internet

Podvodný odkaz připravil ženu o 70 000 korun

Ilustrační foto pixabay.com

Na olomoucké policisty se v tomto týdnu obrátila 23letá žena s oznámením ohledně možného podvodu. V úterý 11. ledna obdržela na mobilní telefon SMS zprávu, která obsahovala text:,, Finanční zpráva pro Vás“ s odkazem na rádoby stránky České pošty. Mladá žena po jeho otevření postupovala podle zde uvedených instrukcí, kde mimo jiné zadala přihlašovací údaje do svého elektronického bankovnictví. Po chvíli zjistila, že jí z účtu odešla transakce ve výši téměř 70 000 korun.

Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli v krajním případě až dva roky za mřížemi.

„Upozorňujeme občany na další trik podvodníků, kteří se skrze rozesílané SMS zprávy snaží vylákat citlivé údaje jako rodná čísla nebo přístupová hesla k bankovním službám, a tím připravit důvěřivce o finanční prostředky,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Zadal informace k internetovému bankovnictví a stálo to na bezmála 90 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Minulý týden přijali policisté oznámení o odčerpání finančních prostředků z účtu poškozeného muže z Prostějova.

Policistům sdělil, že mu přišla na mobil SMS zpráva, ve které byl odkaz na internetové stránky, týkající se nějakého finančního sdělení. Na odkaz kliknul a byl přesměrován na údajné stránky konkrétní banky, kde vyplnil, dle pokynu, přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví a potvrdil je. Na svůj účet se ovšem nedostal a následně prostřednictvím aplikace zjistil, že mu byly z účtu neoprávněně strženy dvě částky v celkové výši 86 200 Kč a odeslány na jiný účet.

Pozor na podvodné SMS! Muž kvůli nim přišel o 80 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Ve čtvrtek 11. listopadu odpoledne se na olomoucké policisty obrátil osmačtyřicetiletý muž s tím, že byl podveden. Oznamovatel vypověděl, že mu téhož dne dopoledne přišla SMS zpráva, která se jevila jako od České pošty s tím, že mu bude vrácen přeplatek daně. Podvodná zpráva obsahovala hypertextový odkaz, na který poškozený muž klikl a nevědomky se dostal na podvodné stránky. Na nich potom postupoval podle instrukcí.

Tyto phisingové stránky z muže vylákaly přístupové údaje do internetového bankovnictví a přiměly jej k provedení a autorizaci platby. Myšlenka, že by se jednalo o podvod, muže napadla o chvíli později. Kontaktoval proto svou banku, kde se dozvěděl, že mu na běžný účet nepřišly žádné peníze, ale naopak mu z účtu odešlo téměř 81 000 korun. Po pachateli pátrají olomoučtí kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

Nepřeposílejte kamarádovi SMS! Přijdete o peníze!

ilustrační foto pixabay

V období od 1. do 10. října neznámý pachatel ze vzdáleného přístupu překonal zabezpečení účtu na sociální síti, provázaného s další mobilní aplikací šestačtyřicetiletého muže z Prostějovska. V profilu pozměnil údaje a zablokoval uživateli přístup. 

Následně jeho jménem rozeslal osobám uložených v „přátelích“ na tomto účtu žádosti o telefonní kontakty na ně, o sdělení informací k jejich platebním kartám a o reakci na zaslané údajně výherní kódy. Někteří z „přátel“ na žádost zareagovali, a to v domnění, že komunikují se známým. Vzápětí jim však byly přes mobilního operátora stržené různé finanční částky.

Auta koupeného přes internet se nedočkal. A přišel o 120 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Začátkem srpna zaujala zájemce o koupi vozidla nabídka na internetovém portálu prodávající opotřebované zboží. Prodejce nabízel auto značky VW Sharan za částku 232 000 Kč. Poškozený komunikoval s prodejcem nejprve emailem a poté i telefonicky.

Společně si domluvili podmínky prodeje s tím, že k přepravě vozidla bude využita německá společnost, která auto dopraví do ČR a kupující zaplatí alespoň poloviny cenu vozidla. Na německý účet tedy odeslal 4 500 euro. O pár dní později mu přišel email, aby doplatil zbytek kupní ceny, tedy dalších 4 500 euro. V ten okamžik poškozený pojal podezření, že není vše v pořádku a zkontaktoval se s prodejcem, který mu řekl, že bude čekat na zaplacení. Pak se odmlčel a přestal komunikovat.

