podvod

Chtěl koupit traktor. Stroj nemá a přišel o 50 tisíc

ilustrační foto pixabay.com

Ve středu dne zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu.

 

„Na sklonku loňského prosince zaujala 59letého muže ze Šternberska nabídka prodeje traktoru, zveřejněná na inzertním portálu. V průběhu komunikace s inzerentem se dozvěděl, že se traktor nachází v Německu. Na základě domluvy měla převoz zajistit přepravní společnost, od které záhy obdržel email s platebními údaji. Dle instrukcí zaslal na požadovaný účet přes 50 000 korun s očekáváním, že do pár dnů obdrží nový traktor. Začátkem ledna přijal od přepravce email, ve kterém se dočetl, že zásilka byla zadržena na celnici a dokud nebude zaplacena daň, nemůže být doručena do cílové stanice.

Volači a klikači nezahálejí. Nový podvod!

ilustrační foto

Kyber zločinci nezaháleli, přišli totiž na inovativní způsob, jak z nás dostat peníze. Jde o SIM Swap.

Tak se totiž jmenuje podvodný trik, který teď volači a klikači zkouší na své oběti. Převtělí se do role mobilního operátora, a jak již napovídá název, útočí na vaši SIM kartu, přes kterou se mohou dostat mimo jiné i do internetového bankovnictví.

Tesco varuje před podvodnými emaily

Foto TESCO

Zákazníci upozornili společnost Tesco na další podvodné výzvy šířící se do jejich emailových adres zneužívající název a logo společnosti Tesco. Společnost Tesco se od takových výzev a jakýchkoli obdobných emailů distancuje.

Společnost Tesco prohlašuje, že nerozesílá žádné speciální odměny zákazníkům skrze email. Zároveň žádá své zákazníky, aby na podvodné zprávy nereagovali. V případě pochybností o jakékoliv výhře mohou zákazníci vždy kontaktovat zákaznickou linku a předem si ověřit, zda se jedná o oficiální soutěž organizovanou společností Tesco. Tato podvodná aktivita poškozuje dobré jméno společnosti Tesco. Podniká proto všechny dostupné kroky, aby ochránila své zákazníky i své podnikání. (Zdroj Tesco ČR)

Bitcoinmat,, nakrmil“ půl milionem korun

Ilustrační foto pixabay.com

Ve čtvrtek 19. ledna dopoledne přijal 42letý muž z Olomoucka hovor od údajného bankovního pracovníka, který mu sdělil, že došlo k napadení jeho účtu. Současně mu oznámil, že vše nahlásí České národní bance a policii.

Následující den jej telefonicky kontaktoval zaměstnanec banky, u které má muž zřízen běžný účet. Hodnověrnost celého telefonátu podtrhla skutečnost, že na displeji mobilního telefonu bylo volající číslo označeno názvem konkrétního bankovního ústavu. Po krátkém rozhovoru byl přepojen na bezpečnostního analytika, od kterého se dozvěděl, že na jedné z poboček banky mají podezření na zaměstnance, který by měl za úplatu poskytovat informace třetím stranám. V této souvislosti jej volající požádal o zachování mlčenlivosti.

Pozor na podvodný web, varuje Alza

Foto alza.cz

Alza.cz, největší internetový obchod na českém trhu, se potýká s online podvodníky. Vydala proto varování před podvodným webem, který je velmi zdařilou kopií s jeho pravou internetovou prezentací. Zákazníci si jej tak mohou jednoduše splést a přijít o své peníze.

„Upozorňujeme zákazníky na podvodnou stránku, která se nachází na falešné doméně imitující adresu našeho e-shopu,“ píše v tiskovém prohlášení Alza na svých stránkách. Konkrétně se jedná o webovou stránku alzacz.pro. „Důrazně varujeme před pokusy na ní nakoupit.“

Jedná se o poměrně zdařilou imitaci, která ale vykazuje typické varovné znaky internetových podvodů:

Nesprávná adresa

Časový nátlak formou odpočtu

Jazykové chyby nebo vícejazyčné nadpisy

Falešná stránka imitující e-shop Alza.cz

Při bližším pohledu je možné odhalit další nesrovnalosti:

Podvodník připravil ženu o desítky tisíc. Vydával se za bankovního úředníka

ilustrační foto pixabay

Podvodníkovi, který se vydával za bankovního úředníka, naletěla 37letá žena z Prostějovska. V pondělí 16. ledna ji telefonicky kontaktoval muž, který se představil jako pracovník zabezpečovacího úseku banky. Vysvětlil jí, že mají problém s jejím bankovním účtem a že je potřeba provést jeho zabezpečení.

