školy

Do základních škol nastoupí 474 prváků

foto Magistrát města Prostějova

V Prostějově už proběhly zápisy do městem zřizovaných základních škol. Zaevidováno bylo celkem na 642 žádostí.

„Letos máme k přijetí k povinné školní docházce 642 žádostí zákonných zástupců dětí, z toho 126 zákonných zástupců podalo současně žádost o odklad povinné školní docházky,“ vypočítává náměstek primátora pro školství Jan Krchňavý.

Jak doplňuje, někteří rodiče podali žádost o umístění na dvě nebo i tři základní školy, takže se počet přijímaných dětí fakticky zmenšuje o 32.

„Podle těchto údajů se tedy bude přijímat 474 dětí. Pro srovnání – loni bezprostředně po zápisu to bylo 452 dětí. Drobotiny ve školních lavicích bude tedy více,“ usmívá se náměstek Krchňavý. (red)

3D tiskárny nebo robotické učební pomůcky. Školství v kraji prochází velkou změnou

ilustrační foto Olomoucký kraj

Zavádění moderních technologií do škol v Olomouckém kraji nabývá na tempu. Jen za uplynulých šest let šlo do rozvoje školství v regionu více než 1,6 miliardy korun. Účelem investic byla modernizace školství a samotného způsobu vzdělávání.

„Nejde jen o moderní technologie a modernizaci školních budov, ale také o změnu přístupu pedagogických pracovníků, kteří už nejsou jen zprostředkovateli vědomostí, ale mají nově roli průvodců, kteří směřují pozornost žáků a studentů správným směrem,“ uvedl Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

Strategie vzdělávací politiky se v Olomouckém kraji uskutečňuje prostřednictvím akčních plánů. Ty se zaměřily na podporu vzdělávání v základních, středních i vyšších odborných školách, stejně jako na modernizaci středisek volného času.

Prostějovští učitelé převzali ocenění

foto Magistrát města Prostějova

V divadelním sále prostějovského Národního domu proběhlo tradiční oceňování nejlepších pedagogů Prostějova.

Ocenění v roce 2022 bylo uděleno těmto pedagogům:

Liliana Pospíšilová, Cyrilometodějské gymnázium, ZŠ a MŠ v Prostějově

Zuzana Somrová, ZŠ a MŠ Jana Železného Prostějov

Lenka Horáková, MŠ Prostějov, Šárka 4a

Irena Adámková, DD a ŠJ Prostějov

Pavlína Přikrylová, ZUŠ Vladimíra Ambrose Prostějov

Iveta Vykydalová, ZŠ Prostějov, Dr. Horáka 24

Hejtmanství doporučilo školám prodloužit podzimní prázdniny. Kvůli covidu

ilustrační foto

Vedení Olomouckého kraje doporučuje po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí vyhlásit ve školách ředitelské volno, a to na dny 25. a 26. října. Dětem by se tak prodloužily podzimní prázdniny, které začínají ve středu 27. října. Především by ale mělo dojít ke zpomalení nárůstu počtu pozitivních případů covidu-19 mezi školáky. Ten v poslední dnech výrazně zrychlil.

„Podle zjištění krajské hygienické stanice se virus šíří nejvíce u školáků, především náctiletých. V kraji máme aktuálně 38 zavřených tříd. Bohužel dochází k tomu, že si děti ze škol přinášejí virus do svých rodin. Prosím rodiče, školáky i všechny ostatní obyvatele kraje o vzájemnou ohleduplnost,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. 

Do prostějovských škol nastoupí 452 prvňáčků

Ilustrační foto pixabay.com

Školský odbor Magistrátu města Prostějova eviduje podle vykázaných počtů k 23. dubnu celkem 599 žádostí k přijetí dítěte do první třídy. Počet to ale není konečný.

