pamatujete

Pamatujete? Důchodky

Foto FB

Za mého mládí to bylo velmi nedostatkové zboží.

Nosili je totiž nejen lidé důchodového věku, ale i my, náctiletí. Kdo je neměl, nebyl IN. (ber)

Pamatuje? Škoda Octavia

Foto Škoda Auto

Typové označení OCTAVIA se v nabídce automobilky ŠKODA poprvé objevilo před 63 lety, v lednu 1959. Latinský výraz ‚octavia‘ znamená osmá, tehdy se jednalo o osmý model značky vzniklý po druhé světové válce.

První dvoudveřové automobily ŠKODA OCTAVIA začaly z výrobní linky hlavního závodu v Mladé Boleslavi sjíždět v lednu 1959. Pod kapotou byl spolehlivý řadový čtyřdobý čtyřválec 1,1 l / 29,4 kW, který přes čtyřstupňovou převodovku poháněl zadní kola. Největší rychlost činila 110 km/h, spotřeba pak 7,7 l benzinu na 100 km.

O vozy modelové řady OCTAVIA byl ve světě velký zájem, na rozdíl od států s tržním hospodářstvím však českoslovenští zákazníci potřebovali ke koupi zvláštní poukaz.

Tak kdopak jste ji měli doma? (ber)

Pamatujete? Bufet

Foto FB

Párky, buřty, limonáda, chlebíčky, koktejly, pivo, ruské vejce a legendární vlašský salát, který už dnes nikdo nevyrobí.

Všechno „na stojáka“, pěkně s rozhledem. Bývaly třeba součástí řeznictví, kde jste si mohli pochutnat na tlačence s cibulí či polévce. (ber)

Pamatujete? Interspar

ilustrační foto FB

Prodat své pobočky se před lety rozhodla rakouská společnost Spar, která na českém trhu dlouhodobě prodělávala.

V roce 2014 se tak ze supermarketů Interspar a Spar na našem území staly prodejny Albert, které vlastní řetězec Ahold.  V Prostějově jsme do Intersparu něj chodili a jezdili do Plumlovské ulice. (ber)

Pamatujete? Kadeřnictví

Foto FB

To byly časy. Pásová výroba, tuhá trvalá, která vám parádně zničila vlasy.

Hučení sušáků, které pálily pokožku hlavy, k tomu neodmyslitelně patřilo.  A také tupírování a následovný postřik lakem na vlasy, které poté směle konkurovaly motorkářským přilbám.   

Přesto jsme tyhle procedury podstupovaly a rády, protože jsme si připadaly krásnější. (ber)

Pamatujete? Nesmrtelná remoska

Foto ber

Remoska, malá přenosná elektrická pečící mísa či pánev vaří, peče, smaží, dusí i opéká a připravit se v ní dá téměř cokoli. Mezi její přednosti patří jednoduchá obsluha i údržba, nízká spotřeba energie a dlouhá životnost. Patří mezi výrazné české vynálezy, její ochranná známka byla zapsána 21. července 1964. Já na tu svoji, kterou vlastním a používám desítky let, nedám dopustit.

Remosku vytvořil počátkem padesátých let 20. století Oldřich Homuta, inspirován elektrickým hrncem. Homuta se svými spolupracovníky remosku (první prototypy vznikly v letech 1953–1955) dále vylepšoval, a tak první remoska ještě nesla označení HUT (dle iniciál Oldřicha Homuta, Jindřicha Uhera a Antonína Tyburce).

Pamatujete? Vystřihovací oblékací panenky

ilustrační foto FB

Postavičky s tělíčkem z papíru, na které se pomocí drobných přehybů oblékaly nejrůznější druhy oblečků, patřily k mým nejoblíbenějším hračkám.

A byly i užitečné – panenky, oblečky i doplňky jsem musela vystřihnout a často i domalovat. To je oceňováno i v dnešní době, kdy odborníci vítají jejich návrat – děti zabaví, pomohou zlepšit koncentraci, procvičit jemnou motoriku a nás dospělé zbaví stresu.

Pamatujete? Síťovka

Foto FB

Co já se v nich natahala nákupů. Byly neuvěřitelné, skladné, lehké, natahovací. A když měly uši obalené bužírkou, neměly chybu už vůbec. Řeč je o síťovkách, taškách, které vynalezl český síťkař Vavřín Krčil a které dobyly svět.

Vavřín Krčil se původně věnoval výrobě sítěk na vlasy. Ty ale vyšly z módy, a tak se v roce 1926 přeorientoval na výrobu síťových tašek, které jeho podnik zachránily a dovedly k nové prosperitě. Ručně vyráběné nákupní tašky již nebyly zhotovovány z vlasů, ale z umělé hedvábné příze.  Jakmile si je zákazníci oblíbili, objevily se síťovky všech možných druhů: nákupní, vycházkové, loketní, ramenovky, tlumokové, pro sport a hry, na dámská kola; také na tenis.

Pamatujete? Pucka

ilustrační foto FB

Čím víc barevná a s co nejpružnější gumou. To bývala pucka, která se mi do rukou dostávala v průběhu roku velmi sporadicky. Třeba, když byly v Prostějově hody.

Vyprosila jsem si ji vždycky od dědy nebo babičky, z rodičů jsem "dyndala" neméně atraktivní opici na gumě. Vím, že se vyrábí i dnes, pro mě ale nesla kouzlo právě oné výjimečnosti zářijových hodů. (ber)

Pamatujete? Dětská jídelní souprava

Foto archiv ber

Milovala jsem je já i moje děti a určitě jsme nebyli sami, kdo malované porcelánové talíře, misky a hrnečky měl v oblibě.

Kdykoli jim nebylo podané jídlo zrovna po chuti, nastoupilo "vydírání" ve formě vět typu – Jestli to nesníš, neuvidíš zajíčka (medvídka, kočičku...). Většinou to zabralo. (ber)