podvod

Muži zachránil část peněz bankomat. O 200 tisíc ale přišel

ilustrační foto

Minulý týden se na olomoucké policisty obrátil 36letý muž ze Šumperska s oznámením, že se s největší pravděpodobností stal obětí podvodníka.

V úterý 25. května dopoledne jej telefonicky kontaktoval muž, který se představil jako pracovník bankovní společnosti a sdělil mu, že zaznamenal napadení jeho bankovního účtu. Současně ho informoval, že takových případů aktuálně evidují více a spolupracují s policií. Krátce po ukončení hovoru jej telefonicky kontaktoval další člověk, který se představil jako policista a upozornil ho, že od této chvíle je vázán mlčenlivostí. Zároveň si smluvili termín schůzky.

Mladá žena si přivydělávala na internetu. Podvody

ilustrační foto pixabay.com

Z přečinu podvod podezírají policisté obvodního oddělení Prostějov 2 a skupiny kybernetické kriminality šestadvacetiletou ženu z Ostravy. Tohoto jednání se měla podezřelá dopouštět od ledna do října minulého roku tím, že na různých internetových portálech reagovala na poptávky či sama k prodeji nabízela různé zboží. 

"Policistům se podařilo zadokumentovat celkem asi 150 skutků, kdy se kupující zaplacených knih, dětských potřeb, deskových a počítačových her či jiných drobných předmětů nedočkali. Část z poškozených podezřelé skutek odpustila a na trestním řízení se podílet nechtěla. Zbylých 127 poškozených způsobenou souhrnnou škodu vyčíslilo na bezmála 27 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

V případě prokázání viny a odsouzení podezřelé ženě, kromě povinnosti způsobenou škodu nahradit, hrozí také trest odnětí svobody až na dvě léta. (red) 

Peníze skončily v rovníkové Africe. Štěně ovšem žena neuvidí

ilustrační foto ber

V minulém týdnu si třicetiletá žena z Prostějovska na české internetové stránce poskytující inzerci zvířat vyhlédla inzerát nabízející štěně labradorského retrívra. Při on-line komunikaci se s prodejcem dohodla na zaplacení částky přesahující jedenáct tisíc korun bezhotovostní platbou prostřednictvím platební karty.

"Cenu dle dohody s prodejcem uhradila ve dvou platbách, ale psa, ani další komunikace, se již nedočkala. Když následně ve své bance zjistila, že platba odešla do afrického Kamerunu, teprve pochopila, že se stala obětí podvodu a věc přišla oznámit na obvodní oddělení do Němčic nad Hanou," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že varováním pro ženu nebyla ani komunikace lámanou češtinou, která napovídala, že by se mohlo jednat o cizince. 

Babičku připravil podvodník o 50 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

Ve středu po poledni v místě bydliště v obci na Prostějovsku kontaktoval čtyřiaosmdesátiletou ženu dosud nezjištěný muž. Pomocí lži o tom, že má peníze pro jejího vnuka, docílil pozvání do domu.

„Díky známé lsti o potřebě rozměnit zjistil, kde má žena peníze uloženy a potom využil její nepozornosti a připravil ji o bezmála 50 tisíc korun. Že peníze chybí, žena zjistila až po jeho odchodu," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádež. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

Celníci odhalili daňový podvod za více než 25 milionů korun

Foto https://www.celnisprava.cz/

Olomoučtí celníci ze Sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili koncem března na Olomoucku skupinu osob ukrajinské a bulharské národnosti. Ta je podezřelá, že daňovou trestnou činností způsobila škodu za více než 25 milionů korun. Osoby jsou z okruhu obchodních společností, jejichž podnikatelská aktivita tkví v poskytování levných zahraničních pracovních sil.

Specialisté zadokumentovali, že povedená skupinka provádí aktivity prostřednictvím jedné oficiální registrované pracovní agentury na základě platného povolení. Další aktivity byly přes neregistrované agentury. Z jejich účtů pak skupina osob vybírala hotovost a v účetnictví vykazovala úmyslně fiktivní pořizovací náklady. Svým jednáním snižovala základ pro stanovení daně z přidané hodnoty a současně daně z příjmu právnických osob.

Půjčil si od známého, přestože věděl, že je nevrátí

ilustrační foto peníze

Z přečinu podvod podezírají policisté obvodního oddělení Prostějov 2 osmadvacetiletého muže z Přerova.

„Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit v červnu minulého roku, když si v jedné z olomouckých restaurací od svého známého půjčil finanční hotovost 70 tisíc korun a ve smlouvě se zavázal, že peníze vrátí do konce roku. Slib vrácení peněz učinil, přestože věděl, že vzhledem ke své finanční situaci, mu nebude moci dostát. Byl v té době totiž bez zaměstnání, a navíc již čelil exekučnímu řízení pro své dřívější závazky. Věřitel se do současnosti dočkal pouze částky 4 tisíce korun, které obdržel až v dubnu tohoto roku," popsal případ policejní mluvčí František Kořínek.

Myslela si, že důchod zemřelého druha je její

ilustrační foto

Z přečinu podvod podezírají prostějovští policisté čtyřiašedesátiletou ženu z Prostějova. Tohoto skutku se měla podezřelá dopustit koncem prosince minulého roku, když v místě bydliště jménem svého druha po předložení průkazu zmocnění převzala důchod přesahující 10 tisíc korun.

"Při převzetí peněz měla doručovateli sdělit, že její druh je u lékaře. V době, kdy se skutku dopustila, uběhlo však již jedenáct dní od jeho úmrtí.

Při výslechu žena uvedla, že si myslela, že na peníze má nárok a slíbila jejich vrácení," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

V případě prokázání viny a odsouzení podezřelé ženě za přečin podvod hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

Hrozbu v počítači muži telefonicky oznámila pracovnice z Ameriky. A napálila ho

ilustrační foto pixabay.com

Z přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací podezírají prostějovští policisté dosud nezjištěnou pachatelku. Tohoto skutku se měla dopustit v úterý 13. dubna 2021 v podvečerních hodinách tím, že telefonicky kontaktovala sedmadvacetiletého muže z Prostějova a představila se jako pracovnice nadnárodní počítačové firmy.

"Poškozenému anglicky sdělila, že volá z amerického sídla společnosti, a že zaznamenali hrozbu pro jeho počítač. Na základě jejích pokynů muž v počítači následně provedl několik pokynů. Když byl vyzván k odinstalování antivirového programu, začal pochybovat o pravdivosti legendy volající a hovor raději ukončil. Přesto se neznámý pachatel dokázal zmocnit přihlašovacích údajů do profilů na sociální síti muže i jeho matky. Následně z těchto profilů smazal fotografie, videa a další data a znemožnil majitelům účtů přístup," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Na prolomený facebookový účet majitelku upozornili oslovení přátelé

ilustrační foto pixabay.com

Ve středu 7. dubna 2021 překonal dosud nezjištěný pachatel nezjištěným způsobem zabezpečení facebookového profilu jednadvacetileté ženy z Konicka. Prostřednictvím účtu pak jménem jeho majitelky oslovil její přátele se žádostí o telefonní čísla. 

"Když přátelé čísla poslali, obdrželi oznámení o povolení m-plateb na portál prodávající počítačové hry. Několik z takto oslovených osob poškozenou ženu o věci ihned informovalo a ta věc oznámila policistům. Škoda na majetku nikomu nevznikla, poškozená tak přišla jen o možnost se do svého profilu přihlásit," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Chtěl si vydělat, ale poctivým způsobem to nebylo

ilustrační foto Městská policie

Ve středu v dopoledních hodinách měl v plánu získat nějaké peníze šestnáctiletý mladík. V hlavě se mu zrodil plán, jak jednoduše přijít k penězům.

Navštívil jeden z prostějovských supermarketů a vydal se do oddělení nápojů. Zde si vzal jednu prázdnou přepravku od piva. S tou následně zamířil do míst, kde se nachází automat na vratné lahve a obaly. Přepravku vložil dovnitř automatu na vrácení a nechal vyjet lístek se zálohu v hodnotě 100 Kč. S tím poté zamířil rovnou k pokladnám a nechal si vyplatit uvedenou částku. V domnění, že nebyl nikým spatřen, si to namířil přímo ven z prodejny. K jeho velkému překvapení byl při odchodu zastaven ostrahou.