podvod

Poslal zálohu, na vrata čeká dodnes

ilustrační foto Policie ČR

V říjnu loňského roku zaujala poškozeného muže z Konicka reklama firmy, která vyrábí roletová vrata a zkontaktoval se s ní. Po společné domluvě mu byla vystavena a zaslána zálohová faktura na částku 34 720 Kč, kterou uhradil na účet prodejce.

Do doby oznámení mu nebyla vrata, ani po mnoha urgencích, dodána a ani peníze nezískal zpátky. „Poškozený sdělil, že komunikoval přímo s osobou, o které se později prostřednictvím sociálních sítí dozvěděl, že má na sebe několik exekucí. Případ prověřujeme pro trestný čin podvod," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Chlapík z Plumlovska chtěl žlutou krásku. Nemá peníze ani ji

Ilustrační foto skoda-storyboard.com

Poškozený koncem února našel na internetových stránkách nabízející k prodeji veterány inzerát, na který zareagoval. Předmětem prodeje bylo historické vozidlo Š Felicia žluté barvy za částku 150 000 Kč. Inzerent požadoval po poškozeném zaslat zálohu ve výši 30 000 Kč. Na jeho podmínku kývl a peníze odeslal na předem daný účet.

Hned následující den se mu prodejce ozval znovu a chtěl další zálohu, tentokrát 50 000 Kč. I tentokrát neznámému podvodníkovi taktika vyšla a koupěchtivý muž peníze odeslal na stejný účet. Na dodání vozidla ale poškozený čekal marně a stejně tak se nedočkal ani vrácení peněz a veškerá snaha o zkontaktování se s prodejcem byla marná. „Na základě oznámení poškozeného začali policisté z plumlovského oddělení případ prověřovat pro trestný čin podvod," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Během jediného dne přišla o 130 500 Kč

ilustrační foto pixabay.com

Ve středu dopoledne zareagoval neznámý pachatel na inzerát nabízející k prodeji horkovzdušnou fritézu, který podala poškozená na internetovém portále.

Po krátké komunikaci a domluvě byl poškozené z Prostějovska zaslán odkaz na přepravu zboží, na který klikla, a to neměla dělat, protože se jednalo o fiktivní odkaz, který hrál do karet podvodníkům. Přihlásila se do svého bankovního účtu a tím pachatel dostal to, co potřeboval. Z účtu jí posléze odčerpal výše uvedenou částku a přeposlal ji na zahraniční účet. „Případem se zabývají kriminalisté a prověřují ho pro tři trestné činy související s internetovou kriminalitou," doplnil policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Téměř milion je fuč. Další žena naletěla podvodníkovi

ilustrační foto pixabay

Investování do kryptoměn učarovalo ženě z Prostějovska, která našla inzerát na internetové síti a projevila zájem o tuto službu. Krátce nato, koncem ledna, se s ní spojil zástupce investiční společnosti. Aby mohla dokončit žena registraci a uskutečnit svoji první investici, bylo nutné, na základě požadavku zástupce společnosti, instalovat si do počítače aplikaci pro vzdálený přístup. 

Následně proběhla první transakce a finance ve výši 181 euro převedla na zahraniční účet. Dál ji podvodník přiměl, aby si zřídila účty související s kryptoměnou a uzavřela dva spotřebitelské úvěry na statisícové částky. S jeho pomocí pak provedla další doporučené transakce zaručující skvělý výnos ve výši 925 000 Kč. Následně zjistila, že peníze byly převedeny do bitcoinové měny a bez jejího svolení převedeny do krypto peněženky, kde nemá bohužel přístup. "Žena o peníze přišla a oznámila vše na policii.

Oklamal společnosti poskytující úvěry. Může si odsedět až dva roky

ilustrační foto

Ve středu si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání v pozici obviněného 23letý mladík z Prostějovska, který si půjčoval peníze formou úvěru a dobře věděl, že nemá na jejich splacení.

Smlouvy se dvěma společnostmi uzavřel loni na jaře. V prvním případě uzavřel smlouvu na 30 000 Kč a uvedl, že má stálý pracovní příjem ve výši něco málo přes 21 000 Kč, i když to nebyla pravda, protože byl nezaměstnaný a byl veden jako uchazeč o zaměstnání na pracovním úřadě. Půjčka mu byla schválena a peníze mu byly bezhotovostně vyplaceny na jeho bankovní účet. O několik dní později si v místě svého bydliště přes internetový portál, stejně jako v prvním případě, sjednal úvěr u jiné společnosti, tentokrát na částku 7 000 Kč.

Falešní bankéři připravili 17 lidí o 5 milionů. Od začátku roku!

