Čechy pod Kosířem

Tip na neděli. Empírový den na zámku Čechy pod Kosířem

ilustrační foto plakát

Chcete prožít jeden den jako hrdina či hrdinka románu Jane Austenové? Do doby, v níž vznikala díla Pýcha a předsudek či Rozum a cit, vás přenese Empírový den. Akce, kterou připravilo sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem, se letos uskuteční v neděli 13. září.

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. „Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den každý rok – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry,“ uvedla Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ.

Část pávů se z Čech pod Kosířem vrátila do Zoo Olomouc

Foto Vlastivědné muzeum

Zoologická zahrada v Olomouci před několika lety poskytla dva pávy korunkaté Vlastivědnému muzeu v Olomouci, do zámeckého areálu v Čechách pod Kosířem. Zde se pávi ihned zabydleli a stali se nedílnou součástí zámeckého parku. V současné době se zde prochází více než tucet těchto královských zvířat.

„Ve spolupráci s olomouckou zoologickou zahradou jsme vybrali tři dospělé a dva mladé pávy a převezli je do ZOO na Svatém Kopečku. Tak se vlastně část pávů vrátila zpět domů. Rád bych tímto poděkoval za mimořádnou, a hlavně rychlou výpomoc řediteli zahrady Radomíru Habáňovi,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci. (Zdroj Vlastivědné muzeum v Olomouci)

Zámek Čechy pod Kosířem zve na jedinečný koncert

Foto Festival Ibérica

Oranžerie zámku Čechy pod Kosířem bude příští pátek 21. srpna od 19,30 hodin hostit jedinečný projekt pod názvem Vracím se pro svá křídla.

Festival Ibérica představuje komponované představení F. G. Lorca: Vracím se pro svá křídla, v němž zazní verše andaluského básníka v podání Tomáše Hanáka v romantickém prostředí zámecké Oranžerie. Spojujícím prvkem představení je hudebně taneční koláž flamenkové tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta, jež dodává Lorkově poezii nový rozměr a barvu.

Fotoaparátem Jany Zaorálkové: Oblohu brázdily balony

ilustrační foto

Nad Bouzovem se letos balony neproletí, zato se o víkendu proháněly nad naším regionem.

Od pátku do neděle startovaly z parku zámku v Čechách pod Kosířem, aby dopluly k Plumlovu. Nádherná podívaná. (ber)

Tip na sobotu. Prohlídky zámku se služkami!

ilustrační foto zámek Čechy pod Kosířem

V sobotu 8. srpna v 10.30, 11.30, 13.30 a 14.30 hodin vás zámkem v Čechách pod Kosířem provedou služebné. 

Humorné prohlídky budou bavit malé i velké. Délka prohlídky je 45 minut. "Doporučujeme vstupenky zarezervovat na telefonu: 773 784 110," vzkazuje kastelán Martin Váňa. 

Plné vstupné je 110 Kč, snížené 80 a rodinné 300 korun. (red)

 

Tip na sobotu. Prohlídky s princeznou a komornou v zámku v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto plakát

Již tuto sobotu se můžete těšit na prohlídky zaměřené na dětské návštěvníky.

Prohlídky zámeckých interiérů jsou určené rodinám s dětmi a neobsahují klasickou historii zámku. Začátek je v 10.30, 13.30 a 14.30, délka prohlídky je cca 40 minut. "Doporučujeme rezervaci na 773 784 110 nebo na rezervacecpk@seznam.cz," vzkazuje kastelán Martin Váňa. (red)

Zámek v Čechách pod Kosířem zve na prohlídky s princeznou

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Na sobotu jsou pro malé i velké návštěvníky přichystány prohlídky zámku v Čechách pod Kosířem. Tentokrát s princeznou.

Prohlídky začínají v 10,30,13,30 a 15 hodin a trvají přibližně 40 minut. Prohlídku si raději rezervujte na rezervacecpk@seznam.cz nebo 773 784 110. O princezny je totiž velký zájem. (red)

Kulturní léto v zámeckém parku 2020 je zpět. Nabídne Mikolase Josefa a Mňágu a Žďorp

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Díky rozvolňování omezení v souvislosti s koronavirem COVID-19 jsou obnoveny některé letošní akce v rámci Kulturního léta v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.

 

12. srpna 2020 vystoupí na open air koncertu písničkář, producent, zpěvák, multiinstrumentalista a reprezentant Česka na Eurovision Song Contest 2018, kde se umístil na šestém místě, Mikolas Josef.

Ve čtvrtek 10. září pak zazní open air koncerty rockové skupiny Mňága a Žďorp a jednoho z nejznámějších českých písničkářů Jiřího Dědečka,” láká kastelán Martin Váňa. (ber)

 

Tip na sobotu. Svatojánská noc v Čechách pod Kosířem

Foto Zámek Čechy pod Kosířem

V sobotu 20. června v době od 9 do 20 hodin se v zámku Čechy pod Kosířem koná Svatojánská noc.

Po celý den bude volně přístupná Červená věž, vidět můžete svatojánské čarování v zámeckém sklepení. Začátek programů je od 11.00, 13.00, 15.00 a 17.00 hodin. „Svatojánskou vatru zapálíme v zámeckém parku v 18 hodin a budeme si u ní povídat o svatojánských tradicích,“ vzkazuje kastelán Martin Váňa s tím, že doporučenou výbavou jsou světýlka, špekáčky a chleba.

 Akce se koná pouze za příznivého počasí, rezervace vstupenek můžete učinit na telefonu 773 784 110. (ber)

Zámek v Čechách pod Kosířem se chlubí růžovými skvosty

Foto FB

Další z novinek se v zámku v Čehách pod Kosířem pěkně chytily. Jedná se o růže, které mají k zámku hluboký vztah a jejichž pěstění znovu do zámeckého parku zavádí.

První je Rosa Marietta Silva Tarouca, vyšlechtěná v Průhonicích ve 20. letech 20. století a pojmenovaná po dceři Arnošta Emanuela Silva Tarouca - zakladateli parku v Průhonicích (UNESCO), který vyrostl na zámku v Čechách pod Kosířem.

Druhou pak Rosa Foetida Bicolor neboli Mánesova růže. Malíř ji namaloval na jednu ze svých kreseb. Ke konci života, když trpěl vážnou psychickou chorobou, se k této květině údajně velmi upnul. (ber)