školy

Do prostějovských škol nastoupí 452 prvňáčků

Ilustrační foto pixabay.com

Školský odbor Magistrátu města Prostějova eviduje podle vykázaných počtů k 23. dubnu celkem 599 žádostí k přijetí dítěte do první třídy. Počet to ale není konečný.

„Přijali jsme rovněž 101 žádostí o odklad PŠD, to znamená fakticky 498 žádostí. Někteří rodiče podali žádost na dvě, tři i čtyři školy, takže se počet přijímaných dětí zmenšuje o 46. Podle těchto údajů se tedy bude přijímat 452 dětí, v roce 2020 bezprostředně po zápise to bylo 439 dětí," sdělila PvNovinkám mluvčí Magistrátu Anna Kajlíková.

Podle jejich slov ale vzhledem k distančnímu způsobu zápisu nelze vyloučit drobné korektury počtů dětí.

Nejvíce dětí se hlásilo jako tradičně na ZŠ Jana Železného, a to 93, nejméně, 29, pak na ZŠ Kollárova. (ber)

Od pondělka budou naplno fungovat školy i hotely. V restauraci se stále nenajíme

ilustrační foto Vláda ĆR

Čeká nás další fáze rozvolňování protikoronavirových opatření. Změny se týkají zejména školství, ubytování a kultury. Bazény, wellness centra či například vnitřní prostory restaurací zůstanou i nadále zavřené. Přinášíme přehled změn, které začnou platit od pondělí 24. května.

Školy

Bez rotací žáků a v plném provozu budou od pondělí 24. května základní školy. Ve stejném termínu se znovu rozjede výuka i na středních školách. Studentům se také otevřou vysoké školy, doposud tam fungovaly jen laboratoře a praxe. Za týden tam znovu odstartuje také teoretická výuka. Účastníci přednášek musejí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Školy s antigenními testy budou žáky testovat jednou za týden, u PCR testů stačí čtrnáctidenní interval.

Školy znovu ožívají, návrat čeká hlavně žáky prvního stupně

ilustrační foto Olomoucký kraj

V pondělí 12. dubna se část žáků vrátí zpět do lavic. Rozvolnění opatření, která souvisí s pandemií koronaviru, se týká také některých krajem zřizovaných škol a školských organizací.

„Vím, že vládou nastavený způsob návratu dětí do škol mohou provázet problémy. Přesto věřím, že společnou snahou a vzájemným respektem obnovení prezenční výuky zvládneme,“ uvedl radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec.

Antigenní testy zamíří do škol. Už v úterý

ilustrační foto

Správa státních hmotných rezerv se připravuje na rozvoz antigenních testů do škol.

V pondělí ráno to oznámila na twitteru, kde také ukázala, jak se na dodávku testů připravuje. V úterý by měla dodat 4 miliony kusů do všech krajů. S distribucí budou pomáhat hasiči. (Zdroj SSHR)

Na Prostějovsku je návrat dětí do škol v ohrožení

Ilustrační foto pixabay.com

Vláda ve čtvrtek zveřejnila plán na otevření škol. Prostějovska by se ale zatím návrat dětí do škol týkat nemusel. 

Ministr školství totiž plánuje otevřít školy od 12. dubna jen v okresech, kde není nejhorší epidemiologická situace. Měřítkem by měl být index nakažlivosti R. Otvírat by se školy neměly tam, kde je hodnota tohoto indexu vyšší než 1,0.

Podle serveru novinky.cz, ale patří Prostějovsko mezi pětici okresů, kde by se aktuálně školy podle tohoto měřítka otevřít nemohly. Náš okres má dokonce nyní číslo R vůbec nejvyšší ze všech okresů České republiky, protože zde nyní jeho hodnota dosahuje 1,16.

Děti by se do škol a školek mohly vrátit 12. dubna

Ilustrační foto pixabay.com

Do škol a školek by se měly děti podle plánu ministerstev školství a zdravotnictví začít vracet 12. dubna. Příští týden to ale ještě musí potvrdit vláda.

Od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci. Až po Velikonocích ale bude jasné, jestli se školy otevřou ve všech okresech, protože vláda počítá s tím, že školy budou nadále zavřené v okresech, kde index nakažlivosti R překročí hodnotu 1,0. Problém by to mohl být i na Prostějovsku.

Kraj spouští pilotní projekt testování žáků středních škol

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj ve spolupráci s Ústavem translační a molekulární medicíny a Fakultní nemocnicí Olomouc spouští projekt testování žáků středních škol na covid-19. To bude probíhat pomocí kloktacích PCR testů, a pokud se postup osvědčí, může urychlit návrat žáků maturitních ročníků k prezenční formě vyučování.

„Po dohodě s Ústavem molekulární a translační medicíny otestujeme tento týden studenty čtvrtých ročníků středních škol v Olomouci. Navržený postup je nejjednodušší možný a bude simulovat budoucí reálné testování školáků v postupně otvíraných školách. Aby studenti věděli, jak snadno a rychle provést neinvazivní kloktací test, připravili jsme pro ně také krátké instruktážní video, které je k vidění na KrajPomaha.cz,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Školy budou (ne)fungovat jako dosud, uvedl ministr Plaga

Foto twitter Roberta Plagy

I po případném skončení nouzového stavu budou školy fungovat jako dosud, uvedl na twitteru ministr školství Robert Plaga. Nouzový stav může skončit s touto nedělí.

Už v minulosti dříve ministerstvo školství uvedlo, že pokud by Sněmovna dále nouzový stav neprodloužila, školy by podle zákona o ochraně veřejného zdraví mohly zůstat zavřené.

Dnes budou ministři řešit další postup. Kabinet by mohl opatření proti šíření covidu-19 převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví, nebo vyhlásit nový nouzový stav. Vláda se bude radit i s hejtmany. (ber)

PES opět zavrčel. Stupeň 5 od 27. prosince zavře obchody

Ilustrační foto pixabay.com

Od 27. prosince přechází celé Česko do stupně 5 protiepidemického systému PES. Vláda dnes schválila také prodloužení nouzového stavu do 22. ledna. V pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy.

Podle ministra zdravotnictví Blatného byla udělena výjimka pro otevírací dobu obchodů na Štědrý den – kdy mohou být v provozu do 12 hodin, tak jak jsou lidé zvyklí z posledních let. Další změnou je, že v neděli i v pátém stupni budou moci být otevřené obchody, které nabízejí převážně základní potřeby jako jídlo. Dříve přitom bylo podle systému PES v pátém stupni nutné v neděli obchody zavírat. Stejně tak nově platí, že ve velkých supermarketech by se nově mělo dát v následujících dnech pořídit jen potraviny nebo drogistické zboží.

Vláda zavírá školy i restaurace

Ilustrační foto pixabay.com

Od středy 14. října dojde na území České republiky k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření. Jejich rozsah schválila vláda na pondělním jednání.

Od středy nebude možné na jednom místě, ať už venku či uvnitř, organizovaně či nikoli, až na přesně specifikované výjimky se shromáždit v počtu více než šest osob. Do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení nebudou smět chodit zákazníci, bude možné je obsloužit pouze přes výdejní okénko, ale jen do 20. hodiny. Výjimku budou mít pouze hotelové restaurace pro hotelové hosty a svatební a smuteční hostiny. Zavřít musí všechny hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky. Na veřejnosti bude zcela zakázáno konzumovat alkoholické nápoje.