plavání

NADACE AGEL podpořila českého paralympijského reprezentanta v jeho cestě za zlatem

Foto Nadace Agel

Arnošt Petráček je reprezentantem České republiky v plavání, držitelem zlaté medaile z paralympijských her v Riu de Janeiru a stříbrné medaile z paralympiády v Tokiu. Navzdory vrozeným zdravotním obtížím drží několik evropských a světových rekordů, a kromě zářivých sportovních úspěchů je také vysoce aktivní v přednáškové činnosti, kdy vypráví hendikepovaným i nehendikepovaným posluchačům svůj životní příběh, inspiruje je a motivuje.

Arnošt Petráček se narodil v roce 1991 v Písku, a to s chybějícími pažními kostmi a luxacemi kolenních kloubů. Tato vrozená vada ho však nijak neomezila ve sportovních aktivitách, zejména pak plavání, ve kterém dnes dosahuje světových rekordů v disciplínách 50 metrů motýlek a 50 metrů znak. „Díky mému handicapu mi lékaři doporučili se pohybovat ve vodě a postupem času se plavání stalo mým velkým koníčkem. Vrcholově plavu již 17 let, ve vodě se pohybuji od 3 let. Největší zlom přišel v roce 2006, kdy jsem se zúčastnil velkých závodů, a to především mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu.

Zimní plavci se ponoří do vln. V sobotu v Plumlově

ilustrační foto pixabay.com

V neděli 12. února bude Podhradský rybník v Plumlově svědkem první letošní otužilecké koupele.

Do vody se ve 14 hodin ponoří u občerstvení U Sandokana ve 14 hodin.  To poskytne otužilcům zázemí pro převlečení a divákům pak teplé nápoje či otužilecký guláš.

Akce se poprvé konala v loňském roce, kdy se do vln vrhlo tucet odvážlivců. (ber)

Otužilci se ponořili do přehrady. Už po čtyřicáté

Foto čtenář

Přes sto otužilců se na Štědrý den v pravé poledne vrhlo do studených vln. Tentokrát ale ne do výpusti, nýbrž přímo do Plumlovské přehrady. Sledovaly je stovky lidí, které přilákalo i krásné počasí.

Voda měla pouhé dva stupně, vzduch ale osm, což otužilci pokládají za letní podmínky. Letošní ročník vánočního plavání byl oficiálně devětatřicátý, předcházel mu ale nultý ročník, takže se otužilci ponořili do vody po čtyřicáté.

„Jezdíme se na ně dívat víc, než 15 roků, ale upřímně, do vody bych prostě v téhle roční době nevlezla. Nechám si to na léto,“ smála se jedna z návštěvnic. (ber)

Štědrodenní koupel bude letos na Pláži U Lázničků!

Foto plakát

Pokud se i letos chystáte na akci DZP Haná Prostějov – oddílu dálkového a zimního plavání, kterým je štědrodenní koupel, pozor! Plavci se letos vrhnou do vln Plumlovské přehrady!

Na pláži U Lázničků bude sraz už tradičně před dvanáctou hodinou. Plavci by si sebou měli vzít plavky, ručník a santovskou čepici (dobrovolně). „Dobrou náladu si musí vzít povinně nejen plavci, ale i diváci,“ připomněla předsedkyně oddílu Dana Zbořilová.

Devětatřicátý ročník oblíbené akce se přesune z výpustě přehrady. Důvodem je její oprava. „Nemáme ji vyzkoušenou, a tak jsme, hlavně z důvodu bezpečnosti, koupel přesunuli. U Lázničků trénujeme, známe to tam a oceňujeme hlavně dobrý přístup k vodě,“ doplnila Zbořilová. (ber)

Lázně se veřejnosti otevřou příští týden

ilustrační foto Domovní správa Prostějov

Ve čtvrtek 30. června byl provoz na bazénu, páře, sauně a soláriu  prostějovských Městských lázní ukončen. Důvodem byla pravidelná údržba.

