Kynolog, rozhodčí, myslivec. Zdeněk Kunc oslavil 90. narozeniny

Kynolog, rozhodčí, myslivec. Zdeněk Kunc oslavil 90. narozeniny
Foto J. Toman

Prvního dubna se Zdeněk Kunc z Čechovic dožil ve zdraví, psychické i fyzické síle devadesáti let.  Narodil se v Čehovicích, vyrostl v rolnické rodině a vyučil se ve Zlíně v učilišti Tomáše Bati. Jeho okřídlená, často používaná věta, že ševcům to vždy pálilo, ale pozor, jen dvěma Baťovi a Kuncovi, obletěla svět.

Od útlého mládí Zdeňkovi učarovaly hony. Úspěšně složil první zkoušku z myslivosti a stal se členem Mysliveckého sdružení Čehovice. Aktivně pracuje pro honitbu, zvyšuje si své vzdělání a skládá zkoušku pro myslivecké hospodáře. Po vytvoření velké honitby “ Bedihošť “ z honiteb Bedihošť, Čehovice, Čelčice a Skalka byl zvolen v roce 1979 mysliveckým hospodářem. Tuto funkci vykonával do roku 1989. Honitba se rozpadla v roce 1992 a přítel Zdeněk je stále osobností v kolektivu myslivců společenstevní honitby Ing. Jaroslava Vláčila.

V 60. letech minulého století si pořídil první fenu, pointerku Letku Rovensko od řídícího učitele Oldřicha Tihelky z Otrokovic. Na této feně odchoval dva vrhy štěňat. Pod váhou osobnosti Oldřicha Tihelky se stává v roce 1962 náhradníkem a později členem Klubu chovatelů anglických ohařů za Moravu. Z jeho chovatelské stanice “ z Hraběcí obory “ vzešlo dalších 6 vrhů štěňat. Přítel Zdeněk se stává rozhodčím pro exteriér. Za psy a loveckou kynologií procestoval celou republiku. Přátelé získal i v Rakousku.

Na zkouškách lovecké upotřebitelnosti předvedl dlouhou řadu vlastních psů i psů kamarádů. Jako vůdce naposledy vystoupil v roce 2012 ve svých 81 letech v Přestavlkách na Přerovsku na lesních zkouškách ohařů, které úspěšně se psem pointerem dokončil. Stále je členem Kynologické komise Okresního mysliveckého spolku v Prostějově a aktivním všestranným rozhodčím pro výkon loveckých psů. Za práci pro kynologii a myslivost se stal “Čestným členem“ Českomoravské myslivecké jednoty.

V současné době mu dělají radost pointra, hladkosrstá jezevčiče a na střeše cukrující poštovní holubi, jejichž chovem se zabývá desítky let.

Přítel Zdeněk také reprezentoval obec Čehovice v roli elitního zásahového trubače Sboru dobrovolných hasičů Lutotín na ruční kolové stříkačce tažené koňmi na výročích sborů v Lutotíně, Bílovicích, Kostelci na Hané, Stařechovicích a Plumlově.

Kynologové, myslivci z Moravy a okolí a přátelé přejí příteli Zdeňkovi do dalšího života klidné rodinné zázemí, věrné kamarády a stálou chuť poznávat nové děje života. (Text J. Toman)

Poslat nový komentář