senát

Těžce nemocná malířka Kamila Opletalová vystavuje v Senátu v Praze

foto Magistrát města Prostějova

Prostějovská rodačka Kamila Opletalová vystavuje svá díla v budově Senátu v Praze. Je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně, obor grafika a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Po krátkém učitelském působení se naplno věnovala umělecké tvorbě – malbě, kresbě, grafice, ilustracím a také poezii.

Kvůli postupující nemoci, která ji zbavila pohyblivosti, je odkázána na invalidní vozík a péči druhých. Se svým obtížným životním údělem se snažila vyrovnat také prostřednictvím lyrické poezie a obrazů vytvořených speciální prstovou barvou.

Ve své tvorbě se věnuje obrazům i bez pevné linie tahů štětcem speciálními prstovými barvami. Maluje záznamy svých vizí a prožitků, vychází z momentálních možností.

V Senátu nás bude reprezentovat Mánes

ilustrační foto manes-prostejov.cz

Město Prostějov se bude prezentovat na II. ročníku Krojovaných slavností, které se uskuteční 7. května 2016 ve Valdštejnské zahradě v Praze. Krojované slavnosti pořádá stálá komise Senátu pro rozvoj venkova a město na nich bude, stejně jako vloni, reprezentovat folklorní soubor Mánes.

„Senátorka Božena Sekaninová, členka této komise, nám nabídla možnost představit veřejnosti svébytnou hanáckou kulturu", uvedla primátorka Alena Rašková. Město se zároveň představí formou informačního panelu, který zmapuje nejen jeho historii, ale také různé městské aktivity.

„Rada města se shodla na tom, že souboru zaplatíme náklady spojené s prezentací města ve výši zhruba osmnáct tisíc korun. Tato částka v sobě zahrnuje dopravu celého souboru,“ doplnila primátorka Rašková.

Prostějovský region hostoval v Senátu a Parlamentu ČR

ilustrační foto folklornisoubory.cz

 

Dva prostějovští zástupci v nejvyšších státních orgánech pozvali k návštěvě obyvatele Prostějova. Senátorka Božena Sekaninová pozvala do Prahy folklorní soubor Mánes, poslanec Pavel Holík pak ženy z Klubu Onko Diana a SDŽ.

Senátorka Božena Sekaninová pozvala na 1. ročník Krojovaných slavností v Senátu České republiky v Praze folklórní soubor Mánes. Soubor svým vystoupením představil region Hané nejen písněmi a tancem, ale i ochutnávkou krajových koláčků. Takové představení a prezentace byla pro všechny přítomné opravdu velkým zážitkem.

Krásný a pohodový den s novými poznatky strávily ženy z Prostějova díky pozvání poslance MUDr. Pavla Holíka v Praze. Na návštěvu zavítaly členky Klubu Onko Diana a SDŽ. (red)

 

Martin Tesařík odmítl další stěhování úřadů z Olomouce do Prahy

Martin Tesařík
Martin Tesařík

Na včerejším jednání Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR (dále jen „Výbor“) senátor Martin Tesařík ostře vystoupil proti poslanecké novele zákona o Státním fondu rozvoje bydlení (dále jen „Fond“).

Novela mimo jiné navrhuje přesídlení Fondu z Olomouce do Prahy. Předkladatelem tohoto návrhu je například i poslankyně z Olomouckého kraje Lenka Andrýsová zvolená do Sněmovny za Věci veřejné.

ODS na Prostějovsku podpořila pro senátní volby nestraníka Ladislava Županiče

V prosinci se Ladislav Županič představil v Prostějově coby předseda poroty Miss středních škol

Občanští demokraté ze senátního volebního obvodu 62 – Prostějov se sešli v pondělí na tzv. sněmu volitelů a rozhodli se podpořit pro volby do senátu nezávislého kandidáta. Prostějovský rodák  herec Ladislav Županič bude na Prostějovsku a Kojetínsku kandidovat v senátních volbách, které se uskuteční na podzim letošního roku.

