narozeniny

Oslavenkyně Iva Janžurová čichla k herectví v Prostějově!

Foto Národní divadlo

Vynikající česká herečka Iva Janžurová oslavila v těchto dnech osmdesáté narozeniny. Málokdo ale ví, že se k herectví dostala přes naše město.

Iva Janžurová se narodila v učitelské rodině v Žirovnici u Pelhřimova a své středoškolské mládí strávila v Českých Budějovicích. Zde byla členkou proslulého jihočeského folklórního souboru Úsvit a studium na českobudějovickém pedagogickém gymnáziu jí také svým způsobem otevřelo cestu na pražskou DAMU a k herecké kariéře.

„Tehdy vznikla recitační přehlídka Wolkerův Prostějov, které jsem se dvakrát zúčastnila. Ta byla pro mě velmi důležitá, protože až tam jsem se dozvěděla, že existuje nějaká herecká škola,“ vzpomíná.

Kynolog, rozhodčí, myslivec. Zdeněk Kunc oslavil 90. narozeniny

Foto J. Toman

Prvního dubna se Zdeněk Kunc z Čechovic dožil ve zdraví, psychické i fyzické síle devadesáti let.  Narodil se v Čehovicích, vyrostl v rolnické rodině a vyučil se ve Zlíně v učilišti Tomáše Bati. Jeho okřídlená, často používaná věta, že ševcům to vždy pálilo, ale pozor, jen dvěma Baťovi a Kuncovi, obletěla svět.

Od útlého mládí Zdeňkovi učarovaly hony. Úspěšně složil první zkoušku z myslivosti a stal se členem Mysliveckého sdružení Čehovice. Aktivně pracuje pro honitbu, zvyšuje si své vzdělání a skládá zkoušku pro myslivecké hospodáře. Po vytvoření velké honitby “ Bedihošť “ z honiteb Bedihošť, Čehovice, Čelčice a Skalka byl zvolen v roce 1979 mysliveckým hospodářem. Tuto funkci vykonával do roku 1989. Honitba se rozpadla v roce 1992 a přítel Zdeněk je stále osobností v kolektivu myslivců společenstevní honitby Ing. Jaroslava Vláčila.

Významná prostějovská rodačka Naděžda Hořínková slaví letos devadesát

Foto Martin Mokroš

Znalci střeleckého sportu znají paní Naděždu, která se 26. října dožila devadesáti let, jako úspěšnou sportovkyni, reprezentantku, trenérku, členku Českého klubu olympioniků a také prostějovské sportovní síně slávy, ale také jako manželku olympijského medailisty střelce Otokara Hořínka. My jsme ji měli šanci poznat během jednoho odpoledne i jako vitální, vtipnou ženu, která má mimořádnou paměť, má reálný pohled na svět, nebojí se říct svůj názor a ráda by ještě předala své myšlenky těm mladším. Reagovala na všechny položené otázky s nadšením a žádným odpovědím se nebránila. Važme si takových osobností a pojďme se začíst do jejich myšlenek.

Jak se díváte na současnost z pohledu devadesátnice? 

Jiřina Bohdalová má 89 let! Právě dnes

Foto Divadlo na Jezerce

Má za sebou stovky divadelních i filmových rolí, léta moderovala s Vladimírem Dvořákem veleúspěšné Televarieté, tvořila nepřekonatelnou dvojici s Vladimírem Menšíkem a stala se královnou české komedie. Jiřina Bohdalová slaví právě dnes 89. narozeniny.

Nesmíme zapomenout ani na její jedinečný hlas. Ten věnovala mimo jiné Křemílku a Vochomůrkovi, Rákosníčkovi či skřítku Racochejlovi.

Gratulujeme! (ber)

Jiří Suchý slaví 86. narozeniny

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Český divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér a sběratel.

Je spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a Semaforu. Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, Ivanem Vyskočilem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti se jeho hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová.

Výstavu zhruba třiceti litografií, fotografie ze soukromého života a plakáty divadla Semafor, nazvanou Jiří Suchý - 85+, můžete až do 12. listopadu vidět ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Gratulujeme! (red)

 

Prostějovský rodák Ivo Šmoldas oslavil šedesátku

ilustrační foto klimkovice.cz

 

Ivo Šmoldas, básník,redaktor, publicista, scénárista, moderátor, překladatel a zejména autor nezaměnitelného hlasu a osobitého způsobu vyjadřování, oslavil 23. července 60 let. Asi málokdo z našich čtenářů ale ví, že tenhle vskutku renesanční muž spatřil světlo světa – v Prostějově.

Když jsem se s Ivo Šmoldasem před pár lety setkala, přiznal se, že na chalupu do Jižních Čech jsme s kolegyněmi dostaly pozvání jen proto, že jsme z Prostějova. K našemu městu ho totiž podle jeho vlastních slov pojí první setkání se světem. I když k němu došlo náhodou. „Moje maminka do poslední chvíle cestovala. No a domů, do Olomouce, už to nestihla. Takže jsem se narodil v Prostějově,“ vysvětlil nám tehdy.

Mikrofon dnes slaví 137. narozeniny

ilustrační foto internet

 

Používají ho zpěváci, politici, reportéři, provází nás nejrůznějšími akcemi a není zrovna mladík. Má nejrůznější podoby, právě dnes 137 let a jmenuje se mikrofon.

Zařízení pro přeměnu akustického (zvukového) signálu na signál elektrický vynalezl 4. března 1877 Emil Berliner. V Německu narozený americký vynálezce židovského původu není moc známý, i když světu kromě mikrofonu dal i další dar. V roce 1895 vynalezl gramofon. (red)