omezení

Sokolský běh uzavře centrum města

Foto Magistrát města Prostějova

Z důvodu pořádání akce „Sokolský běh republiky“ bude dne 28. října od 13:30 do 15:30 hod probíhat uzavírka náměstí T. G. Masaryka, Pernštýnského náměstí, Rejskovy ulice, ulice Sladkovského, Havlíčkovy ulice, ulice Vápenice (silnice II. Třídy), Hlaváčkova náměstí, Netušilovy ulice, ulice Komenského a Žižkova náměstí.

Trasa je naplánována po místních komunikacích v centru města Prostějova, kdy částečně povede po silnici II/150A ulice Vápenice. Objížďku vyobrazuje situační mapa. (red)

Motoristé pozor! Silnice ze Žárovic do Drahan bude uzavřena!

Foto plakát

Ve dnech 25. července 2023 a 27. července 2023 bude úplně uzavřena silnice II/377 v jejím úseku od křižovatky se silnicí III/37744 v Žárovicích po křižovatku se silnicí III/37742 v Drahanech. Důvodem je výcviková činnost ve vojenském prostoru. Objížďka bude vedena z Plumlova po III/37349 směrem na Vícov, dále po II/150 směrem na Protivanov, před Protivanovem po III/37742 do Drahan a opačně.

Časy uzavírek budou po oba dny:

 8:00 – 9:00 závory uzavřeny, umožněn průjezd již projíždějících vozidel;

 9:00 – 15:00 uzavřeno pro všechna vozidla mimo vozidel dle níže uvedených výjimek.

Bude umožněn průjezd držitelům průkazky vydané přednostou Újezdního úřadu VÚ Březina, a to v době uvedené na průkazce.

Bude umožněn průjezd autobusům pravidelné autobusové dopravy na lince 780431, a to u všech spojů mimo spojů uvedených v bodě změny v dopravě (viz výše).

Rekonstrukce Vrahovické omezuje dopravu. Město vyjednalo zmírnění!

Foto ber

Během minulého víkendu došlo k jednání mezi zástupci města Prostějova a zhotovitelem stavby rekonstrukce Vrahovické ulice. Cílem bylo zmírnit omezení dopravy v návaznosti na rozpracovanost jednotlivých etap stavby.

„Až do 15. 8. 2021 včetně bude průjezdný úsek Vrahovické ulice od křižovatky s Tovární po křižovatku s Průmyslovou. Uzavřen ovšem bude železniční přejezd mezi ulicemi Janáčkova a Průmyslová, a to až do 31.8.2021 včetně,“ uvedl k výsledku jednání náměstek primátora Jiří Rozehnal.

„Úsek Vrahovické ulice od mostu přes Romži po ulici Majakovského bude zprovozněn od 16.8.2021," doplnil. (red)

Od pondělka budou naplno fungovat školy i hotely. V restauraci se stále nenajíme

ilustrační foto Vláda ĆR

Čeká nás další fáze rozvolňování protikoronavirových opatření. Změny se týkají zejména školství, ubytování a kultury. Bazény, wellness centra či například vnitřní prostory restaurací zůstanou i nadále zavřené. Přinášíme přehled změn, které začnou platit od pondělí 24. května.

Školy

Bez rotací žáků a v plném provozu budou od pondělí 24. května základní školy. Ve stejném termínu se znovu rozjede výuka i na středních školách. Studentům se také otevřou vysoké školy, doposud tam fungovaly jen laboratoře a praxe. Za týden tam znovu odstartuje také teoretická výuka. Účastníci přednášek musejí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Školy s antigenními testy budou žáky testovat jednou za týden, u PCR testů stačí čtrnáctidenní interval.

Vyrazili jste včera do fitek či restaurací?

ilustrační foto pixabay.com

Včerejším dnem pokračuje další vlna rozvolňování vládních opatření. Část žáků se z rotační výuky vrátila k plnohodnotné prezenční výuce, po dlouhé pauze otevřely také vnitřní sportoviště i zahrádky restaurací.

Od pondělí 17. května se napříč celou republikou žáci prvního stupně vrátili zpět do lavic a na měsíc a půl se tak vrátí k plnohodnotné prezenční výuce. Rotační výuka bude v Olomouckém kraji nadále platit pro ostatní žáky, tedy pro druhý stupeň základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. Tito žáci by se k plnohodnotné prezenční výuce měli vrátit od příštího pondělí. Ke stejnému dni by pak měla začít i teoretická výuka na středních školách.

Ode dneška můžeme do kadeřnictví i na kosmetiku. Ale jen s negativním testem

ilustrační foto pixabay

Dnešním dnem vstoupil v platnost druhý balíček rozvolňování vládních opatření proti koronaviru. V celé republice se tak opět otevřou kadeřnictví, kosmetické salony a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata.

Od dnešního dne mohou zákazníci po dlouhých měsících opět navštívit kadeřnictví, manikúry, pedikúry či kosmetické a masážní salony. Služby jsou otevřené za specifických podmínek, kdy poskytovatel služeb i zákazník musí mít negativní test na koronavirus a povinné jsou i respirátory.

Fanoušci již opět mohou na fotbal. Ale s omezením

ilustrační foto pixabay.com

Ligová fotbalová asociace (LFA) se na tom dohodla s ministerstvem zdravotnictví, na stadion může deset procent kapacity za přísných podmínek. LFA o tom informovala na svém webu.

Od začátku listopadu minulého roku, kdy byly profesionální soutěže restartovány, měli fanoušci vstup za svou zábavou zakázaný. O měsíc později došlo alespoň k možnosti pozvat na utkání omezený počet dlouhodobých partnerů. Nyní dochází k významnému momentu a pro závěrečná kola povoluje Ministerstvo zdravotnictví na ligových stadionech účast osob do 10 % z celkové kapacity příslušných stadionů.

Do celkového počtu osob na se kromě diváků budou počítat i členové pořadatelské služby, zástupci médií a další osoby zajišťující organizaci utkání.

Nouzový stav by měl skončit 11. dubna

ilustrační foto Vláda ČR

Poslanecká sněmovna podpořila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Nouzový stav tak bude trvat i přes Velikonoce. Vláda požádala Sněmovnu o jeho prodloužení o dalších 30 dní do 27. dubna, návrh však neprošel.

Nouzový stav vláda vyhlásila opakovaně, poprvé 12. března 2020. Dosud byl vyhlášen na 241 dnů, po prodloužení do 11. dubna to bude 254 dnů. Nyní trvá nepřetržitě od 5. října, tedy už 173. den.

Sněmovna požádala vládu, aby zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým. Žádá rovněž uvolnění pohybu mezi okresy. (ber)

Vláda otevře papírnictví. Koupíme i trenky a dětské boty

ilustrační foto https://potreby-kancelarske.eu/

Od úterý by mohla v Česku opět otevřít papírnictví, obchody s dětským oblečením a obuví a také prodejny spodního prádla. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš s tím, že to na pondělním jednání schválí vláda. Další uvolňování se podle premiéra příští týden nechystá. Lidé alespoň částečné rozvolnění vítají.

„Nějak těm nahoře nedošlo, že děti potřebují školní potřeby i při on-line výuce. A to, že rostou, stejně, jako jim rostou nohy, taky vládu nezajímá. Koupila jsem sice osmileté dceři boty na netu, ale musela jsem je vrátit, neseděly jí,“ postěžovala si Lenka Novotná. Přibyly jí i náklady na poštovné, které musela zaplatit dvakrát.

Navštivte příbuzné v nemocnicích i sociálních službách. Pokud to povolí

Ilustrační foto pixabay.com

Od dnešního dne povolila Vláda ČR za přesně definovaných podmínek návštěvy v nemocnicích, zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

Návštěvy musí mít negativní test na covid-19 a respirátor třídy FFP2, další podmínky se můžete dočíst na https://koronavirus.mzcr.cz/. Pokud zdravotnické zařízení ze závažných důvodů nemůže dodržet nebo kontrolovat dodržování těchto podmínek, může povolení návštěv odložit. Jinými slovy tedy momentálně závisí na každém zařízení, zda se rozhodne návštěvy povolit nebo nikoli. (red)