čarodějnice

Dnes je Filipojakubská noc. Přeje miminkům

Ilustrační foto pixabay.com

Pálení čarodějnic, nebo také Filipojakubská noc, je poslední noc měsíce, noc z 30. dubna na 1. května. V současné době téměř každá obec pořádá „pálení čarodějnic,“ kdy se večer zapálí velký oheň, sejde se rodina, přátelé a sousedé, děti se oblečou do čarodějných kostýmů, opékají se buřty. Tato noc je prý nejplodnější z celého roku, tak se to může hodit všem, kteří si přejí děťátko.

Filipojakubská noc je opředena řadou rituálů a symboliky už od pohanských dob. Její kořeny sahají do keltského svátku Beltain, který se slaví mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Beltain byl radostným svátkem, kterým začínalo teplejší období v roce. Keltové tento den zapalovali nový oheň – symbol síly, energie, života a Slunce. Oheň měl také vše ochránit a očistit.

Čarodějnice se budou pálit i ve Vrahovicích. Pod taktovkou hasičů

ilustrační foto plakát

Sbor dobrovolných hasičů Vrahovice přichystal na sobotu 30. dubna tradiční pálení čarodějnic. Koná se od 16 hodin na místním fotbalovém hřišti.

Pobavit se můžete při čarodějnických soutěžích, které doprovodí DJ Marko, čeká vás soutěž o nejlepší masku i opékání buřtů. Vatra vzplane ve 20 hodin. "Přijďte, mimo dobré zábavy je zajištěno i bohaté občerstvení," zvou pořadatelé. (ber)

Tip na sobotu. Slet čarodějnic v Plumlově. S Wohnouty, Harlejem i Miss

ilustrační foto plakát

V sobotu 30. dubna pořádá Spolek plumlovských nadšenců další Slet čarodějnic. Jako obvykle se koná v autokempu Žralok a nabídne bohatý program nejen pro děti. Akce začíná od 15 hodin, areál bude otevřen od 14 hodin.

Děti čeká čarodějnická show se soutěžemi, koncert kapely MAXIM TURBULENC, soutěž o nejkrásnější (nejškaredší) čarodějnici - Čarodějnice Plumlova, Soutěžní stezka čarodějnice Zelíny, velká ohňová show a pálení čarodějnic. K dispozici budou i skákací atrakce a malování na obličej.

Vrcholem akce bude koncert skvělých českých kapel Wohnout aod 18:30 hod. a Harlej od 21 hodin.Na závěr zahraje mladá kapela z nedalekého Lutína – Old School.

Vstup na akci mají děti do 14 let zdarma. (red)

 

Při zapalování čarodějnických ohňů buďte opatrní, varují hasiči

ilustrační foto

Opatření proti pandemii koronaviru nedovolují pořádání hromadných akcí. Pokud se rozhodnete zapálit čarodějnický oheň v soukromí na zahradě, dodržujte základní bezpečnostní pravidla. Duben je totiž měsícem, kdy hasiči vyrážejí k požárům v přírodním prostředí nejčastěji.

„Jen za poslední měsíc jsme vyjížděli téměř ke 20 požárům v přírodním prostředí na území Olomouckého kraje. Nezapomínejte proto na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně (zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně). Všichni si musí počínat tak, aby nedošlo ke vzniku požáru. Pokud nedodržíte zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, můžete dostat pokutu až do výše 20 tisíc korun. Pokud svým jednáním navíc způsobíte požár, může se sankce vyhoupnout až na 25 tisíc korun. Pokud máte v plánu zakládat na Čarodějnice oheň, oznamte nám akci předem.

Dnes je Filipojakubská noc. Přeje miminkům

ilustrační foto pixabay.com

Pálení čarodějnic, nebo také Filipojakubská noc, je poslední noc z 30. dubna na 1. května. Je opředena řadou rituálů a symboliky už od pohanských dob. Její kořeny sahají do keltského svátku Beltain, který se slaví mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Beltain byl radostným svátkem, kterým začínalo teplejší období v roce. Keltové tento den zapalovali nový oheň – symbol síly, energie, života a Slunce. Oheň měl také vše ochránit a očistit.

Filipojakubská se jí říká proto, že v minulosti slavil svátek 1. května sv. Filip a Jakub. Vlivem liturgického kalendáře slavila křesťanská církev tento svátek na připomenutí dne, kdy byla vysvěcena římská bazilika s ostatky apoštolů Filipa a Jakuba.

Dnes nás čeká magická Filipojakubská noc. Čarujte a ploďte děti

Ilustrační foto pixabay.com

Filipojakubská noc, Valpuržina noc, Beltine nebo prostě pálení čarodějnic. Noc z 30. dubna na 1. května, tajemná a záhadná. Otevírá poklady a přináší šťastné děti.

Historie této noci začíná u Keltů. Beltine byl jeden ze čtyř keltských hlavních svátků. Oslavoval plodnost a příchod světlé části roku. V každé vesnici se rozhořela veliká vatra, ve které lidé spalovali všechny nepotřebné věci. Obydlí se zdobila jarními květy, bez přestání se tančilo a noc byla i ve znamení sexuálních hrátek. Skákalo se přes oheň, ženy a dívky si myly obličej studenou vodou a pletly věnečky z kvítí, aby se zalíbily bohům a zajistily si zdraví a krásu po celý další rok.

Tip na neděli: Pálení čarodějnic u Matesů

ilustrační foto plakát

První letošní akce bistra U Matesů (dříve U Šuldy) Pálení čarodějnic se uskuteční v neděli 28.4 2019 od čtrnácti hodin.

Nabídne mimo jiné skákací hrad, obří šipky, špekáčky a diskotéku. Tak neváhejte! (red)

OBRAZEM: Čarodějnice v Otaslavicích

Foto čtenář Lenka

Čarodějnický report jsme získali též z Otaslavic. Krásné počasí a výborně připravené aktivity přilákaly množství lidí.

"Bylo to prima, je fajn, když se dodržují tradice", napsala k fotografiím čtenářka Lenka.

Je znát, že se lidé skutečně včera na různých místech báječně bavili. A dnes nezapomeňte na líbání! (red)

Čarodějnice v Určicích kouzlily. Ohni neušly

Foto Lubomír Kaprál

SDH Určice připravil v sobotu 30. dubna na starém hřišti tradiční pálení čarodějnic. 

Akce byla zahájena v šestnáct hodin hrami pro děti. V jejich průběhu byla vyhodnocena nejhezčí dětská maska. Program vyvrcholil v 19.30 příletem čarodějnic a zapálením ohně. Nechyběl ani ohňostroj. Počasí akci přálo. Hřiště a okolí zaplněné místními i přespolními návštěvníky se dobře bavilo.

Lubomír Kaprál 

OBRAZEM: Čarodějnice shořela v Seloutkách

Foto Lubomír Kaprál

Poslední dubnový večer patří v Seloutkách již tradičně pálení čarodějnic. Stejně tomu bylo i letos.

Čarodějnice se začaly slétat v 17.00 hodin na seřadiště u kapličky. Odtud se vydal početný průvod na Špičákovu skálu, kde bylo na tento akt vše připraveno, včetně her pro děti a bohatého občerstvení. Děti s maskou čarodějky nebo čaroděje obdržely od pořadatelů špekáček na opékání. Počasí akci přálo. Dvě stovky místních i přespolních účastníků se dobře bavilo.

Lubomír Kaprál 

Video: Jiří Pospíšil