obrazy

Město nakoupí další dva obrazy

foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova vybrala pro rozšíření uměleckých sbírek města další díla. Jde o dva obrazy – olej na plátně a akvarel.

„Ráda vidím, jak se městská sbírka rozrůstá. Je zde spousta uměleckých děl, která postupně převádíme veřejnosti na výstavách. Věříme, že díla, která nám k nákupu doporučila Komise pro nákup uměleckých děl, se budou lidem líbit,“ říká náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová, doplnila potřebné informace ke dvojici obrazů.

Městská sbírka uměleckých děl získá dva nové obrazy

foto Magistrát města Prostějova

Další díla obohatí městskou sbírku uměleckých děl. Rozhodli o tom radní na své poslední schůzi. Lidé si tak budou moci při výstavách městských sbírek vychutnat díla autorů Jana Třísky a Hilara Václavka.

„Máme velikou radost, že se sbírky uměleckých děl postupně rozrůstají. Jsme hrdi na to, že se jako naši předchůdci můžeme podílet na rozšiřování tohoto odkazu, který jistě ocení současná i budoucí generace. Díla budou takto zachována, a jak věřím, budou dále získávat na hodnotě a návštěvníky výstav pohladí po duši,“ usmívá se náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Jak doplnila, při nákupu radní přihlíželi ke kladnému doporučení Komise pro nákup uměleckých děl.

Zde jsou detaily zakoupených děl:

Těžce nemocná malířka Kamila Opletalová vystavuje v Senátu v Praze

foto Magistrát města Prostějova

Prostějovská rodačka Kamila Opletalová vystavuje svá díla v budově Senátu v Praze. Je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně, obor grafika a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Po krátkém učitelském působení se naplno věnovala umělecké tvorbě – malbě, kresbě, grafice, ilustracím a také poezii.

Kvůli postupující nemoci, která ji zbavila pohyblivosti, je odkázána na invalidní vozík a péči druhých. Se svým obtížným životním údělem se snažila vyrovnat také prostřednictvím lyrické poezie a obrazů vytvořených speciální prstovou barvou.

Ve své tvorbě se věnuje obrazům i bez pevné linie tahů štětcem speciálními prstovými barvami. Maluje záznamy svých vizí a prožitků, vychází z momentálních možností.

Prostějov získá další umělecká díla do svých sbírek

foto Magistrát města Prostějova

Radní se na nákupu dalších uměleckých děl do městské sbírky shodli při svém posledním jednání a schválili nákup několika obrazů.

 „Lidé se například mohou těšit na dílo Aljo Berana – Kravařova ulice (akvarel) a další Beranův obraz Prostějov (olej na plátně). Dále se nám líbil olej na plátně Miroslava Šmída – Vánoce na Hané. Vystaven bude i pastel Františka Sysla – Autoportrét a Richarda Nováka – Národní dům v Prostějově,“ doplnila náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Nákup radním doporučila Komise pro nákup uměleckých děl. (red)

Umělecké sbírky města Prostějova se opět rozrostou

Foto MMP

Rada města Prostějova odsouhlasila nákup nových uměleckých děl, které rozšíří městskou sbírku.

Komise pro nákup uměleckých děl doporučila radním zakoupit olej na plátně autorky Adély Janské BEZ OBRYSU I. za 48 tisíc korun a akryl na plátně Davida Jedličky NÁDRAŽÍ za 35 tisíc korun. Adéla Janská a David Jedlička nyní představují svá díla v Regionálním informačním centru v Prostějově. Výstava zde trvá do 30. 6. 2017.

Celková hodnota uměleckých děl je 83.000 Kč.

"Původně byl Radě města Prostějova doporučen nákup čtyř děl, od zmíněných autorů po další obrazy," dodala primátorka Alena Rašková s tím, že oba umělci působí na prostějovské SŠDAM. (ber)

Do městské sbírky přibude Kotěra

Foto MMP

Komise pro nákup uměleckých děl na svém jednání dne 4. 2. 2016 doporučila Radě města Prostějova schválit nákup uměleckých děl z rozpočtu města.

