úmrtí

Smutná zpráva. Zemřela Květoslava „Kytka“ Šťastná

ilustrační foto

V pondělí utichlo navždy srdce jedné z duší prostějovské sociální scény. Zemřela zakladatelka a ředitelka ADP Sanco Květoslava Šťastná. Nositelka Ceny města Prostějova za rok 2019, oceněná za celoživotní péči o seniory, chronicky nemocné pacienty, hendikepované a závislé na nepřetržitém ošetřování, podlehla po dlouhém boji těžké nemoci. Bylo jí 59 let.

Věčně dobře naladěnou, rozesmátou, empatickou „Kytku“ jsem znala od dětství. Prožila jsem s ní spoustu krásných dnů, za které budu navždy vděčná. Vystudovaná zdravotní sestra s obrovským sociálním cítěním byla odjakživa ochotna kdykoli podat pomocnou ruku. A tak není divu, že svou životní cestu spojila s pomocí seniorů a v roce 1993 založila firmu AD Sanco. „Jsou velmi křehcí a často bezmocní a mně trvalo, než jsem se s tím smířila,” říkala.

Soud pátrá po datu úmrtí muže

ilustrační foto pohrebnictví.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti zemřelého Miroslava Obořila, narozeného 1949, posledně bytem trvale Fanderlíkova 3664/15, Prostějov, nebo zná okolnosti, které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu soudu.

Miroslav Obořil byl nalezen mrtev dne 27. června 2020 v 20.35 hod ve svém bydlišti na adrese Fanderlíkova 3664/15, 796 01 Prostějov. Policejní hlídku na místo přivolal švagr zemřelého se svojí ženou (sestrou zemřelého), kteří přišli zemřelého navštívit. Když neotvíral, odemkli si byt pomocí náhradních klíčů, které měli dlouhodobě k dispozici. Miroslava Obořila nalezli ležet v posteli již bez známek života.

Na kolejích vyhasl další lidský život

ilustrační foto HZS

Na železničním koridoru mezi Olomoucí a Přerovem v pondělí 5. října vpodvečer vlak srazil a usmrtil člověka. Nehoda se krátce před 18:00 stala mezi železničními stanicemi Grygov a Brodek u Přerova.

„Došlo tam ke střetu expresu jedoucího z Prahy do Bohumína s osobou v místě veřejnosti nepřístupném. Podle informací, které jsme obdrželi, byl ten člověk na místě usmrcen," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Vlakové soupravy v místě nehody jezdily po jedné koleji a nabíraly zpoždění. Okolnosti srážky vyšetřuje policie. (red)

 

Potyčka bezdomovců skončila smrtí

ilustrační foto PČR

Po fyzické potyčce tří bezdomovců skončil minulý týden v Olomouci v nemocnici sedmapadesátiletý muž, který dostal několik ran pěstmi do hlavy. Zraněním druhý den podlehl. Policisté dvojici útočníků ve věku 36 a 47 let obvinili z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Hrozí jim 8 až 16 let vězení.

Potyčka se mezi třemi bezdomovci odehrála minulý týden ve středu na Frajtově náměstí. „Slovní rozepře mezi nimi během chvíle přerostla ve fyzickou potyčku. Při ní měla mladší dvojice útočníků opakovaně udeřit nejstaršího muže pěstmi do hlavy. Napadený muž po útoku zůstal bezvládně ležet na dlažbě a oba agresoři z místa odešli," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. „Mladší z nich byl ještě ve večerních hodinách 16. září zadržen a umístěn do protialkoholní záchytné stanice v Olomouci. Staršího z útočníků se podařilo policistům dohledat a zadržet v pátek 18. září dopoledne.

Dělník zemřel po pádu z lešení

ilustrační foto ZZS

V pondělí krátce po poledni došlo v Přerově na ulici Jasínkova k pádu dělníka z lešení. Jednalo se o staršího muže cizí národnosti, který v rámci výkonu povolání spadl z 8. patra na nerovný povrch u domu.

Na místo události byla okamžitě vyslána RZP posádka z Přerova a také letecká záchranné služby. Do příletu vrtulníku byla na místě poskytována telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace. Záchranáři na místě navázali na laickou první pomoc - pacienta převedli na umělou plicní ventilaci, poskytovali nepřímou srdeční masáž, provedli oboustranný drobný řez hrudníku, který vedl k odstranění nadbytečného vzduchu a tekutin a aplikovali léčiva na podporu oběhu pacienta.

