plavání

Plavkyně Zbořilová před 20 lety přeplavala kanál La Manche

Foto https://zimni-plavani.info/

Přesně 14. srpna 2001 přeplavala prostějovská plavkyně Dana Zbořilová jako druhá žena Česka kanál La Manche. Podařilo se jí to v čase 11:56 hodin.

Dana odstartovala z britského Doveru v úterý před sedmou hodinou ranní a do cíle na Gris na francouzském pobřeží dorazila po 11 hodinách a 56 minutách. I když ideální trasa měří "pouhých" 33 kilometrů, tehdy šestadvacetiletá Prostějovanka naplavala celkem 46 kilometrů. Plavce totiž unáší proud. Ke zdolání této vzdálenosti musela udělat přes padesát tisíc kraulových záběrů ve vodě o teplotě 10 až 17 stupňů Celsia.  

Pamatujete? František Venclovský

ilustrační foto

Před několika dny - 30. července – jsme si připomněli výročí, kdy v roce 1971 přeplaval první Čech kanál La Manche. Byl jím František Venclovský, který 33,6 km dlouhou trať zvládl za 15 hodin a 26 minut. Muž, který bitvu s mořem trénoval doma ve vodě plné soli, pronesl po překonání kanálu památnou větu „Já su tak šťastné“.

 

Rodák z Lipníku nad Bečvou zasvětil svůj život sportu. Byl vynikajícím atletem a v 50. letech patřil ke špičce československých boxerů.  Když se v roce 1957 při přeskoku koně těžce zranil, vypadalo to, že ochrnutý na horní polovinu těla zůstane už navždy. Stálo však při něm štěstí, protože půl roku od úrazu ucítil brnění v prstech. Rehabilitoval plaváním, které ho nakonec přivedlo k otužování a dálkovému plavání.

Prostějovský Jakub Cibulka vyplaval v Novém Jičíně zlato a bronz

Foto plavecký oddíl Prostějov, swimm-pv.cz

Uplynulý víkend se Novém Jičíně uskutečnil 40. ročník Malé ceny Nového Jičína a Ceny Moravské brány. Mítinku se zúčastnilo osmnáct prostějovských plavců. Medaile si odvezl člen TJ Prostějov Jakub Cibulka.

Jakub Cibulka v disciplíně 100m motýlek zvítězil výkonem 0:58,19 a na dvojnásobné trati obsadil bronzovou příčku časem 2:14,83. Probojoval se také do finále disciplín 50m prsa a 50m motýlek, kde zůstal těsně za medailemi.

Do semifinále na 50m znak se také probojovala Eva Marciánová, kde výkonem 0:31,99 zůstala jen těsně za branami finále. Další semifinále vyplaval Lukáš Řehořek v disciplíně 50m prsa a Kateřina Kadlecová na 50m volný způsob. Oba obsadili shodně 11. místo a do finále nepostoupili.

Plavecký oddíl zve na Veterániádu!

ilustrační foto plakát

Plaveme šedesát pět let! To je podtitul akce, kterou pořádá 10. září Plavecký oddíl TJ Prostějov.

„Veterániáda vypukne od 10 hodin v městských lázních, od 17 hodin je plánováno posezení v restauraci U Hudečků,“ zvou bývalé i současné členy pořadatelé. (red) 

Prostějov má mistryni světa!

Foto Michal Mucha

Skvěle a až neuvěřitelně reprezentovala česká výprava svoji vlast, ale i svá města a oddíly na Mistrovství světa v zimním plavání v Rusku v Tyumenu. Mistrovství se konalo od 8.3. do 12.3. a čeští plavci a plavkyně zde předvedli, že se ledové sibiřské vody nebojí. Mezi nimi byla i Dana ZBOŘILOVÁ, přemožitelka kanálu La-Manche z roku 2001 a současná předsedkyně oddílu dálkového a zimního plavání TJ HANÁ Prostějov.