Internetový podvodník připravil muže o sto tisíc korun

Ilustrační foto pixabay.com

Ke konci května 2021 zaujala 33letého muže z Olomoucka nabídka prodeje grafické karty na jednom z inzertních portálů. Oslovil inzerenta a po krátké emailové konverzaci si dohodli podmínky prodeje. Kupující odeslal ze svého účtu na účet prodejce téměř 21 000 korun.

„Po pár dnech od něj obdržel zprávu, že přepravní společnost pochybila a odesílá balíček se dvěma grafickými kartami místo jedné. Prodejce mu nabídl, že když balíček přijme, dá mu na druhou kartu slevu. S vidinou dobrého obchodu muž s nabídkou souhlasil a na stejný účet zaslal dalších téměř 16 000 korun. Až do poloviny dubna odeslal muž ze svého účtu pod různými záminkami několik desítek tisíc korun. Poté následovalo oznámení od údajného přepravce o nutnosti uhrazení cla za doručované zboží. Muž tedy neváhal a zaplatil 12 000 korun. Tím však výdaje neskončily.

Internetový podvodník „vydělal“ miliony korun

ilustrační foto pixabay.com

Krajským kriminalistům z oddělení kybernetické kriminality se podařilo objasnit sérii podvodů páchaných prostřednictvím známých českých inzertních portálů.

Prověřování kauzy se rozběhlo po trestním oznámení, které v září 2020 podal poškozený z Přerovska na jednom z obvodních oddělení. Jednalo se o klasický scénář podvodného jednání, se kterým se policisté setkávají takřka denně. Poškozený na inzertním portálu zareagoval na inzerát nabízející k prodeji mobilní telefon značky Apple iPhone XS 256GB za velice lákavou cenu, a to deset tisíc korun. Po zaslání peněz na bankovní účet inzerenta mu zboží nebylo doručeno, inzerent přestal komunikovat a nevrátil ani peníze.

Seniorku zmámil ministr obrany USA. Přišla o dva miliony

ilustrační foto pixabay.com

Policisté pravidelně apelují na osamělé ženy i muže, aby si nepřidávali do přátel neznámé osoby ze zahraničí, které je o přátelství požádají, protože velice často se jedná o podvodníky. Stejně tomu tak bylo i v posledním případu, kterým se nyní zabývají olomoučtí kriminalisté.

V neděli 13. června se na olomoucké obvodní oddělení dostavil syn se svou 68letou matkou s tím, že se žena stala obětí podvodu ze strany tzv. amerického vojáka, kterému poslala téměř 2 miliony korun. Podvodník s ženou navázal vztah přes sociální síť po vánocích 26. prosince 2020. Napsal ženě, že se jmenuje „Smith“, je vojákem americké armády a slouží v Afganistánu. Rád by odcestoval domů za synem, ale převelet z mise by jej mohl pouze Ministr obrany Spojených států amerických Lloyd Austin.

Mladá žena si přivydělávala na internetu. Podvody

ilustrační foto pixabay.com

Z přečinu podvod podezírají policisté obvodního oddělení Prostějov 2 a skupiny kybernetické kriminality šestadvacetiletou ženu z Ostravy. Tohoto jednání se měla podezřelá dopouštět od ledna do října minulého roku tím, že na různých internetových portálech reagovala na poptávky či sama k prodeji nabízela různé zboží. 

"Policistům se podařilo zadokumentovat celkem asi 150 skutků, kdy se kupující zaplacených knih, dětských potřeb, deskových a počítačových her či jiných drobných předmětů nedočkali. Část z poškozených podezřelé skutek odpustila a na trestním řízení se podílet nechtěla. Zbylých 127 poškozených způsobenou souhrnnou škodu vyčíslilo na bezmála 27 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

V případě prokázání viny a odsouzení podezřelé ženě, kromě povinnosti způsobenou škodu nahradit, hrozí také trest odnětí svobody až na dvě léta. (red) 

Na prolomený facebookový účet majitelku upozornili oslovení přátelé

ilustrační foto pixabay.com

Ve středu 7. dubna 2021 překonal dosud nezjištěný pachatel nezjištěným způsobem zabezpečení facebookového profilu jednadvacetileté ženy z Konicka. Prostřednictvím účtu pak jménem jeho majitelky oslovil její přátele se žádostí o telefonní čísla. 

"Když přátelé čísla poslali, obdrželi oznámení o povolení m-plateb na portál prodávající počítačové hry. Několik z takto oslovených osob poškozenou ženu o věci ihned informovalo a ta věc oznámila policistům. Škoda na majetku nikomu nevznikla, poškozená tak přišla jen o možnost se do svého profilu přihlásit," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.