pamatujete

Pamatujete? Kabelkové rádio

Foto FB

V letech 1958–60 vyráběla Tesla Přelouč takzvané kabelkové rádio.

Tesla 2800 B "T58" byla prvním československým tranzistorovým přijímačem. I proto je dnes mezi sběrateli velmi ceněná, za zachovalý a funkční kus zaplatí i 2500 korun. (ber)

Pamatujete? Skládání uhlí

Foto FB

Nezapomenutelná doba mého dětství a mládí.  U prarodičů se z úklidu fůr koksu, černého uhlí čí briket stala celodenní záležitost, kdy jsme s kolečkama drandili mezi chodníkem a šopou na dvoře.

V bytovce už to bylo lepší, topivo se házelo lopatou oknem rovnou do uhelny. (ber)

Pamatujete? Astra

Foto FB

Tohle mýdlo ve tvaru květu patřilo ve své době k těm lepším.

Pokud si vzpomínám, mívali jsme doma modré a bílé. (ber)

Pamatujete? Telefon s kulatým číselníkem

Foto FB

Dnešní mladá generace si už těžko dokáže představit život bez mobilního telefonu. Přesto to není tak dávno, kdy byla i pevná linka velkou vymožeností.

Já se o její zavedení snažila spoustu let. Nepomohly ani argumenty o těžce nemocném člověku, kterého jsem měla v péči….

Dnes už na to s nostalgií vzpomínám, stejně, jako na telefon s kulatým číselníkem, který měli moji prarodiče.  Připomněly mi jej děti jedné mé kamarádky, které marně zkoumaly, jak se z toho bazmeku vlastně volá. (ber)

Pamatujete? Tetris

Ilustrační foto pixabay.com

Počítačová hra Tetris slaví 6. června už 37. výročí svého vzniku. V roce 1984 ji vytvořil sovětský počítačový programátor Alexej Pažitnov. Netušil, že se z ní stane jedna z nejúspěšnějších počítačových her vůbec.

Název hry vznikl spojením dvou slov. Řeckého výrazu pro číslovku čtyři – „tetra“ a slovem „tenis“, který je Pažitnovovým oblíbeným sportem.

Do dnešního dne si 37 let starou hru, jejíž podstatou je skládání sedmi různých geometrických útvarů objevujících se postupně na obrazovce, stáhlo více než 500 milionů uživatelů z 200 zemí světa. Jen na originální konzoli Nintendo Game Boy ji hrálo 35 milionů lidí.  (ber)

Pamatujete? Rozhlas po drátě

Foto FB

Rozhlas po drátě mohl vysílat pouze jedinou rozhlasovou stanici. Signál se rozváděl z centrálního zesilovače kabelovým rozvodem. Sítě mohly být značně rozsáhlé, i několik kilometrů.

Vzhledově to byla jednoduchá skříňka s jediným ovládacím prvkem, který reguloval hlasitost. Používala se v bytech, kancelářích, školách, dílnách od roku 1953 do roku 1999. (ber)

Pamatujete? Rubikova kostka

foto pixabay.com

Legendární hlavolam vynalezl maďarský architekt Ernő Rubik před 47 lety, 19. května 1974 jako úkol pro své studenty. Rubikova kostka se během šesti let stala rozšířenou a masově prodávanou „hračkou“.

Dokonce i několikrát zvítězila v soutěži „Hračka roku“ a stala se jakýmsi symbolem hraček a hlavolamů osmdesátých let. Již na počátku 21. století bylo prodáno přes 350 milionů Rubikových kostek, což z hlavolamu dělá jednu z nejprodávanějších hraček všech dob.

Ve světě se pořádají stovky soutěží, kde účastníci usilují o vytvoření nových rekordů. Většinou se jedná o rychlostní soutěže, kde je cílem složit Rubikovu kostku v co nejkratším čase. Nejrychleji složil klasickou Rubikovu kostku Du Yusheng z Číny, kterému se povedlo hlavolam dokončit za 3,47 sekundy.

Pamatujete. Nesmrtelná „ventra“ neboli „vétřieska“

Foto ber

Praga V3S, vůz původně vyráběný pro armádu (odtud i označení – vojenský třítunový speciál), oslaví za dva roky neuvěřitelné 70. narozeniny. Vyrábět se totiž začala už v roce 1953.

Vzpomněla jsem si na ni při pohledu na stavbu u jedné z prostějovských autodílen. Omšelý kabátek a stáří pragovce nic neubírají z pracovního výkonu. Stále dokáže zvednout až 8 tun a myslím, že bude pomáhat na stavbách ještě mým pravnoučatům. Díky spotřebě až 30 litrů na 100 km, rychlosti nejvíc 60 km/hod a nekomfortu jízdy stojí i tahle pevně zapatkovaná a odvádí poctivě svou práci.  

Pamatujete? Spartakiáda

Foto archiv ber

První Spartakiády organizovala za první republiky levicová odnož dělnických tělovýchovných jednot. V totalitním Československu se konaly spartakiády od roku 1955 do roku 1985 pravidelně každých 5 let, mimo roku 1970.

Na dobu, kdy cvičili na všesokolských sletech, s láskou vzpomínali moji prarodiče. Já stejně tak ráda vzpomínám na ty, kde jsem cvičila. Jednou co by mladší žákyně, poté jako dorostenka. Užili jsme si spoustu srandy, a navíc i výlet do Prahy. Nějaká propaganda nám byla, upřímně, úplně fuk. O to víc jsme si užívaly cvičení vojáků… (ber)

Pamatujete? Sádroví trpaslíci

Foto FB

Původně tedy sádroví nebyli, byly to plastové polofigurky. Jenže výrobků od Disneyho bylo pomálu, a tak si český člověk zase pomohl.

Stačila sádra, barvy a lak a postavičky byly na světě. (ber)