záchranáři

Letecká záchranná služba Olomouc hlásí rekordní počet zásahů

Foto: Klimša Photography, P. Müller, pilot ATE, L. Dedoch, pilot ATE

LZS Olomouc v roce 2022 překonala rekord v počtu zásahů ve své historii – 672. Ve vzduchu strávily posádky 29 tisíc minut, což je téměř 500 hodin.

Nejčastěji byly posádky olomouckého záchranářského vrtulníku přivolány k dopravním nehodám, srdečním selháním, pádům z výšek a k pacientům s alergickou reakcí na bodnutí hmyzem.

Od konce roku 2022 mohou, po 10leté pauze, záchranáři na palubě převážet i novorozence v transportním inkubátoru. První úspěšný transport už mají za sebou. (ber)

Letecká záchranná služba obnovila transporty novorozenců. Má nový inkubátor

Foto ZZS Olomouckého kraje

Pro převoz novorozenců v ohrožení života může letecká záchranná služba v Olomouckém kraji nově využívat transportní inkubátor. Převoz novorozenců z okresních nemocnic do Fakultní nemocnice Olomouc, případně do dalších specializovaných pracovišť, za pomocí vrtulníku ušetří i desítky minut a zvýší tak jejich šance na přežití. Lety s transportním inkubátorem umožnila domluva Zdravotnické záchranné služby, Olomouckého kraje, Fakultní nemocnice Olomouc a společnosti Air – Transport Europe (ATE), která leteckou záchrannou službu Olomouckého kraje provozuje. Nasazení inkubátoru předcházel necelý rok jednání a technických příprav vrtulníku.

V záchranářském vrtulníku je transportní inkubátor připevněn na speciálně upravených nosítkách se záchytným systémem, které jsou upevněny na podlaze kabiny vrtulníku. Upravena byla také elektrická rozvodná síť ve vrtulníku, aby bylo umožněno přímo napájení inkubátoru. Nosítka inkubátoru jsou navržena tak, aby se vešla i do záložního vrtulníku, který je nasazen v případě technické poruchy nebo servisu hlavního stroje. Při převozu novorozence je na palubě přítomen vždy i lékař a sestra novorozeneckého oddělení.

Záchranáři testují v ostrém provozu elektromobil

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Olomoučtí záchranáři budou testovat v ostrém provozu Volkswagen ID.4 GTX Moderní osobní elektromobil značky Volkswagen od 7. 11. 2022 na čas rozšíří vozový park Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje (ZZS OK). Jedná se o Volkswagen ID.4 GTX, který bude k záchraně životů vyjíždět coby lékařský vůz v systému rendez-vous v Olomouci a širším okolí, kde je obvyklý akční rádius posádky RV Olomouc.

ZZS OK tento moderní plně elektrický automobil získá do zápůjčky na základě velmi úzké spolupráce s autorizovaným prodejcem vozidel Volkswagen, společností SAMOHÝL MOTOR a.s.  

Dopřejte dětem exkurzi, zvou zdravotničtí záchranáři do Olomouce

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Během minulého týdne proběhla na zdravotnickém operačním středisku a VZ Hněvotínská exkurze pro ZŠ Vítězná, Litovel.

„Žákům deváté třídy jsme ukázali ZOS, kde dostali užitečné informace, jak celá práce záchranné služby funguje, kde začíná a jak se vůbec tísňové hovory vytěžují. Následně byli přivítání na VZ Hněvotínská, kde se žáci podívali do útrob vrtulníku a sanitních vozidel, vyzkoušeli si, jaké pomůcky každodenně používáme a měli také štěstí na vzlet LZS – Kryštofa 09, který právě mířil na primární vzlet do terénu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Záchranáři jsou na pokraji sil. Nepřetěžujte je zbytečně

ilustrační foto ZZS OLK

Stávající covidová situace je neúprosná, proto bylo nutné posílit řady i v Zdravotnické záchranné službě. Od 1.prosince je v Olomouci přidána do výjezdové činnosti skupina RZP do denní směny a spolu s ní také posíleno zdravotnické operační středisko navíc o jednoho operátora do denní směny.

„Zajištění provozu je velice náročné, protože i v našich řadách jsou nemocní kolegové a personální obsazení služeb je už, stejně jako v okolních nemocničních zařízeních, na hraně svých kapacit. Prosíme, volejte záchrannou službu opravdu v akutních případech,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková.  

