Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem zve na hrané kostýmované prohlídky

ilustrační foto plakát

Hrané kostýmované prohlídky zámku v Čechách pod Kosířem jsou naplánovány na dnešní den, tj. 6. 7. 2022. Co všechno se může stát, když si konečně najdete ženicha, ale "papá" a "mamá" o tom nechtějí ani slyšet? Příběh jako z pohádky o peripetiích kolem svatby hraběte Františka Josefa II. Silva-Taroucy a princezny Gabriely Schwarzenbergové bude tématem letošních červencových hraných kostýmovaných prohlídek s názvem "Svatba? Bude!".

Humorně zpracovaný příběh založený na skutečných událostech budete moci zhlédnout 6. 7. 2022, vždy v časech 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00.

Prohlídky jsou vhodné pro celou rodinu, takže vezměte partnery, děti, babičky, dědečky, strýčky, tetičky, kamarády, a o červencových svátcích dorazte do Čech pod Kosířem!

Vstupné: 150 Kč/dospělí, 100 Kč/snížené, 0 Kč/děti do 6 let (při rezervaci nutno nahlásit)

„Doporučujeme rezervaci míst na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@vmo.cz nebo zakoupit lístky online,“ dodává kastelán Martin Váňa. (red)

Neznámé dílo geniálního malíře Josefa Mánesa fascinuje příběhem i uměleckou kvalitou

Foto VM Olomouc

Minimálně celá Evropa teď bude mluvit o zámku v Čechách pod Kosířem. Po 140 letech zde mohou návštěvníci spatřit doposud neznámé a současně mimořádné dílo geniálního malíře Josefa Mánesa. Jedinečná olejomalba s názvem Utonulý je – a to skutečně pro celou Evropu – fascinující hned z několika důvodů.

Zaprvé je kvůli ní nutné přepsat dějiny evropského umění. Obraz o rozměrech 26,3 x 21,3 cm dokazuje, že Mánes v závěru života technikou malby předběhl svoji dobu. Dvě desetiletí před nástupem impresionismu se dokázal vzepřít tehdy vládnoucímu stylu. Nebýt jeho smrti, stál by český malíř v čele nového trendu, jenž posléze ovládl evropskou uměleckou scénu. Zadruhé. Obraz byl zhruba 140 let ukrytý před zraky odborníků i veřejnosti. Nyní se mu ve Vlastivědném muzeu v Olomouci dostane zasloužené pozornosti.

Tip na sobotu. Zámek v Čechách pod Kosířem zve na dětské odpoledne!

ilustrační foto plakát

Přijďme v sobotu 2. července oslavit začátek prázdnin na zámek v Čechách pod Kosířem. Nebudeme litovat!

Od 14 hodin začne prohlídka zámeckých interiérů určená dětem od 3 do 8 let, vstupné - 140 Kč/dospělí, 90 Kč/snížené, 0 Kč/děti do 6 let. „Doporučujeme rezervaci míst na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@vmo.cz nebo koupit vstupenky on-line,“ upozorňuje kastelán Martin Váňa.

Ve 13, 14.30 a 16 hodin bude k vidění maňáskové divadélko "O princezně a mlynáři" - vstupné je dobrovolné.

Ve 13.30, 15 a 16.30 hodin bude k dispozici tvořivá dílnička pro děti, které si od 13 až do 17 hodin budou moci vyzkoušet lukostřelbu a překážkovou dráhu pro běh s koníkem na tyči. (red)

Tip na víkend. Zámek v Čechách pod Kosířem zve na sečení i do zahrad

ilustrační foto plakát

Zámecky sečeni lóke aneb Dež možské kosel a robe pohrabovale... To je název programu, který na sobotu 11. června připravili pro veřejnost v zámku v Čechách pod Kosířem. Akce začíná v 8:30 a potrvá do 11:30 hodin.

„Návštěvníky čeká přivítání od zámeckého pána, ukázky kutí a základů kosení, sečení a pohrabování, prozpěvování hanáckých písniček i svačina na louce. Přijďte s námi přivonět k hanácké trávě, když se ručně kosí na loukách v zahradě zámku Čechy pod Kosířem,“ přidal pozvání kastelán Martin Váňa.

Dorazí také sekáči, vypravěči, zpěváci a muzikanti z dalších koutů Hané. „S sebou si přineste kosu, hrábě, příp. deku, skleničku, hrníček i něco na zub pro ostatní. Pracovní oděv vítán, lidový obzvláště.

