internet

Podvodníci mají novou fintu. Překročil jste rychlost, zaplaťte!

Foto Magistrát města Prostějova

V minulých dnech oslovila strážníka Městské policie Prostějov žena, která obdržela e-mail od policie s podivným obsahem. Formulovaný text jí přišel několikrát a připadal jí zvláštní.

„Jednalo se o to, že prostřednictvím e-mailu byla žena nabádána, aby klikla na odkaz, který jí měl usvědčit z překročení rychlosti při řízení vozidla. Strážník ženě potvrdil, že se jedná o podvodný e-mail a doporučil, aby na něj nijak nereagovala, a hlavně na nic neklikala a vše nahlásila i na Policii ČR,“ uvedla komisařka Tereza Greplová.

Investice do kyberměny muži nevyšla. Přišel o 700 tisíc!

ilustrační foto pixabay

O 700 tisíc korun neznámý pachatel připravil čtyřicetiletého muže z Prostějovska. Podvedený muž se v polovině dubna zaregistroval na internetu u domnělé společnosti zabývající se obchodováním s kryptoměnou. Muže poté telefonicky kontaktoval „finanční poradce“, který jej instruoval. Poškozený si postupně nainstaloval aplikaci pro vzdálený přístup AnyDesk, aplikaci Binance pro obchodování s kryptoměnou a aplikaci Wise pro převod různých měn do zahraničí.

Následně z něj podvodník pod příslibem výhodného zúročení vložených peněz vylákal 700 tisíc korun. Místo slíbeného zisku ale muž o vložené statisíce přišel. Po měsíci pochopil, že se zřejmě stal obětí podvodníka a přišel věc ohlásit na policii. Pachateli hrozí za přečin podvod trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

Chtěli prodat věci. A přišli o peníze

ilustrační foto pixabay

Dva poškození se v pondělí obrátili na prostějovské policisty s tím, že při prodeji použitého zboží na internetu byli podvedení. Místo zisku přišli celkem o 43 tisíc korun.

Osmačtyřicetiletý muž nabízel na internetovém portále jízdní kolo. V neděli 14. května se mu ozvala zájemkyně, která mu po dohodě zaslala odkaz na přepravní službu, která měla zajistit dopravu i platbu. Jednalo se o podvržený odkaz, na který prodávající klikl a v dalších krocích vyplnil své jméno, adresu a telefonní číslo. Poté mu přišel další e-mail s falešným odkazem na infoservisbalikovna, který otevřel. Zobrazil se mu chat, do kterého měl napsat aktivační kód banky, který mu přijde na mobilní telefon. Ten dorazil vzápětí a muž jej do chatu zadal.

Chtěla dvě stovky. A přišla o 230 tisíc korun

ilustrační foto pixabay

V sobotu 6. května policisty kontaktovala 41letá žena z Prostějovska s tím, že ji neznámý pachatel podvedl při prodeji bot a odcizil jí z bankovního účtu 230 tisíc korun. 

"Oznamovatelka uvedla, že na internetu prodávala sálové boty za 200 korun. V pátek 5. května ji přes aplikaci Messenger kontaktoval zájemce, který chtěl boty koupit. Domluvili se na zaslání obuvi prostřednictvím přepravní společnosti Balíkovna. Kupující poslal ženě odkaz na domnělou společnost. Jednalo se však o falešný odkaz, na který prodávající klikla a postupovala podle instrukcí. Vyplnila údaje ke svému účtu a přihlásila se do internetového bankovnictví. Potom šla spát. Ráno se z obdržených zpráv z banky dozvěděla o několika finančních transakcích na jejím účtu.

Podvodníci lákali na mobilní telefony za necelou padesátikorunu

ilustrační foto pixabay

Na reklamu nabízející mobilní telefony za 49 Kč, která byla inzerovaná na sociální síti Facebook pod společností Alza, zareagoval před pár dny oznamovatel. Odkaz otevřel a vyplnil požadované položky týkající se osobních údajů a údajů k platební kartě. 

"V internetovém bankovnictví pak potvrdil platbu 49 Kč. Po kontrole zjistil, že mu byla z účtu stržena částka 51 Kč. O tři dny později zjistil, že mu z účtu byla odečtena částka 1 700 Kč, aniž by tuto platbu zadával a následně potvrdil," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Po tomto zjištění kontaktoval policisty a podal trestní oznámení. "Případ evidujeme pro trestný čin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku," doplnila mluvčí. (red)

Kyberkriminalita neustále stoupá. Lidé ale o prevenci nemají zájem

ilustrační foto Policie ČR

Počet obětí kybernetických podvodů dramaticky narůstá, proto se Policie České republiky neustále snaží varovat veřejnost a různými formami napříč všemi generacemi informovat občany o nekalých praktikách podvodníků.

