Olomouckém kraji o titul nejoblíbenější aleje roku. V třináctém ročníku ankety Alej roku, kterou pořádá organizace Arnika, soutěží 83 alejí a stromořadí z celé České republiky. Hlasování začalo tento týden a končí v lednu.

V Olomouckém kraji se o titul Alej roku 2023 uchází zámecká alej v Hluchově. „Alej má zajímavý příběh – když jsme se dozvěděli, že původně na Zámečku byla stromořadí třešní, přemýšleli jsme, jak vypadaly a jak je obnovit. A tohle jsme pak sázeli s našima holkama.

V Cenách kraje za přínos v oblasti životního prostředí uspěli dva zástupci z Prostějovska

Foto Olomoucký kraj

Životní prostředí, to je voda, vzduch, půda, veškerá fauna a flóra, krajina. Životní prostředí je všudypřítomné, a přesto nebo právě proto, je občas přehlíženo. Jenže čistý vzduch, dostatek vody, životodárná půda, či rozmanitost živočichů a rostlin nejsou samozřejmostí. O to víc je potřeba ocenit ty, kteří si toto všechno uvědomují a své myšlenky mění v činy. V Olomouckém kraji je lidé letos mohli podpořit hlasy v pěti kategoriích. Z našeho regionu to byly rovnou tři.Dva z nich uspěli a dosáhli mety nejvyšší.

O Cenu za významný počin v ochraně životního prostředí (právnická osoba) bojoval Bělecký Mlýn s.r.o.. Zemědělský a lesnický podnik zaměřený na agroturistiku hospodaří na 95 ha půdy. Maso živočišné výroby je využíváno pouze ve vlastních restauračních provozech. V oboře (105 ha) farma chová jelena Dybowského a daňka skvrnitého, ve vlastní honitbě (1.000 ha) černou zvěř a srnčí. Farma je součástí výletiště Bělecký Mlýn. V lesích klade důraz na meliorační zpevňující dřeviny, došlo k vymýcení smrků, krajová pásma lesů jsou zpevněna keřovými porosty.

Na zámečku křtili hříbátko

Foto čtenář

V minulých dnech byl Zámeček nad Běleckým Mlýnem svědkem svátečního aktu. Křtiny zde z přítomnosti řady gratulantů, slavilo hříbátko. Hřebeček dostal jméno Never the Last.

Hnědáčkovou maminkou je sedmnáctiletá bělka Novilly. Pro velmi úspěšnou rovinářku je osmým hříbětem. Otcem je čtrnáctiletý plemeník Mikesh, rovněž velmi úspěšný na rovinách.

Podle Richarda Benýška ale jejich potomka dostihová kariéra nečeká. Zůstane a do budoucna bude dělat na zámečku radost.  (ber)

Budka na Běleckém Mlýně nabízí pivko, kávičku, guláš i buchty

Foto ber

Když je restaurace obsazena svatebčany, na normální hosty jaksi nezbývá uvnitř Běleckého Mlýna místo. A tak tamní chytré hlavy vymyslely budku. Moc dobrou budku s ještě lepším obsahem a vůbec nejlepší obsluhou.

Usměvavá paní Katka servíruje tento víkend vynikající karlovarský hovězí guláš, dát si můžete i rajskou polévku. Na čepu má Bernarda jedenáctku a skvělou malinovku, dát si můžete i nějakou malou sladkost či slanost. No a kdo rád pohodičku, v nabídce je skvělá káva a k ní domácí buchty. „Ty nepeču já, ale náš šéfkuchař, který je sem osobně nosí," smála se Katka. „Jsou vynikající, ta povidlovo-maková náplň je prostě jedinečná," rozplýval se jeden z cyklistů a na další cestu si vzal hned dvě.

V provozu bude i příští sobotu. (ber)

V Cenách kraje v oblasti životního prostředí bojuje Bělecký Mlýn, prostějovské sázení stromů a Eva Zatloukalová. Dejme jim všem hlas!

