Vlaky

Mezinárodní bezpečnostní akce 24-BLUE RAD kontrolovala vlaky

Foto Policie ČR

V termínu od 20. do 26. března 2023 proběhla na území Olomouckého kraje, stejně jako v ostatních krajích, mezinárodní bezpečnostní akce s názvem 24-BLUE RAD, která cílí na kontroly vlakových nádraží a jejich bezprostředního okolí, na odstavné nádražní plochy, na kontrolu mezinárodních a vnitrostátních vlaků, na nelegální migraci, pátraní po hledaných osobách, ale i těch, kteří se v prostoru železnice dopouští protiprávního jednání (sprejerství, krádeže apod.)

V širším kontextu policisté v rámci této bezpečnostní akce dohlíží i na dodržování zákazu vstupu a vjezdu na železniční přejezdy, jsou-li tato zařízení v činnosti, na překročení rychlostních limitů na železničních přejezdech, vstupy do kolejiště apod.

Starý Prostějov. Místní nádraží a lokomotivy

Foto Pavel Krupička

Dnešní fotografie věnujeme vzpomínce na místní nádraží v Prostějově. Lépe řečeno, jeho stroje.

První fotografie je z 90. let a zachycuje výtopnu s točnou. Druhé fotografii z roku 2004 dominuje parní lokomotiva řady 310.0, určená pro zvláštní jízdy. (ber)

Dobrá zpráva pro cestující. V kraji jezdí nové vlaky

Foto Olomoucký kraj

Čerstvě elektrizovanou trať z Olomouce do Šumperka přes Uničov už obsluhují dvě nové soupravy RegioPanter. Na koleje poprvé vyjely v úterý 20. prosince. Do konce roku se jejich počet navýší na čtyři a pátý moderní vlak přibude v lednu.

„Pro Olomoucký kraj je kvalitní veřejná doprava jednou z hlavních priorit. Proto jsem velmi rád, že železnici mezi Olomoucí a Šumperkem budou nově obsluhovat moderní vlakové jednotky. Přeji všem cestujícím, aby se jim vlakem hezky cestovalo a do cíle cesty dojeli v pořádku,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Slevy ve veřejné dopravě budou 50 procent. Od dubna

ilustrační foto Ministerstvo dopravy ČR

Děti, studenti a cestující nad 65 let budou mít v regionálních či dálkových vlacích a autobusech státem zajištěnou slevu ve výši 50 procent. Dohodla se na tom vládní koalice s tím, že změna začne platit od dubna.

Úpravou výše slevy ze 75 % na 50 % se sníží deficit státního rozpočtu ročně až o 1,9 miliardy korun v závislosti na tom, kolik bude v následujících letech cestujících ve veřejné dopravě. Od zavedení plošných od září 2018 stát zaplatil na kompenzacích dopravcům doposud přes 14 miliard korun. Nově upravené slevy vyjdou státní rozpočet až na 3,9 miliardy korun.

Společně se změnou výše slevy budou nově zvýhodněny rodiny s dětmi. Dochází totiž ke sjednocení podmínek pro cestování se malými dětmi ve vlaku i v autobuse. K rozšíření slev dojde také u cestujících s 3. stupněm invalidity.

Nový železniční jízdní řád 2021 v Olomouckém kraji platí od 13. prosince

ilustrační foto KIDSOK

V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád. Rozsah regionální dopravy Českých drah na území Olomouckého kraje zůstane na podobné úrovni jako v současném jízdním řádu. Platit bude tento jízdní řád až do 11. prosince 2021.

Spoje zajišťované na území Olomouckého kraje Českými drahami ujedou v jízdním řádu 2020/2021 celkem 6,26 mil. vlakokilometrů, což je podobně jako v současném jízdním řádu. ČD budou v regionu zajišťovat v pracovní dny celkově 537 regionálních vlaků, o víkendech pak průměrně 422 spojů.

