Čechy pod Kosířem

Tip na výlet. Velikonoční pátrací hra v parku zámku v Čechách

ilustrační foto Zámek Čechy pod Kosířem

Pokud jste z okresu Prostějov, a chystáte se o Velikonocích na procházku do zdejšího zámeckého parku, zbystřete... Pro vás a vaše děti je připravena velikonoční pátračka.

Stačí si v průjezdu vyzvednout, případně již předem doma vytisknout, instrukce, a můžete se pustit do pátrání. Jediné, co k tomu potřebujete, je bystrý mozek, dobrý postřeh, a nějaká ta psací potřeba. Na úspěšné detektivy čeká odměna. "Užijte si svátky jara, a my doufáme v (snad již) brzkou shledanou v útrobách zámku," vzkazuje kastelán Martin Váňa.

Na zámku v Čechách rozšíří muzeum filmů J. a Z. Svěrákových

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Zdeněk Svěrák oslaví už za pár dnů významné životní jubileum. V neděli 28. března, na den učitelů, mu bude krásných 85 let. A návštěvníci Muzea filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku v Čechách pod Kosířem se mohou těšit na rozšíření této expozice.

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových je stálá expozice na zámku v Čechách pod Kosířem. Impulsem k založení muzea byla výstava Vlastivědného muzea v Olomouci u příležitosti uvedení filmu Kuky se vrací, kterou muzeum připravovalo ve spolupráci s Janem Svěrákem. Založením této filmové expozice se tak povedlo zrealizovat myšlenku zachování originálních a jedinečných filmových rekvizit, i po skončení natáčení, pro všechny filmové fanoušky.

Zámek Čechy pod Kosířem chce nabídnout čarodějnice, balony i kostýmované prohlídky

ilustrační foto FB

Seznam akcí, které se na zámku v roce 2021chystají, představil kastelán Martin Váňa. Jak říká, bohužel jde jen o pracovní verzi bez vlivu pandemických opatření. Jak doufá, situace se stabilizuje a většina z nich se bude moci uskutečnit.

První akcí by měly být 2. - 4. dubna - Velikonoce na zámku Čechy pod Kosířem, tradiční akce zahrnující kostýmované prohlídky, řemeslné dílny a rodinnou hru v zámeckém parku

30. dubna - 1. května - Čarodějné sklepení a strašidelné prohlídky v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem – večerní strašidelné prohlídky zámeckého parku inspirované jeho historií, přes den zábavný program pro malé i velké včetně možnosti edukačního programu pro MŠ a ZŠ

Nové Muzeum kočárů chce Václav Obr otevřít v dubnu

ilustrační foto

Patnáct let trvalo Václavu Obrovi, majiteli Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem, vybudování nové expozice. Díky rozšíření muzea se zdvojnásobila výstavní plocha, takže představí mnohem víc exponátů než dosud. Součástí prohlídek by se měla stát filmová projekce. Muzeum bude otevřeno prvního dubna.

„Termín slavnostního otevření jsme určili první duben, kdy obvykle začíná turistická sezóna. Je Velký pátek, proto jsme si na tento den připravili tematické představení. V sobotu třetího dubna pak dojde na přehlídku kočárů i s koňmi, s nimiž chceme jezdit v zámeckém parku či v okolí Čech pod Kosířem,“ nastínil program Obr. Koronavirová omezení bere v potaz, zahájení v daném termínu ale zrušit nehodlá. „Zahájení uděláme, i kdyby to bylo povoleno jen pro hrstku lidí,“ ubezpečil Obr.

Věrnostní program Klíč k památkám po pěti letech končí

ilustrační foto

Věrnostní program a informační portál Klíč k památkám bude ke konci letošního roku po pěti letech užívání ukončen. Aplikace, která byla vytvořena v roce 2015, již neodpovídá současným požadavkům a technickým nárokům. V budoucnu bude vytvořena nová komplexní aplikace s komfortnějším a kvalitnějším uživatelským prostředím a rozhraním.

„Národní památkový ústav bohužel od příštího roku uko"nčil program Klíč k památkám, kterého jsme se také my rádi zúčastnili,“ uvedl Martin Váňa, kastelán zámku v Čechách pod Kosířem. Moc nás to mrzí, klíčem jsm navštívili řadu památek po celé republice. Tak snad vymyslí něco adekvátního,“ posteskla si Jana Marešová.

Zámek v Čechách pod Kosířem zve na blížící se vánoční víkend

Foto plakát

Ani letos zámek v Čechách pod Kosířem nevynechá Vánoce. Oslaví je 12. a 13. prosince a zve všechny na návštěvu.  

Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do vánočně vyzdobeného Velkého sálu zámku, zúčastnit se soutěže v koledování na zámeckých schodech a prohlédnout si vánočně vyzdobený Mánesův altán v zámeckém parku.

„Otevřena bude i zámecká kavárna s voňavou vánoční nabídkou (10.00 - 17.00) a Hanácká ambasáda s prodejní galerií výrobků místních řemeslníků a umělců (13.00 - 17.00),“ přidal pozvání kastelán Martin Váňa. (red)

Tip na neděli. Empírový den na zámku Čechy pod Kosířem

ilustrační foto plakát

Chcete prožít jeden den jako hrdina či hrdinka románu Jane Austenové? Do doby, v níž vznikala díla Pýcha a předsudek či Rozum a cit, vás přenese Empírový den. Akce, kterou připravilo sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem, se letos uskuteční v neděli 13. září.

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. „Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den každý rok – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry,“ uvedla Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ.

Část pávů se z Čech pod Kosířem vrátila do Zoo Olomouc

Foto Vlastivědné muzeum

Zoologická zahrada v Olomouci před několika lety poskytla dva pávy korunkaté Vlastivědnému muzeu v Olomouci, do zámeckého areálu v Čechách pod Kosířem. Zde se pávi ihned zabydleli a stali se nedílnou součástí zámeckého parku. V současné době se zde prochází více než tucet těchto královských zvířat.

„Ve spolupráci s olomouckou zoologickou zahradou jsme vybrali tři dospělé a dva mladé pávy a převezli je do ZOO na Svatém Kopečku. Tak se vlastně část pávů vrátila zpět domů. Rád bych tímto poděkoval za mimořádnou, a hlavně rychlou výpomoc řediteli zahrady Radomíru Habáňovi,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci. (Zdroj Vlastivědné muzeum v Olomouci)

Zámek Čechy pod Kosířem zve na jedinečný koncert

Foto Festival Ibérica

Oranžerie zámku Čechy pod Kosířem bude příští pátek 21. srpna od 19,30 hodin hostit jedinečný projekt pod názvem Vracím se pro svá křídla.

Festival Ibérica představuje komponované představení F. G. Lorca: Vracím se pro svá křídla, v němž zazní verše andaluského básníka v podání Tomáše Hanáka v romantickém prostředí zámecké Oranžerie. Spojujícím prvkem představení je hudebně taneční koláž flamenkové tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta, jež dodává Lorkově poezii nový rozměr a barvu.

Fotoaparátem Jany Zaorálkové: Oblohu brázdily balony

ilustrační foto

Nad Bouzovem se letos balony neproletí, zato se o víkendu proháněly nad naším regionem.

Od pátku do neděle startovaly z parku zámku v Čechách pod Kosířem, aby dopluly k Plumlovu. Nádherná podívaná. (ber)