podvod

Místo výnosu z investice do kryptoměny přišli manželé o 600 000 korun

ilustrační foto pixabay

V pondělí 15. srpna se na olomoucké kriminalisty obrátila 52letá žena z Olomoucka s tím, že ji podvodník připravil o nemalé peníze.

Tentýž den dopoledne přijala telefonát od jí neznámého muže, hovořícího lámanou češtinou, který jí uvedl, že jí chce zaslat výnosy z bitcoinu. Jelikož žena v minulosti do kryptoměny investovala, volajícímu uvěřila a naslouchala jeho instrukcím. Nejprve si do svého laptopu nainstalovala software pro vzdálenou správu. Poté mu předala přístupové údaje jak ke svému osobnímu bankovnímu účtu, tak i ke společnému manželskému kontu. Po skončení komunikace si nešťastnice zkontrolovala stav svého bankovního účtu a zjistila, že jí z něj zmizelo přes 170 000 korun.

Další podvedený inzerent. Přišel o desetitisíce korun!

ilustrační foto pixabay.com

V úterý se na prostějovské policisty obrátil 40letý muž s tím, že byl okraden o 26 000 korun při prodeji autosedačky. Oznamovatel uvedl, že na internetu nabízel dětskou autosedačku. V pondělí 15. srpna odpoledne jej přes aplikaci WhatsApp kontaktoval vážný zájemce, který mu poslal falešný odkaz na kurýrní službu. 

Oznamovatel na daný odkaz klikl a dále postupoval podle instrukcí. Byl přesměrován na podvržené stránky, kde vyplnil všechny údaje k platební kartě a k internetovému bankovnictví. Následně zjistil, že mu z běžného účtu odešla částka 1 000 EUR. Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

Podvodníci lapili další oběť. Tentokrát ženu z Prostějovska

ilustrační foto pixabay

Mezi poškozené a napálené oběti internetových podvodníků se přidala i žena středního věku z Prostějovska. 

Pachatel i tentokrát použil jako již několikrát opakovaný a zveřejněný trik, kdy se vydával za pracovníka peněžního ústavu, který má na starosti bezpečnost a ženu přesvědčil, že její peníze jsou na účtu v ohrožení. Dle pokynů hotovost vybrala a postupovala podle toho, jak jí bylo doporučeno a do bankomatu na bitcoiny v olomoucké obchodní galerii Olympia vložila v pátek v deseti případech 25 000 Kč, celkově tedy 250 000 Kč na cizí účet. "V neděli přišla na to, že ji neznámá osoba zmanipulovala ve svůj prospěch a o peníze ji připravila.

Účetní naletěla virtuálnímu příteli a zpronevěřila přes 14,5 milionu korun

ilustrační foto pixabay

Kriminalisté odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zahájili trestní stíhání sedmapadesátileté ženy pro zvlášť závažný zločin zpronevěry.

Žena je obviněná, že v době od 25. dubna do 14. června 2022 postupně převedla z účtu svého zaměstnavatele základní školy v Olomouci finanční prostředky přesahující 14,5 milionů korun na svůj bankovní účet. Ty obratem vyměnila za eura, která převedla na několik zahraničních účtů v domnění, že je zasílá na úhradu poplatků spojených s doručením cenného balíku od virtuálního zahraničního přítele vydávajícího se za amerického lékaře na misi v Jemenu.

Snažil se být obezřetný. Podvodníci jej i tak přelstili a připravili o půl milionu

ilustrační foto PČR

Začátkem týdne přijal 35letý muž z Litovle hovor od údajného bankovního pracovníka, který mu oznámil, že se stal nejspíš obětí podvodu. Současně se jej dotázal, zda ví o transakci ve výši 250 000 korun, která má být převedena z jeho účtu na ruský bankovní účet. Z důvodu, že takovou platbu nezadával a v obavách o své finance, s úředníkem bez zaváhání spolupracoval.

K jeho počátečnímu neobezřetnému počínání přispělo i to, že volající znal údaje k jeho osobě, včetně čísla občanského průkazu. Po krátké konverzaci mu úředník sdělil, že jej bude kontaktovat pracovník banky, ve které má muž veden účet a také kriminální policie. Další hovor na sebe nenechal dlouho čekat. Od domnělých pracovníků své banky se dozvěděl, že byl podvedený, a z tohoto důvodu by mělo dojít na jeho účtu ke zmrazení předschválených úvěrů a nemožnosti čerpání půjček a hypoték.

