miminka

Vloni přišel na svět v Prostějově i Emir a Meda

Foto ber

Už jsme psali, že od loňského ledna až prosince proběhlo v prostějovské porodnici 831 porodů, rodných listů ale matrikáři vypsali 835, a to kvůli dvojčátkům. A jak se loňská miminka nejčastěji jmenovala?

„Holčičkám rodiče dávali nejčastěji tradiční jména jako Eliška, Anna, Ema či Tereza, chlapcům pak Jakub, Jan, Matyáš nebo Filip. Ale stejně jako každý rok nechyběla ani jména neobvyklejší, a tak si maminky z naší porodnice odnášely domů například Emira, Javiera, Kvida, Kima nebo Dorotheu, Bereniku, Arianu či Medu,” prozradila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov. (ber)

Nejoblíbenější dětská jména jsou Jakub a Eliška. I na Prostějovsku

ilustrační foto FN Olomouc

Mezi dětmi narozenými v lednu bylo nejvíce Jakubů a Elišek. Rodiče dali svým potomkům 553 různých chlapeckých a 680 dívčích jmen.

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. „Nejoblíbenějšími dívčími jmény byly letos v lednu Eliška, Anna a Sofie. U chlapců to byl Jakub, Jan a Adam. Sofie i Adam jsou v první trojici poprvé v historii sledování,“ hodnotí letošní výsledky Marek Rojíček, předseda ČSÚ. Na prvních třech místech se u chlapců od ledna 1999 vystřídalo pět různých jmen, u dívek to bylo deset. Například Tereza skončila letos pátá, nejhůř v historii sledování, Tomáš se podruhé za sebou nevešel na jedno z prvních třech míst.

Nejdříve se narodila Viktorka, následovaly ji Valerie, Alenka a Kačenka

ilustrační foto internet

Prvním miminkem, které se v roce 2018 narodilo v Nemocnici Prostějov, je holčička Viktorie. Je zároveň prvním miminkem Olomouckého kraje. 

Viktorka, která se s maminkou vrací domů do Nezamyslic, se narodila 1. ledna ve 1:24 hodin. V nemocnici ve Šternberku přivítali první letošní miminko 1. ledna ve 4.30 hodin. "Na svět přišla holčička Valerie,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. 

V šumperské nemocnici přišla ve 4.35 hodin na svět Alenka a "poslední první" miminko se narodilo v 11.45 ve Fakultní nemocnici Olomouc. I tentokrát to byla holčička, která ponese jméno Kateřina. (ber)

Novorozenecká JIP FN Olomouc zve na setkání nedonošeňátek

ilustrační foto

Druhé setkání maličkých miminek. Tak se jmenuje akce, na kterou zve Novorozenecká JIP FN Olomouc všechna maličká miminka, která začala svůj život na tomto oddělení.

Setkání se uskuteční v Pevnosti poznání v Olomouci na Korunní Pevnůstce 23.9.2017 od 14 do cca 17:30 hodin. Na setkání se můžete dostat snadno. Stačí potvrdit svou účast, kde uvedete jméno a příjmení dítěte z JIP, poté počet dospělých, počet a věk dětí.

Rostislav je prvním miminkem v Olomouckém kraji!

ilustrační foto Deník

Prvním letošním přírůstkem v Olomouckém kraje je miminko Rostislav. Narodil se v Jeseníku, pět minut po jedné ráno. V Prostějově se první miminko narodilo až dnes.

Malý Rostislav měří 52 centimetrů a váží 3680 gramů. Jeho maminka pochází z České Vsi. Prostějovská porodnice si na porvní miminko musela počkat až do 2. ledna. "Ve 3,52 hodin se narodil chlapeček Viktor. Váží 2 550g a měří 48 centimetrů," sdělila dnes ráno PvNovinkám mluvčí nemonice Radka Miloševská. Ani Viktor ale není prvním Prostějovanem, který se letos narodil. Maminka totiž pochází z Dětkovic. (ber)

 

Fotopostřeh: Kdo nosí miminka?

Foto ber

Čáp ani vrána, ale maminka. A tohohle kloučka nosí moc ráda, už dva měsíce ovšem nikoli v bříšku, ale na bříšku. 

Můžeme prozradit, že se jmenuje Marťas, je ze Smržic a to úžasné číro má od narození. (ber)