autobusy

Slevy ve veřejné dopravě budou 50 procent. Od dubna

ilustrační foto Ministerstvo dopravy ČR

Děti, studenti a cestující nad 65 let budou mít v regionálních či dálkových vlacích a autobusech státem zajištěnou slevu ve výši 50 procent. Dohodla se na tom vládní koalice s tím, že změna začne platit od dubna.

Úpravou výše slevy ze 75 % na 50 % se sníží deficit státního rozpočtu ročně až o 1,9 miliardy korun v závislosti na tom, kolik bude v následujících letech cestujících ve veřejné dopravě. Od zavedení plošných od září 2018 stát zaplatil na kompenzacích dopravcům doposud přes 14 miliard korun. Nově upravené slevy vyjdou státní rozpočet až na 3,9 miliardy korun.

Společně se změnou výše slevy budou nově zvýhodněny rodiny s dětmi. Dochází totiž ke sjednocení podmínek pro cestování se malými dětmi ve vlaku i v autobuse. K rozšíření slev dojde také u cestujících s 3. stupněm invalidity.

V pondělí se opět rozjedou všechny autobusy

ilustrační foto Olomoucký kraj

Hejtmanství v plném rozsahu obnoví veřejnou autobusovou dopravu. Ta byla částečně omezena kvůli zavřeným školám. Do běžného režimu se spoje Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje vrátí 12. dubna.

„Rozsah dopravních služeb bude stejný jako před vyhlášením nouzového stavu. Dojde především k obnovení všech školních spojů,“ řekl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Koordinátor integrovaného dopravního systému (KIDSOK) omezil školní spoje poté, co vláda uzavřela většinu školských zařízení. Vyhnul se tak vysokým ekonomickým ztrátám, které by plynuly z neefektivní dopravy.

FTL bude ošetřovat autobusy nanotechnologií. Ničí viry a bakterie

Ilustrační foto ZDS Psota

Několikrát za den čistí a dezinfikují řidiči autobusy městské hromadné dopravy v Prostějově.  Od února budou nově všechny autobusy ošetřené také nanotechnologií, která zabraňuje nejen usazování bakterií, ale také je likviduje v celém voze, uvedl Jiří Hloch, ředitel divize autobusové dopravy FTL.

„Jde o nástřik kysličníkem titanu, který podle výrobce ničí veškeré viry a bakterie,“ doplnil Hloch s tím, že účinnost trvá jeden rok. V FTL nanotechnologie nahradí dosud užívané ozónování.

„Jsme rádi, že FTL opět přistoupila k nejnovějšímu trendu. Když se začalo s ozónováním, byla firma tuším první v republice, kdo ho začal používat,“ uvedla náměstkyně primátora Prostějova Alena Rašková. Nanotechnologií byla ošetřena i vozidla Městské policie. (ber)

Olomoucký kraj omezuje autobusovou dopravu. Dočasně

ilustrační foto KISDOK

Od středy 13. ledna Olomoucký kraj přistoupí k dočasnému omezení autobusové dopravy. Některé autobusové linky k tomuto datu přejdou do režimu jarních prázdnin.

Důvodem je uzavření škol v souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru.

Informace o aktuálních jízdních řádech cestující najdou na webu cestujok.cz nebo idsok.cz, případně mohou zavolat na telefonní linku 588 88 77 88. (Zdroj KIDSOK)

Na konci měsíce se opět rozjedou všechny autobusy

foto Olomoucký kraj

Hejtmanství se připravuje na obnovení veřejné hromadné dopravy. Ta byla částečně omezena kvůli zavřeným školám. Do běžného režimu se mají spoje Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje vrátit od 30. listopadu.

