nádraží

Exhiboval na nádraží. Opilec usnul se staženými kalhotami

ilustrační foto Policie ČR

V úterý v odpoledních hodinách vyjížděla hlídka strážníků do prostor hlavního vlakového nádraží, kde se dle oznamovatelky nachází opilec, pokřikující na kolemjdoucí osoby. Strážníci po příjezdu na místo zjistili uvnitř haly sedícího muže. Spal se staženými kalhotami a před sebou měl prázdnou lahev od vodky.

Muž vlivem požitého alkoholu nebyl schopen s hlídkou komunikovat a jeho samostatný pohyb nepřipadal v úvahu. Dotyčný byl ve stavu, kdy se sám o sebe nedokázal postarat. Orientační dechovou zkoušku se ani na několik pokusů u něj nepodařilo provést. Strážníci si na místo vyžádali příjezd lékaře, který muže prohlédl, zda není ohrožen na životě selháním základních životních funkcí. Následně rozhodl o jeho převozu a umístění do záchytné stanice. „Za doprovodu hlídky byl dvaačtyřicetiletý opilec převezen do protialkoholické záchytné stanice v Olomouci, kde byl předán zdravotnickému personálu.

Starý Prostějov. Restaurace na hlavním nádraží

Foto archiv čtenář

Tuhle hospodu byste mohli i bez nápovědy identifikovat velmi lehce. Staří se podívat na velká okna.

Honosný název restaurace si nádrc moc nezasloužil, byla to taková stará dobrá zaplivaná čtverka. Osobně jsem měla radši sousední bufet, kam jsem chodívala pro skvělé knedlíky. Z kterého roku fotka pochází netušíme, stejně, jako pan Vladimír, který ji PvNovinkám poskytl. Tipnete si? (ber)

Starý Prostějov. Místní nádraží

Foto www.zdeneksmida.cz

Prostějovské místní nádraží bývalo kdysi ústředním nádražím Moravské západní dráhy. Stojí tady velká přijímací budova, ke které byla v roce 1912 přistavena pošta. V sousedství pošty se nacházelo velké skladiště a překladiště.

Na opačnou stranu od přijímací budovy stojí dva obytné domy pro tehdejší zaměstnance dráhy. Kromě těchto staveb se za kolejištěm nacházela pětimístná výtopna, vodárna s provozním přístavkem a velká kancelářská budova. Výtopny byly součástí větších železničních stanic. Byly v nich „ustájeny“ parní lokomotivy, které bylo třeba zatopit před službou, ale někdy sloužily i k delším odstávkám jako depa. Před prostějovskou výtopnou se lokomotiva otáčela na točně.

Prostějov bude mít novou bránu do města. Už se buduje

foto ber, Magistrát města Prostějova

V prostoru nároží mezi Svatoplukovou a Janáčkovou ulicí panuje již několik dnů čilý stavební ruch. S otázkou, co je jeho příčinou, se PvNovinky obrátily na náměstky primátora Jiřího Rozehnala a Miladu Sokolovou. Jejich odpovědi jsou víc než uspokojující.  Lokalita dozná výrazné změny k lepšímu, přibude mobiliář i květiny a keře.

„Máme na tuto lokalitu zpracovanou zahradně architektonickou studii, na kterou bude navazovat projektová dokumentace k územnímu rozhodnutí. Nové řešení vytvoří jakousi moderní „bránu“ města,“ uvedl náměstek primátora pro stavební rozvoj a investice Jiří Rozehnal. Podle jeho slov je středem navržena cesta z minerálního betonu, podél ní jsou plánována místa k posezení na lavicích.

Prostějovské stavby. Hlavní nádraží

Foto SOkA

Nejmonumentálnější Prostějovskou poválečnou stavbou, inspirovanou tvorbou třicátých let, je nový objekt hlavního železničního nádraží. V místech původní nádražní budovy v Janáčkově ulici, zničené při bombardování na konci války, byl postaven v letech 1947–1952.

Objekt v sobě slučoval služby administrativní, veřejné i ubytovací. Autor projektu, dr. ing. arch. Jaroslav Otruba z 

Prahy, nalezl inspiraci také u protilehlých Navrátilových bytových domů v Janáčkově ulici. Svědčí o tom cihlově červený lícový obklad stavby.  

Za pozornost stojí i reliéf Dráhy pracují pro mír od Vladimíra Navrátila z roku 1946, osazený na průčelí výpravní budovy. Dívka v pohybu (symbol moderní dopravy) je rozkročena nad okřídleným kolem a z ruky vypouští holubici. (ber)

Uspokojení se nedočkal. Za to přišel o peněženku

Ilustrační foto pixabay.com

Sexuálního uspokojení za peníze se počátkem tohoto měsíce zachtělo staršímu muži v Prostějově. Dohodl se proto se svou téměř o dvě dekády mladší známou a sešli se na dámských toaletách na vlakovém nádraží v Prostějově.

