bezdomovci

Vychytralí bezdomovci. Telefony si nabíjeli na černo

ilustrační foto ber

Čtyřiadvacátého července v odpoledních hodinách bylo prostějovským strážníkům nahlášeno podivné chování trojice mužů pohybujících se u oploceného areálu nedaleko místního nádraží.

"Strážníci na místě zkontaktovali trojici bezdomovců. Dle jejich slov bylo zjištěno, že si k areálu chodili nabíjet telefony z elektrické zásuvky umístěné za branou. Při pokusu o zapojení nabíječky zjistili, že zásuvka je vypnutá. Pravděpodobně byla odpojena od elektrického proudu pracovníky areálu. Černý odběr elektřiny strážníci nezjistili. Po projednání celé situace muži ve věku 56, 36 a 33 let z místa odešli," uvedla komisařka Tereza Greplová. (red) 

Známá bezdomovkyně skončila na záchytce

ilustrační foto

Prostějovští strážníci vyjížděli 22. července před osmnáctou hodinou prověřit oznámení, týkající se dvojice, spící u bytových domů. Navíc v blízkosti ležících osob si měly hrát malé děti. Hlídka v uvedené lokalitě našla známou dvojici bezdomovců.

Jednalo se o jednasedmdesátiletou ženu a jednapadesátiletého muže. Oba byli v podnapilém stavu, ale muž na rozdíl od své kamarádky dokázal bez problémů z místa odejít. S ženou to bylo daleko horší. "Nebyla schopna ani za pomoci strážníků stát na vlastních nohou, natož samostatného pohybu. Provedená dechová zkouška měla pozitivní výsledek 2,17 promile alkoholu. Přivolaný lékař vyšetřením diagnostikoval jen silnou opilost, a tak následoval převoz na Protialkoholní záchytnou stanici do Olomouce," uvedl strážník Petr Zapletal. Zjištěné přestupkové jednání projedná příslušný správní orgán.

Bezdomovci se budou testovat na covid. Testy poskytne vláda

ilustrační foto

Ministři v pondělí schválili návrh na bezplatné poskytnutí antigenních testů na otestování osob bez přístřeší. Ty doposud nejsou cíleně testovány na nemoc covid-19, protože nepatří do žádné z plošně testovaných skupin obyvatelstva. 

Vláda se rozhodla tuto situaci vyřešit pomocí vybraných poskytovatelů sociálních služeb, kterým rozešle ze státních rezerv a ze zásob Ministerstva vnitra více než 13 000 kusů testovacích sad pro samotestování nebo pro použití laickou veřejností právě pro osoby bez přístřeší. (Zdroj MPO)

Strážníci rozdali lidem bez domova respirátory a roušky

ilustrační foto Městská policie

Nařízení vlády, která mají zabránit šíření nemoci Covid – 19 ovlivnilo životy všech lidí, včetně těch, kteří nemají žádný domov. Momentálně je proto jednou z pravidelných činností prostějovských strážníků dohlížení na dodržování nouzového stavu a mimořádná ochranná opatření.

Strážníci se v průběhu týdne vydali do lokalit, kde lidé bez domova přebývají nebo se zdržují. Osoby, které byly zastiženy ve svém příbytku nebo při pohybu po ulici, hlídka vybavila respirátory a také chirurgickými rouškami. Následně je strážníci i poučili, kde mají nosit respirátor, a na kterých místech stačí rouška. "Někteří strážníky mile překvapili, jelikož věděli o nošení roušek na veřejném prostranství nebo respirátoru ve vnitřních prostorách staveb a veřejné dopravě.

Chtěl se ohřát. A rozdělal táborák na stadionu

ilustrační foto MP UL

Patnáctého ledna 2021 malou chvíli před pravým polednem přijali prostějovští strážníci oznámení, že na bývalém fotbalovém stadionu stoupá kouř. Na místo byla ihned vyslána hlídka. 

