Čechy pod Kosířem

Zámek v Čechách pod Kosířem obsadili o víkendu kováři a nožíři

Foto ber

Zámek v Čechách pod Kosířem patřil o víkendu již 6. ročníku mezinárodního setkání kovářů Olomoucký fortel. Jeho součástí byla i prodejní nožířská výstava. Na otevřené ploše před oranžérií se rozzářily ohně výhní a kováři ze spolku KOK a jejich přátelé z Čech, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Itálie pracovali na společném díle, plastice páva.

Po celou dobu návštěvníci měli možnost nejen sledovat kováře při výrobě společného díla, ale i výrobu menších kovaných autorských děl na dané téma "TROPY", které byly vytvořeny v kratším časovém úseku, aby každý získal představu, kolik času, úsilí a fortelu musí mít kovář na takovou práci. Vykovaná autorské díla na téma "TROPY" byly v neděli formou aukce nabídnuty návštěvníkům k prodeji. Veškerý výtěžek z aukce bude věnován talentovanému kováři Danielu Černému (47let), který v září 2023 po nešťastném úrazu bohužel zcela ochrnul,“ uvedl předseda spolku Stanislav Přikryl.

Policie objevila množírnu se stovkou psů. Putovali i do útulku Voříšek

Foto plakát

Policisté objevili na Olomoucku množírnu, ve které našli asi stovku psů ve velmi zanedbaném stavu. Chovatelka (67) z Olomoucka a překupnice (85) z Prahy jsou podezřelé z týrání zvířat, chov zvířat v nevhodných podmínkách a neoprávněného podnikání. Podle policie obě ženy se psy obchodovaly asi rok a přišly si zhruba na milion korun.

Čivavy, jorkšírské teriéry, pudly, maltézské psíky, kavalíry a další štěňata dvojice prodávala hlavně v Praze. Na otřesný případ upozornili ochránci zvířat společně s dokumentaristy České televize, kteří na celé kauze pracovali delší dobu a nyní ji popsali v reportáži.

Olomoucký FORTEL aneb Hanácké kování v Čechách pod Kosířem

Foto plakát

Ve dnech 18. a 19. května se v areálu zámku v Čechách pod kosířem bude konat šestý ročník setkání kovářů Olomouckého kraje s mezinárodní účastí. Na otevřené ploše před "Oranžérií" se rozzáří ohně výhní a kováři rozezvučí své kovadliny. Během dvou dnů zde budou umělečtí kováři ze spolku KOK a jejich přátelé z Čech, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Itálie pracovat na společném díle – „PLASTIKA PÁVA".

Po celou dobu trvání setkání kovářů Olomoucký FORTEL 2024 zde návštěvníci budou mít možnost nejen sledovat kováře při výrobě společného díla, ale i výrobu menších kovaných autorských děl na dané téma „TROPY", které budou vytvořeny v kratším časovém úseku, aby měl každý představu, kolik času, úsilí a fortelu musí mít kovář na takovou práci.

V zámeckém parku v Čechách rozkvetla Marietta

Foto FB Zámek Čechy pod Kosířem

První letošní rozkvetlou růži můžete v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem vidět právě v těchto dnech.

Jde o odrůdu Marietta Silva-Tarouca, která byla vyšlechtěná v Průhonicích ve 20. letech 20. století. Nese jméno dcery Arnošta Emanuela Silva-Tarouca, zakladatele parku v Průhonicích, který vyrostl na zámku v Čechách pod Kosířem. (ber)

Hraběnka Gabriela má v Čechách pod Kosířem opět svůj pokoj

Foto FB Zámek Čechy pod Kosířem

Salón hraběnky Gabriely, rozené princezny ze Schwarzenbergu, je součástí zámecké expozice v Čechách pod Kosířem.

Obnovené historické interiéry jsou zařízenými původním mobiliářem. „Na prohlídce zámku na vás čeká nezapomenutelný příběh rodiny Silva-Tarouca, posledních šlechtických majitelů zámku a mecenášů malíře Josefa Mánesa," zve kastelán Martin Váňa. (ber)

Obrazem. 1. máj nabídl v zámku Čechy pod Kosířem líbání i tvůrčí dílny

Foto ber

Zámek v Čechách pod Kosířem 1. května nalákal na stezku (nejen) pro zamilované celou řadu návštěvníků. Někteří dorazili z dálky, například Karel s Jarmilou na motorkách až z Litomyšle.

Připravena byla i linorytová dílnička pro malé i velké, fotokout v přírodě a otevřeno měla i Hanácká ambasáda. (ber)

Tip (nejen) pro zamilované. 1. máj na zámku v Čechách pod Kosířem

Ilustrační foto pixabay.com

Zámek v Čechách pod Kosířem 1. května láká na stezku (nejen) pro zamilované a nabízí zvýhodněné vstupné pro zamilované páry (nutno doložit např. polibkem).

„Připravena je i linorytová dílnička pro malé i velké a fotokout v přírodě,“ zve kastelán Martin Váňa. (ber)

Tip na sobotu. Čarodějnice na zámku v Čechách pod Kosířem

Foto plakát

V sobotu 27. dubna bude zámek a park v Čechách pod Kosířem patřit čarodějnicím a jiným nadpřirozeným bytostem. Zajeďte na výlet.

Těšit se můžete na odpolední čarodějnou dílnu (v době od 14 do 17 hodin) - psaní/kreslení neviditelným inkoustem, čarodějná abeceda, výroba ochranných amuletů, tzv. škapulířů a výroba pavoučků z korálků.

Zámek Čechy pod Kosířem hledá zahradníka nebo zahradnici

Foto plakát

Pokud byste měli zájem o práci v krásném prostředí zámku, mají pro vás skvělou příležitost na pozici zahradník/zahradnice.

Nabízí práci v atraktivním prostředí areálu zámku, DPČ/HPP na dobu určitou s možností úpravy po prvním roce, možnost dalšího sebevzdělávání v oblasti zahradnictví, aranžování, krajinářství, historie, řemesla, cestovního ruchu, dějin umění a odpovídající mzdové ohodnocení (6. třída).

Podmínky pro přijetí jsou praxe v oboru, svědomitost, spolehlivost, pracovitost, samostatnost, ochotu učit se, dobrý zdravotní stav, řidičský průkaz skupiny B výhodou.

Dokument o Josefu Mánesovi se natáčel v Čechách pod Kosířem. Podívejte se

Foto Česká televize – Martin Popelář

Příběh Josefa Mánesa, jak jej asi dosud neznáte, je nyní k vidění na webu České televize. Odkaz na přehrání celého filmu najdete v textu.

V zámku Čechy pod Kosířem se natáčel dokument "Démoni Josefa Mánesa". Kdo byl Josef Mánes (1820–1871) a máme si ho představit ve slovanské čamaře jako bojovného Čecha, který se zarputilým výrazem nekompromisního obrozence svírá své válečné nástroje – paletu s barvami a štětec?