internet

Den bezpečnějšího internetu. Již zítra

ilustrační foto

V úterý 7. února 2023 proběhne již 20. ročník Dne bezpečnějšího internetu. Cílem této mezinárodní kampaně #SaferInternetDay je zvýšit povědomí o aktuálních nebezpečích v online prostředí a propagovat jeho bezpečné a pozitivní užívání.

„V loňském roce jsme v České republice zaznamenali největší poměrný nárůst registrované kriminality v oblasti kyberprostoru. Jen v Olomouckém kraji šlo o 1053 případů se škodou v řádech milionů korun. Markantní vzestup jsme zaznamenali především u nově evidovaných způsobů sériové trestné činnosti páchané v kyberprostoru, mezi které řadíme reverzní inzertní podvody, telefonáty od falešného bankéře i podvody spojené s investicemi do kryptoměn,“ říká policejní preventistka Zuzana Slabá.

Pozor na podvodný web, varuje Alza

Foto alza.cz

Alza.cz, největší internetový obchod na českém trhu, se potýká s online podvodníky. Vydala proto varování před podvodným webem, který je velmi zdařilou kopií s jeho pravou internetovou prezentací. Zákazníci si jej tak mohou jednoduše splést a přijít o své peníze.

„Upozorňujeme zákazníky na podvodnou stránku, která se nachází na falešné doméně imitující adresu našeho e-shopu,“ píše v tiskovém prohlášení Alza na svých stránkách. Konkrétně se jedná o webovou stránku alzacz.pro. „Důrazně varujeme před pokusy na ní nakoupit.“

Jedná se o poměrně zdařilou imitaci, která ale vykazuje typické varovné znaky internetových podvodů:

Nesprávná adresa

Časový nátlak formou odpočtu

Jazykové chyby nebo vícejazyčné nadpisy

Falešná stránka imitující e-shop Alza.cz

Při bližším pohledu je možné odhalit další nesrovnalosti:

Internetoví podvodníci jsou stále aktivnější, varují policisté

Foto plakát

Internetové podvody všeho druhu jsou v posledních letech na vzestupu. Všichni dnes používáme moderní technologie k různým finančním transakcím. Internetoví podvodníci ale nejsou pozadu a neustále cíleně útočí na naše finance na základě neustále se měnících podvodných praktik.

Šumperští policisté v posledním měsíci roku 2022 zaznamenali enormní nárůst těchto internetových podvodů. Toto je zapříčiněno mimo jiné zvýšenou aktivitou zákazníků v předvánočním období, ale také po vánočních svátcích, kdy začínají výprodeje a lidé často prodávají nevyhovující dárky na inzertních portálech. Samozřejmě i ekonomická situace nahrává podvodníkům, aby potencionální oběti nalákali na výhodné investice, zejména do kryptoměn.

Podvedli ho na Boží hod. Přišel o 150 tisíc

ilustrační foto pixabay

Muž středního věku z Prostějova inzeroval na bazarovém portále prodej lyžařských bot. Na základě toho se mu ozval zájemce a poslal mu odkaz na stránky DPD služby, které se jevili jako pravé. 

"Poškozený se za pomoci svého bankovního klíče přihlásil. Po chvíli si všiml, že je na jeho účtu pohyb peněz a bez jeho vědomí mu odešlo na jiný účet 135 000 Kč. Kontaktovala ho i operátorka banky, která ho také informovala o pohybu peněz a sdělila mu, že mu odešla další platba v částce 15 000 Kč.

Aktualizujeme. Účetní naletěla virtuálnímu příteli a zpronevěřila přes 14,5 milionu korun

ilustrační foto pixabay

Kriminalisté ukončili vyšetřování zvlášť závažného zločinu zpronevěry částky přes 14,5 milionů korun z účtu základní školy v Olomouci a předali krajskému státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby proti sedmapadesátileté ženě, které hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let.

Žena je obviněná, že v době od 25. dubna do 14. června 2022 postupně převedla z účtu svého zaměstnavatele základní školy v Olomouci finanční prostředky přesahující 14,5 milionů korun na svůj bankovní účet. Ty obratem vyměnila za eura, která převedla na několik zahraničních účtů v domnění, že je zasílá na úhradu poplatků spojených s doručením cenného balíku od virtuálního zahraničního přítele vydávajícího se za amerického lékaře na misi v Jemenu.

