internet

Vážná hudba ho stála desítky tisíc

ilustrační foto PČR

Na inzerát nabízející 10 CD disků s obsahem vážné hudby zareagoval první listopadový den starší muž z Prostějovska. To ještě netušil, že se stane obětí podvodníka, který ho připraví o 105 000 Kč. 

"Společně se domluvili na prodejní částce 700 Kč a zboží mělo být dopraveno přes přepravní službu. Jak už to v těchto případech bývá, poslal prodejce zájemci odkaz, kde vyplnil všechny potřebné osobní údaje. Když se chtěl, ale ten samý den, přihlásit ke svému internetovému bankovnictví zjistil, že něco není v pořádku, protože se nemůže přihlásit. Proto telefonicky kontaktoval pracovníka banky, který mu sdělil, že z jeho účtu bylo převedeno několik částek na zahraniční účet v Irsku," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že policisté případ šetří pro tři trestné činy. (red)

Podvodník se vydával za syna

ilustrační foto pixabay

Podvodníkovu lest neprohlédla seniorka z Prostějovska. A přišla o peníze.

Přijala textovou zprávu z cizího čísla, kde bylo uvedeno: „Ahoj, mami, tohle je moje nové číslo, můj telefon je rozbitý, pošli mi zprávu na číslo…“ Pak společně komunikovali přes sociální síť a požádal ji o zaslání částky 29 000 Kč. Žena, aniž by měla jakékoli podezření, peníze okamžitou platbou poslala na účet, který jí pachatel sdělil. "Na podvodné jednání přišla až v okamžiku, kdy mluvila s rodinou a případ oznámila na linku 158. Platba již ale byla bohužel v nenávratnu," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Slibovaného zboží se nedočkala. Přišel čínský šunt

Ilustrační foto pixabay.com

V úterý se na policisty v Němčicích nad Hanou obrátila poškozená žena ve středním věku a oznámila, že se stala obětí nepoctivého jednání při objednání zboží na internetu.

Přes Marketplace si minulý týden ve čtvrtek zakoupila za částku 2 700 Kč chytré hodinky značky Samsung Galaxy watch. „V úterý jí dorazil balík, a když ho rozbalila, zjistila, že jí prodejce neposlal slíbené zboží, ale úplně jiné hodinky čínské značky, které rozhodně neměly takovou hodnotu, kterou za ně zaplatila. Případ evidujeme a šetříme jako přestupek proti majetku," konstatovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Žádná platnost certifikátu nevypršela. Podvodná taktika přišla ženu na 260 tisíc

ilustrační foto pixabay.com

Ve středu kontaktoval poškozenou neznámý pachatel emailem s tím, že ji jako podpora banky upozorňuje na vypršení certifikátu. Žena klikla na odkaz uvedený v emailu, který vypadal jako internetové stránky její banky, kde zadala přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví.

Následovala další výzva tentokrát k zadání údajů platební karty. To se poškozené zdálo podezřelé, a tak jednoduše internetové stránky zavřela a dál nic nevyplňovala a neřešila. Odpoledne ji ale telefonicky kontaktoval pracovník banky s dotazem, zdali ze svého účtu provedla platbu ve výši přes 178 000 Kč. Žena to popřela a účet hned zablokovala. „Následně zjistila, že jí z firemního účtu, který má provázaný s osobním, odešla bez jejího vědomí další platba, a to ve výši přes 97 000 Kč. Poškozená tak přišla o finance v hodnotě 257 716 Kč.

Nechali se nalákat na investice. Přišli o dva miliony

ilustrační foto pixabay

Jeden z poškozených přišel o více než milion korun a druhý o statisíce.

Tento týden se na policisty obrátil poškozený muž s tím, že se nechal nalákat na snadné investování peněz s rychlým zúročením na burze se sídlem v Londýně a byl podveden. Nejprve vložil částku 6 000 Kč a postupně vkládal dle rady burzovního experta do investování další peníze, kdy své finance zasílal na různé účty, mimo jiné i zahraniční. Do svého zařízení si na jeho radu nainstaloval aplikaci pro vzdálený přístup. Jednotlivé platby ale vždy autorizoval poškozený ze svého telefonu. Bohužel ho ale vidina snadno získaných peněz stála necelých 1 370 000 Kč.

