podvod

Podvodníci mají novou fintu. Překročil jste rychlost, zaplaťte!

Foto Magistrát města Prostějova

V minulých dnech oslovila strážníka Městské policie Prostějov žena, která obdržela e-mail od policie s podivným obsahem. Formulovaný text jí přišel několikrát a připadal jí zvláštní.

„Jednalo se o to, že prostřednictvím e-mailu byla žena nabádána, aby klikla na odkaz, který jí měl usvědčit z překročení rychlosti při řízení vozidla. Strážník ženě potvrdil, že se jedná o podvodný e-mail a doporučil, aby na něj nijak nereagovala, a hlavně na nic neklikala a vše nahlásila i na Policii ČR,“ uvedla komisařka Tereza Greplová.

Investice do kyberměny muži nevyšla. Přišel o 700 tisíc!

ilustrační foto pixabay

O 700 tisíc korun neznámý pachatel připravil čtyřicetiletého muže z Prostějovska. Podvedený muž se v polovině dubna zaregistroval na internetu u domnělé společnosti zabývající se obchodováním s kryptoměnou. Muže poté telefonicky kontaktoval „finanční poradce“, který jej instruoval. Poškozený si postupně nainstaloval aplikaci pro vzdálený přístup AnyDesk, aplikaci Binance pro obchodování s kryptoměnou a aplikaci Wise pro převod různých měn do zahraničí.

Následně z něj podvodník pod příslibem výhodného zúročení vložených peněz vylákal 700 tisíc korun. Místo slíbeného zisku ale muž o vložené statisíce přišel. Po měsíci pochopil, že se zřejmě stal obětí podvodníka a přišel věc ohlásit na policii. Pachateli hrozí za přečin podvod trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

Chtěli prodat věci. A přišli o peníze

ilustrační foto pixabay

Dva poškození se v pondělí obrátili na prostějovské policisty s tím, že při prodeji použitého zboží na internetu byli podvedení. Místo zisku přišli celkem o 43 tisíc korun.

Osmačtyřicetiletý muž nabízel na internetovém portále jízdní kolo. V neděli 14. května se mu ozvala zájemkyně, která mu po dohodě zaslala odkaz na přepravní službu, která měla zajistit dopravu i platbu. Jednalo se o podvržený odkaz, na který prodávající klikl a v dalších krocích vyplnil své jméno, adresu a telefonní číslo. Poté mu přišel další e-mail s falešným odkazem na infoservisbalikovna, který otevřel. Zobrazil se mu chat, do kterého měl napsat aktivační kód banky, který mu přijde na mobilní telefon. Ten dorazil vzápětí a muž jej do chatu zadal.

Chtěla dvě stovky. A přišla o 230 tisíc korun

ilustrační foto pixabay

V sobotu 6. května policisty kontaktovala 41letá žena z Prostějovska s tím, že ji neznámý pachatel podvedl při prodeji bot a odcizil jí z bankovního účtu 230 tisíc korun. 

"Oznamovatelka uvedla, že na internetu prodávala sálové boty za 200 korun. V pátek 5. května ji přes aplikaci Messenger kontaktoval zájemce, který chtěl boty koupit. Domluvili se na zaslání obuvi prostřednictvím přepravní společnosti Balíkovna. Kupující poslal ženě odkaz na domnělou společnost. Jednalo se však o falešný odkaz, na který prodávající klikla a postupovala podle instrukcí. Vyplnila údaje ke svému účtu a přihlásila se do internetového bankovnictví. Potom šla spát. Ráno se z obdržených zpráv z banky dozvěděla o několika finančních transakcích na jejím účtu.

Podvodníci lákali na mobilní telefony za necelou padesátikorunu

ilustrační foto pixabay

Na reklamu nabízející mobilní telefony za 49 Kč, která byla inzerovaná na sociální síti Facebook pod společností Alza, zareagoval před pár dny oznamovatel. Odkaz otevřel a vyplnil požadované položky týkající se osobních údajů a údajů k platební kartě. 

"V internetovém bankovnictví pak potvrdil platbu 49 Kč. Po kontrole zjistil, že mu byla z účtu stržena částka 51 Kč. O tři dny později zjistil, že mu z účtu byla odečtena částka 1 700 Kč, aniž by tuto platbu zadával a následně potvrdil," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Po tomto zjištění kontaktoval policisty a podal trestní oznámení. "Případ evidujeme pro trestný čin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku," doplnila mluvčí. (red)

Další podvedený na internetu. Senior přišel o 150 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Sedmdesátiletý muž z Prostějovska přišel o 150 tisíc korun, když se chtěl v úterý před polednem přihlásit ke svému bankovnímu účtu. Ve vyhledávači na internetu zadal jméno banky a klikl na jeden z nabídnutých odkazů. Bohužel na falešný, který vypadal věrohodně.