V zahradě zámku v Čechách pod Kosířem kvete stoletá kráska

Foto zámek ČPK

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem vykvétá vzácný druh růže, Marietta Silva-Tarouca. Byla vyšlechtěná na počest stejnojmenné zástupkyně posledních šlechtických majitelů.

Popínavou růži Rosa multiflora Marietta Silva Tarouca v roce 1925 vyšlechtili členové Dendrologické společnosti, jejímž předsedou byl hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca, zakladatel zámeckého parku v Průhonicích a majitel tamějšího panství.

„Přijeďte se pokochat a přičichnout,“ zve kastelán Martin Váňa do Čech pod Kosířem. (ber) 

Zámek Čechy pod Kosířem se vrací do empíru

ilustrační foto empírový den

S romantickým květnem se opět blíží již tradiční dobová akce na zámku Čechy pod Kosířem: Empírový den. Příznivci živé historie budou mít v sobotu 7. května příležitost vstoupit do počátku 19. století, doby spisovatelky Jane Austenové a prožít jeden den jako hrdina či hrdinka románů Pýchy a předsudek či Rozum a cit v kulisách zámeckého parku. Akci připravuje sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem.

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. "Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den každý rok – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry," uvádí Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ.

Králem rybníku byl v Čechách pod Kosířem prohlášen sumec

Foto FB Zámek Čechy pod Kosířem

Sobotního výlovu zámeckého rybníku v Čechách pod Kosířem se ujali zkušení odborníci z Rybářství Tovačov.

V sítích uvázlo cca 400 kg ryb, z toho 200 kg plevelných karasů. Zbytek hlavně kapři, candáti, okoun. „Největší byl cca 170 cm dlouhý sumec, prohlášený za krále rybníku,“ uvedl kastelán Martin Váňa s tím, že karasi jdou do řeky, ostatní ryby byly přemístěny do jiných rybníků.

„Přes značné komplikace z důvodu zabahněného dna, a ne příliš přejícího počasí, se dílo podařilo, za což děkujeme hlavně tovačovským rybářům,“ konstatoval kastelán podle kterého zbývá zachránit zbývají škeble, na čemž již pracuje specializovaný odborník, a dvě želvy.

V zámecké zahradě v Čechách pod Kosířem jsou stále volné lavičky

Foto ber

V rámci obnovy parkového inventáře dává svým příznivcům zámek a park v Čechách pod Kosířem možnost formou finančního daru získat „svoji lavičku“. Na vybranou lavičku je umístěna cedulka, kdo ji věnoval, případně citát / motto dle přání dotyčného dárce. 

Na některých lavičkách jsou již instalovány nejrůznější štítky, třeba pro lásku Miladku, pro Babičky, aby tam mohly sedávat dalších 30 let, svou zde má i FB skupina Prostějov bez cenzury.

"Cena jedné lavičky je stále stanovena na 6.000,- Kč. Zahrnuje lavičku, dopravu, instalaci, návrh a výrobu štítku s textem dle dohody s dárcem," říká kastelán Martin Váňa. Můžete si vybrat kteroukoli z již umístěných, které jsou dosud beze štítku, nebo můžeme i nakoupit další a společně vybrat umístění. "To by však trvalo déle," upozorňuje kastelán.

Tip na sobotu. Výlov rybníka v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem

Foto Čechy po Kosířem

Nenechte si ujít výlov zámeckého rybníku poprvé po téměř třiceti letech! Uskuteční se v sobotu 9. dubna od 6 hodin. Občerstvení je zajištěno!

Výlov bude proveden z pramic na podkladovou síť rybáři z Tovačova. „Důvodem je nutná revitalizace vodních ploch v zámeckém parku. Vzhledem ke stavu manipulační technologie a neznámým podmínkám omluvte případné nečekané změny,“ uvádí pořadatelé, Vlastivědné muzeum v Olomouci a Zámek Čechy pod Kosířem. (red)

Zámek v Čechách pod Kosířem hledá zaměstnance

Ilustrační foto ber

Pokud byste rádi pracovali na zámku v Čechách pod Kosířem, máte šanci. Hledají totiž kolegy na pozice pokladní, průvodce a uklízečka zámecké oranžerie.

Bližší informace o pozicích najdete na https://www.zamekcechy.cz/…mku.

V případě zájmu posílejte žádost včetně strukturovaného životopisu na email kastelancpk@seznam.cz, více informací na 722 928 494. (red)