otevření

Aquapark i koupaliště otevřou koncem května

Ilustrační foto ber

Jak PvNovinky informoval jednatel Domovní správ Prostějov Vladimír Průša, aquapark i koupaliště ve Vrahovicích otevřou, pokud to počasí dovolí, v pátek 28. května.

Novinkou v aquaparku jsou nové turnikety, které přišly na 300 tisíc korun. „Díky nim bude umožněn on-line nákup vstupenek. Nebude nutné je tisknout, pouze stáhnout do mobilního telefonu,“ vysvětlil Průša.

V současné době probíhají na obou místech přípravy na sezónu. „Bazény jsou vypuštěny a probíhá jejich čištění, věnujeme se údržbě zeleně, mytí dlažeb a přípravám technologií,“ dodal jednatel s tím, že ve Vrahovicích je zprovozňována studna. Tu bude možné využívat k napouštění a dopouštění bazénu. (ber)

Muzeum v Prostějově se chystá na otevření. Nabídne i fotografa Saudka

ilustrační foto Muzeum a galerie Prostějov

Muzeum a galerie v Prostějově bedlivě sleduje vládní kroky a nařízení. V pondělí 3. května by se mohla některá muzea a galerie veřejnosti opět otevřít, avšak jen v regionech s dobrou epidemiologickou situací. „V Olomouckém kraji zatím bohužel čísla příliš příznivá nejsou. Proto se otevření Muzea a galerie v Prostějově, hvězdárny a Červeného domku Petra Bezruče v Kostelci na Hané nejméně o týden posune,“ sdělil Václav Horák, statutární zástupce Muzea a galerie v Prostějově.

Muzeum návštěvníkům nabídne nově instalovanou autorskou výstavu nazvanou Flóra a fauna z našich depozitářů. „Jde o téma, které je v našich sbírkách v různých podobách hojně zastoupené, a na výstavě jsou předměty, které nesou rostlinné nebo živočišné motivy. Protože některé exponáty jsou zcela nové nebo jsme ještě neměli příležitost je vystavit a byla by škoda se o ně nepodělit, rozhodli jsme se je zpřístupnit touto formou,“ prozradil Horák.

Saudek i koncerty

Na Prostějovsku je návrat dětí do škol v ohrožení

Ilustrační foto pixabay.com

Vláda ve čtvrtek zveřejnila plán na otevření škol. Prostějovska by se ale zatím návrat dětí do škol týkat nemusel. 

Ministr školství totiž plánuje otevřít školy od 12. dubna jen v okresech, kde není nejhorší epidemiologická situace. Měřítkem by měl být index nakažlivosti R. Otvírat by se školy neměly tam, kde je hodnota tohoto indexu vyšší než 1,0.

Podle serveru novinky.cz, ale patří Prostějovsko mezi pětici okresů, kde by se aktuálně školy podle tohoto měřítka otevřít nemohly. Náš okres má dokonce nyní číslo R vůbec nejvyšší ze všech okresů České republiky, protože zde nyní jeho hodnota dosahuje 1,16.

Děti by se do škol a školek mohly vrátit 12. dubna

Ilustrační foto pixabay.com

Do škol a školek by se měly děti podle plánu ministerstev školství a zdravotnictví začít vracet 12. dubna. Příští týden to ale ještě musí potvrdit vláda.

Od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci. Až po Velikonocích ale bude jasné, jestli se školy otevřou ve všech okresech, protože vláda počítá s tím, že školy budou nadále zavřené v okresech, kde index nakažlivosti R překročí hodnotu 1,0. Problém by to mohl být i na Prostějovsku.

Vápenice se rozjede v pondělí!

Ilustrační foto ber

Oprava jedné z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově měla původně trvat od začátku července do 30. srpna. Stavbaři ale hlásí ukončení prací se skoro měsíčním předstihem.

"V pondělí 3. srpna v 10 hodin bude ulice Vápenice, za účasti zástupců Olomouckého kraje, vedení města Prostějova a zhotovitelů, znovu otevřena," sdělila dnes potěšující zprávu tisková mluvčí radnice Anna Kajlíková. (ber)

Uzavírka ulice Vápenice finišuje. Otevře se s předstihem!

