pamatujete

Pamatujete? Vkladní knížka

Foto ber

Ačkoliv jsou v dnešní době vkladní knížky spíše připomínkou minulosti, za dob společného státu se Slovenskem byly u vkladatelů velmi oblíbené.

Já svou první dostala před mnoha lety od prarodičů. Dnes je jí 21 let a je fakt památeční. 4 % už vám dnes nikdo nedá. (ber)

Pamatujete? Železná neděle

Foto FB

Železnou nedělí se sice označuje první adventní, já si ale pamatuji jinou. V tu se totiž sbíral v ulicích železný šrot.

V Prostějově už se dlouhé roky nekoná, na vesnicích ale pokračuje. Sběr šrotu provádí většinou dobrovolní hasiči, kteří z výtěžku povětšinou financují svou činnost. (ber)

Pamatujete? Silonky

ilustrační foto

Já už si jich, naštěstí, moc neužila. Instalace na tělo byla docela zdlouhavá, a tak jsem byla moc ráda, že za mě už byly punčochové kalhoty.

Ale pamatuju, jak je nosívaly babičky a maminka. Žádné "samodržky", ale pěkně s podvazkovým pásem. Musím uznat, že i dnes je v silonkách spousta kouzla. Chlapi většinou nedali dopustit na ty se švem.  Dělaly úžasné nohy.... (ber)

Pamatujete? Sněžný pluh za koně

Foto FB

V dobách mého mládí bylo úplně běžné potkat na silnici koňský potah. Když jsem po škole nastoupila do „jézédé" co by zootechnik, patřila do mého ranku i starost o páru tažných koní.

V létě byli těžcí a silní chladnokrevníci využíváni ponejvíce k dopravě zeleného krmení do menších stájí a ke sklizni a orbě na záhumencích družstevníků.  I v zimě měli práci, hlavně, když napadl sníh. Zapřaženi do sněžného pluhu brázdili vesnici a udržovali cesty. Slyším to jak dnes, měkký dusot kopyt doprovázený cinkáním rolniček na postrojích.... (ber)

Pamatujete? Vlasové tužidlo

Foto FB

Kdysi bývalo nedílnou součástí péče o dámské účesy.

Nenápadná malá sklenička zajišťovala nejen nepohyblivost vlasů, ale i jejich slepení. (ber)

Pamatujete? Tamagoči

Foto FB

Tamagoči byla kapesní elektronická hračka různých tvarů a barev. Každé tamagoči mělo jiné zvířátko.

Museli jsme se o něj dobře starat, jinak nám umřelo. Nejdůležitější bylo ho nakrmit, umýt a hrát si s ním. Zvířátko se také připomínalo, když mu něco chybělo. A to dost hlasitě. Tedy pokud jsme nevypnuli zvuky nebo nedali pauzu. (ber)

Pamatujete? Prak

Foto FB

Za mého dětství, kdo neměl prak, jako by nebyl. Nejlépe tedy vlastnoručně vyrobený.

Mimo těch klasických, k jejichž výrobě jsme potřebovali leteckou gumu, pěkně rostlou vidlici a kůži, jsme si je dělali i ze stavebnice Merkur.  Těm se říkalo skobičáky, protože municí byly nikoli kameny či kuličky z ložisek, ale skobičky, vyrobené z drátu. (ber)

Pamatujete? Lupání

Foto FB

Bývaly doby, kdy jsme se k bublinkové folii dostali velmi zřídka. O to větší o ni byl, mezi námi dětmi, boj.

S bratrem jsme se o ni rvali jako koně. Byla to slast, sedět u televize a lupat. Mimochodem, vydrželo mi to dodnes. Rvaní i lupání. (ber)

Pamatujete? Guma

Foto FB

Do mého dětství patřila stejně, jako třeba skákací panák.

Jedna guma od tepláků a tři páry nohou zjistily zábavu na celé odpoledne. (ber)

Pamatujete? Propichovaná

Foto FB

Svým způsobem trochu masochismus, ale jako dětem nám to nepřišlo.

Šlo totiž o to, umět špendlík protáhnout pod kůží na prstu či dlani tak, aby to nebolelo. (ber)