„Rozsah dopravních služeb bude stejný jako před vyhlášením nouzového stavu. Dojde především k obnovení všech školních spojů,“ informoval Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Koordinátor integrovaného dopravního systému (KIDSOK) omezil školní spoje poté, co vláda uzavřela většinu školských zařízení. Vyhnul se tak vysokým ekonomickým ztrátám, které by plynuly z neefektivní dopravy. (red)

Hejtmanství dočasně omezilo provoz autobusové dopravy

ilustrační foto Olomoucký kraj

V souvislosti s uzavřením škol přistoupil Olomoucký kraj k dočasnému omezení některých autobusových linek. Ty ode dneška – od pátku 6. listopadu - přešly do takzvaného prázdninového režimu – nejsou vypravovány spoje, které obvykle sváží děti do škol a zpět.

„Jedná se o dočasné opatření. Jakmile mimořádná situace v souvislosti s koronavirem skončí, autobusová doprava se vrátí do normálního režimu,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Omezení se nyní dotklo pouze autobusových linek, jejichž objednavatelem je Olomoucký kraj. Hejtmanství tak chce zamezit plýtvání finančními prostředky na provoz spojů, které by jezdily prázdné. I přes tyto změny zůstává 93 % spojů zachováno tak, aby byla zajištěna doprava do zaměstnání a k lékařům. Vlakové dopravy se změny netýkají.

FTL informuje. Provoz MHD zůstane jako v prázdninový čas

ilustrační foto FTL

Od 1. září až do konce roku zůstává provoz MHD v Prostějově zachován v letním prázdninovém režimu. Tato informace bude zveřejněna na zastávkách i na internetových stránkách FTL.

Další informace cestující zjistí v Informační kanceláři FTL na Svatoplukově ulici 59 nebo na telefonu 582 333 181.

Oproti prázdninovým jízdním řádům MHD v Prostějově budou od 1. září přidány spoje na linkách MHD 11 z Žešova v 7:20 hod., MHD 4 z Domamyslic 7:25 hod. a MHD 5 z Čechůvek 7:25 hod. (red)

Uzavírka ulice Vápenice finišuje. Otevře se s předstihem!

Ilustrační foto ber

V pondělí 3. srpna bude ukončena uzavírka ulice Vápenice. Od 4. srpna budou linky MHD v Prostějově vráceny do původních tras a zastávek. 

Jak informuje společnost FTL – First Transport Lines, a.s., tímto dnem budou zrušeny náhradní zastávky Újezd, Poděbradovo náměstí a ulice Palackého pro "přetrasované" linky městské hromadné dopravy. Zpět budou obsluhovány zastávky dle platných jízdních řádů – Vápenice a Floriánské náměstí. Toto opatření se týká i příměstských linek. (red)

Upozornění. Od pondělí je změna v MHD

foto FTL

Od pondělí 6. dubna 2020 bude opět jezdit v čase 4:55 linka MHD č. 21 ve směru hlavní nádraží – nemocnice. 

V čase 5:20 budou od pondělí 6. 4. 2020 jezdit od hlavního nádraží k nemocnici také linky 19 a 9. Spoj se vrací na návrh vedení města zpět do jízdního řádu, protože se ukázalo, že v redukovaném provozu jezdily přeplněné autobusy, které vozí zdravotníky na směnu do nemocnice, což by v době epidemie mohlo mít i zdravotní dopady. (red)

Po smyku vozidlo skončilo v plotě u domu

ilustrační foto

V pondělí 27. listopadu 2017 v 6:30 hodin došlo na okraji obce Lhota u Konice k dopravní nehodě osobního automobilu značky Hyundai.

"Jednadvacetiletá řidička při jízdě od obce Brodek u Konice nepřizpůsobila rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a v důsledku toho dostala s vozidlem smyk. Následně neovladatelný automobil vyjel vpravo mimo komunikaci a narazil do oplocení zahrady u rodinného domu, kde se zastavil," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody na automobilu a oplocení byla předběžně vyčíslena na 60 tisíc korun. Alkohol u řidičky policisté vyloučili provedenou dechovou zkouškou.