škola

Prvňáčci byli na návštěvě u strážníků

Foto Magistrát města Prostějova

V minulých dnech proběhla prohlídka služebny Městské policie Prostějov, která byla určena pro žáky prvního ročníku ze ZŠ J. Železného. Za doprovodu preventistů mohli účastníci exkurze navštívit i operační středisko, kde měli možnost vidět, jak je při výkonu služby využíván městský kamerový dohlížecí systém.

Připravena byla i ukázka radaru, kterým strážníci měří rychlost vozidel. Velice zajímavou upoutávkou bylo i služební vozidlo. Všichni přítomní měli možnost si ho prohlédnout nejen z venku, ale i zevnitř. Ke zhlédnutí byly přichystány i jízdní kola a elektromotorky využívané strážníky v terénu při hlídkové činnosti. Další aktivitou byla střelba z laserové pistole a prohlídka tělocvičny a posilovny. Zaujala i možnost nechat si nasadit služební pouta. "Kdo měl zájem, mohl prozkoumat a zároveň si i vyzkoušet pomůcky, sloužící k odchytu zvířat," doplnil komisařka Tereza Greplová. (red)

Den otevřených dveří na Základní škole Q v Prostějově, aneb školní den nanečisto!

Foto ZŠ Q

V úterý 12. prosince 2023 otevřela dveře veřejnosti Základní škola Q v Prostějově, aby představila své inovativní vzdělávací prostředí a ukázala, jak zábavně a interaktivně mohou být žáci vzděláváni.

Spousta dětí včetně svých rodičů i prarodičů měla možnost si prohlédnout prostory školy, seznámit se s přístupem ke vzdělávání na této škole a zažít atmosféru školního prostředí. Pro předškoláčky to byla skvělá příležitost vyzkoušet si, jaké je to sedět ve školní lavici a zapojit se do výuky angličtiny, matematiky a bilingvní prvouky.

Kraj ocení učitele roku. Nominujte!

Foto Olomoucký kraj

Titul učitel roku Olomouckého kraje bude mít v příštím roce opět své majitele. Kraj ani v roce 2024 neopomene odměnit vybrané pedagogy za jejich záslužnou práci. Nominovat nejlepší učitele ve svém okolí můžete i vy.

Ocenění za výjimečné úspěchy a kvalitu v oblasti vzdělávání, ale také za vtah k žákům a podporu dobrého jména školy obdrží celkem patnáct pedagogů. Další tři učitelé si odnesou cenu radního pro oblast školství Aleše Jakubce za dlouhodobý a mimořádný přínos pro rozvoj školství v Olomouckém kraji.

„Ocenění Učitel roku Olomouckého kraje považuji za výborný prostředek k poděkování učitelům za jejich náročnou a záslužnou práci. Kandidáta na cenu mohou navrhnout zástupci škol a školských zařízení, ostatní pedagogové, rodiče, žáci i veřejnost,“ uvedl radní Jakubec.

ZŠ Valenty získala prestižní ocenění Světové školy, Cenu inspirace!

Foto ZŠ Valenty

Naši žáci jsou plní energie, srší nápady a neustále něco vymýšlí. Díky tomu jsme již od roku 2018 certifikovanou Světovou školou.

Zabýváme se tak tématy, která hýbou světem – ať už je to ochrana životního prostředí, třídění plastů, genderová nerovnováha, pomoc znevýhodněným a v posledním roce to byl Den včel. Protože tak nepatrný tvor, jakým včela je, může velice ovlivnit náš život. Co bychom bez nich byli? A stejně tak i my u nás ve škole máme pocit, že i nepatrnou aktivitou můžeme změnit svět, anebo aspoň k malé změně pomoci a inspirovat. Díky videu, které naši žáci natočili, jsme získali prestižní ocenění Světové školy, a to Cenu inspirace!

