vrtulník

U Olomouce zemřel muž. Po pádu ultralehkého vrtulníku

Foto HZS Olomouckého kraje

V pátek dopoledne se na pole poblíž obchvatu Olomouce zřítil ultralehký vrtulník a začal hořet. Plameny uhasili hasiči, pilot havárii nepřežil. Případ si převzala policie.

„Zasahovali jsme u letecké nehody ultralehkého vrtulníku, který havaroval nedaleko Olomouce. Po pádu začal hořet, hasili jsme jedním C proudem. Uvnitř se nacházela jedna osoba, která utrpěla zranění neslučitelná se životem. Na místě probíhá vyšetřování v režii policie," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že stroj byl zcela zničený, trosky se rozlétly po okolí.

Mluvčí policie Petra Vaňharová uvedla, že okolnosti pádu budou policisté zjišťovat v součinnosti s leteckou inspekcí a s leteckou službou policie ČR. (ber)

Vrtulník musel dvakrát do Jeseníků. Kvůli těžce zraněným lyžařkám

ilustrační foto

Těžké úrazy lyžařek ve skiareálu Králičák ve Starém Městě a na Ovčárně včera zaměstnaly jesenické horské záchranáře, k nehodám letěly i vrtulníky.

Velmi problematický zásah čekal člena HS na Králičáku, kde se zranila dospělá žena. „I když ve střediscích musíme zatím sloužit prozatím pouze po jednom zaměstnanci. přesto kolega vše zvládl na jedničku. Paní vyjela ze sjezdovky, narazila do stromu a utrpěla závažná poranění hlavy a hrudníku,“ uvedl k situaci ve Starém Městě Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Do cukrovaru Vrbátky letěl vrtulník. Pro popáleného muže!

Ilustrační foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

V úterý před devátou hodinou ranní došlo v cukrovaru Vrbátky k pracovnímu úrazu 33letého muže. Do nemocnice jej transportoval vrtulník.

 „Muže potřísnila při vypouštění ze zpětné klapky čerpadla horká tekutina. Utrpěl popáleniny horních končetin a části trupu,“ potvrdila PvNovinkám informace policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zraněný muž byl letecky transportován do Fakultní nemocnice Brno na popáleninové centrum. (ber)

V Jeseníkách v sobotu zasahoval vrtulník. Hned dvakrát

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Vrtulník Zdravotnické záchranné služby v sobotu hned dvakrát vlétl do terénu. Oba zásahy se týkaly pádu na lyžích.

„V prvním případě zasahovaly naše posádky včetně LZS ve Ski areálu Miroslav v Lipové – lázni u malého chlapce, který při pádu na sjezdovce utrpěl poranění bérce. Po stabilizaci zdravotního stavu byl následně transportován do dětské nemocnice FN Brno Černá Pole,“ uvedl mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Záchranáři absolvovali letecký výcvik s palubním navijákem

Foto ZZS Olomouckého kraje

Ve dnech 17. května až 20. května se v oblasti Beskyd, u lyžařského areálu Gruň, Staré Hamry konal výcvik leteckých záchranářů.

Ve spolupráci s leteckou záchrannou službou Moravskoslezského kraje nacvičovali za pomoci vrtulníku EC 135 techniky HHO - tzn. práce s palubním navijákem a záchrana osob z nepřístupného terénu. Záchranáři se postupně protočili po dvou skupinách, kdy vystřídali práci na laně společně s obsluhou navijáku na palubě vrtulníku.

Drama na Kosíři. Lékař slanil ke zraněnému z vrtulníku

Foto Zdravotní záchraná služba Olomouckého kraje

V pátek v odpoledních hodinách zasahovala letecká záchranná služba u muže, který se zranil na turistické trase ve směru na Velký Kosíř. Kvůli silným bolestem kyčle, které utrpěl po pádu na zledovatělé cestě, nebyl schopen pohybu.