Ladislav Županič získal podporu ODS pro svou nezávislou kandidaturu naprostou většinou. Pro jeho podporu se na sněmu volitelů vyslovilo 124 ze 136 hlasujících. Ke svému vstupu do politiky Ladislav Županič říká: „Nechci už déle jen pasivně přihlížet a nadávat. Chci do toho jít a pokusit se přispět k tomu, aby se politika změnila k lepšímu. Nikdy jsem nebyl členem žádné strany. Jsem nezávislý, a i proto chci jít do voleb jako nestraník.“  Ve svém projevu na sněmu volitelů Županič rovněž zdůraznil, že ho ke kandidatuře vedl také jeho silný vztah k rodnému Prostějovsku.

Prostějov i Jablonec statutární, kdo z poslanců byl proti?

Gratulujeme, pane primátore Pišťáku!

Poslanci před několika okamžiky schválili změnu zákona o obcích, která znamená, že Prostějov a Jablonec nad Nisou se stávají statutárními městy.

Jak jsme informovali, Prostějov byl do seznamu statutárních měst stanoveným zákonem o obcích již zařazen Poslaneckou sněmovnou. Každý zákon se posílá ze Sněmovny ke schválení do Senátu, a tam do legislativního procesu zasáhla pozměňovacím návrhem senátorka Soňa Paukrtová. V tom okamžiku se návrh zákona vrací zpět k poslancům.

Senát dnes schválil statutární město Prostějov, ale byla to šaškárna

Senátoři se dnes vyznamenali. Ilustrační foto

Senátoři před pár desítkami minut schválili návrh Poslanecké sněmovny na změnu zákona o obcích, která znamená pro Prostějov postavení statutárního města. Má to však háček, novela zákona se díky pozměňovacího návrhu senátorky Soni Paukrtové vrací k poslancům. 

Nezávislá senátorka bydlí v Jablonci nad Nisou a když místní zastupitelé viděli na příkladu Prostějova, jak je jednoduché získat titul statutárního města, prostřednictvím Paukrtové to protlačili na jednání horní komory.

Snímky prostějovských fotografů vyzdobily sídlo Senátu

Prostějovští fotografové se senátorkou Boženou Sekaninovou

Spolek prostějovských fotografů vystavuje od úterý 17. ledna reprezentativní výběr snímků v sídle Senátu ve Valdštejnském paláci v Praze. Devět fotografů reprezentuje na výstavě nejen svou tvorbu, ale také město Prostějov a moravský region Haná.

Exkluzívní výstava je průřezem tvorby nadšených fotografů a stejně zapálených cestovatelů. Své snímky pořídili nejen v českých horách, luzích a hájích, ale i na svých vyhlášených výpravách do zahraničí – do rakouských či slovinských Alp, na sever do Norska a za polární kruh, při toulkách Pobaltím nebo putováním zapomenutými kouty středomořské Černé Hory.   

VÍME PRVNÍ: Senát bude obhajovat Sekaninová

Alois Mačák a Božena Sekaninová

V sobotu se konaly nominační konference sociálních demokratů, které rozhodovaly o kandidátech do příštích krajských a senátních voleb.

Přestože o složení krajských zastupitelstev a našem zástupci v Senátu budou voliči rozhodovat až příští rok na podzim, prostějovská ČSSD má jasno. Do boje o Senát delegáti obvodní konference hlasováním vyslali dosavadní senátorku Boženu Sekaninovou, která tak bude obhajovat svůj mandát. Obvodní konference se účastnili zástupci ČSSD z celého volebního obvodu č. 62, který vedle Prostějovska zahrnuje také část Přerovska - obce poblíž Kojetína a Tovačova.

Vlček se vrací do politiky, kandiduje do Senátu

archivní foto

 

Po roce a půl se Miloslav Vlček vrací do vysoké politiky. Okresní nominační konference ČSSD v Loučné nad Desnou jej včera schválila jako kandidáta sociální demokracie do senátních voleb v obvodu č. 65, který zahrnuje severní část Šumperska a celý okres Jeseník.