Čechy pod Kosířem

Tip na neděli. Zámeckým parkem se budou prohánět chrti

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Dnes můžete zavítat na výstavu chrtů a psů rasy podenco na zámek v Čechách pod Kosířem. Začíná v 15:30 hodin v přízemí zámku, vstup se psy je povolen.

Pak bude následovat procházka parkem a zároveň se můžete podívat na oficiální coursingové závody, které se konají v části zámeckého parku už od 14:30 hodin. Spolek adopce psů bez hranic zde pak od 16:30 hodin pořádá coursing pro radost. (red)

Tip na neděli. Zámeckým parkem se budou prohánět chrti

Pak bude následovat procházka parkem a zároveň se můžete podívat na oficiální coursingové závody, které se konají v části zámeckého parku už od 14:30 hodin. Spolek adopce psů bez hranic zde pak od 16:30 hodin pořádá coursing pro radost. (red)

Tip na sobotu. Hravý víkend pro děti v zámecké oranžerii

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Přijďte si s dětmi zpestřit prázdninovou sobotu 24. července k oranžerii zámku v Čechách pod Kosířem.

V 10:00, 11:00 a 14:00 hodin na vás bude čekat maňáskové divadlo o jedné princezně a zatoulaném klubíčku pod názvem "O hradě Hanzelburgu".

Pro děti bude připravena i dílnička, začínat bude ve 12:00, 13:00 a 15:00 hodin. Odvážní princové a statečné princezny si budou moct také zastřílet z luku! „Rezervace předem není potřeba, vstupné je dobrovolné,“ vzkazuje kastelán Martin Váňa. (red)

Hledejte zakletou princeznu. O víkendu v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto zámek Čechy pod Kosířem

Kdo je tajemná princezna začarovaná v obraze? Je možné kouzlo zvrátit a tuto krasavici vysvobodit? Kdo a proč ji vůbec zaklel? Odpovědi nejen na tyto otázky získáte během hraných pohádkových prohlídek, které se na zámku v Čechách pod Kosířem uskuteční 5. a 6. července.

Po oba dny je budete moci zhlédnout v těchto časech: 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30. Cena vstupenek: 110 Kč/dospělí, 80 Kč/snížené, rodinné 300 Kč, děti do 6 let zdarma. Kapacita je omezena, proto doporučujeme rezervaci míst na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@seznam.cz.

„Tyto prohlídky neobsahují klasickou historii zámku, odehrávají se však v jeho interiérech,“ doplnil kastelán Martin Váňa. (red)

 

Tip na sobotu. Turistický pochod "Mánesovou stezkou"

ilustrační foto

Pojďme o první červencové sobotě vyrazit na pochod stezkou, kterou chodíval malíř Josef Mánes! Trasa (11,5 km) začíná u kapličky v blízko zámku v Náměšti na Hané, poté se jde přes tzv. Hradecký dvorek, Velký Kosíř do cíle na zámku v Čechách pod Kosířem.

Po cestě se dozvíme různé zajímavosti nejen ze života Josefa Mánesa, ale i o místech, kterými budete procházet. Registrace je průběžná od 7.30 do 10.00 u kapličky v Náměšti. Startovné činí 30 Kč/dospělí, 10 Kč/děti nad 6 let, a zahrnuje diplom, drobné občerstvení, vstupné na jakoukoli trasu na zámku v Čechách pod Kosířem zdarma. Pro prvních 100 dorazivších je také připravena ručně malovaná pamětní medaile.

„Občerstvení je možné u rozhledny na Kosíři, kde je připraveno ohniště, v cíli se pak nachází zámecká kavárna,“ vzkazuje kastelán Martin Váňa. (red)

Zámek v Čechách pod Kosířem zve na Víkend otevřených zahrad

ilustrační foto

Tento víkend (12. a 13. června) se v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem koná Víkend otevřených zahrad. Na prohlídky zdejšího areálu, rozkládajícího se na ploše 21,5 ha, můžete vyrazit v sobotu ve 14 hodin i s kastelánem Martinem Váňou.