Kurz Sanitář znovu otevřen, hlásí Agel Střední zdravotnická škola

ilustrační foto

AGEL Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická není v oblasti nabízení vzdělávacích kurzu žádným nováčkem. Kurzy, které nabízí v Moravskoslezském kraji, se těší enormnímu zájmu. Škola má na kontě už přes 200 úspěšných absolventů. Zájemce láka zejména stabilní práce ve zdravotnictví. Téměř všichni frekventanti našli uplatnění ve zdravotnictví na pozici sanitář, a to nejen na standardních odděleních nemocnic, ale též v síti komplementů, jako jsou např. operační sály, laboratoře, lázeňství a mnoho dalších.

„Díky neutichajícím dotazům na náš kvalifikační kurz Sanitář v Olomouckém kraji jsme se rozhodli, že v listopadu spustíme první sanitářský kurz, a to v Přerově. Délka tohoto kurzu je necelé tři měsíce, během kterých účastníci absolvují jak teoretickou, tak praktickou výuku. Odborná praxe proběhne v Nemocnici AGEL Přerov, kde kurzisté nahlédnou na různá oddělení a seznámí se s chodem nemocnice,“ popisuje Alžběta Panáková a dodává, že kurz je ukončen jak teoretickou, tak i praktickou zkouškou.

Pamatujete? Školní obrazy

Foto FB

Bývalo na nich všechno, nejen mapy, ale i obrázky rostlin, zvířat či lidská anatomie.

Také jste se pro ně, co by vyučovací pomůcku, hnali, abyste se zavděčili "soušce" učitelce? (ber)

Pamatujete? Školní židle

Foto FB

Kdysi byly nedílnou součástí každé školní třídy.

Pro nás holky byl nejhorší ta „sedací" část. Co já si o ni roztrhala punčocháčů. (ber)

Základní škola Q v Prostějově přivítala v lavicích své první žáky

Foto Škola Q

Soukromá základní škola Q v Prostějově letos slavnostně zahájila svoji činnost a přivítala své první žáky. Otevření školy představuje důležitý milník v oblasti vzdělávání v Prostějově a nabízí žákům a jejich rodinám inovativní prostředí pro vzdělávání a rozvoj.

První školní den tak žáci ZŠ Q zasedli za doprovodu svých rodičů do lavic a ochutnali tak poprvé atmosféru školní docházky. Vřelého přivítání se však dočkali nejen od své třídní paní učitelky nebo lektora anglického jazyka. Příjemnou a radostnou cestu za vzděláním a úspěchy jim přišla popřát radní města Prostějova paní Alena Pagáčová i celý tým Světa vzdělání, který za projektem ZŠ Q stojí.

OBRAZEM: Prvňáčky na ZŠ Valentova vítali učitelé i náměstkyně Sokolová

Foto ber

Pondělí 4. září se stalo pro 460 prostějovských dětí prvním školním dnem. Slavnostní chvíli s nimi sdílelo i vedení prostějovské radnice, do škol se vypravil primátor i jeho náměstci. Milada Sokolová zamířila, jako vždy, na ZŠ Valenty.

„Tuto školu navštěvovaly všechny mé tři děti a mají na ni ty nejlepší vzpomínky. Doufám, že se vám zde bude líbit tak, jako jim a budete sem chodit stejně rádi,“ přivítala malé školáčky 1. náměstkyně, která je zároveň dlouholetou členkou školské rady. Jak dodala, doufá, že se s dětmi setká i na konci školního roku, kdy jí ukáží vysvědčení a pochlubí se získanými vědomostmi.

Separace tuků z odpadních vod potřebovala na ZŠ Valenty finanční injekci

Ilustrační foto lapol

Prostějovští radní schválili na svém jednání rozpočtové opatření ve výši 270 tisíc korun.

„Ředitel Základní školy E. Valenty požádal o účelové navýšení neinvestičního příspěvku ve výši 270.000 Kč na opravu stávajícího lapolu, nádoby na separaci tuků z odpadních vod. Jde o plastovou sedimentační nádrž, ve které je odpadní voda postupně zbavena tuků a olejů a vyčištěná odtéká dále do kanalizace. Zařízení je nutné k provozu školní jídelny, která vaří stravu pro tři základní školy v Prostějově a provést to může pouze odborná firma.