podvod

Nepovedený vtip na účet restaurace vyjde draho

Ilustrační foto pixabay.com

Ve středu se na prostějovské policisty obrátil poškozený muž s tím, že si minulý týden u nich v restauraci objednal neznámý muž meníčka v hodnotě necelých 2 600 Kč a nechal si je rozvést na tři konkrétní místa v Prostějově.

Na uvedených místech ale nikdo o ničem nevěděl a bylo jasné, že se jednalo o falešnou objednávku. „Na základě vysvětlení poškozeného objednávku zřejmě učinil muž, se kterým má osobní spor. Událost šetříme jako přestupek proti majetku,“ doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

„Podnikatelka“ z Prostějovska připravila zákazníky, zaměstnance a společnosti o 4,2 milionu

ilustrační foto ber

Od dubna loňského roku se oddělení hospodářské kriminality v Prostějově zabývalo složitým případem oznámeným Finančním úřadem pro Olomoucký kraj a v prosinci jej policie po dlouhodobém rozpracování, desítkách výslechů, zajišťování nezbytných důkazů a opatřovaní potřebných dokumentů uzavřela. Podezřelé 45leté ženě, coby jednatelce společnosti a fyzické osobě, bylo sděleno obvinění ze spáchání sedmi trestných činů a právnické osobě, za kterou tato podezřelá osoba jednala, bylo sděleno obvinění pro dalších pět trestných činů majetkového a hospodářského charakteru a za které dle trestního zákoníku hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Státní orgán podal ve výše uvedené době trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, kterého se měla dopustit jednatelka společnosti zabývající se prodejem stavebního materiálu v jedné z obcí na Prostějovsku. „Trestní oznámení přibývala a do začátku letošního roku jsme přijali dalších šest trestních oznámení od různých subjektů.

Prověřováním vyšlo najevo, že trestné činnosti se dopouštěla již od roku 2017, nejvíce však od roku 2019 a to různými způsoby,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Údajný lékař ze Sýrie připravil ženu o půl milionu korun

Ilustrační foto pixabay.com

Ke konci října oslovil 55letou ženu z Prostějovska prostřednictvím sociální sítě muž, vydávající se za lékaře aktuálně působícího v Sýrii. Původně kamarádsky laděné zprávy postupně přešly do módu důvěrnějších, až zamilovaných vět.

Údajný doktor se svěřil s tím, že jej opustila manželka a jeho dcera studuje v Americe. Dále napsal, že se snaží neúspěšně dostat domů, aby si mohl vyřešit osobní záležitosti. Ženě také uvedl, že ke svému účtu, na kterém má dost peněz, nemá v Sýrii přístup. To mělo být hlavní překážkou odjezdu z mise. Důvěřivá žena se pod představou domluvené společné budoucnosti ihned nabídla s finanční výpomocí. Souběžně jí kontaktoval muž, který se představil jako nadřízený jejího virtuálního přítele. Ten po ní požadoval uhradit přes 130 000 korun, jakožto platbu za to, aby za ní mohl lékař odcestovat.

Chtěl BMW. A přišel o statisíce

ilustrační foto bmw.cz

Téměř o čtvrtmilionu korun neznámý pachatel od července do srpna letošního roku připravil 74letého muže z Olomoucka. Seniora zaujal inzerát prodeje vozidla BMW X6 z Francie za necelých 9 000 EUR.

„Zájemce pod příslibem dovozu objednaného vozu, převedl ze svého účtu v několika splátkách celou částku předem na různé zahraniční účty. Do dnešního dne se však zaplaceného vozidla nebo vrácených peněz nedočkal a věc přišel ohlásit policistům," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Ti zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest. (red)

Česká spořitelna "slibuje" 1500 očkovaným. Je to podvod!

Foto FB Česká spořitelna

Na sítích narazili bankéři na phishing, tedy snahu online vylákat citlivé údaje, který podvodně lákal na finanční odměnu od „Spořky“. Klienti mají podle podvodné zprávy, jako plně očkovaní, od banky obdržet 1500 korun.

„Nezapomeňte, že žádná banka po vás nikdy nechce vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ani k platební kartě. Proto je nikdy nikomu nesdělujte, a to ani vaší bance nebo bankéři," vzkazuje Česká spořitelna. (ber)

Je mu dvacet. A na internetu podvedl jedenáct lidí

ilustrační foto pixabay

Prostějovští kriminalisté v těchto dnech sdělili podezření dvacetiletému muži z Prostějova za přečin podvod. Mladík měl od března do října 2021 na internetu podvést jedenáct osob. 

