prázdniny

Dnes začínají prodloužené školní prázdniny

ilustrační foto

Dnešním dnem začíná žákům a studentům základních a středních škol dvoudenní volno, které vyhlásilo ministerstvo školství kvůli šíření koronaviru.

Naváže na něj státní svátek a podzimní prázdniny. Minimálně žáci prvního stupně by se pak do škol k prezenční výuce měli vrátit v pondělí 2. listopadu. Samozřejmě se to ale stane jen, pokud vláda během tohoto týdne nerozhodne jinak, což je dost pravděpodobné.... (red)

Jsou tady dva měsíce ve znamení svátků a prázdnin

ilustrační foto

Na září a říjen připadají dva státní svátky.  Děti se mohou těšit na prázdniny a my musíme počítat se zavřenými obchody. 

28. září – Den české státnosti Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění, které se zřejmě událo v roce 935. Vyhlášení dne státním svátkem bylo navrženo 24. března 2000. V tento den jsou zavřené obchody!

FTL informuje. Provoz MHD zůstane jako v prázdninový čas

ilustrační foto FTL

Od 1. září až do konce roku zůstává provoz MHD v Prostějově zachován v letním prázdninovém režimu. Tato informace bude zveřejněna na zastávkách i na internetových stránkách FTL.

Další informace cestující zjistí v Informační kanceláři FTL na Svatoplukově ulici 59 nebo na telefonu 582 333 181.

Oproti prázdninovým jízdním řádům MHD v Prostějově budou od 1. září přidány spoje na linkách MHD 11 z Žešova v 7:20 hod., MHD 4 z Domamyslic 7:25 hod. a MHD 5 z Čechůvek 7:25 hod. (red)

Cipísčata v létě cestují kolem světa i z pohádky do pohádky

Foto MC Cipísek

Cesta za vodníkem, královský bál, indiánská stezka, africký den, světové tržiště, trpasličí závody nebo pohádkové cestování se sluníčkem a duhou. To jsou letní programy MC Cipísek, které centrum pořádá pro rodiče a děti už čtrnácté prázdniny. Týdenní programy jsou určeny rodičům s dětmi od dvou do šesti let a letos nově i pro samotné předškoláky.

„To jediné nejcennější, co můžeme naším dětem dát, nejsou dárky, ale náš čas. Týden byl plný přátelství, dětského smíchu, her a pohody,“ napsala po skončení Cipískova letního programu maminka Katka, která se prázdnin s Cipískem účastní se svojí dcerou už po několikáté.

Jak se učit doma s dětmi během „koronavirových prázdnin“

ilustrační foto

Žákům a studentům začaly neplánované „koronavirové prázdniny“ a spousta rodičů byla nucena zůstat se svými ratolestmi doma.

Nikdo zatím netuší na jak dlouho, a tak je potřeba, aby se rodiče, zejména se žáky z prvního stupně, učili doma. Asi už jste zjistili, že učit se doma s vlastními dětmi je pro někoho, kdo se tomu nikdy přímo nevěnoval, celkem náročné. Pokud ale dodržíte těchto pár základních pravidel, půjde to snadno, a ještě si s vaším dítkem užijete spoustu legrace. 

Školáci budou mít dvaadvacet dní volna

ilustrační foto

Školáci v pondělí po dvouměsíčních prázdninách poprvé usedli do lavic. Na další volno ale dlouho čekat nebudou, doma zůstanou hned v pátek 28. září. Volných dní si v tomto školním roce užijí hned dvacet dva.

Ve škole se ještě ani nestihnou zabydlet a už si budou užívat prodlouženého víkendu. Volných dní budou mít školáci v tomto roce stejně jako v loňském. Pokud nepočítáme víkendy a letní prázdniny, je jich přesně dvaadvacet.

Po zářijovém státním svátku je hned v říjnu čekají podzimní prázdniny - ty tentokrát připadají na pondělí 29. a úterý 30. října. O státní svátek 28. října budou tentokrát, stejně jako jejich rodiče, ochuzeni. Vychází totiž na neděli. 

Kam v pátek s dětmi? Lyžovat do Karlova!

ilustrační foto Karlov

V pátek 3. února 2017 mohou lyžaři mladší 15 let lyžovat na všech sjezdovkách Ski Arény Karlov (Myšák, Kazmarka, Ski Expres, Klobouk) v Karlově pod Pradědem od 8.30 do 16 hodin zcela zdarma, resp. pouze oproti předložení kopie aktuálního pololetního vysvědčení (nebo kopie opisu vysvědčení) a zaplacení vratné zálohy 50 Kč za skipas.

Se skipasem Ski Arény Karlov lze volně přejíždět mezi uvedenými sjezdovkami bez ohledu na to, na které pokladně si lyžař skipas pořídí. Vrátit skipas je možné na kterékoli pokladně arény.  Akce platí pro všechny mladší 15 let, podmínkou NENÍ vysvědčení se samými jedničkami.

Rozloučení s prázdninami v indiánském duchu!

Foto Jarmila K.

 

V sobotu 31.8. 2013 pořádali hasiči Hamry rozloučení s prázdninami v indiánském duchu.

"Počasí vyšlo, dětem se na hlavách třepetala pérka a užívali si to i rodiče. Krásné počasí udělalo hezkou tečku za prázdninovými dny", zaslala do redakce fotografie i vyjádření čtenářka Jarmila.

Děkujeme za krásná fota!

Letem světem s Cipískem

ilustrační foto

Poslední z letošních prázdninových programů Mateřského centra Cipísek skončil světovým tržištěm. Sjely se sem národy všech světadílů. To bylo setkání účastníků tradičního letního týdne Letem světem s Cipískem, kde se i přes horké počasí rodiče s dětmi sešli v maskách a nechyběli dokonce ani Eskymáci v rukavicích.

V průběhu posledního týdne provozu centra rodiče s dětmi absolvovali pomyslnou cestu kolem světa s Cipískem.

„Kromě závěrečného setkání národů si užili indiánskou stezku s výletem ke koňům, africký den plný tvoření, nebo třeba zvířecí den. Součástí programu byla i ukázka canisterapie a nechyběla řada her, kterých se aktivně účastnili jak děti tak i dospělí,“ popsala program Markéta Skládalová z centra Cipísek. Důkazem toho, že se prázdninové programy vydařily, jsou záznamy v letním Cipískově památníčku.

Prázdniny s Cipískem jsou pohádkové, bude i cesta kolem světa

ilustrační foto

Kde bydlí v Prostějově vodník, jak se sází řepa, co všechno musí umět trpaslík nebo jak se tančí na královském plese? To všechno a mnohem víc se dozvěděli rodiče s dětmi při putování pohádkovými týdny, které Mateřské centrum Cipísek připravuje už sedmé prázdniny.

„Rodiče a prarodiče s dětmi od dvou do šesti let, kteří se účastní  prázdnin s Cipískem, mají možnost seznámit se s ostatními rodinami, najít nová přátelství, prožít společně s dětmi netradiční situace, vyzkoušet si řadu výtvarných i pohybových činností a odnést si spoustu pohádkových zážitků,“ uvedla Markéta Skládalová z Mateřského centra Cipísek. Právě v těchto dnech probíhá druhý turnus pohádkového týdne. Program je připraven tak, aby se aktivně mohli zapojit nejen děti, ale také jejich rodiče nebo prarodiče. Radost ze hry i poznání si užívají malí i velcí účastníci.