„Jen na Prostějovsku jsme v posledním týdnu uskutečnili tři besedy pro veřejnost na téma kyberkriminality. Konkrétně v Prostějově, v Otaslavicích a Doloplazech. Celkový zájem o besedy, přestože byly v dostatečném předstihu avizovány, nebyl nikterak velký. Nástrahy současné doby, které se bez nadsázky dotýkají každého z nás, si přišel vyposlechnout pouze malý zlomek občanů regionu.

Další podvedený na internetu. Senior přišel o 150 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Sedmdesátiletý muž z Prostějovska přišel o 150 tisíc korun, když se chtěl v úterý před polednem přihlásit ke svému bankovnímu účtu. Ve vyhledávači na internetu zadal jméno banky a klikl na jeden z nabídnutých odkazů. Bohužel na falešný, který vypadal věrohodně.

V domnění, že se jedná o skutečné stránky banky, zde vyplnil údaje ke svému účtu a zadal kód pro přihlášení do internetového bankovnictví. Přihlášení se mu ale nepovedlo. Po chvíli mu přišla SMS zpráva z banky, že mu bylo z účtu převedeno 150 tisíc korun. „Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro tři trestné činy, za které pachateli hrozí trest odnětí svobody na tři léta až osm let," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Místo toho, aby jí na účtu přibylo, tak jí ubylo

Ilustrační foto pixabay.com

Tento týden přijali policisté oznámení od padesátnice z Prostějovska. Žena se začátkem roku ocitla v situaci, kdy si potřebovala půjčit peníze. Nezvolila ale nejvhodnější způsob a našla si inzerát na internetu, který tyto služby nabízel.

 Měla se ale raději svěřit do rukou odborníků, a ne si půjčovat z neznámých a neověřených nabídek na internetu, zejména pokud se jednalo o osobu a půjčku ze zahraničí, konkrétně z Francie. Později na to také doplatila. Na email uvedený na stránkách inzerenta poslala žádost o půjčku na 60 000 Kč. Obratem jí přišla „Smlouva o půjčce“, kterou podepsala přímo v počítači. O pár dní později ji dotyčný přiměl, aby uhradila několik částek, a to jako pojištění splácení půjčky, převodní a aktivační poplatek a daně.

Den bezpečnějšího internetu. Již zítra

ilustrační foto

V úterý 7. února 2023 proběhne již 20. ročník Dne bezpečnějšího internetu. Cílem této mezinárodní kampaně #SaferInternetDay je zvýšit povědomí o aktuálních nebezpečích v online prostředí a propagovat jeho bezpečné a pozitivní užívání.

„V loňském roce jsme v České republice zaznamenali největší poměrný nárůst registrované kriminality v oblasti kyberprostoru. Jen v Olomouckém kraji šlo o 1053 případů se škodou v řádech milionů korun. Markantní vzestup jsme zaznamenali především u nově evidovaných způsobů sériové trestné činnosti páchané v kyberprostoru, mezi které řadíme reverzní inzertní podvody, telefonáty od falešného bankéře i podvody spojené s investicemi do kryptoměn,“ říká policejní preventistka Zuzana Slabá.

Pozor na podvodný web, varuje Alza

Foto alza.cz

Alza.cz, největší internetový obchod na českém trhu, se potýká s online podvodníky. Vydala proto varování před podvodným webem, který je velmi zdařilou kopií s jeho pravou internetovou prezentací. Zákazníci si jej tak mohou jednoduše splést a přijít o své peníze.

„Upozorňujeme zákazníky na podvodnou stránku, která se nachází na falešné doméně imitující adresu našeho e-shopu,“ píše v tiskovém prohlášení Alza na svých stránkách. Konkrétně se jedná o webovou stránku alzacz.pro. „Důrazně varujeme před pokusy na ní nakoupit.“

Jedná se o poměrně zdařilou imitaci, která ale vykazuje typické varovné znaky internetových podvodů:

Nesprávná adresa

Časový nátlak formou odpočtu

Jazykové chyby nebo vícejazyčné nadpisy

Falešná stránka imitující e-shop Alza.cz

Při bližším pohledu je možné odhalit další nesrovnalosti: