Od pondělka budou naplno fungovat školy i hotely. V restauraci se stále nenajíme

Od pondělka budou naplno fungovat školy i hotely. V restauraci se stále nenajíme
ilustrační foto Vláda ĆR

Čeká nás další fáze rozvolňování protikoronavirových opatření. Změny se týkají zejména školství, ubytování a kultury. Bazény, wellness centra či například vnitřní prostory restaurací zůstanou i nadále zavřené. Přinášíme přehled změn, které začnou platit od pondělí 24. května.

Školy

Bez rotací žáků a v plném provozu budou od pondělí 24. května základní školy. Ve stejném termínu se znovu rozjede výuka i na středních školách. Studentům se také otevřou vysoké školy, doposud tam fungovaly jen laboratoře a praxe. Za týden tam znovu odstartuje také teoretická výuka. Účastníci přednášek musejí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Školy s antigenními testy budou žáky testovat jednou za týden, u PCR testů stačí čtrnáctidenní interval.

Změny se také dotknou základních uměleckých škol. „Výuka v základních uměleckých školách bude od 24. května probíhat s testem bez omezení, bez testu pro nejvýše 10 žáků. Střediska volného času pak mohou mít 10 osob bez testu, s testem pak až 50 osob uvnitř, 100 venku,“ sdělil ministr školství Robert Plaga.

Vláda s platností od konce května také povolila školy v přírodě. Účastníci těchto školních akcí předloží negativní testy na covid. PCR test nesmí být starší sedmi dní. Pokud škola používá antigenní testy, měla by zajistit otestování žáků v den odjezdu a potom každých 72 hodin na škole v přírodě.

Ubytovací zařízení mají poskytovat své služby současně jen účastníkům školy v přírodě. Pokud se ubytuje víc skupin škol v přírodě, měl by provozovatel zajistit jejich oddělení. Zařízení by mělo být vybaveno tekutým mýdlem, jednorázovými ručníky nebo sušiči rukou a dezinfekcí na ruce u vstupu do budovy, u jídelny, na toaletách, v pokojích i ve společných prostorech.

Otevírají se hotely

Od příštího týdne se také na základě rozhodnutí vlády otevřou penziony, hotely a další ubytovací zařízení. Nové opatření nijak neomezuje jejich kapacity. Hosté však už předem musejí prokázat, že netrpí covidem. Využijí buď negativní test, osvědčení o dokončeném očkování, nebo doklad o prodělané nemoci. Na rozdíl od zahrádek se musí klient skutečně prokázat bezinfekčností, když vstoupí do objektu a jedná s personálem. Personál musí zkontrolovat, že dotyčný splňuje stanovené požadavky. Pokud klient využije osvědčení o PCR nebo antigenním testu, nesmí být dokument starší než 48 hodin. Ubytovat se hosté mohou na sedm dní. Pokud chtějí pobyt protáhnout, je třeba dalšího testu. Lze využít i schválené testovací sady.

Kultura

Vláda také rozhodla o rozvolnění kulturních a sportovních akcí. Venkovní událost může naživo sledovat tisíc diváků, pro vnitřní akce nově platí limit pět set diváků. Zároveň však účastníci mohou obsadit maximálně polovinu kapacity, nejvíce ale zmíněných 500 míst. Otevřít budou moci i kina, ovšem jen za předpokladu, že nebudou prodávat občerstvení. Na kongresech či jiných vzdělávacích akcích se může sejít sto účastníků venku a padesát uvnitř.

O včerejška se mohou konat zatím jen akce pod širým nebem pro maximální počet sedm set diváků. Podmínkou účasti na všech zmíněných akcích je a zatím bude buď negativní test, uplynutí čtrnáct dní od dokončeného očkování, či maximálně devadesát dní od prodělané nemoci covid-19. Oba typy akcí mohou navštěvovat jen sedící diváci a musejí nosit respirátor.

Sport

Ve vnitřních sportovištích, která zahrnují třeba posilovny, může být od pondělí 24. května najednou třicet lidí namísto dosavadních deseti. Zvýší se počet sportujících lidí ve skupině ze dvou na dvanáct.

Podle ministra Plagy se mohou školy vracet k tělocviku. Platí však, že může být při jedné činnosti v tělocvičně maximálně dvanáct žáků. (Zdroj vlada.cr)

Poslat nový komentář