Ilustrační foto ber

V pondělí 3. srpna bude ukončena uzavírka ulice Vápenice. Od 4. srpna budou linky MHD v Prostějově vráceny do původních tras a zastávek. 

Jak informuje společnost FTL – First Transport Lines, a.s., tímto dnem budou zrušeny náhradní zastávky Újezd, Poděbradovo náměstí a ulice Palackého pro "přetrasované" linky městské hromadné dopravy. Zpět budou obsluhovány zastávky dle platných jízdních řádů – Vápenice a Floriánské náměstí. Toto opatření se týká i příměstských linek. (red)

Park v Okružní bude otevřen v říjnu

foto Magistrát města Prostějova

Nový park v Okružní ulici v Prostějově měl být původně dokončen k 30. červnu. Termín jeho otevření se ale nakonec posouvá až na říjen.

"Park je po stavební stránce dokončen, je vysazena veškerá zeleň. Momentálně se zakládají trávníky s termínem dokončení do října 2020 dle dodatku ke smlouvě," sdělila PvNovinkám mluvčí radnice Jana Gáborová. 

"Vybudování tohoto parku a parků obecně považuji, s ohledem na životní prostředí za zcela zásadní. Je třeba co možná nejvíce posílit zelené plíce města,“ uvedla již dříve náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová. 

Z Laškova po hranice okresu Olomouc po novém

foto Olomoucký kraj

Čtyři měsíce trvala druhá etapa rekonstrukce silnice z osady Kandia, místní části obce Laškov na Prostějovsku, po hranice s olomouckým okresem. Opravy se dotkly nejen jednoho z mostů za vesnicí, ale také úseku vozovky, který navazuje na už hotovou část u obce Ludéřov.

„Správa silnic Olomouckého kraje zahájila projekční přípravu stavby v roce 2016. S ohledem na skutečnost, že obec Laškov chystá vybudování kanalizace, jsme opravy rozdělili na několik částí,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

Už loni v prosinci tak byl uveden do provozu zrekonstruovaný úsek mezi Laškovem a jeho místní částí Kandia. Kromě komunikace tu stavební firma opravovala také most, který byl v havarijním stavu.

Pepco v Konečné by mělo otevřít do konce května

Foto ber

Otevření druhé prodejny řetězce Pepco v Prostějově halí tajemství. Přes opakované dotazy redakce PvNovinek společnost datum nezveřejnila. Podle dostupných informací by prodejna v Konečné ulici měla otevřít do konce května.   

"Byla jsem se ptát na práci, prodejna je ale stále zavřená. Nikde kontakt, otvírací doba. Výlohy jsou zatím neumyté, i když prodejna je plná zboží," svěřila se redakci Lenka P.. 

Pepco patří mezi jeden z nejoblíbenějších obchodů nejen v Prostějově. Najdete v něm oděvy, stejně jako hračky či dekorační předměty. "Když otevřeli po nákaze prodejnu v Okružní, oblečení v ní sice bylo, ale ostatní zboží lidé obratem vykoupili. Regály stále zejí prázdnotou," doplnila Lenka. 

Dnes otevřela Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce

Ilustrační foto ber

Návštěvníci se zatím mohou pohybovat pouze po jejím venkovních areálu, vstupenky budou k dostání jen na webu. Svatokopecká zoologická zahrada byla stejně jako další zařízení tohoto typu uzavřena v polovině března rozhodnutím vlády kvůli epidemii nového typu koronaviru.

„Pokladna bude uzavřena a pro vstup budou sloužit jen dva krajní turnikety, aby lidé neprocházeli blízko sebe," uvedl ředitel zoo Radomír Habáň. V zoo je rozmístěno deset stojanů s dezinfekcí, informační tabule a rozestup laviček na odpočinkových místech je čtyřmetrový. „Pravidelné upozornění na hygienické opatření vysíláme každých třicet minut rozhlasem," podotkl Habáň. V zoo je otevřeno i občerstvení. Safari vláček se rozjede, až když budou otevřeny také pavilony, tedy od 25. května. (ber)