R.I.P. Jiří Menzel

Foto FB Olga Menzelová

Rozmarné léto, Skřivánci na niti, Na samotě u lesa, Postřižiny, Vesničko má středisková, Obsluhoval jsem anglického krále, oskarové Ostře sledované vlaky a mé milované Slavnosti sněženek. To je jen část filmů, kterými se do dějin české filmografie zapsal Jiří Menzel. Světově uznávaný režisér zemřel po dlouhé nemoci v sobotu 5. září. Bylo mu 82 let.

Jiří Menzel zaujal i jako herec. Zahrál si v řadě svých filmů, ale rádi ho využívali i jeho režisérští kolegové, kupříkladu Ján Roháč ve snímku Kdyby tisíc klarinetů, Věra Chytilová ve Hře o jablko nebo Juraj Herz v Upírovi z Feratu. Pamatovat si jej budeme i z nováckého seriálu Hospoda, kde ztvárnil postavu doktora Práška.

Čest Vaší památce, Mistře. (ber)

Svět přišel o skvělou fotografku a úžasnou dívku. Kristýnka zemřela po pádu ze skály

ilustrační foto

S Kristýnkou Kvapilovou jsem se poprvé setkala v roce 2016 při finále soutěže Miss středních škol Olomouckého kraje. Studentka prostějovské Střední školy designu a módy přišla původně na casting talentů předvádět tanec se psem. A nakonec získala titul Miss internet.

Usměvavá a stále pozitivně naladěná brunetka spojila svůj život se dvěma láskami. Tou první byli psi, druhou fotografování. Její fotografickou dráhu jsem sledovala se zaujetím, těšilo mne její nesporné umění zachytit sílu okamžiku. Měla jsem radost z každého Kristýnčina úspěchu a občas s ní vyměnila pár vět. Už to, bohužel, nikdy neudělám.

Kristýnka zemřela 25. srpna u obce St. Nikolai na severu Štýrska při cestě na vrchol Deneck. Spadla z výšky 150 metrů. Bylo jí pouhých 23 let. 

Před 22 lety zemřel Otto Wichterle, díky kterému existují kontaktní čočky

Foto Česká televize

Na málokterého prostějovského rodáka může být město pyšné tak, jako na Ottu Wichterleho. Světoznámý chemik obohatil svět obyčejných lidí o více než sto padesát vynálezů a patentů. Je rovněž autorem dvou stovek odborných publikací. Zemřel 18. srpna 1998.

Od roku 1940 byl zaměstnán v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kde vedl pracovní skupinu, zabývající se výzkumem polyamidů. Jeho tým vyvinul postup spřádání polyamidové příze, což později umožnilo výrobu punčoch a ponožek z prvního českého umělého vlákna – silonu. Jeho zásluhou spatřily světlo světa kontaktní čočky, které dnes používá asi 100 milionů obyvatel naší planety. Wichterleho jméno nese od roku 1993 jedna z planetek naší sluneční soustavy. (red)

Soud pátrá po datu úmrtí muže

ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti Petra Novotného, narozeného 8. února 1970, posledně bytem Prostějovičky 15, zemřelého nezjištěného dne, nebo zná okolnosti, které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu soudu.

Petr Novotný byl nalezen svými známými 14. května 2020 v ranních hodinách na ulici Vrahovická 41, Prostějov, v dřevěném příbytku vybudovaném v areálu autoservisu bez známek života. Ležel na pohovce ve druhé místnosti stavby. Naposledy byl zemřelý viděn dalším známým 11. května 2020 kolem 11. hodiny. Zemřelý mu řekl, že mu není dobře, lékařkou pomoc přivolat nechtěl, nevyhledal ji. Lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, konstatoval jeho smrt a odhadl, že k ní došlo dne 10. května 2020 v pozdních odpoledních hodinách.

Zemřel Milan Začal. Fotograf sportovních legend

Foto ber

Ve věku 87 let zemřel v neděli 2. srpna 2020 Milan Začal.  Muž, který zasvětil svůj život fotografii, zejména sportovní, měl letos obdržet Cenu města Prostějova za celoživotní činnost v oblasti reportážní, sportovní a umělecké fotografie a úspěšnou propagaci Prostějova. 

"Byl dlouholetým spolupracovníkem týdeníku, kde jsem pracovala. Milan Začal byl nejen vynikající fotograf se smyslem pro zachycení jedinečných okamžiků, ale také  skvělý člověk," svěřila se jedna z dlouholetých spolupracovnic. 

Poslední rozloučení s Milanem Začalem se koná v pátek 7. srpna ve 14 hodin v obřadní síni prostějovského hřbitova.

Čest jeho památce. (ber)