Termín ukončení odstávky již provozovatel objektu, Domovní správa Prostějov, zná. „Opětovné otevření plánujeme na čtvrtek 11.8. 2022,“ sdělil redakci PvNovinek jednatel Vladimír Průša. (ber)

Plaval v rybníce. Labutě ale nenadchl

Ilustrační foto ber

Návrat domů si chtěl nejspíše zpestřit čtyřiačtyřicetiletý muž ve čtvrtek ve večerních hodinách, když procházel se svojí přítelkyní okolo drozdovického rybníka. Teplé počasí v něm vzbudilo nápad, a tak se vsadil se svoji drahou polovičkou, že přeplave rybník.

Při plaveckém výletu provedl zastávku i u místní labutí rodinky. Strážníci provedenou kontrolou zjistili, že nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání a labutě nečekanou návštěvu přežili bez úhony. "Za přítomnosti hlídky muž z vody vylezl a bylo mu doporučeno, aby příště zvolil vhodnější místo ke koupání," doplnil komisař Petr Zapletal. (red)

Tip na sobotu. Otužilci se budou tužit v Podhradském rybníku

ilustrační foto ber

V sobotu 12. února se do chladných vln Podhradského rybníka v Plumlově vnoří milovníci zimního koupání.

Sejdou se u občerstvení U Sandokana před 14 hodinou. Můžete se k nim přidat, nebo je podpořit. Připraven bude i otužilecký guláš. (ber)

Dana Zbořilová dovezla z Mistrovství světa medaile. Hned dvě!

Foto FB

Snad vůbec nejznámější prostějovská plavkyně Dana Zbořilová opět prokázala své kvality. Na víkendovém Mistrovství světa v zimním plavání, které se konalo v Polsku, vybojovala hned dva cenné kovy.

V Glogówu získala bronzovou medaili v závodě na 1 km a stříbrnou na 250 m.

Několikanásobná mistryně České republiky a mnohonásobná vítězka Českého poháru v zimním plavání je druhou Češkou, která zdolala kanál La Manche.

Gratulujeme!  (ber)

Plavkyně Zbořilová před 20 lety přeplavala kanál La Manche

Foto https://zimni-plavani.info/

Přesně 14. srpna 2001 přeplavala prostějovská plavkyně Dana Zbořilová jako druhá žena Česka kanál La Manche. Podařilo se jí to v čase 11:56 hodin.

Dana odstartovala z britského Doveru v úterý před sedmou hodinou ranní a do cíle na Gris na francouzském pobřeží dorazila po 11 hodinách a 56 minutách. I když ideální trasa měří "pouhých" 33 kilometrů, tehdy šestadvacetiletá Prostějovanka naplavala celkem 46 kilometrů. Plavce totiž unáší proud. Ke zdolání této vzdálenosti musela udělat přes padesát tisíc kraulových záběrů ve vodě o teplotě 10 až 17 stupňů Celsia.  

Pamatujete? František Venclovský

ilustrační foto

Před několika dny - 30. července – jsme si připomněli výročí, kdy v roce 1971 přeplaval první Čech kanál La Manche. Byl jím František Venclovský, který 33,6 km dlouhou trať zvládl za 15 hodin a 26 minut. Muž, který bitvu s mořem trénoval doma ve vodě plné soli, pronesl po překonání kanálu památnou větu „Já su tak šťastné“.

 

Rodák z Lipníku nad Bečvou zasvětil svůj život sportu. Byl vynikajícím atletem a v 50. letech patřil ke špičce československých boxerů.  Když se v roce 1957 při přeskoku koně těžce zranil, vypadalo to, že ochrnutý na horní polovinu těla zůstane už navždy. Stálo však při něm štěstí, protože půl roku od úrazu ucítil brnění v prstech. Rehabilitoval plaváním, které ho nakonec přivedlo k otužování a dálkovému plavání.