čarodějnice

Čarodějnice asi vyměnila koště za modernější dopravní prostředek

ilustrační foto bike.cz

Do Určic na společenskou akci související s pálením čarodějnic přijel na svém elektrokole mladý muž. Na tzv. starém hřišti, kde se akce konala, postavil a zabezpečil kolo lankovým zámkem k drátěnému plotu a šel se bavit.

Jenže ouha, když si chtěl kolo s oranžovým nápisem na rámu a baterkou vzít, zjistil, že se na svém místě nenachází a je fuč. „Čarodějnice mu škodu za 25 000 Kč zřejmě nezpůsobila, ale byl jím neznámý lapka, po kterém pátráme stejně, jako po odcizeném kole," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.  Policisté z druhého prostějovského oddělení případ šetří pro trestný čin krádež. (red)

Vatry při pálení čarodějnic oznamte přes webovou aplikaci, vzkazují hasiči

ilustrační foto

Tradiční filipojakubská noc se blíží. Velké společenské akce jsou spojené se zakládáním robustních vater pro pálení čarodějnic. Hasiči proto připravili pár základních pravidel, které byste měli dodržovat nejen při organizaci hromadné akce, ale i při rodinném setkání u ohniště na vlastní zahradě.

Březen a duben jsou totiž měsíce, kdy hasiči vyrážejí k požárům v přírodním prostředí nejčastěji. „Loni jsme řešili téměř dvě stovky požárů trávy, polí, luk a lesů. Letos jsme jich prozatím museli hasit necelých 20,“ říká mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Čarodějnice v prostějovské nemocnici. Sály krev dárcům

Foto Nemocnice Prostějov

Darování krve na oddělení tematicky vyzdobeném v čarodějnickém stylu a za přítomnosti zdravotnického personálu v maskách. Tak vypadalo v úterý a ve středu darování krve na hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice Prostějov. Speciální akce přilákala během dvou dnů několik desítek dárců krve, přičemž dva zájemci přišli darovat cennou tekutinu poprvé.

Pálení čarodějnic je v současnosti jako svátek vnímaný veřejností především jako příležitost k pobavení a setkávání. Tento zábavný aspekt starého lidového zvyku chtěli se svými dárci sdílet také zdravotníci prostějovské nemocnice, a proto tento týden věnovali hned dva odběrové dny tematickým čarodějnickým odběrům. „Dárci byli nadšeni. Připraveny pro ně byly jak originální dekorace, tak i živé čarodějky, tedy my odběrové sestry ve stylových kostýmech,“ popisuje s úsměvem úseková sestra hematologicko-transfuzního oddělení Eva Hradečná.

Tip na sobotu. S Alkeholem, Traktorem a Miss

Foto plakát

Bohatý program odstartuje v kempu Žralok čtvrt hodiny před 15. hodinou Míša Růžičková. Následovat bude vystoupení tanečníků a zpěváků Čiperkové, pak bude zvolena Miss malá čarodějnice. Krátce před 18. hodinou se otevře soutěžní stezka čarodějnice Zelíny.

Večer se návštěvníci mohou těšit na kapely Alkehol a Traktor i upálení čarodějnic. Závěr sobotní noci obstará skupina Kapriola.

Parkování bude možné v areálu lukostřelců, kde je cca 70 míst, k dispozici bude i louka u Soběsuk, odkud je to do kempu asi 500 metrů. Novinkou je odvoz do Prostějova z autobusové zastávky na Tyršově náměstí u lva.  Autobusy budou odvážet účastníky každou celou hodinu počínaje 20. hodinou s poslední jízdou o půlnoci.

Tip na sobotu. Předsletová konference čarodějnic v ZOO Olomouc

Foto plakát

Nasedněte na košťata a hurá do ZOO! 22. dubna v době od 10 do 15 hodin se tam slétnou všechny čarodějnice z okolí, aby se řádně připravily na slet. Vy nesmíte chybět!

