internet

Poslal zálohu, na vrata čeká dodnes

ilustrační foto Policie ČR

V říjnu loňského roku zaujala poškozeného muže z Konicka reklama firmy, která vyrábí roletová vrata a zkontaktoval se s ní. Po společné domluvě mu byla vystavena a zaslána zálohová faktura na částku 34 720 Kč, kterou uhradil na účet prodejce.

Do doby oznámení mu nebyla vrata, ani po mnoha urgencích, dodána a ani peníze nezískal zpátky. „Poškozený sdělil, že komunikoval přímo s osobou, o které se později prostřednictvím sociálních sítí dozvěděl, že má na sebe několik exekucí. Případ prověřujeme pro trestný čin podvod," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Nechal se nalákat na investice. Muž z Konicka přišel o 108 tisíc

Foto pixabay.com

O 108 000 Kč přišel díky „výhodnému“ investování poškozený muž z Konicka. Koncem prosince loňského roku ho upoutala reklama na internetu, která nabízela možnost zainvestování finančních prostředků.

Zaregistroval se a následně komunikoval s údajným makléřem, který mu poradil, co a jak. Nejprve za svého účtu odeslal částku 249 euro a přibližně o měsíc později 4 000 euro. Na konkrétních internetových stránkách si, pod svým jménem a heslem, kontroloval svůj investiční virtuální účet, který neustále stoupal a peníze zhodnocoval. "Poslední únorový den si chtěl část peněz vybrat a zjistil, že to nejde. Makléřův telefon se stal nedostupným a komunikace uvázla na mrtvém bodě. Tím přišel investor o výše uvedenou částku.

Chlapík z Plumlovska chtěl žlutou krásku. Nemá peníze ani ji

Ilustrační foto skoda-storyboard.com

Poškozený koncem února našel na internetových stránkách nabízející k prodeji veterány inzerát, na který zareagoval. Předmětem prodeje bylo historické vozidlo Š Felicia žluté barvy za částku 150 000 Kč. Inzerent požadoval po poškozeném zaslat zálohu ve výši 30 000 Kč. Na jeho podmínku kývl a peníze odeslal na předem daný účet.

Hned následující den se mu prodejce ozval znovu a chtěl další zálohu, tentokrát 50 000 Kč. I tentokrát neznámému podvodníkovi taktika vyšla a koupěchtivý muž peníze odeslal na stejný účet. Na dodání vozidla ale poškozený čekal marně a stejně tak se nedočkal ani vrácení peněz a veškerá snaha o zkontaktování se s prodejcem byla marná. „Na základě oznámení poškozeného začali policisté z plumlovského oddělení případ prověřovat pro trestný čin podvod," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Během jediného dne přišla o 130 500 Kč

ilustrační foto pixabay.com

Ve středu dopoledne zareagoval neznámý pachatel na inzerát nabízející k prodeji horkovzdušnou fritézu, který podala poškozená na internetovém portále.

Po krátké komunikaci a domluvě byl poškozené z Prostějovska zaslán odkaz na přepravu zboží, na který klikla, a to neměla dělat, protože se jednalo o fiktivní odkaz, který hrál do karet podvodníkům. Přihlásila se do svého bankovního účtu a tím pachatel dostal to, co potřeboval. Z účtu jí posléze odčerpal výše uvedenou částku a přeposlal ji na zahraniční účet. „Případem se zabývají kriminalisté a prověřují ho pro tři trestné činy související s internetovou kriminalitou," doplnil policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Téměř milion je fuč. Další žena naletěla podvodníkovi

ilustrační foto pixabay

Investování do kryptoměn učarovalo ženě z Prostějovska, která našla inzerát na internetové síti a projevila zájem o tuto službu. Krátce nato, koncem ledna, se s ní spojil zástupce investiční společnosti. Aby mohla dokončit žena registraci a uskutečnit svoji první investici, bylo nutné, na základě požadavku zástupce společnosti, instalovat si do počítače aplikaci pro vzdálený přístup. 

Následně proběhla první transakce a finance ve výši 181 euro převedla na zahraniční účet. Dál ji podvodník přiměl, aby si zřídila účty související s kryptoměnou a uzavřela dva spotřebitelské úvěry na statisícové částky. S jeho pomocí pak provedla další doporučené transakce zaručující skvělý výnos ve výši 925 000 Kč. Následně zjistila, že peníze byly převedeny do bitcoinové měny a bez jejího svolení převedeny do krypto peněženky, kde nemá bohužel přístup. "Žena o peníze přišla a oznámila vše na policii.

Falešní bankéři připravili 17 lidí o 5 milionů. Od začátku roku!

