podvod

Zaplacená herní konzole nedorazila

ilustrační foto

V druhém únorovém týdnu si osmadvacetiletá žena z Bedihoště na internetovém inzertním portálu vyhlédla použitou herní konzoli za částku 3 100 korun. 

S prodejcem se dohodla na platbě předem, což učinila bezhotovostně příkazem k platbě z účtu v neděli 14. února. Když zboží nedorazilo ani po týdnu a prodejce se stal nekontaktním, pochopila, že se jako už mnoho lidí před ní stala obětí podvodu a věc oznámila policistům. Ti věc šetří pro podezření z přestupku proti majetku. "Za ten pachateli v případě dopadení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Další podvod ve virtuálním světě. Kvůli prodeji sedačky

ilustrační foto PČR

Třicetiletá žena z Litovelska inzerovala v průběhu února 2021 na internetovém portále prodej sedačky. Na inzerát zareagovala neznámá osoba, která při komunikaci přes aplikaci pro zasílání zpráv oklamala inzerentku.

"Pod legendou vyplacení kupní ceny ji navedla na podvodnou internetovou stránku. Podle slov poškozené ženy stránka vzbuzovala dojem, že se jedná o platební bránu inzertního portálu. Zde mladá žena zadala veškeré údaje ke své platební kartě a také přijatý bezpečnostní SMS kód. Takto potvrdila odchozí platbu ze svého účtu ve výši téměř 3 000 Kč. Pachatel se pod záminkou skutečného vyplacení peněz neúspěšně pokusil ještě o další čtyři neoprávněné platby," uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Devatenáctiletý mladík z Prostějova podvedl důvěřivce z celé republiky. Hrozí mu osmiletý kriminál

ilustrační foto pixabay

Z trestného činu podvod viní prostějovští kriminalisté oddělení kybernetické kriminality devatenáctiletého mladíka z Prostějova. Muži kriminalisté kladou za vinu, že se v období od března do prosince 2020 prostřednictvím internetu dopustil nejméně 63 skutků podvodu. 

"Ve většině případů obviněný reagoval na poptávku na sociálních sítích. Ve více než polovině případů kupujícím „prodal“ vstupenky na různé koncerty či festivaly. Mezi další nejčastější skutky pak patřily nabídky počítačových her (12 případů) či dálničních známek (6 skutků).

Prodávala nábytek. Kupec z Ameriky ji připravil o 2,4 milionu korun

Ilustrační foto pixabay.com

Olomoučtí kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu proti dosud neznámému pachateli.

„Někdy v květnu 2020 prodávala 65letá žena na inzertním portále nábytek. Na nabídku zareagovala osoba, která projevila zájem o koupi, s následným odesláním nábytku do USA. Pachatel od inzerentky postupně až do začátku února 2021 vylákal pod různými záminkami několik plateb. Prodávající žena s vidinou toho, že své peníze dostane nazpět, takto celkem odeslala na zahraniční účty téměř 2,4 milionu korun," uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

Komerční banka varuje. Podvodníci umí nasimulovat telefonní číslo!

ilustrační foto pixabay.com

Podvodníci mají nové triky, varuje na svém webu Komerční banka. Nepotvrzujte v KB Klíči přihlášení nebo převod peněz, pokud vás k tomu někdo vyzval po telefonu. Nesdělujte ani autorizační SMS kódy.

„Podvodníci volají klientům a vydávají se za pracovníky banky. Umí dokonce nasimulovat naše telefonní číslo. Obvykle říkají, že účet klienta někdo napadl. Následně chtějí peníze převést na jiný (bezpečný) účet,“ uvedl Pavel Zúbek z komunikačního oddělní KB. Banka vás nikdy nebude žádat po telefonu, abyste v KB Klíči potvrdili přihlášení nebo platbu.

Utratila peníze na slíbená auta. Pak se před věřiteli pokusila přepsat nemovitosti sestře

ilustrační foto PČR

Počátkem roku 2017 se tehdy pětadvacetiletá žena z Prostějovska před devětadvacetiletým mužem z Uherskohradišťska prezentovala jako prodejce motorových vozidel. Muže přesvědčila, že mu do listopadu téhož roku za celkovou cenu bezmála 1,8 milionu korun sežene automobil Škoda Superb a motocykl BMW.

