oheň

Při zapalování čarodějnických ohňů buďte opatrní, varují hasiči

ilustrační foto

Opatření proti pandemii koronaviru nedovolují pořádání hromadných akcí. Pokud se rozhodnete zapálit čarodějnický oheň v soukromí na zahradě, dodržujte základní bezpečnostní pravidla. Duben je totiž měsícem, kdy hasiči vyrážejí k požárům v přírodním prostředí nejčastěji.

„Jen za poslední měsíc jsme vyjížděli téměř ke 20 požárům v přírodním prostředí na území Olomouckého kraje. Nezapomínejte proto na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně (zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně). Všichni si musí počínat tak, aby nedošlo ke vzniku požáru. Pokud nedodržíte zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, můžete dostat pokutu až do výše 20 tisíc korun. Pokud svým jednáním navíc způsobíte požár, může se sankce vyhoupnout až na 25 tisíc korun. Pokud máte v plánu zakládat na Čarodějnice oheň, oznamte nám akci předem.

U nádraží pálil vše, co našel. Pro peníze

foto Magistrát města Prostějova

Minulou sobotu po čtrnácté hodině byl na linku 156 prostějovských strážníků nahlášen rozdělaný oheň na prostranství za hlavním vlakovým nádražím. Pro hlídku, která vyjížděla událost prověřit, nebyl problém díky stoupajícímu kouři najít přesné místo.

U ohniště našli strážníci dvaačtyřicetiletého muže. "Ten v otevřeném ohni spaloval matrace, gumové izolace, pneumatiku a další různé materiály za účelem získání kovů, které chtěl později odevzdat do sběrných surovin. Muž hlídce uvedl, že se nachází ve složité finanční situaci a tímto způsobem si chtěl vydělat nějaké peníze," uvedl strážník Petr Zapletal s tím, že k uhašení ohně byli na místo přivoláni hasiči.  Svým jednáním je podezřelý z přestupku proti zákonu o ochraně ovzduší a celá záležitost bude oznámena příslušnému správnímu orgánu. (red)

Aktualizujeme: U Horního Štěpánova našli v autě ohořelou mrtvolu

ilustrační foto

 

Na  lesní cestě u Horního Štěpánova byl v sobotu 29. listopadu kolem 19. hodiny nalezen mrtvý muž. Uhořel v autě. Podle všeho jde o sebevraždu. 

„Náhodný chodec  našel na lesní cestě  ohořelou mrtvolu v odstaveném osobním vozidle. vzhledem k rodinným příslušníkům nebudeme sdělovat podrobnější informace,“ sdělila tehdy redakci tisková mluvčí policie Marta Vlachová.  Jak se PvNovinkám podařilo zjistit, nešťastníkem byl šestapadesátiletý Ladislav K. z Moravské Třebové. Rodina ho pohřešovala od pondělka, kdy z domu odjel osobním vozem. Jako společníka si vzal psa, křížence jezevčíka.

Hoří!? Ale ne! Táborák bezdomovců!

ilustrační foto internet

 

V pátek ráno byl Hasičskému záchrannému sboru nahlášen požár  budovy v ulici Pod Kosířem v Prostějově. Nic nehořelo, jen si párek bezdomovců udělal táborák, aby se ohřál.

"Nahlášena byla hořící nízká budova. Strážníci v ní našli párek bezdomovců, kteří si v blízkosti garáží zapálili dřevěná polínka, aby se ohřáli. Muž a žena byli z místa vykázáni," uvedla strážník Jana Adámková. (red)

U Želče shořel tranzit vezoucí volejbalistky!

Foto SDH Brodek u Prostějova

 

Ve čtvrtek krátce před třetí hodinou odpoledne vzplál  na R46 u Želče tranzit. Zatímco osádka brněnských volejbalistek neutrpěla žádná zranění, vůz je na odpis.

Tranzit údajně přestal jet, rozsvítily se všechny kontrolky a vzňal se. Podle vyšetřovatele vznikl oheň u pravého kola, příčinou byla technická závada. Výše škody zatím nebyla vyčíslena. Po dobu odklízení a vyšetřování se tvořila až šest kilometrů dlouhá kolona. (ber)

Zapálil záchod na Školní! Úmysl či nedbalost?