V neděli se ve stejnou dobu o průvodcovství postará vedoucí parku. V sobotu i v neděli v 10:00, 11:30, 13:00 a ve 14:30 můžete vyrazit na kostýmované prohlídky parku s hrabětem Silva-Tarouca.  

Po oba dny bude od 10 do 16 hodin pátrací hra pro děti a od 13 do 17 dílničky u Hanácké ambasády.  

„Vstupné na všechny prohlídky parku je pro děti do 15 let zdarma, ostatní 60 Kč. Na speciální prohlídky parku je nutná rezervace předem na rezervacecpk@seznam.cz nebo 773 784 110,“ dodal kastelán.

"Kup si svou lavičku do zámeckého parku" v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto zámek Čechy pod Kosířem

V rámci obnovy parkového inventáře dává svým příznivcům zámek a park v Čechách pod Kosířem možnost formou finančního daru získat „svoji lavičku“. Na vybranou lavičku bude umístěna cedulka, kdo ji věnoval, případně citát/motto dle přání dotyčného dárce.

"Cena jedné lavičky je stanovena na 6.000,-Kč. Zahrnuje lavičku, dopravu, instalaci, návrh a výrobu štítku s textem dle dohody s dárcem," říká kastelán Martin Váňa s tím, že více informací rád poskytne na tel. 722 928 494 nebo na kastelancpk@seznam.cz. (ber)

Pojďte oslavit dětský den v zámeckém parku v Čechách od Kosířem

ilustrační foto Zámek Čechy pod Kosířem

V sobotu 29. května v době od 10 do 16 hodin se v Čechách pod Kosířem koná akce Dětský den v zámeckém parku.

„Letos jsme si pro vás připravili hranou pohádku, jejíž děj bude netradičně zasazen do našeho pohádkového parku. Dále se můžete těšit na malování na obličej, dílničky u "Hanácké ambasády" a samozřejmě na dobroty ze zámecké kavárny „Kafe v parku", vzkazuje kastelán Martin Váňa.

Počet míst je omezen, proto si vstup raději rezervujte předem na tel. 773 784 110 nebo rezervacecpk@seznam.cz. (red)

Nová publikace představuje zámek v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto publikace

Olomoucký kraj vydal další z řady publikací představujících kulturu a její dědictví, které se dodnes zachovalo na území regionu. Tentokrát se čtenářům podrobněji představí zámek v Čechách pod Kosířem.

„Je to místo, kde se snoubí historie s uměním, přírodou a geniem loci,“ řekl radní Olomouckého kraje pro kulturu a památkovou péči Jan Žůrek.

Čechy pod Kosířem se pyšní nádherným zámeckým parkem plným vzácných domácích i cizokrajných dřevin a spoustou malebných zákoutí.

Po úspěšné a nákladné rekonstrukci je zámek od roku 2016 jednou z nejnavštěvovanějších památek v kraji. Podmanivé místo spjaté s pobytem a tvorbou malíře Josefa Mánesa vloni zvítězilo v anketě Památka roku ČR. Nová publikace je k dispozici v pokladně zámku nebo ke stažení na webu OLKRAJ.CZ. (red)

Vzácný obraz zapůjčila do Čech pod Kosířem soukromá majitelka

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Obraz "Pes ležící na hrobu svého pána" je další novinkou letošní sezóny na zámku v Čechách pod Kosířem.  Jde pravděpodobně o deerhounda, neboli skotského jeleního psa.

„Obraz namaloval s velkou pravděpodobností hrabě August Alexander Silva Tarouca, hostitel a mecenáš Josefa Mánesa. Odkazuje na smrt svého staršího bratra, Ervína Viléma, který velmi miloval lov, avšak při pádu z koně utrpěl vážné zranění, jehož trvalé následky a prohlubující se psychické problémy hrabě vyřešil sebevraždou. Na obraze vidíme jeho psa, který odmítl svého pána i po smrti opustit,“ uvedl kastelán Martin Váňa.

„Obraz je na letošní sezónu zapůjčen soukromou majitelkou, které tímto velmi děkujeme,“ doplnil kastelán. (ber)