Chtěl víc, nemá nic

Ilustrační foto pixabay.com

Ve čtvrtek 17. listopadu odpoledne neznámá žena mluvící česky s ruským přízvukem obelstila 26letého muže z Prostějovska, kterému pod příslibem vyplacení přebytku z bitcoinového účtu, odčerpala z účtu 22 tisíc korun.

„Volající žena oznamovatele přesvědčila, aby si do telefonu stáhl aplikaci Anydesk a přihlásil se do internetového bankovnictví. Muž postupoval podle instrukcí ženy. Po chvíli zkontroloval stav účtu, na kterém očekával příjem peněz. Místo toho zjistil, že mu z účtu zmizely tisíce korun.

Uvěřila podvodnici, přišla o téměř čtvrt milionu korun

ilustrační foto pixabay

Během minulého týdne kontaktovala 68letou Olomoučanku neznámá žena, která se představila jako pracovnice České národní banky. Během hovoru jí volající sdělila, že z důvodu podezřelých transakcí v cizí měně byli nuceni provést blokaci jejího účtu. Pod legendou nápravy vzniklého problému instruovala ženu k provedení několika kroků na počítači a poté ji navedla, aby se přihlásila do internetového bankovnictví. 

Po úspěšném přihlášení jí sdělila, aby na počítač nesahala, že bude docházet k opravě nastavení jejího účtu. Krátce nato důvěřivá žena obdržela několik SMS zpráv s ověřovacími kódy, které dle instrukcí údajné bankovní pracovnice postupně zadala do internetového bankovnictví. Po zapsání posledního kódu došlo z nenadání k vypnutí počítače. Seniorce celá situace nepřipadala nijak podezřelá, a proto se do svého bankovnictví nepokoušela opětovně přihlásit. Nemilé zjištění však na sebe nenechalo dlouho čekat. Následující den si šla vyzvednout balík, za který platila kartou.

Aktualizace k účtu Netfix byla podvrh. Žena přišla o tisíce

Ilustrační foto nafilmu.cz

O 15 tisíc korun přišla 39letá žena z Prostějovska, kterou ve čtvrtek 13. října napálil podvodník na internetu. Oznamovatelce přišla e-mailová zpráva se sdělením o aktualizaci účtu u společnosti Netflix.

Žena v domnění, že se jedná o skutečnou aktualizaci, klikla na přiložený odkaz a v dalším kroku vyplnila všechny údaje ze své platební karty. Poté zjistila, že během necelé půlhodiny pachatel z jejího účtu provedl tři platby do zahraničí celkem bezmála za 600 EUR.

Internetové podvody v plném proudu. Buďte obezřetní!

ilustrační foto pixabay

V pondělí zahájili olomoučtí kriminalisté hned ve čtyřech případech úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Krátce před třináctou hodinou se na policii obrátil 41letý muž z Olomoucka, který zhruba v polovině července nabízel na inzertním portále prodej hodinek za 3 000 korun. Na inzerát zareagovala prostřednictvím aplikace určené k bezplatnému zasílání zpráv neznámá osoba, se kterou se dohodl na prodeji a úhradě přes kurýrní společnost. Poté klikl na odkaz zaslaný kupujícím a zde vyplnil název své banky. Nato začal přijímat e-maily a zprávy, ve kterých měl verifikovat další operace.

Přeplatek daně vyšel ženu na 200 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Další obětí internetových podvodníků se v pondělí stala žena středního věku z Prostějovska. Poškozené přišla SMS, kde byla vyrozuměna o přeplatku daně, který jí bude vrácen.

Dostala odkaz, který otevřela a byla výzva, aby si vybrala bankovní instituci, kde jí bude daňový přeplatek vrácen. Na základě dalších pokynů zadala přihlašovací údaje a potvrdila příchozí platbu. Záhy ale zjistila, že z jejího bankovního účtu byla na jiný účet převedena částka necelých 200 000 Kč. „Jakmile podvod odhalila, ihned kontaktovala policii. V souvislosti s výše uvedeným byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze tří trestných činů," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)