region

Pozvánka na víkend - Pohádkový hrad Bouzov láká nejen do historie

ilustrační foto

Nechcete sedět o prvním srpnovém víkendu doma? Máte chuť něco nového zažít, vidět, poznat? Pak se nechte inspirovat pozvánkou PVNOVINEK na zajímavé kulturní akce, které se uskuteční právě teď o prvním srpnovém víkendu jen co by kamenem dohodil za hranicemi prostějovského regionu.

Magické kouzlo hradu Bouzova si získalo sympatie nejen milovníků historie, ale hrad se stal vyhledávaným objektem pro pořádání společenských akcí, koncertů, divadelních představení, výstav. O prvním srpnovém víkendu 4. až 5. srpna nabídne Bouzov k prohlídkám nejen své krásné síně a sály, ale ožije řemeslným jarmarkem na nádvoří, šermířskými vystoupeními, dobovými soutěžemi.  To vše v letní zábavné show „Letní milostná ladění - Bouzovský mumraj aneb Markraběte Jošta turnaj“.  Pro děti a mládež je připraven na sobotu a neděli dětský karneval na I.

Pozvánka na víkend - za historií, romantikou a zemitou muzikou

O víkendu zažije zámek Kunštát hudební svátek.
O víkendu zažije zámek Kunštát hudební svátek.

Nechcete sedět o prvním srpnovém víkendu doma? Máte chuť něco nového zažít, vidět, poznat? Pak se nechte inspirovat pozvánkou PVNOVINEK na zajímavou kulturní akci, která se uskuteční právě teď o prvním srpnovém víkendu jen co by kamenem dohodil za hranicemi prostějovského regionu.

Na zámku Kunštát na Boskovicku se o prvním srpnovém víkendu zastaví putovní multižánrový festival HRADOLOGIE. Organizátoři letošního 4. ročníku festivalu vybrali opět čtyři historicky a architektonicky atraktivní místa jižní Moravy, mezi něž zařadili i zámek Kunštát na Moravě. Návštěvníkům nabídne HRADOLOGIE bohatý program nabitý výraznými osobnostmi současné české hudební scény. Festival zahajuje v pátek 3. srpna v 17 hodin kapela Lidoop, v pravidelných intervalech se pak budou na pódiu střídat další kapely a sólisté až do půlnoci. Závěr obstará skupina Fleret. 

Princezny přispěly na dobročinný účel

ilustrační foto

Léto s princeznou – tak nazvala pořádající Agentura Seja z Bohuslavic zábavnou princeznovskou show, na kterou se v sobotu 28. července sjely do Rakové u Konice desítky dětí a dospělých. Celodenní program zahájila soutěž o nejkrásnější princeznu, následovalo odpoledne plné soutěží, her a písniček a vrcholem byla dražba sluníček od významných osobností, jejíž výtěžek věnovali pořadatelé dětskému onkologickému oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci.

Do soutěže krásy MISS princezna se přihlásila dvacítka dívek. Princové se jaksi ostýchali, odvahu zasoutěžit si nenašel ani jediný. Zato princezny, ty si to užily. V porotě zasedl mimo jiné herec Jakub Zindulka známý jako vodník ve filmové pohádce Princezna ze mlejna, osobně pak tři nejkrásnější princezny dekoroval. Na princezny i všechny ostatní zájemce pak čekaly jen samé příjemné odměny. V pohádkovém kadeřnickém studiu vytvářely šikovné lazebnice fantastické princeznovské účesy a kočár tažený koňmi lákal k projížďkám po okolí.

Martin Tesařík odmítl další stěhování úřadů z Olomouce do Prahy

Martin Tesařík
Martin Tesařík

Na včerejším jednání Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR (dále jen „Výbor“) senátor Martin Tesařík ostře vystoupil proti poslanecké novele zákona o Státním fondu rozvoje bydlení (dále jen „Fond“).

Novela mimo jiné navrhuje přesídlení Fondu z Olomouce do Prahy. Předkladatelem tohoto návrhu je například i poslankyně z Olomouckého kraje Lenka Andrýsová zvolená do Sněmovny za Věci veřejné.

Dnes startuje prázdninový projekt Senioři bez hranic

ilustrační foto
ilustrační foto

Senioři se mohou těšit na zážitkové aktivity, které jim připraví neziskové organizace z Olomoucka. V prázdninových měsících připravil Europe Direct společně s Olomouckou sekcí Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje projekt k Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity SENIOŘI BEZ HRANIC.

