Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem letos opět nabídne pestrý program

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Seznam akcí pro rok 2023, jejichž dějištěm bude zámek v Čechách pod Kosířem, je zveřejněn.  Návštěvníky čekají osvědčené akce i novinky.

1. 5. Den zamilovaných – prezentace možnosti svatby nebo jiné soukromé či firemní akce na našem zámku, výstava dekorací a představení dodavatelů ve volně otevřené oranžérii, zvýhodněné vstupné do zámeckých expozic

28. 5. Miniopery (J. Uhlíř, Z. Svěrák) - divadelní open-air představení pro děti v podání Moravského divadla v Olomouci

2. 6. Noc kostelů – unikátní stezka po sakrálních památkách Čech pod Kosířem (kostel, hřbitov rodu Silva Tarouca v zámeckém parku a veřejnosti jinak nepřístupná a dosud nerekonstruovaná zámecká kaple)

Zámek v Čechách pod Kosířem hledá brigádníky!

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Pokud byste rádi pracovali v krásném prostředí zámku v Čechách pod Kosířem, máte šanci. Kastelán hledá kolegy na pozice původce – průvodkyně a kustod.

Průvodci či průvodkyni nabízí práci v atraktivním prostředí areálu zámku, DPP během návštěvnické sezóny (duben–říjen), možnost dalšího sebevzdělávání v oblasti historie, řemesla, cestovního ruchu, dějin umění a odpovídající mzdové ohodnocení.

Kasteláni hodnotí uplynulou sezónu. Do Čech pod Kosířem zavítalo 34 tisíc návštěvníků

Ilustrační foto ZČpK

Po dvou covidových letech mohly vloni památky v regionu konečně rozjet naplno turistickou sezónu. Z pohledu hradu Helfštýn i zámků v Čechách pod Kosířem a v Úsově byl minulý rok úspěšný, což se odrazilo především na návštěvnosti. Do všech tří zmiňovaných míst investuje Olomoucký kraj prostřednictvím svých příspěvkových organizací.

Zámek v Čechách pod Kosířem přivítal více než 34 tisíc návštěvníků. Do přilehlého zámeckého parku pak vyrazilo odhadem 150 tisíc lidí. „Prohlídkové trasy se těšily značnému zájmu, na zámeckém okruhu návštěvníky lákala novinka v podobě zapůjčeného posledního velkého díla od Josefa Mánesa s názvem Utonulý,“ řekl kastelán Martin Váňa.

Tip na víkend. Strašidelný zámek Čechy pod Kosířem

ilustrační foto plakát

Co se stane, když jste nuceni prodat rodový zámek, ale vy to ve skutečnosti nechcete? Kdo vám jen pomůže? Že by třeba duchové? To můžete zjistit 28. a 29. října na zámku v Čechách pod Kosířem!

Program:

Pátek 28. 10.

18.00 - 22.00 strašidelné prohlídky zámku

17.00 - 22.00 dílničky na Hanácké ambasádě

Sobota 29. 10.

17.00 - 22.00 strašidelné prohlídky zámku

12.00 - 22.00 přadleny na zámku

13.00 - 22.00 dílničky na Hanácké ambasádě

Od pátku 28. až do neděle 30. 10. čekají návštěvníky klasické prohlídky zámku (9.00 - 15.00), kavárna Kafe v parku a Hanácká ambasáda.

Tip na víkend. Podzim na zámku v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto plakát

Nejoblíbenější kratochvílí šlechty byly již v dávných dobách hony, nebo chcete-li lovy. Právě na ně se zaměří zámek v rámci akce "Podzim na zámku" o víkendu 22. a 23. října 2022. Čeká na nás bohatý program pro všechny věkové kategorie, stačí si jen vybrat.

Po celý víkend budou probíhat komentované prohlídky zámku i parku, rodinná pátrací hra v parku, střelba z luku na malované terče. V době od 10 do 15 hodin bude k vidění maňáskové divadélko "O hraběti a lišce" pro nejmenší návštěvníky, kteří si mohou od 11 do 15 hodin vyzkoušet zámeckou dílničku "vyrábíme z přírodnin". Hanácká ambasáda bude otevřena od 13 do 17 hodin.

V sobotu od 13 do 16 hodin na zájemce čeká lesní pedagogika (úkoly a ukázky týkající se lesa a myslivosti) a v neděli od 13 do 15 hodin setkání s živou liškou Coco a povídání (nejen) o ní.