Muž byl s nabídkou tak spokojen, že služby „podnikatelky“ doporučil také svým dvěma známým. Každý z nich u ženy objednal po dvou automobilech Škoda a předal jí dohodnutou kupní cenu přibližně 500 tisíc korun.

Slíbených vozidel se však ani jeden z mužů v dohodnutých termínech nedočkal a peníze žena použila pro svou potřebu. Když se „zákazníci“ svých peněz počátkem dalšího roku domáhali, podepsala jim žena směnky ve výši přijatých financí.

Během dvou let si nabral půjčky za 650 tisíc korun

ilustrační foto

Z přečinu podvod a úvěrový podvod viní policisté prostějovského oddělení hospodářské kriminality sedmačtyřicetiletého muže z Prostějova. 

"Těchto skutků se měl obviněný dopustit v období od ledna 2017 do ledna 2019 tím, že si u různých bankovních i nebankovních společností sjednal celkem 38 smluv o dlouhodobých i krátkodobých spotřebitelských úvěrech a zápůjčkách. Přitom poskytovatelům finančních produktů úmyslně zamlčel svou finanční situaci, zejména, že je zatížen splátkami dřívějších půjček a vzhledem ke svým příjmovým poměrům nebude schopen závazkům vyplývajícím z nově sjednávaných smluv dostát.

Podvod se značkami mu nevyšel. Pro majitele auta to bude mít drahou dohru

ilustrační foto

Strážník okrskové služby odvedl velice dobrou práci. Dvacátého ledna 2021 při vykonávaní hlídkové činnosti si povšiml na ulici stojícího osobního vozidla bez registračních značek. Dalším prověřováním se podařilo zjistit bydliště majitele. 

"Na dané adrese byla zastižena pouze jeho přítelkyně. Ta uvedla, že vozidlo vlastní její přítel a momentálně se nenachází doma. Strážník jí vysvětlil, proč vozidlo bez registračních značek nemůže stát na pozemní komunikaci. K jeho překvapení žena zašla domů a registrační značky přinesla. Ověřením, zda značky nejsou kradené, vyšly najevo úplně jiné skutečnosti. Značky sice patřily k vozidlu, ale byly nahlášeny jako ztracené a vozidlo je vyřazené z provozu do depozitu.

Místo zlaté stokoruny s císařem za sto třicet tisíc přišla ocelová dvacka s knížetem

ilustrační foto ber

Koncem minulého roku se na internetovém aukčním portálu objevila nabídka zlaté mince Rakousko-Uherské monarchie. Minci s nominální hodnotou 100 korun a podobiznou císaře Františka Josefa I. si vyhlédl třiačtyřicetiletý muž.

"Minci se mu podařilo vydražit za 130 080 korun, kteroužto částku formou bezhotovostní platby na účet prodejce také zaplatil. O radost z nákupu však přišel ihned po rozbalení zásilky. Sice se v něm opravdu nalézala mince, ale místo rakouskouherského císaře na ní byl vyražen český kníže Václav. Jednalo se totiž o současnou oběžnou českou dvacetikorunu," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Prostějovští policisté věc šetří pro podezření ze zločinu podvod. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. (red)

 

Pod stromeček dostala Audi. Ukradené ve Francii

ilustrační foto pixabay

V úterý 5. ledna 2020 v dopoledních hodinách obdrželi policisté Obvodního oddělení Olomouc 3 informace od pracovníka Registru silničních vozidel Olomouc o automobilu v pátrání.

"Úředník v průběhu přihlašování osobního motorového vozidla Audi A3 zjistil, že je po autě ve Francii od října 2017 vyhlášeno pátrání. Ještě 24. prosince se 29letá majitelka těšila z krásného vánočního dárku, o pár dní později radost vystřídala starost. Automobil policisté zajistili a v rámci mezinárodní spolupráce informovali o vypátrání vozidla příslušné instituce," uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová. (red)