„Vzhledem k nepřístupnému terénu nebyla možnost přistát přímo v blízkosti pacienta a lékař byl proto vysazen k pacientovi pomocí palubního jeřábu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Lékař muže na místě události základně vyšetřil, podal léky proti bolesti, imobilizoval poraněnou dolní končetinu a stabilizoval zdravotní stav pacienta. Následně byli společně palubním jeřábem vyzvednuti a přepraveni na bezpečné místo. „Pacient byl po přeložení do vrtulníku transportován do Fakultní nemocnice Olomouc na oddělení urgentního příjmu,“ doplnila mluvčí. (red)

Zraněnou lyžařku musel v Jeseníkách zachránit vrtulník

Foto HS Jeseníky

V pondělí ve 14 hodin přijal dispečink Horské služby Jeseníky výzvu na záchranu skialpinistky, která si poranila dolní končetinu. Muž a žena středních let lyžovali ve volném terénu na okraji lavinového katastru Velkého Kotle v Jeseníkách.

Vzhledem k podmínkám a nemožnosti rychlého transportu zasahující členové Horské služby požádali o spolupráci LZS. Kvůli nedostupnosti vrtulníku v Ostravě a Olomouci musel přiletět z Hradce Králové.

„I přes lavinové nebezpečí, které Horská služba vydala, se stále v tomto území pohybují lyžaři bez lavinového vybavení, a hlavně se v těchto místech nemají vůbec pohybovat. Riskují nejen své životy, ale i životy záchranářů,“ doplnil za HS Jeseníky Miroslav Černý. (ber)

Sobota byla ve znamení nehod motorkářů. Oba do nemocnice transportoval vrtulník

foto Policie ČR

V sobotu během dvou hodin vyjížděli prostějovští dopravní policisté k dvěma dopravním nehodám motocyklistů.

Nejprve krátce před čtrnáctou hodinou čtyřiačtyřicetiletý řidič motocyklu Honda VTX 1300S jel směrem z obce Otinoves na obec Rozstání. Motocyklista po předjetí osobního vozidla stále pokračoval v levém jízdním pruhu a z dosud nezjištěných příčin najel na levou krajnici a s motocyklem havaroval do pole. Motocyklista vezl spolujezdkyni a oba byli při nehodě zraněni. Řidič motocyklu byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Olomouci a spolujezdkyně byla převezena do nemocnice v Prostějově. Řidič nebyl pod vlivem alkoholu. Škoda byla odhadnuta na 40 000 korun.

Při vyproštění dítěte ze skalního terénu zasahoval vrtulník

Foto ZZS Olomouckého kraje

V pátek 4. září krátce před 11 hodinou bylo na operační středisko záchranné služby nahlášeno zranění v terénu v okolí městských skal u Bratrušova na Jesenicku.

"Jednalo se o čtrnáctiletého chlapce, který během výletu při hře upadl v lesním terénu a došlo u něj tak ke zlomení stehenní kosti. Jelikož se nacházel v zalesněném terénu a cesty k místu události byly značně členité a nedostupné pro vozidlo, byla na místo události vyslána LZS společně s RZP posádkou z Hanušovic," popsala situaci mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Horolezec spadl z šestimetrové skály. S poraněnou páteří jej do nemocnice transportoval vrtulník

Foto Horská služba Jeseníky

Pětapadesátiletý horolezec spadl v pátek po poledni ze skály v oblasti Rabštejnu. Po pádu z cca 6 metrů si přivodil těžké zranění v oblasti zad, letěl pro něj vrtulník.

Horskou službu zavolali jeho kamarádi a záchranář z okrsku Skřítek byl s potřebnou technikou na místě velice rychle i přesto, že se jedná o nepřístupný terén. „Zjistil jsem, že pán dopadl na záda a stěžuje si na silné bolesti. Dalo se předpokládat, že kromě žeber si mohl zranit i páteř. Spolu s dalšími lezci, náhodnými kolemjdoucími a kolegou z HS Šumava na dovolené jsme ho proto šetrně zafixovali do vakuové matrace,“ uvedl Jan Sázel, zasahující člen Horské služby Jeseníky.