internet

Internetové podvody v plném proudu. Buďte obezřetní!

ilustrační foto pixabay

V pondělí zahájili olomoučtí kriminalisté hned ve čtyřech případech úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Krátce před třináctou hodinou se na policii obrátil 41letý muž z Olomoucka, který zhruba v polovině července nabízel na inzertním portále prodej hodinek za 3 000 korun. Na inzerát zareagovala prostřednictvím aplikace určené k bezplatnému zasílání zpráv neznámá osoba, se kterou se dohodl na prodeji a úhradě přes kurýrní společnost. Poté klikl na odkaz zaslaný kupujícím a zde vyplnil název své banky. Nato začal přijímat e-maily a zprávy, ve kterých měl verifikovat další operace.

Přeplatek daně vyšel ženu na 200 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Další obětí internetových podvodníků se v pondělí stala žena středního věku z Prostějovska. Poškozené přišla SMS, kde byla vyrozuměna o přeplatku daně, který jí bude vrácen.

Dostala odkaz, který otevřela a byla výzva, aby si vybrala bankovní instituci, kde jí bude daňový přeplatek vrácen. Na základě dalších pokynů zadala přihlašovací údaje a potvrdila příchozí platbu. Záhy ale zjistila, že z jejího bankovního účtu byla na jiný účet převedena částka necelých 200 000 Kč. „Jakmile podvod odhalila, ihned kontaktovala policii. V souvislosti s výše uvedeným byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze tří trestných činů," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Podvody přes inzerát jsou v plném proudu. Doplatil na ně i Prostějovan!

ilustrační foto pixabay.com

Své o tom ví osmatřicetiletý Olomoučan a Prostějovan. Nezávisle na sobě nabízeli prodej zboží přes inzertní portál, během kterého přišli v minulém týdnu o statisíce.

Jako první se na olomoucké policisty obrátil ve čtvrtek 23. června muž z Prostějova s tím, že inzeroval prodej cyklistických brýlí za 1 500 korun. Na nabídku zareagovala prostřednictvím aplikace určené k zasílání zpráv jemu neznámá žena, která mu navrhla uskutečnění prodeje skrze Českou poštu. Na základě projeveného souhlasu obdržel Prostějovan od ženy odkaz, po jehož odkliknutí se dostal na věrohodně vypadající internetové stránky České pošty. Zde vyplnil potřebné údaje a zvolil banku, u které má veden účet.

Investice stála muže téměř 300 tisíc

ilustrační foto pixabay.com

V posledních měsících měsíce května chtěl zainvestovat šedesátník z Prostějova do konkrétní společnosti.

Kontaktoval se s neznámým mužem – pracovníkem investiční společnosti a ten ho přesvědčil o tom, aby mu sdělil přístupové údaje do jeho internetového bankovnictví pod záminkou provedení autorizační platby, bez níž by to nebylo možné. Poškozený se nechal přemluvit a za pomoci aplikace pro vzdálený přístup se přihlásil ke svému účtu. Pak jen viděl, jak jeho peníze ve třech platbách přešly na jiné tři účty a pracovníkem byl ubezpečován, že je vše v pořádku, ať potvrdí a autorizuje tyto platby ve svém mobilním telefonu.

Prodávala přes internet. A přišla o 180 tisíc

ilustrační foto

Zhruba v polovině května zveřejnila 33letá Olomoučanka na inzertním portále nabídku prodeje dětského zboží a kosmetiky. Po pár minutách ji kontaktoval přes aplikaci určenou k zasílání zpráv zájemce, který jí současně odeslal odkaz na stránky přepravní společnosti. K tomu jí uvedl, že právě prostřednictvím této společnosti proběhne obchod. Ženě také sdělil, že za zboží již zaplatil.

Současně ji požádal, aby přes zaslaný odkaz vyplnila požadované údaje za účelem dokončení objednávky. Prodávající tak podle instrukcí vyplnila číslo svého účtu, spolu s PIN kódem. Po zhruba dvou hodinách marného čekání na zprávu od banky ohledně připsané částky za zboží, kontaktovala kupujícího, se kterým chtěla navázat telefonický hovor. Ten jí však uvedl, že má pokažený reproduktor. V tuto chvíli žena nabyla podezření, že zřejmě naletěla podvodníkovi.