Foto PČR

 

Ze spáchání trestného činu poškození cizí věci je podezřelý zatím neznámý pachatel, který měl v sobotu, v ranních hodinách, zatím přesně nezjištěným způsobem zapálit plastové mobilní WC Toi Toi, které je umístěné na ulici Školní v Prostějově.

"Zda se jednalo o nedbalost či úmysl, zjišťujeme.  Přesná výše škody nebyla zatím vyčíslena, bude upřesněna dodatečně. Požárem se policisté nadále zabývají a zjišťují přesné příčiny a okolnosti. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání výše uvedeného trestného činu, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na jeden rok", sdělila k případu Irena Urbánková z Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje. (red) 

Podpálil golfa!

ilustrační foto

 

Trestného činu poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel, který v pondělí ráno zapálil v Moravské ulici v Prostějova osobní auto.

Vůz VW golf, odstavený na parkovišti, vzplál ráno po čtvrté hodině. „ Při zahoření došlo k poškození celého interiéru vozidla a majiteli vznikla škoda kolem 15 tisíc korun,“ uvedl policejní mluvčí Josef Bednařík. Vozidlo bylo zajištěno a následně bude provedeno ohledání kriminalistickým technikem se specializací na požáry. Ten by měl určit i způsob, jakým byl vůz podpálen. (red)

Oheň se zakousl do rodinného domu v Hrubčicích

ilustrační foto HZS Ol. kraje

 

Informaci o požáru střechy rodinného domu v Hrubčicích přijala tísňová linka HZS Olomouckého kraje v pondělí krátce před desátou ráno. K ohni vyjeli profesionálové z Prostějova a dobrovolní hasiči z Hrubčic a Vrahovic.  

Po příjezdu hasiči zjistili, že hoří přístavek, ve kterém byla kotelna, střecha a půdní prostor rodinného domu. Velitel zásahu si vyžádal další jednotky, a to dobrovolné hasiče z Klenovic na Hané a Kostelce na Hané, na ochlazování okolních objektů.

„V průběhu likvidačních prací jsme rozebírali střešní konstrukci a dohašovali ohniska požáru. Vybavení bytu požárem zasaženo nebylo, nedošlo ani ke zranění,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Bouřka pokládala stromy a zapalovala oheň

ilustrační foto

Přes Olomoucký kraj se včera po 19 hodině přehnala prudká bouře. Její následky si vyžádaly několik desítek výjezdů hasičů. Vydatné srážky a silný vítr s sebou přinesly popadané stromy, zkraty elektroinstalací, požár trávy či přerušené dodávky proudu.

Více než tři desítky výjezdů hasičů, to byla včerejší noční bouře. Linka tísňového volání nepřetržitě přijímala nové žádosti o pomoc v různých místech kraje.

„Statisticky nejvíce událostí kolegové řešili na Šumpersku, Prostějovsku a později také Olomoucku,“ popsal noční bouřku krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. V drtivé většině šlo o popadané stromy, větší haluze a dráty elektrického vedení na komunikacích. Motorové pily se nezastavily, napilno měli také energetici.

Drama u Myslejovic - lesní požár na ploše několika hektarů!

Již desátý požár během dnešního odpoledne likvidují hasiči na celém území Olomouckého kraje. Hořelo na česko-polském pomezí, nyní naopak hasiči dohašují oheň na opačné straně kraje, v Kobylničkách u Myslejovic. 

K první události společně s jednotkou profesionálních hasičů stanice Jeseník vyslalo operační středisko krátce před třináctou hodinou k posile také dobrovolné hasiče Mikulovice a Zlaté Hory. U hranic s Polskem došlo k požáru trávy od pálení klestí. Naštěstí nedošlo k většímu rozšíření a hasiči požár během chvíle lokalizovali a likvidovali. 

Dále hořela tráva u Oseku na Bečvou a ve strojírnách v Přerově. Na Konicku u Štarnova hořela tráva, v Olomouci vzplál plastový kontejner.