Foto olkraj.cz

V Olomouckém kraji se opět soutěží o Ceny kraje za přínos životnímu prostředí. Nominované můžete podpořit hlasy v pěti kategoriích, zástupci Prostějovska pak soutěží rovnou ve třech z nich. Hlasovat pro Bělecký mlýn, komunitní sázení stromů v Prostějově i ekoložku Evu Zatloukalovou můžete na https://cenykraje.cz/…edi. Každý tento kandidát z Prostějovska soutěží v jiné kategorii, takže můžete postupně hlasovat pro všechny tři. Buďme patrioti a podpořme naše želízka v ohni!

V rámci kategorie obcí je nominováno prostějovské komunitní sázení - projekt, v jehož rámci mohou sami občané vysazovat ve městě stromy, které poskytne Statutární město Prostějov. Projekt nejen izeleňuje Prostějov, ale také posiluje vztah občanů k zeleni, kterou si jeho prostřednictvím vlastně "adoptují". I proto si komunitní sázení zaslouží naše hlasy.

V Cenách kraje za přínos v oblasti životního prostředí bojují lidé a projekty z Prostějovska

Foto olkraj.cz

Životní prostředí, to je voda, vzduch, půda, veškerá fauna a flóra, krajina. Životní prostředí je všudypřítomné, a přesto nebo právě proto, je občas přehlíženo. Jenže čistý vzduch, dostatek vody, životodárná půda, či rozmanitost živočichů a rostlin nejsou samozřejmostí. O to víc je potřeba ocenit ty, kteří si toto všechno uvědomují a své myšlenky mění v činy. V Olomouckém kraji je letos můžete podpořit hlasy v pěti kategoriích., Prostějovska pak rovnou tři. Hlasovat pro ně můžete na https://cenykraje.cz/…edi.

O Cenu za významný počin v ochraně životního prostředí (obec) soutěží Statutární město Prostějov s projektem komunitního sázení stromů a keřů. Na základě aktuálně připravovaného osazovacího plánu je stanoveno kolik a jaké stromy se budou sázet a lidé, kteří se do akce zapojí, si mohou vysadit „svůj“ strom. Stromy zakupuje město Prostějov a pro sázející má vždy připraveno i příslušné nářadí.

Bělecký Mlýn vracejí majitelé do minulosti. Pomocí starých odrůd ovoce

Foto ber

Letos poprvé se k Víkendu otevřených zahrad připojil i Bělecký Mlýn. Areál získali před dvaceti lety Richard a Yvona Benýškovi a od té doby se věnují jeho zvelebování. Po samotném objektu, kde dnes funguje vyhledávaná restaurace, soustředili své síly na okolní pozemky. Průvodcem rozlehlou zahradou byl samotný majitel. Richard Benýšek, plynně přecházející z češtiny do angličtiny, se svého úkolu zhostil s evidentním potěšením.

První na řadě byl zdejší rybník, který před dvaceti lety prakticky neexistoval. Dnes se pod jeho hladinou prohání osádka složená, mimo jiné, z amurů a kaprů a stavidlo obhospodařuje vodník. Tomu sekunduje velkolepá plastika olomouckého umělce Jana Dostála. „Matka dozírá,“ podotkl s úsměvem při představování Vetřelce Richard Benýšek.

Lukáše Velšmída bedna v Bocuse d’Or Czech minula. Vítězem ale je!

Foto FB

Jak PvNovinky informovaly, šéfkuchař z Běleckého Mlýna Lukáš Velšmíd se probojoval mezí desítku finalistů prestižní soutěže  Bocuse d’Or Czech. To se konalo ve dnech 4. až 6. května. Do první trojky se sice nedostal, pro své příznivce ale vítězem je!

Během 5 hodin a 35 minut musel kompletně připravit dva teplé pokrmy. Povinnou součástí prvního pokrmu, servírovaného na velkém podnosu, byl králičí hřbet a králičí stehno. V druhém jídle, definovaném jako „Jarní talíř“, nesměly chybět brambory a česnek konkrétních předem vyjmenovaných odrůd. Vzorky pokrmů posuzovala renomovaná porota mistrů šéfkuchařů, mezi kterými nechyběli ani Filip Sajler a Zdeněk Polreich.

Vítězství skončilo v Praze – titul si domů spolu se svým týmem odvezl Dominik Unčovský, který od loňského roku ambasadorem makro akademie.