Foto plakát

Moderní doba nahrává podvodníkům, kteří se svou obětí nemusí přijít do fyzického kontaktu. Stačí jim pouze telefon a věrohodný scénář, aby vás připravili o veškeré úspory. A daří se jim. Jen v Olomouckém kraji telefonicky hovořilo s falešným bankéřem letos už nejméně 17 poškozených lidí. Z jejich kont následně vlastním přičiněním zmizelo přes 5 milionů korun. V loňském roce policisté v kraji evidovali 93 takovýchto případů se škodou převyšující 16 milionů korun.

Pojďme si jejich praktiky přiblížit na jednom z celé řady případů, kterými se zabývají olomoučtí kriminalisté. V prosinci loňského roku se na policisty obrátil 37letý muž z Olomoucka, který se stal obětí falešného bankéře. Koncem listopadu jej telefonicky kontaktoval neznámý muž, který se představil jako pracovník banky s tím, že mu volá ohledně schváleného úvěru ve výši čtvrt milionu korun. Muž volajícímu sdělil, že si o úvěr nežádal.

Zmanipulovaná žena naplnila dva bitcoinmaty

Ilustrační foto pixabay.com

Falešný bankéř během šesti hodin připravil devětašedesátiletou ženu z Olomouce o 795 tisíc korun.

V pátek 23. února dopoledne neznámý muž zavolal ženě z Olomouce, aby si ověřil její podanou žádost o finanční úvěr. Překvapená žena volajícímu odpověděla, že o žádný úvěr nežádala, a navíc má běžný účet veden v jiné bance. Nato jí muž odvětil, že v tom případě došlo k zneužití jejího občanského průkazu a napadení bankovního účtu. Případ proto ohlásí její bance, která ji bude kontaktovat. Vystrašená žena pak přijala další hovor od domnělého bankéře, který ji nakonec přesvědčil k údajné záchraně peněz.

Inzerovala prodej zboží. A přišla o sto tisíc

ilustrační foto pixabay.com

O 100 0000 Kč připravil podvodník mladou ženu z Prostějova, která na platformě Marketplace inzerovala prodej zboží.

Zájem o nákup projevil neznámý pachatel, který vystupoval zřejmě pod smyšleným ženským jménem, a od poškozené vylákal email a telefonní číslo a řekl jí, aby se řídila instrukcemi, které jí byly poslány do emailu. Žena se poté přihlásila do svého internetového bankovnictví a byla jí doručena SMS zpráva s kódem, který napsala do zaslaného odkazu. „Následně pak zjistila, že jí bylo z účtu převedeno na jiný účet dvakrát 50 000 Kč. Místo výdělku tak poškozená prodělala. Případ šetříme pro tři trestné činy související s internetovou kriminalitou," doplnil policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Politik zapůsobil. Mladou ženu připravili o 116 tisíc podvodníci

ilustrační foto pixabay

V úterý se na služební obvod v Prostějově dostavila mladá žena a oznámila, že byla podvedena. V internetovém prostředí si otevřela reklamu, kde vystupoval jeden z českých předních politiků a sliboval velký výdělek po vložení částky 6 300 Kč. Reklama ji zaujala natolik, že klikla na odkaz, poté byla přesměrována na stránky, kde se zaregistrovala. 

Na základě toho ji kontaktoval muž s historkou, že je manažerem firmy. Ženu neodradil ani fakt, že dotyčný sice mluvil česky, ale s ruskojazyčným přízvukem. Dal jí kontakt na nějakou paní M. a domluvil si s ní heslo, které si sama poškozená vybrala a na základě kterého bude s danou ženou dál komunikovat, pak hovor ukončil. Zhruba po hodině se jí ozvala žena a chtěla po ní vědět heslo, které bylo předem domluveno. Po jeho sdělení poškozené řekla, že obchody mohou začít. Podmíněné to bylo vkladem 250 euro na zahraniční účet.

Sjednala si půjčku. A přišla o 250 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Ve středu kontaktoval prostřednictvím mobilu falešný bankéř poškozenou ženu z Prostějovska a sdělil jí, že došlo k napadení jejího bankovního účtu. Ženu zmanipuloval natolik, že si u své domovské banky sjednala půjčku 250 000 Kč, která jí byla poskytnuta.

Dle následných instrukcí tuto částku po částech vybrala z bankomatu a šla do jiné banky, kde na přepážce vložila 3 x 50 000 Kč na účet, který jí domnělý „odborník“ sdělil. Zbytek částky pak vložila zpět na svůj účet, ale obratem je poslala, opět na základě dobré rady, na dva, jí neznámé, účty. „Po ukončení transakcí se bankéř již neozval a stal se nekontaktní," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)