Podvržený email připravil firmu o 1,5 milionu korun

ilustrační foto

Ve čtvrtek se na kriminalisty obrátila jednatelka olomoucké společnosti s tím, že se stala obětí podvodu. Začátkem týdne přijala upozorňující email s logem banky, u které má firma vedený účet s tím, že z důvodu nepravidelné aktivity došlo k pozastavení účtu. Součástí emailu byl i přiložený odkaz, prostřednictvím kterého mělo dojít ke znovuobnovení účtu a ověření identity. Žena bohužel na odkaz klikla a přes přihlašovací údaje se do internetového bankovnictví přihlásila. Po zjištění, že je vše v pořádku, se z něj během krátké chvíle odhlásila.

V průběhu týdne prováděla z konta různé platby, ale ničeho podezřelého si nevšimla. Ve čtvrtek dopoledne přijala hovor od pracovníka banky, který jí sdělil, že došlo k blokaci firemního účtu a je potřeba vzniklý problém vyřešit na pobočce banky. Zde se dozvěděla, že z účtu odešlo několik desítek plateb v celkové hodnotě téměř 1, 5 milionu korun.

Internetové podvody v plném proudu. Buďte obezřetní!

ilustrační foto pixabay

V pondělí zahájili olomoučtí kriminalisté hned ve čtyřech případech úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Krátce před třináctou hodinou se na policii obrátil 41letý muž z Olomoucka, který zhruba v polovině července nabízel na inzertním portále prodej hodinek za 3 000 korun. Na inzerát zareagovala prostřednictvím aplikace určené k bezplatnému zasílání zpráv neznámá osoba, se kterou se dohodl na prodeji a úhradě přes kurýrní společnost. Poté klikl na odkaz zaslaný kupujícím a zde vyplnil název své banky. Nato začal přijímat e-maily a zprávy, ve kterých měl verifikovat další operace.

Přeplatek daně vyšel ženu na 200 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Další obětí internetových podvodníků se v pondělí stala žena středního věku z Prostějovska. Poškozené přišla SMS, kde byla vyrozuměna o přeplatku daně, který jí bude vrácen.

Dostala odkaz, který otevřela a byla výzva, aby si vybrala bankovní instituci, kde jí bude daňový přeplatek vrácen. Na základě dalších pokynů zadala přihlašovací údaje a potvrdila příchozí platbu. Záhy ale zjistila, že z jejího bankovního účtu byla na jiný účet převedena částka necelých 200 000 Kč. „Jakmile podvod odhalila, ihned kontaktovala policii. V souvislosti s výše uvedeným byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze tří trestných činů," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Chcete investovat do kryptoměn? Dejte si pozor na podvodníky, varují policisté

Ilustrační foto pixabay.com

Podvody s příslibem vysokých zisků z investic jsou velmi propracované a naletět je poměrně snadné. Své o tom vědí dva muži ve věku 68 a 75 let z Jesenicka, kteří se rozhodli zhodnotit své úspory tím, že investují do virtuální měny.

Telefonicky komunikovali s „investičními poradci“, kteří jim měli pomoci s převody finančních prostředků z virtuální kryptoměnové peněženky na jejich bankovní účty. Protože oba postupovali přesně podle pokynů volajícího, ve „vybílení“ jejich účtů nic nebránilo. „Oběma seniorům z úspor nezbylo nic. Starší přišel o přibližně šest milionů korun. Mladšímu z účtu zmizelo přibližně padesát tisíc korun,“ uvedla policejní tisková mluvčí Marie Šafářová.  Oba se proto obrátili na policii.

Podvody přes inzerát jsou v plném proudu. Doplatil na ně i Prostějovan!

ilustrační foto pixabay.com

Své o tom ví osmatřicetiletý Olomoučan a Prostějovan. Nezávisle na sobě nabízeli prodej zboží přes inzertní portál, během kterého přišli v minulém týdnu o statisíce.

Jako první se na olomoucké policisty obrátil ve čtvrtek 23. června muž z Prostějova s tím, že inzeroval prodej cyklistických brýlí za 1 500 korun. Na nabídku zareagovala prostřednictvím aplikace určené k zasílání zpráv jemu neznámá žena, která mu navrhla uskutečnění prodeje skrze Českou poštu. Na základě projeveného souhlasu obdržel Prostějovan od ženy odkaz, po jehož odkliknutí se dostal na věrohodně vypadající internetové stránky České pošty. Zde vyplnil potřebné údaje a zvolil banku, u které má veden účet.