restaurace

Od pondělka budou naplno fungovat školy i hotely. V restauraci se stále nenajíme

ilustrační foto Vláda ĆR

Čeká nás další fáze rozvolňování protikoronavirových opatření. Změny se týkají zejména školství, ubytování a kultury. Bazény, wellness centra či například vnitřní prostory restaurací zůstanou i nadále zavřené. Přinášíme přehled změn, které začnou platit od pondělí 24. května.

Školy

Bez rotací žáků a v plném provozu budou od pondělí 24. května základní školy. Ve stejném termínu se znovu rozjede výuka i na středních školách. Studentům se také otevřou vysoké školy, doposud tam fungovaly jen laboratoře a praxe. Za týden tam znovu odstartuje také teoretická výuka. Účastníci přednášek musejí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Školy s antigenními testy budou žáky testovat jednou za týden, u PCR testů stačí čtrnáctidenní interval.

Aplikace pomáhá s využitím potravin z uzavřených restaurací

ilustrační foto

Uzavřením restauračních zařízení ze dne na den vyvstal pro jejich provozovatele problém, co s přebytečnými zásobami potravin. K jejich smysluplnému využití jim pomůže nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz. V mapě projektu „Kam s ním“ totiž naleznou (mimo jiné) i místa, kde lze potraviny předat k charitativním účelům.

„Od úterý 13.října potravinové banky ve všech regionech přijímají nevyužité zásoby potravin od všech stravovacích zařízení (zejména jídelny, menzy, velké restaurace). Minimální množství k odvozu je 20 kg. Darování je nutné předem telefonicky dohodnout, s ohledem na momentální lidské kapacity. Přijmout lze ovoce, zeleninu nebo chlazené, mražené nebo trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny. Darované potraviny budou rozděleny humanitárním organizacím pro pomoc nejpotřebnějším lidem.

Svatby a pohřby jen se 30 účastníky. Ode dneška

Ilustrační foto pixabay.com

Ode dneška se mohou svatby a pohřby v Česku konat jen s omezeným počtem účastníků, podle vládních opatření jich může být nejvíce 30. Následné svatební oslavy a smuteční hostiny v restauracích mohou být do půlnoci.

I když jsou stravovací zařízení uzavřena, podle vládního nařízení mají svatební oslavy a smuteční hostiny výjimku. Pokud se v nich uskuteční nejpozději následující den po svatbě či pohřbu, platí v nich zákaz přítomnosti veřejnosti mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly by limit měl platit do konce nouzového stavu, tj. do 3. listopadu. (ber)

Zloděj se vloupal do hospody. Ukradl 25 tatranek…

ilustrační foto Policie ČR

Zřejmě přes noc na neděli se vloupal neznámý pachatel do hostince v malé obci nedaleko Prostějova. Důvodem, ale asi nebyl vládní příkaz uzavřít všechny restaurace. T také se asi nejednalo o útok na EET, přestože bylo poškozeno zařízení související právě s elektronickou evidencí tržeb...

Po rozbití okna vnikl pachatel do vnitřních prostor a zde prohledal veškeré zásuvky, ze kterých odcizil set-top-box, 25 tatranek, 15 balíčků žvýkaček a 40 zapalovačů. Navíc poškodil pokladnu EET, z níž utrhl napájecí kabel. Majitel způsobenou škodu předběžně odhadl na více jak 5 tisíc korun. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež, za který lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Policisté zkontrolovali téměř 400 restauračních zařízení v celém kraji. Za jediný večer

foto Policie ČR

Ještě před uzavřením všech restaurací si policie v kraji posvítila na dodržování předcházejících omezení týkajících se otvírací doby v restauračních zařízeních. V úterý proto večer policisté kontrolovali provozovatele restauračních zařízení, zdali dodržují nařízení, která jim ukládá Vláda ČR v rámci krizového opatření.

„Policisté v Olomouckém kraji zkontrolovali 374 zařízení, při kterých zjistili 26 pochybení. Ve 24 případech věc vyřešili domluvou. Ve 2 provozovnách, kde se hosté nacházeli ještě před a po 21. hodině, policisté porušení nařízení zadokumentovali a oznámili příslušnému správnímu orgánu k projednání,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Vláda zavírá školy i restaurace

Ilustrační foto pixabay.com

Od středy 14. října dojde na území České republiky k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření. Jejich rozsah schválila vláda na pondělním jednání.