Přijďte oslavit Den české státnosti na zámek v Čechách pod Kosířem!

ilustrační foto plakát

Přemýšleli jste někdy, proč je patronem českého národa právě sv. Václav? Má tento světec vůbec něco společného s naším zámkem? Víte například, co je to palladium země české, nebo kolik drahokamů je na svatováclavské koruně?

„To, i mnohem více, se dozvíte ve středu 28. 9. 2022 během našich speciálních kostýmovaných prohlídek, které začínají v 10.00, 11.00, 13.00 a 14.00. Částí tematicky vyzdobených zámeckých interiérů Vás provedou malé i velké hraběnky, a taky jedna služka,“ zve kastelán Martin Váňa.

Tip na sobotu. Loučení s prázdninami v Čechách pod Kosířem

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Prázdniny utekly jako voda, a tak je pomalu načase se s nimi patřičně rozloučit. Jak? No přece dětským odpolednem na zámku v Čechách pod Kosířem! Koná se v sobotu 27. srpna 2022.

Návštěvníky čeká v době od 13 do 15 hodin maňáskové divadélko "Jak princezna ke štěstí přišla...", od 14 do 16 hodin maňáskové divadélko "O Kosíři", ve 13.30, 14.30, 15.30, a 16.30 korálková dílnička, od 13 do 17 hodin lukostřelba + překážková dráha pro běh s koníkem na tyči.

Ve 14.30 hodin se koná prohlídka zámeckých interiérů přizpůsobená dětem od 3 do 8 let. „Nutná je rezervace míst předem na tel. 773784110 nebo rezervacecpk@vmo.cz,“ vzkazuje kastelán Martin Váňa. (red)

Tip na víkend. Zámecký open-air ples v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto

III. ročník zámeckého open-air plesu u oranžérie zámku Čechy pod Kosířem se koná v sobotu 20. srpna 2022 od 19. hodiny. 

Těšit se můžeme nejen na unikátní prostředí a vynikající taneční hudbu, ale také na bohatý program, kde je vhodné vyzdvihnout taneční workshop účastníků soutěže Stardance, Kristýny Coufalové a Jana Tománka.

Vstupenky je možno zakoupit na pokladně zámku nebo on-line na webových stránkách zámku www.zamekcechy.cz.

Fb akce: https://www.facebook.com/events/1140655613495896. (red) 

Tip na víkend. Josefkol 2022 v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto ber

Muzeum kočárů a Kočáry Mylord ve spolupráci s Olomouckým krajem, Vlastivědným muzeem v Olomouci, zámkem Čechy pod Kosířem a obcí Čechy pod Kosířem pořádají tradiční akci s názvem Josefkol. Každý rok probíhá program v jiném duchu, letos je jeho mottem „Návrat k matičce zemi“. Tentokrát ho můžete navštívit v sobotu 23. a v neděli 24. července.

„Letošní téma je pojaté do daleké historie našeho bytí. Chceme poukázat na to, jak důležité je vnímat historii, bez které není budoucnost,“ uvedl ředitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem Václav Obr s tím, že k vidění bude živý obraz antického Říma – hry v podání římských vozů a vojáků. Dále pak scénu 18. a 19. století s historickými kočáry biskupů a mistry devatenácti řemesel, kteří se již třicet let podílí na restaurování historických kočárů.

Zámek Čechy pod Kosířem zve na hrané kostýmované prohlídky

ilustrační foto plakát

Hrané kostýmované prohlídky zámku v Čechách pod Kosířem jsou naplánovány na dnešní den, tj. 6. 7. 2022. Co všechno se může stát, když si konečně najdete ženicha, ale "papá" a "mamá" o tom nechtějí ani slyšet? Příběh jako z pohádky o peripetiích kolem svatby hraběte Františka Josefa II. Silva-Taroucy a princezny Gabriely Schwarzenbergové bude tématem letošních červencových hraných kostýmovaných prohlídek s názvem "Svatba? Bude!".

Humorně zpracovaný příběh založený na skutečných událostech budete moci zhlédnout 6. 7. 2022, vždy v časech 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00.

Prohlídky jsou vhodné pro celou rodinu, takže vezměte partnery, děti, babičky, dědečky, strýčky, tetičky, kamarády, a o červencových svátcích dorazte do Čech pod Kosířem!

Vstupné: 150 Kč/dospělí, 100 Kč/snížené, 0 Kč/děti do 6 let (při rezervaci nutno nahlásit)

„Doporučujeme rezervaci míst na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@vmo.cz nebo zakoupit lístky online,“ dodává kastelán Martin Váňa. (red)