Přihlášení do internetového bankovnictví přišlo ženu na 31 tisíc

ilustrační foto pixabay.com

Začátkem tohoto týdne se poškozená v místě svého bydliště v Kostelci na Hané pokoušela přihlásit ke svému internetovému bankovnictví vedeného u konkrétní banky. Použila k tomu svůj mobilní telefon a internetový prohlížeč Google, kdy do vyhledávacího pole na uvedeném prohlížeči napsala název své banky.

Následně otevřela první vygenerovaný odkaz vypadající jako její banka, klikla na něj a zadala tam své přihlašovací údaje k bankovnímu učtu. Po jejich vypsání se stránka načítala, ale k přihlášení do internetového bankovnictví nedošlo. O den později se poškozená do internetového bankovnictví pokoušela přihlásit za pomoci stolního počítače, ale přístup jí byl opakovaně zamítnut z důvodu špatného přihlašovacího jména nebo hesla.

Přišel o eura

ilustrační foto

Během několika dnů připravil neznámý pachatel muže z Prostějovska o necelých 2 000 euro. 

Prozatím nezjištěným způsobem získal přístupová data k účtu poškozeného vedeného u společnosti Revolut a prostřednictvím jeho platební karty provedl celkem sedm platebních transakcí v eurech a peníze odeslal na dva účty vedené v Portugalsku. V přepočtu tak přišel o necelých 50 000 Kč. "Případ prověřujeme pro dva trestné činy, a to podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Podvedl stovky lidí. Přes falešné e-shopy z nich vylákal miliony

ilustrační foto

Kriminalistům z oddělení kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje se podařilo rozkrýt a objasnit sérii podvodných e-shopů působících v České republice od roku 2018. Ve věci zahájili trestní stíhání padesátiletého muže z Prahy pro zločin podvod.  Podvodníkovi naletělo přes 400 zákazníků a škoda se vyšplhala na 4,5 milionů korun.

„Obviněný muž nejméně od dubna 2018 do srpna 2021 založil 9 domén internetových obchodů, tzv. e-shopů v České republice a předstíral prodej různého spotřebního zboží. Tím však nedisponoval. Jeho cílem byl pouze finanční zisk. Falešný internetový obchod fungoval v průměru týden až dva. Poté muž ukončil jeho činnost a po několika týdnech založil další podvodný e-shop,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Muž měl systém důkladně propracovaný a rozkrýt jej nebylo jednoduché.

Chtěla jen prodat oblečení. Přišlo ji to na 37 tisíc

Foto Policie ČR

Na plumlovské policisty se v pátek 9. srpna obrátila 39letá žena, která se měla stát obětí podvodného jednání. Žena nabízela prostřednictvím jednoho inzertního portálu k prodeji dětské oblečení. Na inzerát zareagovala osoba, která nabídla, že dopravu zajistí prostřednictvím kurýra Balíkovny.

Prodávající souhlasila a záhy obdržela odkaz na přepravní společnost. Jelikož se stránky tvářily jako skutečné, poškozená na nich zadala své údaje do internetového bankovnictví včetně všech údajů ze své platební karty. Následně si po přihlášení do svého bankovnictví všimla, že z jejího účtu odešlo bez jejího vědomí celkem 37 tisíc korun.

Mladý muž se nechal oklamat. Virtuální ženou

ilustrační foto pixabay.com

Začátkem tohoto týdne komunikoval prostřednictvím sociální sítě mladý muž z Prostějova s neznámou osobou, která se vydávala za ženu a se kterou byl ve spojení již v předchozích dnech. Tentokrát mu sdělila, že se nachází v tíživé životní situaci a chybí jí peníze na úhradu nájmu ve výši 1 000 Kč.

Poškozený se nabídl, že jí pomůže a částku poslal na účet, který mu údajná Tereza sdělila. Později se ozvala s tím, že jí peníze nepřišly, a tak poslal další tisícovku. Stejnou „písničku“ slyšel i po zaslání druhé částky s tím, že bytná na tyto finance spěchá a požádala o zapůjčení částky 8 000 Kč. Poškozený se opět nechal ovlivnit a peníze poslal. Peníze ale zase nepřišly a neznámá žena ho neustále dokola balamutila a podařilo se jí z něho vymámit celkovou částku něco málo přes 86 000 Kč. "Po poslední platbě mu přišlo chování Terezy již podezřelé a řekl jí, že to oznámí na policii.