Od středy nebude možné na jednom místě, ať už venku či uvnitř, organizovaně či nikoli, až na přesně specifikované výjimky se shromáždit v počtu více než šest osob. Do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení nebudou smět chodit zákazníci, bude možné je obsloužit pouze přes výdejní okénko, ale jen do 20. hodiny. Výjimku budou mít pouze hotelové restaurace pro hotelové hosty a svatební a smuteční hostiny. Zavřít musí všechny hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky. Na veřejnosti bude zcela zakázáno konzumovat alkoholické nápoje.

Rozšoupli se v hospodě. I když na to neměli

ilustrační foto Městská policie

Minulou sobotu po šesté hodině ranní vyjížděla hlídka prostějovských strážníků do jedné z prostějovských provozoven prověřit telefonické oznámení o neplatících zákaznících. Na místě zkontaktovali obsluhující personál.

"Číšník označil hlídce dva muže, kteří v průběhu noci zkonzumovali a pro ostatní hosty objednali nápoje v hodnotě 3167 Kč a nyní nemají peníze na zaplacení. V podezřelých strážníci zjistili devatenáctiletého a devětadvacetiletého muže. Oba uvedli, že do podniku přišli s vědomím, že nemají dostatek peněz na uhrazení útraty. I přes to oba pánové ve značné míře konzumovali a objednávali nápoje i dalším hostům," uvedla strážník Tereza Greplová. Svým jednáním je dvojice důvodně podezřelá z přestupku proti majetku. Celá záležitost postoupena k projednání příslušnému správnímu orgánu.

Řádí nám v Prostějově „Vrchní, prchni“?

Ilustrační foto pixabay.com

Od pátku šetří prostějovští policisté případ krádeže číšnického fleku, který se stal na ulici Plumlovská v jedné z místních restaurací.

"Neznámý pachatel využil nepozornosti obsluhujícího personálu a z neuzamčené zásuvky za výčepním pultem ukradl flek s finanční hotovostí necelých 19 000 Kč a z místa utekl. Okradená žena ihned událost oznámila, ale i přes rychlou reakci a propátrání blízkého okolí se nepodařilo pachatele najít. Případ šetříme pro trestný čin krádež," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Hospoda jela přes povolenou hodinu, zasáhli strážníci

ilustrační foto Městská policie

Minulou sobotu půl hodiny po půlnoci strážníci prověřovali anonymní telefonické oznámení o otevřené provozovně v centru Prostějova. Strážníci na místě zjistili, že v podniku se nachází cca 30 zákazníků konzumujících nápoje.

"Hlídkou byl zkontaktován vedoucí provozovny. Muž byl upozorněn na platnost nařízení vydaného ministerstvem zdravotnictví, které omezuje provoz restaurací pro veřejnost v čase od 23:00 do 6:00 hodiny ranní. O omezujících opatřeních neměl mladý muž, jak sám uvedl, ani potuchu," uvedla strážník Tereza Greplová. Protiprávní jednání osmnáctiletého muže bylo postoupeno příslušnému správnímu orgánu k dořešení. (red)

Dnešní „koronavirové“ uvolnění přináší řadu změn!

Ilustrační foto ber

Ode dneška se otevírají vnitřní prostory restaurací a hospod, do škol se vrátí děti na 1. stupeň základek, otevřít znovu mohou hotely a další ubytovací zařízení, za přísných podmínek i bazény či sauny. A třeba také doposud pozastavené živnosti, jako jsou tetovací salony.

 

Lidé si musí i nadále chránit ústa a nos v MHD nebo v budovách, jako jsou například nákupní centra nebo úřady. Venku, pokud splní podmínku aspoň dvoumetrového odstupu od dalších osob, které s nimi nežijí ve stejné domácnosti, mohou Češi roušky odložit. Výjimky z povinného nošení roušek mají děti ve školách či školkách nebo některé profese, například lidé v kancelářích.