plavání

Plavkyně Míša Vorbergerová – o multiutkání, motivaci a cestě za úspěchem

Foto Jakub Jílek

Ve dnech 5. až 8. dubna se v Severní Makedonii konalo Multiutkání mladších juniorů. Olympijský bazén ve Skopji hostil plavecké výpravy z 15 evropských států. Nechyběla ani reprezentace České republiky. Prostějovská plavkyně Míša Vorbergerová byla trochu neočekávaným přídavkem do české reprezentační skupiny, a svou nominací byla sama překvapena. Na této soutěži plavala disciplíny 100 a 200 prsa a motýlek. Jak se jí dařilo? Co vlastně stojí za její výbornou formou, díky které se multiutkání mohla zúčastnit? Mluvila také o tom, jak velké jsou nedostatky malého plaveckého bazénu, na kterém trénuje.

Míšo, co pro tebe znamená nominace na multiutkání? Jak jsi vlastně reagovala, když jsi dostala tu informaci poprvé?

Vůbec jsem to nečekala, přišla jsem na bazén, klasickej normální den, pohoda. Najednou za mnou přišel pan trenér Adamec a z ničeho nic to na mě vyvalil. Vlastně jsem to nejdřív vůbec nepobrala a asi třikrát jsem se ho musela ptát, co to vlastně znamená.

Je pro prostějovskou plavkyni nevýhodou, když má plavat na padesátce?

Pamatujete? Plavací vesta

Foto FB

Nafukovací plavací vesta zaručovala, že se dítko neutopilo.

Vyráběla se tuším jen v červené a modré barvě, byla z lehátkoviny a většinou nositele pěkně škrtila a dřela. (ber)

Prostějovští dálkoví a zimní plavci uspěli v Brně

Foto FB

V sobotu 10. února se v Brně konalo další kolo a zároveň mistrovství ČR ve volném způsobu zimního plavání. Zúčastnili se ho i borci z DZP Haná Prostějov, oddílu dálkového a zimního plavání. A uspěli na výbornou.

Plavci jsou standardně na tomto závodě v řece Svratce zvyklí na velmi mrazivé podmínky, takže letošní teplota vody 3,7 stupňů byla milosrdná. I tak závody v téhle teplotě dají pořádně zabrat. Přesto se plavci DZP Haná Prostějov rvali o body a umístění to na všech tratích od 100 m do 750 m.

MČR se plave podle věkových kategorií, tento rok se jim dařilo zejména v těch starších:

Zora Kryková – stříbrná medaile v kategorii Masters D

Andrej Dzuba – stříbrná medaile v kategorii Masters E.

Gratulujeme! (red)

Otužilce přilákala do Plumlova koupel

Foto ber

Přesně 43 plavců sestoupilo v neděli odpoledne do Podhradského rybníka v Plumlově. Přilákal je tam v pořadí čtvrtý ročník otužilecké koupele. Spolu s otužilci si slunečné odpoledne užívali i četní diváci.

Mezi plavci byli členové oddílu zimního a dálkového plavání z Prostějova, ale také naprostí amatéři. „Vsadila jsem se, že tam vlezu. Stačí se ponořit a honem ven, a to jsem splnila," smála se jedna z účastnic. 

U Sandokana byl k mání otužilecký guláš, pivo i svařené víno, těm nejvíc promrzlým plavcům byla k dispozici i horká sudová koupel. (ber)

Čtyřicátý ročník Vánoční koupele vrhl do vln přehrady rekordní počet plavců!

Foto ber

Přesně v poledne Štědrého dne se do největší regionální vodní nádrže ponořilo 125 otužilců. Tolik jich na pláž U Vrbiček na plumlovské přehradě přilákal jubilejní ročník Vánoční koupele, kterou tradičně pořádá DZP Haná Prostějov.

Teplota vzduchu byla +6 stupňů Celsia, teplota vody +2,7 stupňů Celsia, což zimní plavci pokládají za něco jako lázně. Nejstarším účastníkem byl František Kocian - 85 let, nechyběl ani nestor pořádajícího klubu Bob Pácl - 83 let Každý účastník dostal rolničku, kterou měl pak ve vodě za úkol pověsit na stromeček.

