podvod

Za zlaté dukáty zaplatil před podezření předem

Ilustrační foto numismatika.cz

zareagoval čtyřiapadesátiletý muž z Konicka. Předmětem aukce měla být nabídka zlatých dukátů z pozůstalosti za velice výhodnou cenu. 

Přestože byla nabídka až podezřele výhodná, přistoupil kupující na to, že dohodnutou cenu uhradí předem. Po zaplacení více než 7 tisíc korun však žádné zboží nedostal a prodejce se stal nekontaktním. "Policisté věc šetří pro podezření z přečinu podvod. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Firemní peníze účetní léta „cedila“ přes své vlastní účty

ilustrační foto PČR

Nekalé praktiky šedesátileté účetní, která pracovala pro společnost na Šumpersku, skončily po velmi obsáhlé fázi prověřování všech okolností případu sdělením obvinění z trestného činu podvodu.

Jak kriminalisté zjistili, řešila žena své finanční problémy vskutku netradičním způsobem. Vypomáhat si měla penězi společnosti, v níž působila jako hlavní ekonomka a účetní. V období zhruba pěti let měla podle kriminalistů v minimálně 150 případech několika způsoby získávat peníze společnosti pro vlastní potřebu. Zdaleka nejoblíbenější u ní byla změna bankovní účtu dodavatele při zavádění přijatých faktur do účetního systému. Toto číslo zaměnila za číslo bankovního účtu své osoby a platby přijala na svůj účet.

Další internetový podvod. Dívka nemá mobil ani peníze

ilustrační foto pixabay.com

Policie hledá podvodníka, který z dívky na internetovém portálu vymámil šestnáct tisíc korun za iPhone 11, který jí však nikdy neposlal.

„Na podvodníka na internetovém inzertním portálu zřejmě narazila jedenadvacetiletá dívka ze Šumperka. Začátkem května letošního roku zareagovala na inzerát nabízející k prodeji mobilní telefon značky Apple iPhone 11 za šestnáct tisíc korun. Po vzájemné elektronické komunikaci s prodávajícím převedla smluvenou finanční částku na jeho účet. Do současné doby jí však telefon ani přes urgence nebyl dodán a ani jí nebyly vráceny peníze. Mladá žena se proto obrátila na policii," řekla policejní mluvčí Marie Šafářová.

Kupoval bostonského teriéra. Nemá peníze ani psa

Ilustrační foto Magda Moravcová

Začátkem tohoto měsíce si třicetiletý muž na internetovém inzertním portálu specializovaném na zvířata a chovatelský materiál vyhlédl štěně psa rasy bostonský teriér. 

"Při komunikaci přes aplikaci Whatsapp se s údajným německým prodejcem dohodl na bezhotovostním zaplacení zálohy ve výši přibližně poloviny ceny štěněte. Po zaplacení 200 euro mu štěně mělo být zasláno. To se však do současnosti nestalo a kupujícímu nebyla vrácena ani zaplacená záloha," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Policisté věc šetří pro podezření z trestného činu podvod. Za tento skutek spáchaný v době nouzového stavu trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. (red)

Chtěla vztah s americkým vojákem. Zbyly jí oči pro pláč a dluhy

ilustrační foto

Počátkem měsíce dubna 2019 prostřednictvím sociální sítě navázala třiašedesátiletá žena z obce na Prostějovsku vztah s domnělým vojákem americké armády, který měl působit ve válečné zóně v Iráku. V následujících týdnech se s „vojákem“ sblížila. Toho neznámý pachatel využil a z důvěřivé ženy, pod záminkou zaslání balíku na její adresu, vylákal bezhotovostní platbu ve výši 5 800 britských liber. 

V následujících dnech pod záminkou uvolnění stejného balíku na celnici muž požadoval zaplacení dalších peněz, tentokrát ve výši bezmála 19 tisíc britských liber. Před zasláním této částky „voják“ ženu ujišťoval, že jí peníze vrátí, a to i s úroky. "Protože tak vysokou hotovostí žena nedisponovala, sjednala si u bankovní společnosti úvěr ve výši přesahující půl milionu korun. Ani po odeslání druhé platby žádný balík ženě nepřišel a „voják“ se ženou přestal komunikovat.

Policisté varují. Pozor při přeshraničních platbách!

ilustrační foto

Šumperští kriminalisté nabádají k obezřetnosti při obchodování se zahraničními partnery, a to především při poskytování přeshraničních plateb.

V těchto dnech se na ně obrátil pětačtyřicetiletý muž s tím, že jej prostřednictvím e-mailové komunikace oslovil prozatím neznámý podvodník vystupující jménem jeho obchodního partnera a požádal jej o zasílání plateb na jiné číslo účtu, vedené v jiném státě. 