Nic netušící žena mu poskytla přihlašovací údaje do internetového bankovnictví i údaje ke své platební kartě. Do mobilu si také na jeho doporučení nainstalovala aplikaci pro vzdálený přístup. Poté zjistila, že z jejího účtu byla na zahraniční účet odeslána částka ve výši 74 tisíc korun. Obrátila se proto na policii.

Internetoví podvodníci jsou stále aktivnější, varují policisté

Foto plakát

Internetové podvody všeho druhu jsou v posledních letech na vzestupu. Všichni dnes používáme moderní technologie k různým finančním transakcím. Internetoví podvodníci ale nejsou pozadu a neustále cíleně útočí na naše finance na základě neustále se měnících podvodných praktik.

Šumperští policisté v posledním měsíci roku 2022 zaznamenali enormní nárůst těchto internetových podvodů. Toto je zapříčiněno mimo jiné zvýšenou aktivitou zákazníků v předvánočním období, ale také po vánočních svátcích, kdy začínají výprodeje a lidé často prodávají nevyhovující dárky na inzertních portálech. Samozřejmě i ekonomická situace nahrává podvodníkům, aby potencionální oběti nalákali na výhodné investice, zejména do kryptoměn.

Další oběť internetových podvodníků. Ženu okradli o 200 tisíc

ilustrační foto pixabay

Škodu ve výši 200 000 Kč napáchal neznámý podvodník na účtu starší ženy ze Zábřehu. Předposlední prosincový den kontaktoval poškozenou zájemce o koupi šatů, které nabízela k prodeji prostřednictvím internetových stránek za částku 500 Kč.

Ženu prostřednictvím SMS požádal, aby přešla na jím zaslaný odkaz. V domnění, že šaty prodává, zadala poškozená v odkaze veškeré údaje ke své platební kartě a vše následně autorizovala. Následující den při kontrole účtu zjistila, že jí v několika platbách odešla z účtu a z dalšího účtu, který s ním měla provázaný, celková částka ve výši 200 000 Kč. Účet si žena ihned zablokovala proti dalšímu zneužití. "Tento případ, který nám poškozená oznámila, prověřujeme pro tři trestné činy," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Podvedli ho na Boží hod. Přišel o 150 tisíc

ilustrační foto pixabay

Muž středního věku z Prostějova inzeroval na bazarovém portále prodej lyžařských bot. Na základě toho se mu ozval zájemce a poslal mu odkaz na stránky DPD služby, které se jevili jako pravé. 

"Poškozený se za pomoci svého bankovního klíče přihlásil. Po chvíli si všiml, že je na jeho účtu pohyb peněz a bez jeho vědomí mu odešlo na jiný účet 135 000 Kč. Kontaktovala ho i operátorka banky, která ho také informovala o pohybu peněz a sdělila mu, že mu odešla další platba v částce 15 000 Kč.

Málem přišel o statisíce. Falešnému bankéři ale neuvěřil

Ilustrační foto pixabay.com

V úterý 20. prosince se neznámý pachatel snažil 40letého muže připravit až o 800 tisíc korun. Ráno oznamovatele telefonicky kontaktoval údajný pracovník banky s tím, že si někdo na jeho občanský průkaz pokusil vzít v Praze úvěr na 250 tisíc korun. To však muž odmítl, protože v hlavním městě roky nebyl, doklad neztratil, sám o úvěr nežádal, a ani zmíněná banka nebyla jeho. Falešný bankéř před ukončením hovoru muži sdělil, že se mu tedy ozve bezpečnostní technik jeho banky.

„Ten mu volal vzápětí. Oznamovateli tvrdil, že mu pomůže vyřešit trable se zneužitím občanského průkazu. Aby si na něj nikdo nemohl vzít úvěr, tak si má zažádat ve své bance o co nejvyšší úvěr. Ten potom vybere a hotovost vloží do „chytrého“ bankomatu, ze kterého se pak peníze automaticky vrátí na zabezpečený účet v bance. Utvrzoval jej vtom, že potom bude chráněn a nikdo si na jeho jméno nebude moci vyřídit úvěr. Přitom na něj apeloval, aby zbytečně nekontaktoval policii, ani svého finančního poradce.