Zhruba 1 500 diváků bylo, jako každoročně, nadšeno. „Jezdíme se na ně dívat už asi dvacet let a ne, odvahu jít s nimi do vody jsme ještě neměli," smál se jeden z přihlížejících. (ber)

Plavci se vrhnou do přehrady. Bojovat budou o ledovó čapu

Foto plakát

Oddíl dálkového a zimního plavání DZP Haná Prostějov z.s., pořádá již 9. ROČNÍK PODZIMNÍHO ZÁVODU „O LEDOVÓ ČAPO BOBA PÁCLA", který je součástí série 27. závodů O pohár zimního plavání ČR, konané po celé České republice. Závod se uskuteční 11. 11. 2023 v 11:20 hod na Plumlovské přehradě na pláži U Vrbiček.

„Nejdelší trať na 1000 m, bude odstartována za účasti mistrů a mistryň světa v zimním plavání, přemožitelů kanálu La Manche i Severního Kanálu. Zdolat nejkratší 100 m trať, si mohou vyzkoušet po předchozí registraci na vlastní nebezpečí odvážlivci a nadšenci pro chladnou vodu z řad veřejnosti. Celkem se našich závodů účastní až 200 plavců a plavkyň z celé ČR,“ sdělila PvNovinkám za DZP Haná Prostějov z.s. Gabriela Ježková. (red)

Senioři budou plavat ve Vrahovicích

Foto plakát

Zdravé město Prostějov ve spolupráci s Domovní správou opět pořádá plavecké odpoledne pro seniory. Akce se uskuteční na koupališti ve Vrahovicích, ve středu 16. srpna od 14:00 do 16:00 hodin.

„Ráda bych pozvala seniory na tuto oblíbenou aktivitu, při níž budou mít možnost absolvovat kondiční cvičení ve vodě pod vedením zkušené instruktorky Ludmily Sedláčkové. Rekreační plavání určitě patří ke sportům, které jsou pro seniory přínosné, a přeji všem, aby si akci užili a hlavně, aby přálo účastníkům počasí,“ říká náměstkyně primátora Marcela Župková.

Pro plavce seniory (starší 65 let), kteří se plaveckého odpoledne budou účastnit, je vstup na koupaliště ve Vrahovicích zdarma. (red)

Nepřízeň počasí otevřela lázně

Foto Domovní správa Prostějov

Dlouhotrvající deště a chladné počasí k návštěvě venkovních koupališť nelákají. Domovní správa Prostějov se proto rozhodla otevřít lázně.

„Plavání pro veřejnost je od 8. srpna do 31. srpna možné od úterý do neděle v době od 10 do 18 hodin,“ potvrdil informaci jednatel Domovní správy Vladimír Průša. V případě otevření Aquaparku může být provozní doba upravena. (ber)

NADACE AGEL podpořila českého paralympijského reprezentanta v jeho cestě za zlatem

Foto Nadace Agel

Arnošt Petráček je reprezentantem České republiky v plavání, držitelem zlaté medaile z paralympijských her v Riu de Janeiru a stříbrné medaile z paralympiády v Tokiu. Navzdory vrozeným zdravotním obtížím drží několik evropských a světových rekordů, a kromě zářivých sportovních úspěchů je také vysoce aktivní v přednáškové činnosti, kdy vypráví hendikepovaným i nehendikepovaným posluchačům svůj životní příběh, inspiruje je a motivuje.

Arnošt Petráček se narodil v roce 1991 v Písku, a to s chybějícími pažními kostmi a luxacemi kolenních kloubů. Tato vrozená vada ho však nijak neomezila ve sportovních aktivitách, zejména pak plavání, ve kterém dnes dosahuje světových rekordů v disciplínách 50 metrů motýlek a 50 metrů znak. „Díky mému handicapu mi lékaři doporučili se pohybovat ve vodě a postupem času se plavání stalo mým velkým koníčkem. Vrcholově plavu již 17 let, ve vodě se pohybuji od 3 let. Největší zlom přišel v roce 2006, kdy jsem se zúčastnil velkých závodů, a to především mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu.

Zimní plavci se ponoří do vln. V sobotu v Plumlově

ilustrační foto pixabay.com

V neděli 12. února bude Podhradský rybník v Plumlově svědkem první letošní otužilecké koupele.

Do vody se ve 14 hodin ponoří u občerstvení U Sandokana ve 14 hodin.  To poskytne otužilcům zázemí pro převlečení a divákům pak teplé nápoje či otužilecký guláš.

Akce se poprvé konala v loňském roce, kdy se do vln vrhlo tucet odvážlivců. (ber)