záchranáři

Dopřejte dětem exkurzi, zvou zdravotničtí záchranáři do Olomouce

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Během minulého týdne proběhla na zdravotnickém operačním středisku a VZ Hněvotínská exkurze pro ZŠ Vítězná, Litovel.

„Žákům deváté třídy jsme ukázali ZOS, kde dostali užitečné informace, jak celá práce záchranné služby funguje, kde začíná a jak se vůbec tísňové hovory vytěžují. Následně byli přivítání na VZ Hněvotínská, kde se žáci podívali do útrob vrtulníku a sanitních vozidel, vyzkoušeli si, jaké pomůcky každodenně používáme a měli také štěstí na vzlet LZS – Kryštofa 09, který právě mířil na primární vzlet do terénu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Záchranáři jsou na pokraji sil. Nepřetěžujte je zbytečně

ilustrační foto ZZS OLK

Stávající covidová situace je neúprosná, proto bylo nutné posílit řady i v Zdravotnické záchranné službě. Od 1.prosince je v Olomouci přidána do výjezdové činnosti skupina RZP do denní směny a spolu s ní také posíleno zdravotnické operační středisko navíc o jednoho operátora do denní směny.

„Zajištění provozu je velice náročné, protože i v našich řadách jsou nemocní kolegové a personální obsazení služeb je už, stejně jako v okolních nemocničních zařízeních, na hraně svých kapacit. Prosíme, volejte záchrannou službu opravdu v akutních případech,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková.  

Tip na neděli. Záchranářská technika, vyprošťování z vraku, služební psi i parašutisté

Foto bezpecnaolomouc.cz

Dnes proběhne v parku na Floře oblíbená rodinná akce Bezpečná cesta do školy. Nabitý program i oblíbený veletrh volnočasových aktivit začne ve 13 hodin v parku u pavilonu H a pořádá ho Nadace Bezpečná Olomouc. Chybět nebudou policisté, hasiči a záchranáři se svými vozidly.

Patnáctý ročník Bezpečné cesty do školy zve na hry, soutěže o hodnotné ceny, tradiční i méně tradiční vystoupení v podání olomouckých zájmových kroužků, ale i celou řadu poučných zážitků. Ty jsou zaměřené především na bezpečnost dětí v silničním provozu. Svou často až napínavou a nebezpečnou práci přiblíží zástupci složek záchranného integrovaného systému, jako jsou policisté, hasiči a záchranáři.

Záchranáři absolvovali letecký výcvik s palubním navijákem

Foto ZZS Olomouckého kraje

Ve dnech 17. května až 20. května se v oblasti Beskyd, u lyžařského areálu Gruň, Staré Hamry konal výcvik leteckých záchranářů.

Ve spolupráci s leteckou záchrannou službou Moravskoslezského kraje nacvičovali za pomoci vrtulníku EC 135 techniky HHO - tzn. práce s palubním navijákem a záchrana osob z nepřístupného terénu. Záchranáři se postupně protočili po dvou skupinách, kdy vystřídali práci na laně společně s obsluhou navijáku na palubě vrtulníku.

Hotel Plumlov nabízí ubytování záchranářům. Zdarma

Foto FB

Hotel Plumlov na břehu plumlovské přehrady se rozhodl nabídnout ubytování lidem z první linie boje proti koronaviru. Záchranáři, doktoři, sestry či další, kteří potřebují ubytovat v blízkosti nemocnice, se s jeho zástupci mohou spojit a využít ubytovací kapacitu hotelu zdarma.

Tato iniciativa vychází z celostátního projektu Zachraň hotel, ke které se Plumlov přidal. „S hotelem máme náklady tak jako tak. Když už nemůžou hosté využít našich služeb, budeme rádi, pokud tak učiní potřební. Po náročných dnech trochu pohodlí si rozhodně zaslouží, alespoň při probuzení uvidí krásné okolí přehrady a načerpají trochu sil,“ říká manažerka Jana Ožana

Zůstaňte doma, žádají záchranáři ve videu

foto Hasiči Olomouc

Stačí jen jedna věc: Zůstaňte doma a spolu to zvládneme! 

To je výzva záchranářů z Olomouckého kraje a zároveň hlavní sdělení nového spotu, který reaguje na aktuální téma nákazy COVID-19. 

Spolupráce záchranářů s hasiči je více než kvalitní

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Široká veřejnost zná spolupráci zdravotníků s hasiči spíše z reportáží u dopravních nehod. Situací vyžadující vyproštění zaklíněných osob, spolupráci s transportem k leteckému či pozemnímu převozu sanitním vozidlem, příkladně i pomoci s resuscitací osob při selhání základních životních funkcí. Vzájemná spolupráce hasičů a posádek Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje se v praxi setkává takřka každodenně. Zdravotníkům hasiči například vypomáhají při některých fyzicky náročných transportech pacientů z bytů ve vyšších patrech, z výběru událostí také například při intoxikaci osob spojených s únikem nebezpečných látek. Vzájemná  spolupráce a souhra je rozhodně důležitým faktorem pro zajištění co nekvalitnější pomoci lidem v nouzi.

"Posádka letecké záchranné služby během odpoledního zásahu v úterý 13.9.2016 spolupracovala s jednotkami hasičů Litovel a Senice na Hané při náročném procesu vyproštění a poté transportu zraněného pětapadesátiletého muže. Pacient upadl ze žebříku na betonový terén. Po komplexní prohlídce, ošetření a celkové imobilizaci fixačními pomůckami pacienta s otřesem mozku a podezřením na vážná poranění v oblasti páteře, přepravila posádka LZS na odd. urgentního  příjmu FNOL.

Olomoucký kraj ocenil záchranáře

Foto kr-olomoucky.cz

Slavnostním udělením medailí si hejtmanství připomenulo patnáct let spolupráce s krizovým řízením a integrovaným záchranným systémem.

„Mimořádné a krizové situace patří k životu. V minulých letech se nevyhnuly ani Olomouckému kraji. Jsem rád, že tu působí tak kvalitní dobrovolníci a profesionálové, díky kterým se nám pak mnohem snáze daří vypořádat s případnými následky,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Záchranáři se dnes zapotili. Zasahovali u dvou popálených, neuspěli u nehody

ilustrační foto ZZS

Do odpoledních hodin zasahovala ZZS OK u tří vážných případů. Záchranku lidé volali k opařenému dítěti, tragické nehodě a lékaři měli co do činění i s těžce popáleným mužem.

Hned ráno vyjížděla posádka záchranky k opařenému dítěti v Olomouci. "Chlapec, půldruhého roku starý, měl část obličeje, ruce a hrudník opařen vřelou kávou, celkem 15 procent těla - popáleniny II. stupně. Lékař na místě dítě ošetřil a zajistil letecký transport do popáleninového centra FN v Brně," popsal první případ mluvčí záchranky Pavel Vysloužil.

Prostějovská záchranka hledá ředitele!

ilustrační foto znak

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje vyhlašuje výběrové řízení na místo ředitel/ka územního odboru Prostějov. Přihlášky přijímá do 9.10.2015.

Podmínkou je vysokoškolské vzdělání lékařského směru, specializovaná způsobilost v oboru urgentní medicína dle zákona č. 95/2004 Sb. v platném znění, licence ČLK pro výkon funkce vedoucího lékaře a primáře pro obor urgentní medicína, diplom celoživotního vzdělávání ČLK. Další požadavky jsou mimo jiné nejméně 5 let odborné praxe v oboru urgentní medicína.