kynologie

Kynolog, rozhodčí, myslivec. Zdeněk Kunc oslavil 90. narozeniny

Foto J. Toman

Prvního dubna se Zdeněk Kunc z Čechovic dožil ve zdraví, psychické i fyzické síle devadesáti let.  Narodil se v Čehovicích, vyrostl v rolnické rodině a vyučil se ve Zlíně v učilišti Tomáše Bati. Jeho okřídlená, často používaná věta, že ševcům to vždy pálilo, ale pozor, jen dvěma Baťovi a Kuncovi, obletěla svět.

Od útlého mládí Zdeňkovi učarovaly hony. Úspěšně složil první zkoušku z myslivosti a stal se členem Mysliveckého sdružení Čehovice. Aktivně pracuje pro honitbu, zvyšuje si své vzdělání a skládá zkoušku pro myslivecké hospodáře. Po vytvoření velké honitby “ Bedihošť “ z honiteb Bedihošť, Čehovice, Čelčice a Skalka byl zvolen v roce 1979 mysliveckým hospodářem. Tuto funkci vykonával do roku 1989. Honitba se rozpadla v roce 1992 a přítel Zdeněk je stále osobností v kolektivu myslivců společenstevní honitby Ing. Jaroslava Vláčila.

Kynologický klub Prostějov na Den otevřených dveří

ilustrační foto

Den otevřených dveří KK Prostějov a charitativní sbírka se koná 16. září v době od 10 do 17 hodin.

Těšit se můžete na ukázky mnoha sportů a činností, jako jsou agility, poslušnost, flyball, obrany, dogdancing, treibball, hoopers, stopy, gymball a další.  Veškerých aktivit je možné se se svým čtyřnohým přítelem zúčastnit a vyzkoušet si je. Zvány jsou všechny věkové i velikostní kategorie (ať už lidské nebo psí), prostě každý, kdo se chce podívat, co se vlastně na tom cvičáku dělá.  V rámci této akce bude v areálu probíhat i charitativní sbírka pro vybraný útulek. Drobné občerstvení bude zajištěno v místním “bufetu”. (red)

Mladí milovníci psů mají možnost studovat kynologickou školu

ilustrační foto internet

 

Kdo má rád psy, jejich chov a baví ho péče o ně, může si z koníčka udělat povolání. Obchodní akademie a Střední odborná škola zemědělská a ekologická v Žatci nabízí nový studijní obor - kynologii.

Kynologie se zabývá studiem psů jako živočišného druhu z biologického hlediska, chovem a šlechtěním, zevnějškem, plemeny, výživou, výcvikem i nemocemi. „V oboru Agropodnikání nabízíme od 2. ročníku studijní zaměření Kynologie. Nauku o psech bude možné studovat od 1. září 2014," sdělila ředitelka školy Eva Klímová. (red)

Do ruky umí vzít psa i cihlu

ilustrační foto archiv

 

Ve staveniště se už několik let mění prostějovské kynologické cvičiště za Kosteleckou ulicí. Pejskaři totiž utrácejí dotace od města právě investicemi do areálu. Letos dostali 80 tisíc, za něž mimo jiné chtěji dokončit rekonstrukci sociálního zařízení a opravit oplocení.

 

 

 

„Od města jsme dostali nějaké peníze už dřív, rozpočet byl ale podstatně vyšší. Většinu prací jsme sice prováděli svépomocně, ale přesto to nestačilo," konstatoval předseda Kynologického klubu Prostějov Miroslav Čechmánek.