K úpravám dochází na základě požadavku Olomouckého kraje, respektive koordinátora dopravy KIDSOK.

Dráhy nasadily Stadler GTW

ilustrační foto ČD

České dráhy nasadily do provozu třetí jednotku řady 646 Stadler GTW, a to na trati z Olomouce do Drahanovic.

První spoj, na který byla jednotka nasazena, vyjel z Olomouce ve čtvrtek ve 22:35 hodin. České dráhy pořídily pro Olomoucký kraj celkem dvanáct vlaků Stadler. Po celkové modernizaci budou jednotky nasazeny také na Jesenicku. (Zdroj ČD)

Kam v sobotu? Na Rosničku, Hurvínka a Kocúra do Červenky

ilustrační foto KŽC.cz

V sobotu 17. září se v Litovli koná oslava olomouckého Regionálního dne železnice a současně oslavy 130 let trati Červenka – Litovel. Staňte se účastníky hemžení parních mašinek na všech okolních lokálkách, užijte si tradičně bohatý program na nádraží Litovel předměstí i ve městě samotném.

Můžete se těšit na vyjížďky historickými vlaky, vlakový doprovod v dobových uniformách, zbrojení parní lokomotivy ve stanici Litovel předměstí, výstavu historických i současných kolejových vozidel, pamětní razítka, upomínkové předměty, doprovodný program pro děti a bohaté občerstvení.

Minibary s občerstvením v rychlících. Co vy na to?

ilustrační foto ČD

Do třicítky rychlíků mezi Brnem, Přerovem a Ostravou bude rozšířena, od poloviny září, nabídka drobného občerstvení servírovaného na místa cestujícím formou tzv. minibaru. Ve třech soupravách InterPanter na lince Břeclav – Brno – Olomouc pak dopravce testuje provoz automatů na cukrovinky a nápoje.

„Podle našich průzkumů mají cestující ve vlacích největší zájem o Wi-Fi připojení k internetu a o nabídku drobného občerstvení. Proto obě služby postupně rozšiřujeme do dalších vlaků. Minibar nabízí drobné občerstvení, například kávu nebo čaj a malý snack již ve 26 expresech. Od poloviny září tuto službu rozšíříme poprvé také na rychlíky. Pro pilotní ověření nabídky jsme vybrali frekventovanou linku mezi Brnem, Přerovem a Ostravou,“ řekl Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu.

Máte připomínky k jízdnímu řádu? Napište je koordinátorovi

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Veřejnost může připomínkovat nový jízdní řád na železnici pro období 2016/2017. Připravuje jej státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která v minulých dnech dokončila první fázi celého procesu. Od SŽDC materiál získal také Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje. 

Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje nyní vytvořený návrh předkládá veřejnosti k připomínkování prostřednictvím svých webových stránek. Návrh je pracovním materiálem, který se bude na základě obdržených připomínek, podnětů a průběžného projednávání s dopravcem upravovat. Občané i instituce mohou na adresu kidsok@kidsok.cz zasílat připomínky k vlakům objednávaným Olomouckým krajem do 11.

AKTUALIZOVÁNO: Hrozba bombou zastavila vlaky u Olomouce

ilustrační foto

 

Anonymní hrozba bombou ve vlacích společností Regio Jet a Leo Expres komplikuje dopravu v kraji.

V osm ráno kdosi zavolal, že za 180 minut vybuchne bomba ve vlaku jedné ze dvou soukromých železničních společností, které obstarávají dopravu mezi Prahou a Ostravou. Jde o společnosti Regio Jet a Leo Expres. Některé vlaky těchto společností ani nevyjely. Ostatní prohledává Policie ČR. V odpoledních hodinách byl nalezen v jednom z vlaků v Olomouci podezřelý předmět a policie nedaleko olomouckého nádraží provedla jeho další pyrotechnickou prohlídku. Po určitou dobu byl provoz kolem olomouckého nádraží dokonce úplně zastaven.