herec

Pamatujete? Velký herec malých rolí Zdeněk Srstka

Foto ČSFD

Kaskadér, vzpěrač, zápasník, herec, bavič, moderátor a milovník zvířat se narodil 26. září 1935 a v pátek tedy uplynulo 85 let od jeho narození. Je znám z mnoha českých filmů, stejně jako z nejrůznějších zábavných pořadů, na kterých spolupracoval třeba s Ivanem Mládkem či Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem.

Pro dráhu jednoho z prvních českých kaskadérů jej připravil sport. Zdeněk Srstka se závodně věnoval vzpírání. V roce 1955 reprezentoval Československo na mistrovství světa v Mnichově, v roce 1957 vybojoval bronzovou medaili na mistrovství Evropy, v roce 1960 startoval na letních olympijských hrách v Římě, kde obsadil 9. místo. Věnoval se rovněž boxu a především řecko-římskému zápasu, v němž dokonce zápasil na reprezentační úrovni. V roce 2010 byl přijat do Síně slávy Českého svazu vzpírání.

Pamatujete? Jan Tříska

Foto divadlonajezerce.cz

V pátek to byly tři roky, kdy po pádu z Karlova mostu v Praze zemřel v nemocnici herec Jan Tříska. Bylo mu 80 let.

Jana Třísku známe z filmů jako Obecná škola, Želary a podobně. Já jsem jej viděla několikrát v divadle. Třeba v jedinečném představení Kumšt, kde mu skvěle sekundovali další dva Janové, Hrušinský a Kačer. Dodnes na tohle vystoupení vzpomínám s úsměvem.

Čest jeho památce. (ber)

Pamatujete? Jiří Wimmer

ilustrační foto ČT

Kdykoli si na tohoto úžasného herce vzpomenu, vybaví se mi „Sto roků kopal jsem huhuhuhlí...“. Jiří Wimmer přivedl přednes básně Petra Bezruče Ostrava k dokonalosti.

Herec, bavič, komik, konferenciér, básník, zpěvák, skladatel, kreslíř a sportovec se do povědomí českých diváků zapsal zejména televizními vystoupeními v pořadech Ring volný a Možná přijde i kouzelník, kde mimo jiné, vystupoval se zpěvákem Karlem Černochem.

Jiří Wimmer by včera, 21. září, slavil 77 narozeniny. Zemřel tragicky před 19 lety, 25. ledna 2001.

Čest jeho památce. (ber)

Dnes by slavila narozeniny Škopková

ilustrační foto csfd

Heduš z trilogie o Homolkových, rázná matka Škopková ze Slunce sena, Droběna z Popelky, Anna Urbanová z Vlaku dětství a naděje, Stubová z Pane, vy jste vdova, čarodějnice z Princezny Jasněnky. Herečka Helena Růžičková, velká postavou a hlavně srdcem, by dnes oslavila 82. narozeniny.

Málokdo o této výjimečné divadelní a filmové herečce, která zvládala komediální role stejně bravurně, jako ty vážné, ví, že měla skvělou baletní průpravu. Tu mimochodem ukázala v jednom z dílů Homolků.

Byla i velmi dobrou kartářkou a vydala řadu knih, o vaření, cestování, věštění, bylinách či svém letitém boji s rakovinou. Helena Růžičková zemřela 4. ledna 2004 v plzeňské fakultní nemocnici ve věku 67 let. Její popel byl rozptýlen na Olšanských hřbitovech v Praze. (ber)

Hrál do poledního dechu. Vladimír Menšík zemřel před třiceti lety

ilustrační foto ČT

Jeden z nejmilovanějších českých herců, skvělý bavič a vypravěč, zemřel 29. května 1988. Vladimír Menšík s námi ale, díky filmu a televizi, zůstane navždy.

Pocházel z Ivančic na Hané, což nikdy neopomněl zdůraznit. Člověk, který baví dodnes miliony diváků, jel celý život na doraz. Léčil se z depresí, alkoholismu, trpěl těžkou formou astmatu. Právě tahle nemoc byla příčinou jeho odchodu. Zemřel v pouhých 58 letech v brněnské nemocnici. Dva dny předtím ještě vystupoval v televizi. 

Zemřel oscarový režisér Miloš Forman

Ilustrační foto filmserver.cz

Po krátké nemoci zemřel v pátek 13. dubna v USA oscarový režisér Miloš Forman. Bylo mu 86 let.

"Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími," uvedla jeho manželka Martina s tím, že poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu.

Dnes zemřel Mistr Rudolf Hrušínský

ilustrační foto

Narodil se 17. října 1920 v tehdejším Novém Etynku (dnes Nová Včelnice) jako Rudolf Böhm do rodiny s hlubokými hereckými kořeny, které sahají až k Josefu Kajetánu Tylovi. A od té doby odstartovala výjimečná kariéra Rudolfa Hrušínského.

Diváky udivoval svým klidem, nulovou mimikou, rozvážnými gesty a melancholickýma očima. Duševní rozpoložení postavy a nové pohnutky dokázal přetvořit jen pouhou změnou intonace svého klidného hlasu. 

Vytvořil stovky divadelních a filmových rolí. Osobně nevím, ve které ho mám nejraději. Byl úžasný jako Švejk, Pandrhola, doktor Skružný, komisař Ledvina, veterán Pankrác či převozník Prošek ve Smrti krásných srnců. 

Rudolf Hrušínský zemřel po těžké nemoci 13. dubna 1994 ve věku nedožitých 74 let. Ve svých postavách ale bude žít napořád. (ber)

Dnes se narodil český Král komiků

ilustrační foto archiv ČT

Kdo by neznal hlavního protagonistu filmů Ducháček to zařídí, U pokladny stál, Anton Špelec ostrostřelec, Přednosta stanice či To neznáte Hadimršku. Dnes by své 126. narozeniny oslavil český herec Vlasta Burian. 

Jan Werich o Burianovi řekl: "Kdybych měl třídit, řekl bych, že Hašler byl komik regionální, Ferenc Futurista evropský, Vlasta Burian světový, jeden z deseti nejlepších komiků světa."

Komik Vlasta Burian, vlastním jménem Josef Vlastimil Burian (9. 4. 1891 – 31. 1. 1962) byl divadelní herec, režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec, spisovatel, mim a imitátor, který byl jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky. Po válce byl nařčen z kolaborace s nacisty.

Zemřel režisér Juraj Herz

Foto Juraj Herz

Ve věku 83 let zemřel režisér Juraj Herz. Natočil mimo jiné filmy Spalovač mrtvol či Petrolejové lampy, pohádky Panna a netvor či Deváté srdce nebo první český horor Upír z Feratu. Jeho posledním filmem byl snímek z roku 2010 Habermannův mlýn. 

Mnohé z pětadvaceti Herzových celovečerních filmů získaly ocenění na prestižních filmových festivalech. Například před osmi lety obdržel Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Je také držitelem ocenění Český lev za celoživotní dílo. (red)

 

 

Zemřel herec Marián Labuda

ilustrační foto ČT

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel slovenský herec Marián Labuda. Podle webu Cas.sk mu selhalo srdce. 

Mariána Labudu znají velmi dobře i čeští diváci. Mezi jeho nejslavnější role patří řidič náklaďáku Pávek v komedii Vesničko má středisková. Naposledy si zahrál v úspěšné pohádce Anděl páně 2 režiséra Jiřího Stracha. Z dalších filmů můžeme zmínit například Obsluhoval jsem anglického krále, Odcházení, Čert ví proč, Lotrando a Zubejda, Roming, Král Ubu. (ber)