"Na základě takto vedené komunikace měl poškozený v období od konce března do 8. dubna 2019 zaslat ve prospěch nového účtu několik plateb v přepočtu za více než 80 000 Kč. Následně však zjistil, že po něm jeho zahraniční obchodní partner žádnou takovou změnu nepožadoval.

Nemá ani automobil, ani peníze

ilustrační foto

Ve druhé polovině března letošního roku nabízela prostřednictvím jednoho z internetových portálů neznámá osoba k prodeji ojeté vozidlo Hyundai Santa Fe za částku 102 000 korun. Na tuto nabídku zareagoval 39letý muž z Olomoucka. Na základě proběhlé komunikace pak zaslal prodávající osobě v několika částkách, na různé účty v cizině, celkem 298 400 korun. Dnes nemá auto ani peníze.

Mělo se jednat o platbu přepravní společnosti, dále o tzv. vratnou kauci a také o údajnou daň za převoz vozidla. Zájemce tyto částky uhradil, některé, bohužel i dvakrát, neboť přepravní společnost ho kontaktovala s tím, že nedošlo ke zkompletování jeho plateb a peníze mu vrací zpět s tím, že je musí uhradit znovu. Poté mu mělo být vozidlo přepravní společností dodáno. Zájemce tak učinil, nicméně později zjistil, že mu žádné peníze vráceny nebyly. "Do dnešního dne mu žádné vozidlo dodáno nebylo, žádné peníze, které uhradil, mu vráceny nebyly a prodávající osoba s ním přestala komunikovat.

Vloni odhalili policisté sedm podvodníků s tachografy

ilustrační foto

V oblasti nákladní dopravy se snaží jak dopravci tak i řidiči vozidel různými nelegálními způsoby obejít své povinnosti v oblasti sociálních předpisů AETR (povolená doba řízení, přestávek). Na jejich odhalování se soustředí i policisté v Olomouckém kraji.

"Řidiči za tím účelem umísťují do vozidel různé magnety nebo elektronická zařízení, která ovlivňují správnou funkci tachografu," uvedl Dušan Věženský, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje. "V roce 2018 bylo odhaleno sedm takových to zařízení," doplnil. (ber)

Zamiloval se a naletěl podvodnici. Přišel o šedesát tisíc!

ilustrační foto

Na policisty se v minulých dnech obrátil devětačtyřicetiletý muž z Uničovska, aby oznámil, že byl nejspíše podveden. Muž uvedl, že na počátku srpna 2018 na internetové seznamce našel inzerát dívky, která hledala vážný vztah. Na inzerát odpověděl a záhy mu žena poslala svou fotku. Mezi oběma probíhala běžná e-mailová komunikace. Asi po měsíci žena chtěla za mužem přicestovat z Ruska a požádala jej o zaslání 520 dolarů (cca 12 000 korun) na cestovní výdaje.

"Muž zaplatil a dva týdny poté jej žena opět požádala o zaslání 2 250 dolarů (cca 50 000 korun). Jako důvod uvedla, že tyto peníze musí mít při sobě, aby byla vpuštěna do České republiky. Muž i v tomto případě vyhověl a zaplatil přes 51 000 korun vč. poplatků. Zhruba za týden žena zaslala e-mail, že na letišti měla problémy s dárkem, který mu vezla, a musela zaplatit pokutu 3 900 EUR. Zde již muž zpozorněl a další peníze ženě neodeslal. Od té doby žena přestala s mužem komunikovat. Z muže však vylákala téměř 64 000 korun," popsal dění policejní mluvčí Libor Hejtman.

Našla si ho nevěsta. A přišla ho na 825 tisíc

ilustrační foto

Od úterý 8. ledna 2019 prověřují olomoučtí kriminalisté oznámení od poškozeného muže, od kterého neznámá osoba, vydávající se za ženu a s níž komunikoval prostřednictvím e-mailu, měla podvodně vylákat přes 825 000 korun.

"Muž v září 2016 obdržel od neznámé osoby na svůj e-mail spam, který obsahoval fotografii ženy se žádostí o seznámení a sňatek. Žena měla pocházet z jednoho ze států bývalého Sovětského svazu. Od té doby spolu začali komunikovat prostřednictvím e-mailu. Během této komunikace mu žena slíbila, že za ním přiletí do Česka a budou spolu žít. V průběhu několika dalších měsíců se pak snažila působit na jeho city, a pod nejrůznějšími záminkami a přísliby (např.