Během července a srpna nabídne 11 neziskových organizací své aktivity seniorům zdarma. Nabídnou celkem 34 akcí, například různé výtvarné aktivity, zážitkové semináře komunikačních dovedností, netradiční pohybové aktivity - nordic walking, cvičení s moderním náčiním, ale také výuku společenského tance. Senioři si budou moci pod vedením zkušených lektorů vyzkoušet i jízdu na in-line bruslích, zúčastnit se přírodovědné a vlastivědné vycházky po Olomouci a okolí, vyzkoušet si pétanque nebo aranžování květin.

Den integrovaného záchranného systému v Lázních Slatinice

Poslanec Pavel Holík (vpravo) v roli záchranáře
Poslanec Pavel Holík (vpravo) v roli záchranáře

V úterý 26. června se v prostorách Lázní Slatinice uskutečnil Den integrovaného záchranného systému. Divákům byla vedle činnosti IZS prezentována také práce složek ministerstva obrany. Akce se uskutečnila pod záštitou náměstka hejtmana Olomouckého kraje Michaela Fischera.

Dne IZS ve Slatinicích se účastnili další významní hosté. A někteří se zapojili "do práce." Tak se mohli návštěvníci stánku první pomoci setkat s poslancem Romanem Váňou, který předváděl zájemcům, jak správně provádět masáž srdce. Pavel Holík, poslanec za Prostějovsko, se zase vrátil do minulých let, kdy byl ředitelem prostějovské záchranky. Byl šéflékařem osádky sanitky při ukázce zásahu po těžké dopravní havárii. Ostatně Pavel Holík, jak nám prozradil, si kontakt s medicínou zachovává i dnes, kdy působí v parlamentní politice.

Majitel autodílny zraněn při požáru, do nemocnice jej transportoval vrtulník

Foto HZS Olomouckého kraje

Včera před osmou ráno začalo hořet v autodílně v Bedihošti. Majitel byl při hašení ohně zraněn, do nemocnice jej transportoval vrtulník letecké záchranné služby.

K nahlášenému požáru 26. června před osmou hodinou ranní vyjížděly do Bedihoště tři jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. Na místo jeli s tím, že uvnitř hořící budovy se nachází člověk.

Klučina zachránil svou sestřičku z hořícího domu

Malý zachránce dostal od hasičů odměnu. Foto HZS Olomouckého kraje
Malý zachránce dostal od hasičů odměnu. Foto HZS Olomouckého kraje

Chlapec po zjištění, že hoří v kuchyni, neváhal, vynesl svoji malou sestru před dům a utíkal přes ulici zavolat pomoc. Od hasičů dostal odměnu.

Na pondělní odpoledne dlouho nezapomene rodina jednoho z domků v obci Slatinice na Olomoucku. Poklidný život narušil požár v kuchyni, který se zřejmě po zapomenutí potravin rozšířil na kuchyňskou linku. Štiplavý kouř přiměl malého chlapce zjistit, co se v domě děje. Popadl svoji sestřičku, vynesl ji před dům do bezpečí a utíkal k sousedům volat pomoc. Kolemjdoucí poté velmi rychle odpojili elektrickou energii a plyn a pokusili se požár uhasit. 

Do Mořic se sjedou veteráni i lidoví řemeslníci

V sobotu startuje Mořická veterán rallye
V sobotu startuje Mořická veterán rallye

Historické automobilové a motocyklové hvězdy se opět sjedou na Moravském setkání historických vozidel v Mořicích v sobotu 23. června. Svou desítkami let prověřenou krásu a eleganci  vystaví na odiv milovníkům veteránů a automobilismu na přehlídce před mořickým zámkem a svou kondici předvedou při spanilé jízdě napříč Němčickem.  

Stařičké tatrovky, fiatky, aerovky, čézety, jawy, manety a mnohé další tovární značky s datem výroby v minulém ukážou nejen svůj nablýskaný kabátek, ale s hřmotem vzpínajících se koní pod kapotou vyrazí na orientační jízdu.  

Na Plumlovském zámku zazvoní kordy

Šermíři Exulis přinesou na Plumlovský zámek historii a romantiku.
Šermíři Exulis přinesou na Plumlovský zámek historii a romantiku.

O víkendu 23. a 24. června ožije Plumlovský zámek další zajímavou akcí. Tentokrát oživí prostory a sály divadelní prohlídky. 

Klubové zařízení o.p. zámek Plumlov připravilo na tento víkend pro návštěvníky lákavá představení, která se konají  v sobotu i v neděli. Legendární příběh o lásce, zradě a pomstě potěší děti i dospělé, představení je plné dramatických šermířských soubojů i romantických scén. Plumlovský zámek zabydlí šermířská a divadelní společnost Exulis s příběhem tří mušketýrů s intrikami, šermem a zajímavými příběhy.