škola

ZŠ Valenty čeká rekonstrukce tělocvičen

foto Magistrát města Prostějova

Zastupitelé budou rozhodovat o návrhu radních na opravu tělocvičen v základní škole E. Valenty.

„Obnovou projde ta část budovy školy, ve kterém jsou provozovány dvě tělocvičny – velká (281 m2) a malá tělocvična (212 m2). Stavba bude rozdělena na dvě etapy. Ta první proběhne ještě letos, ta druhá v roce následujícím,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal a doplnil, že konkrétně se bude jednat o interiérové úpravy tělocvičen a bezprostředně přiléhajícího zázemí, včetně technických a technologických prvků.

Město opět přispěje prvňáčkům na školní pomůcky

Ilustrační foto pixabay.com

Úleva peněženkám rodičů budoucích prvňáčků. Tak by se dala popsat opětovná pomoc města při pořizování školních pomůcek pro budoucí školáky. Konkrétně se jedná o městský příspěvek základním školám pro žáky 1. ročníků ve výši jednoho tisíce korun (pro jednoho žáka).

„Podle skutečně zapsaných děti do prvních tříd základních škol v Prostějově (bez žádosti o odklad povinné školní docházky) víme, že bylo zapsáno a nastoupí 462 dětí. Částka, kterou tedy pro ně uvolňujeme je 462 tisíc korun,“ uvedl první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Peníze půjdou jednotlivým školám například na nákup věcí, jako jsou sešity, pastelky, barvy (skladba konkrétních zakoupených pomůcek je na rozhodnutí školy). Rodiče pořídí svým ratolestem jen aktovky, přezůvky, penály a cvičební úbor.

Olomoucký kraj ocení učitele, kteří nejlépe zvládli online výuku. Nominujte!

ilustrační foto Olomoucký kraj

Už více než rok probíhá výuka většiny žáků distančním způsobem. Uzavření škol loni na jaře a následný okamžitý přechod k výuce na dálku způsobil ve školách mnoho problémů. Spustil ale také vlnu improvizace, vynalézavosti a mimořádného nasazení jak ze strany vedení škol a jejich zřizovatelů, tak zejména učitelů.

Olomoucký kraj a tým projektu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání (KAP) se nyní rozhodl ocenit mimořádné počiny v online výuce vyhlášením ankety Nejlepší učitel výuky na dálku v Olomouckém kraji.

„Především díky úsilí a nápaditosti učitelů se i přes veškeré obtíže a specifika tohoto způsobu výuky daří krajskému školskému systému distanční výuku zvládnout se ctí. Jsem přesvědčen, že učitelé si za to zaslouží naše poděkování a ti nejlepší také ocenění,“ uvedl krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec, který nad akcí převzal záštitu.

Starý Prostějov. Škola ve Studentské

Foto J. Grulich

Dnes se podíváme na jedno hodně probírané staveniště. Pozornosti se mu dostává zejména v posledních letech souvislosti s bývalým židovským hřbitovem.

Uhodli jste? Jde o nynější budovu RG a ZŠ ve Studentské ulici. V roce 1974, kdy se zde poprvé usadili v lavicích žáci, ale nesla jméno Julia Volka Choráze, českého učitele, novináře a komunistického politika, který v našem regionu působil. Myslím, že většina z nás jí "Chorázka" říká dodnes. (ber)

Kolektiv kuchyně ZŠ Železného je v karanténě! Vše řešíme s hygienou, říká ředitel

ilustrační foto ZŠ

Celý kolektiv školní jídelny při ZŠ Železného v Prostějově je momentálně v karanténě. Jak PvNovinkám sdělil ředitel školy Dalibor Ovečka, stalo se tak na základě kontaktu s nakaženou kolegyní.

"Vše řešíme s Krajskou hygienickou stanicí a postupujeme podle pokynů," dodal ředitel s tím, že nyní čekají na výsledky testů.  Rodiče se nemusí obávat, škola ve čtvrtek zajistila stravu náhradní variantou, při výdeji vypomáhá kolektiv Denního centra.  Všichni jsou vlastníky zdravotního průkazu a dodržují přísná hygienická opatření ŠJ.  

"Od pátku nám bude vařit náhradní personál, samozřejmě opět za dodržování přísných hygienických opatření ŠJ," doplnil Dalibor Ovečka. (ber)

Děti se vrátí do škol. Ale ne hned a všechny

Ilustrační foto pixabay.com

Ve středu 25. listopadu se do škol vrátí závěrečné ročníky středních škol, obnoví se v nich také praktická výuka ve skupinách do 20 studentů. Na včerejší tiskové konferenci to řekl ministr školství Robert Plaga.

Další žáci základních škol se vrátí do tříd od 30. listopadu. Bez omezení začne výuka na prvním stupni (třetí až páté třídy) a pro deváté třídy, další třídy druhého stupně se budou střídat.

Školy jsou nyní z velké části kvůli epidemii covidu-19 zavřené a je v nich povinná výuka na dálku. V provozu zůstaly pouze mateřské školy a takzvané krizové školy, kam docházejí děti zdravotníků, hasičů či policistů. Ve středu se do lavic vrátily první a druhé třídy základních škol a všechny ročníky škol speciálních. (ber)

Děti se ve středu vrátí do škol. Ale jen některé

ilustrační foto pixabay.com

Ve středu 18. listopadu se do lavic vrátí žáci prvních a druhých tříd základních škol, speciální základní školy pro handicapované se příští středu otevřou pro všechny ročníky. „V základních a středních školách se navíc pro zájemce umožní prezenční individuální konzultace,“ uvedl ve středu ministr školství Robert Plaga.

S výjimkou speciálních a mateřských škol budou pro děti i učitele povinné roušky i ve třídách. Třídy se po návratu do škol nebudou muset dělit do menších skupin, děti z různých tříd by se ale neměly potkávat, řekl ministr. Obnovit činnost by měly i školní družiny.

Výuka ostatních žáků bude zatím pokračovat distančním způsobem. (ber)

Dnes začínají prodloužené školní prázdniny

ilustrační foto

Dnešním dnem začíná žákům a studentům základních a středních škol dvoudenní volno, které vyhlásilo ministerstvo školství kvůli šíření koronaviru.

Naváže na něj státní svátek a podzimní prázdniny. Minimálně žáci prvního stupně by se pak do škol k prezenční výuce měli vrátit v pondělí 2. listopadu. Samozřejmě se to ale stane jen, pokud vláda během tohoto týdne nerozhodne jinak, což je dost pravděpodobné.... (red)

Starý Prostějov. Škola Vrahovice

Foto Spolek za staré Vrahovice

Dnešní fotografie je z Vrahovic a zachycuje starou budovu místní školy.

Krásný dům, viďte. (ber)

Vláda pošle do škol respirátory. Pro pedagogy a zaměstnance

Ilustrační foto dialekarna.cz

Každý pedagog a zaměstnanec školy či školského zařízení dostane od státu 10 kusů respirátorů FFP2. Na jednání v pondělí 5. října 2020 o tom rozhodla vláda České republiky.

Vláda uvolní ze státních rezerv až 2,9 milionu respirátorů FFP2. Prostřednictvím Hasičského záchranného sboru je pošle krajům a hlavnímu městu Praze, které je následně rozešlou do škol a školských zařízení. Každý z pedagogických a nepedagogických zaměstnanců dostane deset kusů, které by mu měli pomoci ochránit se před rizikem nákazy nemocí covid-19. Školy a školská zařízení jsou totiž v současnosti jedním z nejvíce rizikových míst šíření nemoci a vláda chce maximálně předejít možné nákaze učitelů a dalších pracovníků. (red)