„Účastníci, kteří svým zjevem prokáží příslušnost k „čarodějnickému cechu“, se prostřednictvím atraktivních workshopů dozví něco o svých kolegyních a čarodějích, odvážlivci se naučí rozpoznávat ingredience do lektvarů v podobě zvířecí havěti, méně odvážní byliny a v čarodějnickém doupěti se můžete fotograficky zvěčnit,“ uvádí za marketingové oddělení Pavel Javůrek. Kostýmy vítány! Vláček bude při příznivém počasí letos poprvé projíždět všemi etapami safari. (red)

Dnes je Filipojakubská noc. Přeje miminkům

Ilustrační foto pixabay.com

Pálení čarodějnic, nebo také Filipojakubská noc, je poslední noc měsíce, noc z 30. dubna na 1. května. V současné době téměř každá obec pořádá „pálení čarodějnic,“ kdy se večer zapálí velký oheň, sejde se rodina, přátelé a sousedé, děti se oblečou do čarodějných kostýmů, opékají se buřty. Tato noc je prý nejplodnější z celého roku, tak se to může hodit všem, kteří si přejí děťátko.

Filipojakubská noc je opředena řadou rituálů a symboliky už od pohanských dob. Její kořeny sahají do keltského svátku Beltain, který se slaví mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Beltain byl radostným svátkem, kterým začínalo teplejší období v roce. Keltové tento den zapalovali nový oheň – symbol síly, energie, života a Slunce. Oheň měl také vše ochránit a očistit.

Čarodějnice se budou pálit i ve Vrahovicích. Pod taktovkou hasičů

ilustrační foto plakát

Sbor dobrovolných hasičů Vrahovice přichystal na sobotu 30. dubna tradiční pálení čarodějnic. Koná se od 16 hodin na místním fotbalovém hřišti.

Pobavit se můžete při čarodějnických soutěžích, které doprovodí DJ Marko, čeká vás soutěž o nejlepší masku i opékání buřtů. Vatra vzplane ve 20 hodin. "Přijďte, mimo dobré zábavy je zajištěno i bohaté občerstvení," zvou pořadatelé. (ber)

Tip na sobotu. Slet čarodějnic v Plumlově. S Wohnouty, Harlejem i Miss

ilustrační foto plakát

V sobotu 30. dubna pořádá Spolek plumlovských nadšenců další Slet čarodějnic. Jako obvykle se koná v autokempu Žralok a nabídne bohatý program nejen pro děti. Akce začíná od 15 hodin, areál bude otevřen od 14 hodin.

Děti čeká čarodějnická show se soutěžemi, koncert kapely MAXIM TURBULENC, soutěž o nejkrásnější (nejškaredší) čarodějnici - Čarodějnice Plumlova, Soutěžní stezka čarodějnice Zelíny, velká ohňová show a pálení čarodějnic. K dispozici budou i skákací atrakce a malování na obličej.

Vrcholem akce bude koncert skvělých českých kapel Wohnout aod 18:30 hod. a Harlej od 21 hodin.Na závěr zahraje mladá kapela z nedalekého Lutína – Old School.

Vstup na akci mají děti do 14 let zdarma. (red)

 

Při zapalování čarodějnických ohňů buďte opatrní, varují hasiči

ilustrační foto

Opatření proti pandemii koronaviru nedovolují pořádání hromadných akcí. Pokud se rozhodnete zapálit čarodějnický oheň v soukromí na zahradě, dodržujte základní bezpečnostní pravidla. Duben je totiž měsícem, kdy hasiči vyrážejí k požárům v přírodním prostředí nejčastěji.

„Jen za poslední měsíc jsme vyjížděli téměř ke 20 požárům v přírodním prostředí na území Olomouckého kraje. Nezapomínejte proto na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně (zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně). Všichni si musí počínat tak, aby nedošlo ke vzniku požáru. Pokud nedodržíte zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, můžete dostat pokutu až do výše 20 tisíc korun. Pokud svým jednáním navíc způsobíte požár, může se sankce vyhoupnout až na 25 tisíc korun. Pokud máte v plánu zakládat na Čarodějnice oheň, oznamte nám akci předem.

Dnes je Filipojakubská noc. Přeje miminkům

ilustrační foto pixabay.com

Pálení čarodějnic, nebo také Filipojakubská noc, je poslední noc z 30. dubna na 1. května. Je opředena řadou rituálů a symboliky už od pohanských dob. Její kořeny sahají do keltského svátku Beltain, který se slaví mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Beltain byl radostným svátkem, kterým začínalo teplejší období v roce. Keltové tento den zapalovali nový oheň – symbol síly, energie, života a Slunce. Oheň měl také vše ochránit a očistit.

Filipojakubská se jí říká proto, že v minulosti slavil svátek 1. května sv. Filip a Jakub. Vlivem liturgického kalendáře slavila křesťanská církev tento svátek na připomenutí dne, kdy byla vysvěcena římská bazilika s ostatky apoštolů Filipa a Jakuba.