"Z možného požáru se naštěstí vyklubal jen malý ohýnek. Na svědomí ho měl bezdomovec, který se pohyboval v prostoru na chátrajícím stadionu. Důvod rozdělání ohně v tomto zimním období byl zcela jasný. Strážníkům na vysvětlenou jednadvacetiletý muž uvedl, že se chtěl pouze ohřát. Za přítomnosti hlídky oheň uhasil," uvedl strážník Petr Zapletal. Jeho počínáním nebyla způsobena žádná škoda, a proto byla celá záležitost vyřešena ze strany strážníků domluvou. (red)

 

Bezdomovci letos o teplé polévky přijdou

Foto archiv PVNovinek

Čtyři roky, od roku 2016, v lednu a únoru rozdávala předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov Milada Sokolová spolu s jejím manželem a dalšími dobrovolnými pomocníky před místním nádražím teplé polévky. Letošní charitativní akci ale zrušila koronavirová situace.

„Bohužel i tento projekt koronavirus úplně zrušil. Vláda totiž z důvodu protiepidemických opatření neumožňuje okamžitou spotřebu jídla na ulici. To je ale hlavním principem rozdávání polévek sociálně slabým osobám a lidem bez domova, poskytnout v zimě potřebným jedno teplé jídlo denně. Lidé, kteří v minulých letech pro polévku či jiný teplý pokrm přicházeli, jej konzumovali přímo na místě, “ uvedla Milada Sokolová, která projekt zajišťuje i finančně.

Bezdomovci porušili mimořádná ochranná opatření. Pili na veřejnosti

ilustrační foto Městská policie

V úterý v odpoledních hodinách si strážníci provádějící dohled nad dodržováním veřejného pořádku v okolí drozdovického rybníka, povšimli trojice osob konzumujících alkohol na ulici. Skupinka byla hlídkou zkontaktována.

Jednalo se o muže bez domova ve věku 34, 47 a 62 let. Částečně upitá lahev s růžovým vínem jim byla odebrána. Svým počínáním se pánové dopustili protiprávního jednání, jelikož porušili mimořádná opatření zakazující požívání alkoholu na veřejném prostranství. "Celá záležitost byla předána příslušnému správnímu orgánu k dořešení. O tom byli všichni hlídkou poučeni," dodala strážník Tereza Greplová. (red)

U Alberta už se se Zdenkem nepozdravíte

ilustrační foto pixabay

Několik let stával u prodejny Albert u hlavního nádraží muž bez domova. Nikoho neobtěžoval, nežebral. Pomáhal s nákupy, hlídal kola. Zdenka už nikdy neuvidíte. Minulý týden zemřel. 

"Znala jsem jej z doby, kdy měl práci, domov. Byl to odjakživa hodný chlap, jen nesměl čuchnout ke špuntu. Přišel o všechno, spoustu let žil na ulici. Ale hodný byl pořád," zavzpomínala paní Zuzana. 

U obchodu lidem hlídal kola, tašky s nákupem, pomáhal s košíky. Nikdy o nic neprosil. "Pomáhal mi s nákupem do auta. O nic si nikdy neřekl, ale já mu za to dala rohlíky, salám, nějakou sladkost," dodala paní Eva s tím, že i když do obchodu jezdila denně, nikdy Zdenka neviděla opilého.

Porouchané auto odstavil v domově bezdomovců. Špatná volba

Foto PČR

Strážníci z Přerova museli přijet k odtažení vozidla z místa, kde tamní bezdomovci vybudovali své "polní" toalety. Řidič tažného vozu totiž odmítal provést odtah bez přítomnosti uniforem. Informoval o tom mluvčí Městské policie Miroslav Komínek.

„Řidič odstavil svůj skomírající vůz mimo hlavní dopravní tepny a plánoval, že jej posléze odtáhne. Ke své smůle nedbal varovných značek, zvířecích lebek přibitých na sloupech, ani jiných znamení a zanechal ho v loveckém teritoriu místních bezdomovců," vylíčil případ Miroslav Komínek. 

Bezdomovci v péči lékařů. Po rvačce kvůli alkoholu

ilustrační foto Městská policie

Ve čtvrtek po deváté hodině došlo v Březinově ulici v Prostějově k napadení mezi dvěma muži ve věku 36 a 41 let. Oba přivolaným policistům sdělili, že příčinou napadení byl spor o alkohol. Na zavinění se však již neshodli. 

"Mladší z mužů tvrdil, že napaden byl on. Důvodem mělo být to, že staršímu nabídl alkohol, a když pak požadoval jeho vrácení, tak byl místo toho napaden. Starší z mužů pak tvrdil, že kvůli neshodám o alkohol byl napaden on," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že oba muži po incidentu skončili v péči lékařů. Policisté věc šetří pro podezření z přestupku proti občanskému soužití. (red)