místní nádraží

Na místním nádraží hořela prodejna dřeva

Foto HZS Olomouckého kraje

U požáru dřevěné budovy ve Sladkovského ulici v Prostějově, přesněji v její podkrovní části, zasahovaly čtyři jednotky hasičů v průběhu úterních pozdních hodin. Jedná se o starší objekt ve vlastnictví města, využívaný pro skladovaní topiva.

Jednotkám se včasným zásahem podařilo zabránit výraznému rozšíření. Pomocí několika vodních proudů s využitím nastavitelných žebříků a poté postupným rozebíráním části zasažené střechy, se po zhruba dvou hodinách požár podařilo likvidovat.

„Co stojí za přesnou příčinou vzniku požáru je v šetření, vnitřní prostory se skladovaným materiálem nebyly zasaženy. Výše škody byla předběžně stanovena v částce 500 tisíc Kč,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák s tím, že při požáru nebyl nikdo zraněn.

Konečný osud místního nádraží stále v nedohlednu, stýská si náměstek Rozehnal

ilustrační foto místní nádraží

Jak na posledním jednání prostějovského Zastupitelstva města Prostějova informoval náměstek primátora Jiří Rozehnal, konečný verdikt stran místního nádraží je stále v nedohlednu. Majitel, Správa železnic, totiž "jede" v rozpočtovém provizoriu.

"Státní organizace Správa železnic funguje v rozpočtovém provozoriu, nemá tak schváleny krátkodobé ani střednědobé investice. Týká se to samozřejmě i rekonstrukce místního nádraží, která měla začít v roce 2025," povzdechl si.

Město má ale podle jeho slov o objekt stále zájem a Správa železnic již několikrát přislíbila, že bude první, komu ho nabídne. (ber)

 

Správa železnic poslala špatnou zprávu. Opravy obou nádraží odsunula o roky

ilustrační foto nádraží

O osudu prostějovského místního nádraží se vedou jednání již několik let. Historickou budovu chtěly dráhy nejprve zbourat, po čase, i kvůli protestům veřejnosti, záměr změnily na prodej. Tomu ale musí předcházet rekonstrukce budovy, spojená s vymístěním technologií. V plánu ji Správa železnic měla pro rok 2024. Bohužel z investice sešlo.

Na posledním jednání Zastupitelstva města Prostějova o tom referoval náměstek Jiří Rozehnal. „Rekonstrukce budovy místního nádraží, kolejiště a nástupišť se odkládá až na rok 2027. Důvodem je skutečnost, že Správa železnic musela seškrtat investice v rámci úspor,“ uvedl Rozehnal s tím, že minimálně na rok 2026 je odložena i rekonstrukce hlavního nádraží a výstavba podjezdu ve Vrahovické ulici, stejně jako zkapacitnění tratě Olomouc – Prostějov.

Veškeré investice v Prostějově spočítala Správa železnic na deset miliard korun. (ber)

Jaká je současná situace kolem místního nádraží?, informoval náměstek Rozehnal

ilustrační foto

Na posledním jednání Zastupitelstva města Prostějova informoval náměstek primátora Jiří Rozehnal o současné situaci kolem budovy místního nádraží v Prostějově. 

"Jednal jsem s náměstkem generálního ředitele Správy železnic. Sdělil mi, že z budovy budou vymístěny všechny technologie, nádraží by mělo být následně centrálně řízeno z Kostelce na Hané. Pak bude objekt nabídnut státním institucím a následně městu Prostějovu," uvedl Rozehnal.

Ve hře je ovšem i nabídka, kterou drahám dal olomoucký podnikatel, majitel Běleckého Mlýna Richard Benýšek. Ten se netají faktem, že nádraží by rád zakoupil a zrekonstruoval. (ber)

Na budoucí podobě místního nádraží se intenzivně pracuje

Ilustrační foto ber

Osud prostějovského místního nádraží vzbudil před časem ve městě velké emoce. Správa železnic totiž zveřejnila jeho plánovanou podobu. Ta ovšem upřednostnila demolici původního objektu a výstavbu nového. Na základě jednání s městem Prostějovem nyní pracuje na několika variantách.