Foto plakát

Moderní doba nahrává podvodníkům, kteří se svou obětí nemusí přijít do fyzického kontaktu. Stačí jim pouze telefon a věrohodný scénář, aby vás připravili o veškeré úspory. A daří se jim. Jen v Olomouckém kraji telefonicky hovořilo s falešným bankéřem letos už nejméně 17 poškozených lidí. Z jejich kont následně vlastním přičiněním zmizelo přes 5 milionů korun. V loňském roce policisté v kraji evidovali 93 takovýchto případů se škodou převyšující 16 milionů korun.

Pojďme si jejich praktiky přiblížit na jednom z celé řady případů, kterými se zabývají olomoučtí kriminalisté. V prosinci loňského roku se na policisty obrátil 37letý muž z Olomoucka, který se stal obětí falešného bankéře. Koncem listopadu jej telefonicky kontaktoval neznámý muž, který se představil jako pracovník banky s tím, že mu volá ohledně schváleného úvěru ve výši čtvrt milionu korun. Muž volajícímu sdělil, že si o úvěr nežádal.

Zmanipulovaná žena naplnila dva bitcoinmaty

Ilustrační foto pixabay.com

Falešný bankéř během šesti hodin připravil devětašedesátiletou ženu z Olomouce o 795 tisíc korun.

V pátek 23. února dopoledne neznámý muž zavolal ženě z Olomouce, aby si ověřil její podanou žádost o finanční úvěr. Překvapená žena volajícímu odpověděla, že o žádný úvěr nežádala, a navíc má běžný účet veden v jiné bance. Nato jí muž odvětil, že v tom případě došlo k zneužití jejího občanského průkazu a napadení bankovního účtu. Případ proto ohlásí její bance, která ji bude kontaktovat. Vystrašená žena pak přijala další hovor od domnělého bankéře, který ji nakonec přesvědčil k údajné záchraně peněz.

Inzerovala prodej zboží. A přišla o sto tisíc

ilustrační foto pixabay.com

O 100 0000 Kč připravil podvodník mladou ženu z Prostějova, která na platformě Marketplace inzerovala prodej zboží.

Zájem o nákup projevil neznámý pachatel, který vystupoval zřejmě pod smyšleným ženským jménem, a od poškozené vylákal email a telefonní číslo a řekl jí, aby se řídila instrukcemi, které jí byly poslány do emailu. Žena se poté přihlásila do svého internetového bankovnictví a byla jí doručena SMS zpráva s kódem, který napsala do zaslaného odkazu. „Následně pak zjistila, že jí bylo z účtu převedeno na jiný účet dvakrát 50 000 Kč. Místo výdělku tak poškozená prodělala. Případ šetříme pro tři trestné činy související s internetovou kriminalitou," doplnil policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Politik zapůsobil. Mladou ženu připravili o 116 tisíc podvodníci

ilustrační foto pixabay

V úterý se na služební obvod v Prostějově dostavila mladá žena a oznámila, že byla podvedena. V internetovém prostředí si otevřela reklamu, kde vystupoval jeden z českých předních politiků a sliboval velký výdělek po vložení částky 6 300 Kč. Reklama ji zaujala natolik, že klikla na odkaz, poté byla přesměrována na stránky, kde se zaregistrovala. 

Na základě toho ji kontaktoval muž s historkou, že je manažerem firmy. Ženu neodradil ani fakt, že dotyčný sice mluvil česky, ale s ruskojazyčným přízvukem. Dal jí kontakt na nějakou paní M. a domluvil si s ní heslo, které si sama poškozená vybrala a na základě kterého bude s danou ženou dál komunikovat, pak hovor ukončil. Zhruba po hodině se jí ozvala žena a chtěla po ní vědět heslo, které bylo předem domluveno. Po jeho sdělení poškozené řekla, že obchody mohou začít. Podmíněné to bylo vkladem 250 euro na zahraniční účet.

Myslela si, že vyhrála. Přišla o čtvrt milionu

ilustrační foto pixabay.com

Neznámý pachatel na počátku ledna připravil pětapadesátiletou ženu o čtvrt milionu korun. Na Messenger obdržela zprávu s gratulací k výhře od farmaceutické společnosti. Žena klikla na přiložený odkaz k vyzvednutí výhry a postupovala podle pokynů. Výhry se ale nedočkala.

Když se o pár dní chtěla přihlásit do internetového bankovnictví, nešlo to. Šla do banky a tam se dozvěděla, že jí z účtu odešla částka 9 200 EUR.

"Opětovně apelujeme na veřejnost. Neklikejte na všechny možné odkazy, které obdržíte pod nejrůznějšími záminkami od neznámých osob. Zpravidla se dostanete na podvodné stránky, které z Vás vylákají přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví nebo platební kartě a podvodník Vás pak připraví o naspořené peníze," dodal policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)