„Přijali jsme rovněž 101 žádostí o odklad PŠD, to znamená fakticky 498 žádostí. Někteří rodiče podali žádost na dvě, tři i čtyři školy, takže se počet přijímaných dětí zmenšuje o 46. Podle těchto údajů se tedy bude přijímat 452 dětí, v roce 2020 bezprostředně po zápise to bylo 439 dětí," sdělila PvNovinkám mluvčí Magistrátu Anna Kajlíková.

Podle jejich slov ale vzhledem k distančnímu způsobu zápisu nelze vyloučit drobné korektury počtů dětí.

Nejvíce dětí se hlásilo jako tradičně na ZŠ Jana Železného, a to 93, nejméně, 29, pak na ZŠ Kollárova. (ber)

Od pondělka budou naplno fungovat školy i hotely. V restauraci se stále nenajíme

ilustrační foto Vláda ĆR

Čeká nás další fáze rozvolňování protikoronavirových opatření. Změny se týkají zejména školství, ubytování a kultury. Bazény, wellness centra či například vnitřní prostory restaurací zůstanou i nadále zavřené. Přinášíme přehled změn, které začnou platit od pondělí 24. května.

Školy

Bez rotací žáků a v plném provozu budou od pondělí 24. května základní školy. Ve stejném termínu se znovu rozjede výuka i na středních školách. Studentům se také otevřou vysoké školy, doposud tam fungovaly jen laboratoře a praxe. Za týden tam znovu odstartuje také teoretická výuka. Účastníci přednášek musejí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Školy s antigenními testy budou žáky testovat jednou za týden, u PCR testů stačí čtrnáctidenní interval.

Školy znovu ožívají, návrat čeká hlavně žáky prvního stupně

ilustrační foto Olomoucký kraj

V pondělí 12. dubna se část žáků vrátí zpět do lavic. Rozvolnění opatření, která souvisí s pandemií koronaviru, se týká také některých krajem zřizovaných škol a školských organizací.

„Vím, že vládou nastavený způsob návratu dětí do škol mohou provázet problémy. Přesto věřím, že společnou snahou a vzájemným respektem obnovení prezenční výuky zvládneme,“ uvedl radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec.

Antigenní testy zamíří do škol. Už v úterý

ilustrační foto

Správa státních hmotných rezerv se připravuje na rozvoz antigenních testů do škol.

V pondělí ráno to oznámila na twitteru, kde také ukázala, jak se na dodávku testů připravuje. V úterý by měla dodat 4 miliony kusů do všech krajů. S distribucí budou pomáhat hasiči. (Zdroj SSHR)

Na Prostějovsku je návrat dětí do škol v ohrožení

Ilustrační foto pixabay.com

Vláda ve čtvrtek zveřejnila plán na otevření škol. Prostějovska by se ale zatím návrat dětí do škol týkat nemusel. 

Ministr školství totiž plánuje otevřít školy od 12. dubna jen v okresech, kde není nejhorší epidemiologická situace. Měřítkem by měl být index nakažlivosti R. Otvírat by se školy neměly tam, kde je hodnota tohoto indexu vyšší než 1,0.

Podle serveru novinky.cz, ale patří Prostějovsko mezi pětici okresů, kde by se aktuálně školy podle tohoto měřítka otevřít nemohly. Náš okres má dokonce nyní číslo R vůbec nejvyšší ze všech okresů České republiky, protože zde nyní jeho hodnota dosahuje 1,16.

Děti by se do škol a školek mohly vrátit 12. dubna

Ilustrační foto pixabay.com

Do škol a školek by se měly děti podle plánu ministerstev školství a zdravotnictví začít vracet 12. dubna. Příští týden to ale ještě musí potvrdit vláda.

Od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci. Až po Velikonocích ale bude jasné, jestli se školy otevřou ve všech okresech, protože vláda počítá s tím, že školy budou nadále zavřené v okresech, kde index nakažlivosti R překročí hodnotu 1,0. Problém by to mohl být i na Prostějovsku.