V domnění, že se jedná o skutečné stránky banky, zde vyplnil údaje ke svému účtu a zadal kód pro přihlášení do internetového bankovnictví. Přihlášení se mu ale nepovedlo. Po chvíli mu přišla SMS zpráva z banky, že mu bylo z účtu převedeno 150 tisíc korun. „Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro tři trestné činy, za které pachateli hrozí trest odnětí svobody na tři léta až osm let," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Internetové podvody v plném proudu. Jen v Olomouckém kraji přišli lidé za týden o miliony

Ilustrační foto pixabay.com

Za poslední týden přijali olomoučtí kriminalisté téměř patnáct oznámení týkajících se podvodů ve virtuálním světě. Podvodníci vylákali ze svých obětí za tak krátkou dobu přes 3 miliony korun. Internetovým podvodům vévodily zejména podvodné investice do kryptoměn, případy oklamaných inzerentů, kteří přišli o peníze při prodeji věcí na inzertních portálech. Své místo na prvních příčkách podvodů si udržel i volající falešný bankéř či fiktivní bezpečnostní technik banky. Do sítě klamavých praktik nepoctivců se nechali lapit zejména lidé ve věku okolo čtyřiceti a padesáti let.

Ve čtvrtek 16. března se na olomoucké policisty obrátila 55letá žena z Přerovska s oznámením, že téhož dne dopoledne přijala telefonát od muže, který se jí představil jako pracovník banky. Informoval ji o tom, že pravděpodobně došlo k odcizení její bankovní identity. Současně jí sdělil, že ji za chvíli kontaktuje bezpečnostní technik České národní banky, který jí pomůže situaci vyřešit. Obratem od něj přijala hovor, během kterého ji instruoval, jakým způsobem může ochránit své finanční prostředky.

Sandály ženu stály 90 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Minulý týden se poškozené na základě zveřejněného inzerátu ozvala zájemkyně o koupi sandálů za částku 300 Kč, které nabízela k prodeji. Ženy se domluvily a kupující požádala o zaslání čísla bankovního účtu, aby jí mohla peníze odeslat.

„Žádné nově přijaté peníze se ale na účtu poškozené neobjevily a tak se domluvily na jiném způsobu úhrady. Pachatelka poslala na email odkaz na balíkovku, který ji vyzval k zadání čísla platební karty, její platnosti a ověřovacího kódu. V ten okamžik udělala poškozená velkou chybu, když požadované informace poskytla. Ještě téhož dne jí z bankovního konta odešlo 90 000 Kč," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Uvedené jednání policisté šetří pro tři trestné činy. (red)

Místo toho, aby jí na účtu přibylo, tak jí ubylo

Ilustrační foto pixabay.com

Tento týden přijali policisté oznámení od padesátnice z Prostějovska. Žena se začátkem roku ocitla v situaci, kdy si potřebovala půjčit peníze. Nezvolila ale nejvhodnější způsob a našla si inzerát na internetu, který tyto služby nabízel.

 Měla se ale raději svěřit do rukou odborníků, a ne si půjčovat z neznámých a neověřených nabídek na internetu, zejména pokud se jednalo o osobu a půjčku ze zahraničí, konkrétně z Francie. Později na to také doplatila. Na email uvedený na stránkách inzerenta poslala žádost o půjčku na 60 000 Kč. Obratem jí přišla „Smlouva o půjčce“, kterou podepsala přímo v počítači. O pár dní později ji dotyčný přiměl, aby uhradila několik částek, a to jako pojištění splácení půjčky, převodní a aktivační poplatek a daně.

Uvěřila podvodníkům a přišla o miliony. Ale cizí

ilustrační foto Policie ČR

Koncem ledna přijala 61letá Olomoučanka telefonát od muže, který se jí představil jako příslušník cizinecké policie. V krátkosti jí položil několik otázek v souvislosti s tím, zdali někomu v minulosti nesdělila přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví. Poté hovor ukončil se sdělením, že má očekávat telefonát od pracovnice banky.

Ta ji záhy kontaktovala s oznámením o napadení jejího bankovního účtu. Zároveň se jí nabídla, že jí pomůže situaci napravit. Volající po ní požadovala nahlášení údajů jak k internetovému bankovnictví, tak i k její osobě. Důvěřivá žena požadavku vyhověla a poté pod legendou převodu peněz ze svého účtu na bezpečné místo potvrdila provedení tří transakcí v hodnotě 150 000 korun. Patrně pro neúspěšně provedenou bankovní operaci peníze z účtu zřejmě neodešly. V manipulaci ženy pokračoval během následujících hovorů další domnělý policista, který se ve volání střídal s bankovní pracovnicí.