Do Tyumenu jelo reprezentovat Českou republiku celkem 10 plavců a plavkyň. Přičemž tohoto 10. Mistrovství světa v zimním plavání se zúčastnilo celkem 1264 plavců a plavkyň (800 mužů a 264 žen) ze 42 zemí světa. Teplota vody se pohybovala okolo 1°C. Venkovní teplota vzduchu byla okolo 7°C. Česká republika si ze Sibiře odvezla celkem 7 medailí. 2 zlaté, jednu stříbrnou a 4 bronzové. Celkově se naše země umístila na 7. místě, což je v té obrovské světové konkurenci velice krásné umístění. Můžeme říci, že se řadíme mezi velmoci v zimním plavání.

Koupání na jezerech v Tovačově? Povoleno jen někde

ilustrační foto

 

Pohrdáte koupališti a raději vyhledáte přírodní vodní plochu? Tak asi stejně jako řada dalších občas zamíříte na Donbas, jezera u Tovačova. Jenže pozor, koupat se v nich je jednak na vlatní nebezpečí, druhak v podstatě zakázáno. PvNovinky přináší mapu jezer i s popsekm, jakému účelu slouží. Dočtete se rovněž, kde se můžete bez obav z postihu vykoupat.  

Tovačovská jezera

Tovačovská jezera začala vznikat v padesátých letech minulého století jako zatopená plocha po těžbě stěrkopísku .

Plavání? V Lázních!

ilustrační foto MMP

 

Po nutné údržbě jsou od 1. srpna opět otevřeny prostějovské lázně. Zaplavat si můžete od středy do neděle.

Od středy do neděle je bazén až do konce srpna otevřen pro veřejnost od 10 do 18 hodin. V pondělí a úterý jsou lázně zavřeny. (ber)

Praskačová, Cibulka a Řehořek – Mistři republiky v prostějovském bazéně

Foto M. Novotná

 

Poslední víkend před Vánocemi se v plzeňském bazénu na Slovanech uskutečnilo Zimní mistrovství České republiky dorostu a dospělých. V průběhu čtyř dnů se na startu představilo pět prostějovských plavců. A jaká byla bilance? Tři zlaté medaile, dvě stříbrné a jedna bronzová. Je krásné, že v prostějovském bazéně už zase plavou zlatí Mistři republiky.

Hned první den vynesl výkon Jakuba Cibulky prostějovskému plavání stříbrnou medaili v disciplíně 100 metrů polohový závod. Čas 0:57,63 je současně Jakubovým osobním rekordem.

Koupání pod hvězdami? Již toto sobotu!

ilustrační foto plakát

 

Jak to šplouchá v noci v Aquaparku? To se dozvíte již tuto sobotu. KOUPÁNÍ POD HVĚZDAMI začne v Aquaparku Olomouc ve 20 hodin.

Zaplavete si při podvodním osvětlení, vyřádíte se na vodních atrakcích, se zářícími tyčinkami nebo při soutěžích pro malé i velké. Na programu jsou také masáže dlaní a chodidel s lahodným drinkem ZDARMA nebo saunové ceremoniály za příplatek. "Akce skončí hodinu před půlnocí," zvou pořadatelé. (ber)

Prostějovští plavci vylovili na Letním mistrovství dorostu šest medailí

ilustrační foto

 

Od pátku 20.6.2014 do neděle 22.6.201 bojovalo kvarteto prostějovských dorostenců na Letním mistrovství ČR dorostu v Ústí nad Labem.

Nejnáročnější měl první den šampionátu Jakub Cibulka. Postavil se na start ve třech disciplínách. Na 50m volný způsob postoupil do finále ze 6. místa časem 0:24,88. Na znakové padesátce postoupil jako druhý výkonem 0:28,59 a v motýlkovém sprintu si zajistil postup časem 0:25,95 jako třetí. Do finále na 50m motýlek se také kvalifikovala ze 4. místa Kateřina Praskačová časem 0:30,00. Michaela Petrželová zůstala ve stejné disciplíně za postupem, když se umístila na 10. místě výkonem 0:30,85.