Snažila se prodat postel. Podvodník ji připravil o čtvrt milionu korun

ilustrační foto pixabay.com

Začátkem tohoto týdne zveřejnila 48letá Olomoučanka na inzertním portále nabídku prodeje postele za 500 korun. Krátce po zveřejnění inzerátu na něj zareagovala zájemkyně s žádostí o zrealizování prodeje přes poštovní službu. Poté inzerentce poslala odkaz, který měl posloužit k úhradě za nabízené zboží.

„Po kliknutí na odkaz byla žena přesměrována na stránky, přes které se v několika případech snažila neúspěšně přihlásit do svého internetového bankovnictví. Včerejšího dne zjistila, že jí z účtu zmizelo v několika platbách celkem 250 000 korun,“ informovala policejní mluvčí Petra Vaňharová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinu krádeže. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli v krajním případě až osmiletý pobyt za mřížemi. (red)

Chtěla prodat oblečení přes online seconhand. A přišla o 150 tisíc

ilustrační foto PČR

Přes online secondhand v pátek 6. května nabízela k prodeji oblečení 43letá žena z Prostějovska. Tentýž den ji kontaktoval zájemce o koupi jedné z nabízených věcí za 120 korun. S ním pak komunikovala přes e-mail. 

Během komunikace kupujícímu poskytla informace jak k platební kartě, tak i přístupové údaje k internetovému bankovnictví v domnění, že jí na účet bude připsána požadovaná částka za prodávané zboží. Opak byl pravdou. Několika transakcemi jí z účtu odešlo bezmála 150 tisíc korun. Žena si poté ihned nechala zablokovat kartu i bankovní účet a obrátila se na policii.

Naštěstí se nenechal podvést. Internetový podvodník ho chtěl připravit o 50 tisíc

ilustrační foto pixabay

V úterý chtěl koupit prostřednictvím internetového bazaru starší muž z Prostějova bundu. Prostřednictvím platformy WhatsApp ho kontaktoval prodejce a domluvili se na podrobnostech platby s tím, že zájemce obdrží odkaz pro zaplacení. 

"Postupoval podle instrukcí a přihlásil se do svého internetového bankovnictví, kde se mu objevil požadavek, aby odeslal všechny finanční prostředky z jeho účtu na jiný. Jednalo se o 49 000 Kč a jejich majitel měl naštěstí rozum v hrsti, protože peníze neodeslal a tím si svoje finanční prostředky uchránil. Jednání neznámého pachatele přišel oznámit na prostějovské obvodní oddělení. Událost evidujeme pro pokus trestného činu podvod," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Prodáváte věci na Vinted? Pozor na podvodníky!

ilustrační foto FB

S varováním přišla v minulých dnech Komerční banka. Podvodníci se snaží oklamat prodejce zboží na Vinted.

Ozvou se na inzerát s tím, že mají zájem koupit vaše zboží a pošlou vám podvodný odkaz pro „přijetí platby“. Může vypadat jako obyčejný odkaz na platební bránu vaší banky. Když na něj kliknete, objeví se formulář. Nechají vás vyplnit své přihlašovací údaje, případně i číslo platební karty.

„Následně vám do KB Klíče přijde požadavek, abyste potvrdili „příchozí platbu“. Ve skutečnosti ale útočníkovi potvrdíte přihlášení do svého bankovnictví. Dejte prosím pozor, co v KB Klíči potvrzujete,“ vzkazují bankéři. (ber)

Policisté radí, jak nenaletět na internetu při prodeji zboží

foto Policie ČR

V poslední době se policisté v našem kraji setkávají s podvody při prodeji zboží prostřednictvím sociálních sítí. V této souvislosti radíme uživatelům, aby se v prvé řadě seznámili se základním fungováním online obchodního portálu, včetně podmínek dané aplikace. Obzvláště by měli nastudovat informace týkající se plateb. V opačném případě je mohou podvodníci snadno obelstít a připravit o nemalé peníze.

Jeden takový oblíbený online obchodní portál se zabývá výměnou, nákupem a prodejem použitých oděvů, doplňků a kosmetiky. „Abyste nenaletěli podvodníkům, trochu Vám jej přiblížíme,“ říká policejní mluvčí Libor Hejtman.