„Celková hodnota navržených uměleckých děl je 101 300 korun. Do městských sbírek zakoupíme obraz Františka Kubíčka s názvem „Kytice“, což je olejová malba za třináct set korun. Dalším obrazem bude „Portrét architekta Jana Kotěry“ od malíře Richarda Pollaka. Jde o olej na kartonu v hodnotě sto tisíc korun," uvedla primátorka Alena Rašková. Kotěrův portrét město pořídilo jako poctu staviteli, který zde zanechal nesmazatelnou stopu v podobě Národního domu a dalších jedinečných staveb. (ber)

 

Město koupí další umělecká díla

ilustrační foto galerie09.cz

 

Nákup dalších tří uměleckých děl schválila na svém posledním jednání Rada města Prostějova. Do sbírky přibudou obrazy Aloise Fišárka a Viktora Hohause.

Jde o temperu na kartonu Aloise Fišárka v hodnotě 10 tisíc korun a dva oleje na plátně Viktora Hohause -  „Abstraktní kompozice“ za 13 tisíc a „Prostějov 1939“ za 40 tisíc korun. Nákup doporučila komise pro nákup uměleckých děl. (ber)

Obraz OP by měl jménem švadlen koupit Úřad práce panu Tuhému!

foto ber a B. Valoušková

 

Preciznost, nápad, patriotismus a nevšednost. To je tvorba prostějovského fotografa Petra Sládka, který dnes vernisáží otevřel v Galerii U Hanáka jedinečnou výstavu panoramatických fotografií. 

 

 

Šestnáct snímků ukazuje nevšední pohled třeba na pernštýnský zámek, Prior, Kasko, tržnici, místní nádraží či hlavní prostějovské náměstí. Návštěvníky zaujala i fotografie zkrachovalého OP. K ní se vázal i komentář jednoho z nich: "Tu fotku by měl Úřad práce jménem švadlen koupit a věnovat Františkovi Tuhému (bývalý generální ředitel a většinový majitel OP, pozn.red.)".

Zámek v Plumlově uvádí výstavu dvou významných českých výtvarníků

Grafika Adolfa Borna, repro www.knizecidvur.cz
Grafika Adolfa Borna, repro www.knizecidvur.cz

Až do 2. září můžete na zámku v Plumlově navštívit společnou výstavu grafik Adolfa Borna a obrazů Renaty Klogner Štolbové. Výstava je pořádána ve spolupráci s renomovanou Galerií Knížecí dvůr z Hluboké nad Vltavou.

Přehlídka dvou českých současných výtvarných umělců v Plumlově byla včera za velkého zájmu veřejnosti otevřena slavnostní vernisáží, které se účastnili také zástupci podporovatelů výstavy, například Okrašlovacího spolku města Prostějova v osobě Milady Sokolové nebo Olomouckého kraje, který reprezentoval Pavel Sekanina, náměstek hejtmana. Mezi dalšími hosty byli Miroslav Pišťák, primátor Prostějova a Adolf Sušeň, starosta Plumlova. V doprovodném programu vernisáže, jíž se účastnila také výtvarnice Renata Klogner Štolbová, zahrál a zazpíval Tomáš Jurenka.

Umělecká sbírka města Prostějova má nové přírůstky

ilustrační foto

Sbírku uměleckých děl města Prostějova rozšíří v letošním roce 13 obrazů a jedna bronzová plastika. Radní schválili výběr komise pro nákup uměleckých děl a odsouhlasili čerpání finančních prostředků deponovaných k tomuto účelu v rozpočtu města. Za umělecká díla letos utratili celkem 347 tisíc korun.

Komise pro nákup uměleckých děl vybrala kresby, malby a litografie výtvarníků, kteří jsou spjati s Prostějovem, jako například rodáci Alois Fišárek, Alois Doležel, Hilar Václavek, Tomáš Vincenec nebo  Lenka Horňáková-Civade, nebo zvěčnili na svých obrazech město Prostějov či některou jeho část. Mezi novými přírůstky umělecké sbírky je i bronzová plastika Touha po slunci od Antonína Gajdůška, kterou je však nutno opravit. Některá výtvarná díla budou rozmístěna v prostorách magistrátu, část bude uložena do depozitáře.     

(jap)