„Kalhoty stažené na půl žerdi byly příčinou toho, že z jejich kapsy na zem muži vypadla peněženka. Všimla si toho však jen sexuální pracovnice, která nezaváhala a peněženky se zmocnila. Poté se vymluvila na nevolnost a spěšně toalety opustila. Že přišel o peněženku, muž zjistil, až když také opustil záchodky. Ženu však už nezastihl. S peněženkou přišel i o finanční hotovost, osobní doklady a platební kartu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádež a přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Vlezli do opuštěného domu. Kvůli železu

ilustrační foto Městská policie

Minulou neděli při vykonávání hlídkové činnosti na hlavním prostějovském nádraží kontaktoval strážníky muž a oznámil podezřelé zvuky, které vycházejí z budovy sousedící s jeho domem. Hlídka se vydala celou situaci prověřit.

Zjistila, že se jedná o bývalou budovu Českých drah. Uvnitř byli nalezeni dva muži ve věku šedesát a jednadvacet let. Dovnitř se dostali světlíkem umístěným ve střeše budovy. Důvod jejich nezvané návštěvy byl jasný. Chtěli si odnést železo, za které by ve sběrných surovinách získali finanční hotovost. Způsobená škoda bude vlastníkem vyčíslena dodatečně. „Po konzultaci s Policií ČR byly zjištěné skutečnosti vyhodnoceny jako přestupkové jednání. Oba pachatelé budou vše vysvětlovat u správního orgánu, pro důvodné podezření z přestupku proti majetku," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

U nádraží pálil vše, co našel. Pro peníze

foto Magistrát města Prostějova

Minulou sobotu po čtrnácté hodině byl na linku 156 prostějovských strážníků nahlášen rozdělaný oheň na prostranství za hlavním vlakovým nádražím. Pro hlídku, která vyjížděla událost prověřit, nebyl problém díky stoupajícímu kouři najít přesné místo.

U ohniště našli strážníci dvaačtyřicetiletého muže. "Ten v otevřeném ohni spaloval matrace, gumové izolace, pneumatiku a další různé materiály za účelem získání kovů, které chtěl později odevzdat do sběrných surovin. Muž hlídce uvedl, že se nachází ve složité finanční situaci a tímto způsobem si chtěl vydělat nějaké peníze," uvedl strážník Petr Zapletal s tím, že k uhašení ohně byli na místo přivoláni hasiči.  Svým jednáním je podezřelý z přestupku proti zákonu o ochraně ovzduší a celá záležitost bude oznámena příslušnému správnímu orgánu. (red)

Napadl bývalou přítelkyni i jejího nového partnera. Pěstmi

ilustrační foto Městská policie

Ve středu před desátou hodinou večer vyjížděli strážníci kvůli agresorovi na prostějovské vlakové nádraží. Zde osmatřicetiletý muž napadl bývalou přítelkyni a jejího současného partnera.

„Nejprve ji slovně urážel vulgárními výrazy. Současný přítel se zastal své partnerky a začal jí bránit. Útočník nejdříve fyzicky napadl ochránce a to tak, že jej udeřil pěstí pravé ruky do levé části hlavy. Následně jej povalil na zem a v napadání neustále pokračoval. Žena se snažila oba muže od sebe oddělit. Při tomto pokusu, aby toho zanechali, však i ona schytala od agresora ránu pěstí přímo do levého oka a také ji začal tahat za vlasy. Ženě se podařilo ze sevření vyprostit," uvedl strážník Petr Zapletal.

Hasiči vyklidili nádraží. Kvůli látce způsobující dýchací obtíže a slzení

ilustrační foto

Dnes krátce před půl čtvrtou odpoledne přijali policisté oznámení, že prozatím neznámá osoba rozptýlila ve vestibulu Hl. n. v Olomouci prozatím neznámou látku, která cestujícím způsobovala dýchací obtíže a slzení. 

Na místo byli ihned vysláni policisté, hasiči a strážníci olomoucké městské policie, kteří z důvodu detekce prostředí zhruba na dvacet minut prostor nádraží uzavřeli. V rámci provedeného šetření nebyla detekována žádná látka, která by mohla být zdraví nebezpečná a provoz nádraží mohl být plně obnoven. V souvislosti s touto událostí nemusel být aktuálně nikdo ošetřen.