Tip na neděli. Záchranářská technika, vyprošťování z vraku, služební psi i parašutisté

Foto bezpecnaolomouc.cz

Dnes proběhne v parku na Floře oblíbená rodinná akce Bezpečná cesta do školy. Nabitý program i oblíbený veletrh volnočasových aktivit začne ve 13 hodin v parku u pavilonu H a pořádá ho Nadace Bezpečná Olomouc. Chybět nebudou policisté, hasiči a záchranáři se svými vozidly.

Patnáctý ročník Bezpečné cesty do školy zve na hry, soutěže o hodnotné ceny, tradiční i méně tradiční vystoupení v podání olomouckých zájmových kroužků, ale i celou řadu poučných zážitků. Ty jsou zaměřené především na bezpečnost dětí v silničním provozu. Svou často až napínavou a nebezpečnou práci přiblíží zástupci složek záchranného integrovaného systému, jako jsou policisté, hasiči a záchranáři.

Záchranáři absolvovali letecký výcvik s palubním navijákem

Foto ZZS Olomouckého kraje

Ve dnech 17. května až 20. května se v oblasti Beskyd, u lyžařského areálu Gruň, Staré Hamry konal výcvik leteckých záchranářů.

Ve spolupráci s leteckou záchrannou službou Moravskoslezského kraje nacvičovali za pomoci vrtulníku EC 135 techniky HHO - tzn. práce s palubním navijákem a záchrana osob z nepřístupného terénu. Záchranáři se postupně protočili po dvou skupinách, kdy vystřídali práci na laně společně s obsluhou navijáku na palubě vrtulníku.

Hotel Plumlov nabízí ubytování záchranářům. Zdarma

Foto FB

Hotel Plumlov na břehu plumlovské přehrady se rozhodl nabídnout ubytování lidem z první linie boje proti koronaviru. Záchranáři, doktoři, sestry či další, kteří potřebují ubytovat v blízkosti nemocnice, se s jeho zástupci mohou spojit a využít ubytovací kapacitu hotelu zdarma.

Tato iniciativa vychází z celostátního projektu Zachraň hotel, ke které se Plumlov přidal. „S hotelem máme náklady tak jako tak. Když už nemůžou hosté využít našich služeb, budeme rádi, pokud tak učiní potřební. Po náročných dnech trochu pohodlí si rozhodně zaslouží, alespoň při probuzení uvidí krásné okolí přehrady a načerpají trochu sil,“ říká manažerka Jana Ožana

Zůstaňte doma, žádají záchranáři ve videu

foto Hasiči Olomouc

Stačí jen jedna věc: Zůstaňte doma a spolu to zvládneme! 

To je výzva záchranářů z Olomouckého kraje a zároveň hlavní sdělení nového spotu, který reaguje na aktuální téma nákazy COVID-19. 

Spolupráce záchranářů s hasiči je více než kvalitní

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Široká veřejnost zná spolupráci zdravotníků s hasiči spíše z reportáží u dopravních nehod. Situací vyžadující vyproštění zaklíněných osob, spolupráci s transportem k leteckému či pozemnímu převozu sanitním vozidlem, příkladně i pomoci s resuscitací osob při selhání základních životních funkcí. Vzájemná spolupráce hasičů a posádek Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje se v praxi setkává takřka každodenně. Zdravotníkům hasiči například vypomáhají při některých fyzicky náročných transportech pacientů z bytů ve vyšších patrech, z výběru událostí také například při intoxikaci osob spojených s únikem nebezpečných látek. Vzájemná  spolupráce a souhra je rozhodně důležitým faktorem pro zajištění co nekvalitnější pomoci lidem v nouzi.

"Posádka letecké záchranné služby během odpoledního zásahu v úterý 13.9.2016 spolupracovala s jednotkami hasičů Litovel a Senice na Hané při náročném procesu vyproštění a poté transportu zraněného pětapadesátiletého muže. Pacient upadl ze žebříku na betonový terén. Po komplexní prohlídce, ošetření a celkové imobilizaci fixačními pomůckami pacienta s otřesem mozku a podezřením na vážná poranění v oblasti páteře, přepravila posádka LZS na odd. urgentního  příjmu FNOL.