testování

Použité samotestovací sady patří do směsného odpadu. Ale zabezpečené

ilustrační foto

S aktuálně platnými opatřeními proti epidemii koronaviru bude opět končit v odpadu více samotestovacích sad, zejména kvůli testování zaměstnanců firem. V důsledku toho vzniká a bude vznikat množství i kontaminovaného odpadu. Ministerstvo životního prostředí proto připomíná pokyny a doporučení, jak s ním nakládat.

Testovací sady, určené pro sebetestování osob (např. zaměstnanců, žáků nebo v domácnostech) bez asistence zdravotního personálu, lze v souladu se zákonem o odpadech rovněž řadit mezi směsný komunální odpad.

K prevenci před rizikem, že testovaná osoba je SARS-CoV-2 pozitivní, je však vždy třeba veškerý odpad z testovacích výrobků ukládat do pevného plastového pytle určeného na tyto odpady. Firmy musí mít určené plastové pytle, do kterých se bude veškerý odpad vzniklý ze samotestování sbírat.

Nová opatření kvůli covid-19 platí ode dneška

ilustrační foto FN OL

Od pondělí 17. ledna platí kvůli variantě omikron přísnější protikoronavirová opatření. Jejich dopady pocítí hlavně očkovaní, kterým doposud stačil certifikát. Nyní se budou muset testovat v zaměstnání a po rizikovém kontaktu je čeká pětidenní karanténa.

Od pondělí se musí všichni zaměstnanci, živnostníci a jednatelé firem dvakrát týdně v práci testovat. Nařízen je minimálně třídenní interval mezi testy. Testování se bude týkat i těch pracovníků, kteří mají tři dávky očkování či prodělali covid-19. Firmy mohou své zaměstnance testovat pomocí antigenních samotestů, na které jim budou až šedesáti korunami na kus přispívat zdravotní pojišťovny.

Hasiči budou opět rozvážet testovací sady do škol

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

I v letošním roce zajišťuje Hasičský záchranný sbor distribuci testovacích sad pro školáky v Olomouckém kraji.

„Tentokrát jsme z kamionu vyvezli 20 palet s rekordními 312 tisíci kusy testů. Do škol se dostanou z našich třinácti výdejních míst na požárních stanicích ve středu,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

 

Olomoucký kraj testoval žáky na covid-19. Test našel 24 pozitivních

ilustrační foto

Asi 1750 žáků se v pondělí 13. prosince zapojilo do PCR testování na středních školách zřizovaných Olomouckým krajem. Pozitivní test byl zjištěn u čtyřiadvaceti z nich. Hejtmanství chce postupně zavést přesnější testy v co největším počtu školských zařízení.

„PCR testy jsou daleko přesnější než dnes používané antigenní testy. Naší snahou je, abychom měli epidemii covid-19 pod kontrolou a aby se nákaza na školách nekontrolovatelně nešířila,“ vysvětlil Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

První fáze testování se účastnily především školy, kde to bylo organizačně nejjednodušší – tedy ty, kde neprobíhají praxe, neprovozují domovy mládeže a podobně.

Pondělní testy odhalily 41 pozitivních školáků

ilustrační foto pixabay

V pondělí se i na školách v rámci Prostějova konalo testování pomocí antigenních testů. Ty odhalily 41 pozitivních dětí.

"Ze 4200 dětí, které navštěvují prostějovské základní školy, je jich COVIDem 19 nakaženo 264, nakaženo je i 26 zaměstnanců základních škol. V karanténě je 22 tříd ze 177," uvedl na úterním zastupitelstvu náměstek primátora Jan Krchňavý. Podle jeho slov je nakaženo i 15 dětí v mateřských školách, kde evidují i 22 nakažených zaměstnanců. V karanténě je 6 tříd. (ber)

Nemocnice Prostějov ruší antigenní testování!

Ilustrační foto pixabay.com

Z důvodů vážné epidemiologické situace je Nemocnice Prostějov nucena od pondělí 18. 11. zrušit antigenní testování.

Na odběrovém místě bude nadále možné využít PCR test (indikovaný pacient lékařem, samoplátce, samoplátce expres). (red)

Pondělní testování odhalilo nakažené školáky. V karanténě jich jsou na čtyři stovky

ilustrační foto zdravezpravy.cz

Pondělní antigenní testování v prostějovských školách odhalilo další pozitivní žáky. Podle náměstka primátora Jana Krchňavého jich nejvíce bylo na základních školách E. Valenty a Palackého.

"Nejvyšší čísla vykazují na ZŠ E. Valenty. V pondělí tam bylo pozitivně testováno dalších deset žáků, celkově mají 140 žáků v karanténě," informoval Krchňavý s tím, že v karanténě je aktuálně pět tříd.

Škola Jana Železného má z celkového počtu 727 žáků v karanténě osmdesát. Pondělní testování odhalilo čtyři pozitivní žáky, stejný počet tříd je v karanténě.

V prostějovském okrese se rozběhne testování. Neočkovaných dětí ze základních a středních škol

ilustrační foto pixabay

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o testování neočkovaných dětí ze středních a základních škol na přítomnost onemocnění covid-19. To proběhne v osmi okresech České republiky, včetně prostějovského, a to 1. a 8. listopadu.

Testovat se budou okresy s nejhorší epidemickou situací v zemi, což by mělo být 165 tisíc žáků. Mimo Prostějova České Budějovice, Ostrava-město, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná.

Testovat se nebudou muset děti očkované, ty, které v posledním půl roce prodělaly covid nebo budou mít doklad o negativním testu z jiného odběrového místa.

Testy, které poskytlo ministerstvo školství, bude do škol distribuovat příslušný zřizovatel. (ber)

Ode dneška můžeme do kadeřnictví i na kosmetiku. Ale jen s negativním testem

ilustrační foto pixabay

Dnešním dnem vstoupil v platnost druhý balíček rozvolňování vládních opatření proti koronaviru. V celé republice se tak opět otevřou kadeřnictví, kosmetické salony a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata.

Od dnešního dne mohou zákazníci po dlouhých měsících opět navštívit kadeřnictví, manikúry, pedikúry či kosmetické a masážní salony. Služby jsou otevřené za specifických podmínek, kdy poskytovatel služeb i zákazník musí mít negativní test na koronavirus a povinné jsou i respirátory.

Bezdomovci se budou testovat na covid. Testy poskytne vláda

ilustrační foto

Ministři v pondělí schválili návrh na bezplatné poskytnutí antigenních testů na otestování osob bez přístřeší. Ty doposud nejsou cíleně testovány na nemoc covid-19, protože nepatří do žádné z plošně testovaných skupin obyvatelstva. 

Vláda se rozhodla tuto situaci vyřešit pomocí vybraných poskytovatelů sociálních služeb, kterým rozešle ze státních rezerv a ze zásob Ministerstva vnitra více než 13 000 kusů testovacích sad pro samotestování nebo pro použití laickou veřejností právě pro osoby bez přístřeší. (Zdroj MPO)