Na konci října převzala Správa železnic stavebně technický průzkum. Podle jeho výsledků se dále rozhodne o dalším využití budovy a míře potřebných investic. Ve hře je stále několik variant. „Tou první je možnost, že Správa železnic vybuduje novou technologickou budovu a opraví stávající původní výpravní budovu, včetně budovy bývalého ředitelství cel a pošt. Celý objekt bude nabídnut Magistrátu města Prostějova,“ sdělil PvNovinkám mluvčí SŽ Marek Illiaš. „Další, tzv.

V budově místního nádraží by mohla sídlit policie, pošta i archiv

ilustrační foto místní nádraží

O osudu místního nádraží v Prostějově se vedou dlouhodobě diskuze. Ta nejvážnější vypukla po zveřejnění vizualizace jeho nové podoby, kterou se pochlubil nynější majitel objektu, Správa železnic. Obyvatele města pobouřil fakt, že by nádraží mělo být zdemolováno. Vypadá to, že se blýská na lepší časy.

Prostějov požádal Správu železnic o bezúplatný převod celé nemovitosti. Ta se tomu nebrání. „Pokud by se budova měla stát majetkem města, potřebovala by Správa železnic pozemek pro výstavbu technologického zázemí rekonstruované železniční stanice. V tom případě by zřejmě přicházela v úvahu směna budovy za pozemek s městem s případným doplatkem rozdílu cen. Směnu bychom preferovali,“ sdělila stanovisko mluvčí SŽ Nela Friebová.

Město Prostějov preferuje zachování budovy místního nádraží, říká náměstek Rozehnal

ilustrační foto MMP

Před časem zveřejnila Správa železnic vizualizaci nové budovy místního nádraží. Na otázku, zda se bude bourat staré místní nádraží a stavět nové, odpovídá náměstek primátora pro rozvoj a investice Jiří Rozehnal.

„Byl jsem informací a vizualizací, která proběhla médii, překvapen stejně tak, jako novináři, nicméně jsem se ihned spojil s generálním ředitelstvím Správy železnic - celou záležitost nám ihned vysvětlili. V rámci příprav navrhnutých variant řešení zvažují i možnost výstavby nové budovy, proto vznikla vizualizace (nikoliv projektová dokumentace), která byla uveřejněna. Jednání ve věci řešení budoucnosti budovy místního nádraží se Správou železnic stále pokračují dle dohody.

Preferujeme variantu zachování a rekonstrukci výpravní budovy místního nádraží, říká vedení města

ilustrační foto Správa železnic

Média přinesla zprávy o dalším vývoji kolem výpravní budovy prostějovského místního nádraží. Objevila se i nová vizualizace, kterou novinářům zaslala Správa železnic. Město Prostějov však oficiálně materiál zatím neobdrželo.

„Se Správou železnic jednáme od samotného počátku, kdy se objevily informace o plánovaném bourání výpravní budovy. Na stole jsou tři varianty, nicméně město Prostějov od počátku jednání preferuje variantu zachování a rekonstrukci výpravní budovy. Na tom se nic nemění ani v tomto okamžiku, kdy Správa železnic nechala zpracovat vizualizaci, jak by mohla vypadat nově postavená výpravní budova místního nádraží.

OBRAZEM: Depo u místního nádraží mizí

Foto Jana Kalužová

Ve středu 26.02.2020) započala demolice bývalého železničního depa za místním nádražím v Prostějově.

Asanace budov, kterou provádí společnost DEMSTAV group s.r.o., Hranice, přijde město na 1,17 milionu korun (včetně DPH). O dalším využití prostoru se prozatím jedná. "Ve hře je sportoviště, parkovací plocha i park," uvedl náměstek primátora Prostějova Jiří Rozehnal. (ber)

Železniční depo jde k zemi!

Foto ber

Včerejším dnem (tj. 26.02.2020) započala demolice bývalého železničního depa za místním nádražím v Prostějově.

Asanace budov, kterou provádí společnost DEMSTAV group s.r.o., Hranice, přijde město na 1,17 milionu korun (včetně DPH). O dalším využití prostoru se prozatím jedná. "Ve hře je sportoviště, parkovací plocha i park," uvedl náměstek primátora Prostějova Jiří Rozehnal. (ber)