Na inzertních portálech nabízel k zakoupení vstupenky na různé výstavy, mezinárodní fotbalová utkání nebo koncerty. Od podvedených lidí si nechával peníze posílat na bankovní účet nebo požadoval úhradu ve formě herních kupónů pro on-line hry. Lidé se však lístků nebo vrácených peněz nedočkali. "Mladík si celkem přišel na téměř 40 000 korun. Nyní mu za přečin podvod hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Podvodník získá vaši důvěru a pak vás okrade, varují policisté

ilustrační foto PČR

Policisté denně informují o internetových podvodech různého druhu, protože to je fenomén dnešní doby. Anonymitu na internetu využívají podvodníci ze všech míst světa s cílem oslovit potencionální oběti a následně je okrást o jejich mnohdy celoživotní úspory. Pachatelé se neštítí své oběti pouze okrást, ale v některých případech působí psychosociálním aspektem. Snaží se u oběti vyvolat důvěru, získat významný profit a také využít časovou tíseň. Většina obětí internetových podvodů zpočátku ani netuší, že se je někdo snaží podvést. Často svůj životní omyl zjistí v momentě, kdy se jim zablokuje počítač, dojde k neoprávněnému čerpání finančních prostředků z účtu, nebo ve chvíli, kdy čekajíc na letišti s květinou v ruce se svůj vysněný protějšek v podobě vojenského generála nebo atraktivní modelky, prostě nedočkají.

Podvodníci jsou si vědomi, že má smysl se neustále pokoušet potenciální oběti kontaktovat, protože mnozí uživatelé veřejných sítí jsou neopatrní při svém počínání s mobilním telefonem, počítačem, tablety a podobnými zařízeními. Nikdo si nechce připustit, že zrovna on by se mohl nechat podvést. Pod rouškou všech nástrah se pak uživatelé těchto zařízení snaží na veřejných sítích koupit extra levné zboží, navázat kontakt s neznámými protějšky za účelem vztahu, rozmnožit vysněný kapitál pokud možno v bitcoinech.

Zneužil doklady svého otce. A nabral si půjčky

ilustrační foto Policie ČR

V úterý zahájil policejní komisař trestní stíhání 32letého muže z Prostějovska, který podvedl svého otce a nabral si na jeho doklady půjčky u nebankovních společností.

V průběhu května letošního roku uzavřel šest úvěrových smluv, i když si byl vědom toho, že nemá pravidelný příjem finančních prostředků, nesplňuje podmínky pro jejich poskytnutí, a navíc jsou proti němu vedena exekuční řízení. „Aby peníze získal, musel zneužít otcovi doklady, které vzal v místě bydliště, kde žil společně s rodiči a ofotil si je. Díky takto získaným dokladům se mu podařilo na půjčkách získat celkem 47 500 Kč. Povedený syn je obviněn z trestného činu úvěrový podvod s dvouletou trestní sazbou odnětí svobody," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red).

Zaplatila 150 000 korun. Ale auto stále nemá

ilustrační foto Policie ČR

V polovině října se 28letá žena ze Šternberska snažila koupit auto přes k tomu určenou skupinu na sociální síti. Kontaktoval ji muž, který se nabídl, že jí s výběrem i nákupem vozu pomůže. Podle stanovených požadavků našel mladé ženě odpovídající vůz za částku téměř 9 000 euro. Cena měla zahrnovat náklady na dovoz, přihlášení vozidla a případný servis.

„Důvěřivá žena se vším souhlasila a začátkem listopadu mu v několika platbách poslala 150 000 korun. Problémy začaly až ve chvíli, kdy jí měl muž osobně dovézt smlouvu o dovozu vozidla. Ženu informoval, že má pokažené auto, a proto nemůže přijet. Když se začala zajímat, jak to vypadá s jejím autem, tak jí napsal, že došlo k nějakým komplikacím, a potřeboval by půjčit 150 000 korun. Tvrdil jí, že auto, které si vybrala, nakonec dostane se slevou nebo úplně zadarmo. S prosbou však nepochodil, žena mu peníze nepůjčila.

Zadal informace k internetovému bankovnictví a stálo to na bezmála 90 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Minulý týden přijali policisté oznámení o odčerpání finančních prostředků z účtu poškozeného muže z Prostějova.

Policistům sdělil, že mu přišla na mobil SMS zpráva, ve které byl odkaz na internetové stránky, týkající se nějakého finančního sdělení. Na odkaz kliknul a byl přesměrován na údajné stránky konkrétní banky, kde vyplnil, dle pokynu, přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví a potvrdil je. Na svůj účet se ovšem nedostal a následně prostřednictvím aplikace zjistil, že mu byly z účtu neoprávněně strženy dvě částky v celkové výši 86 200 Kč a odeslány na jiný účet.