úmrtí

Zemřela Ivana Hemerková

ilustrační foto

V pátek zemřela dlouholetá prostějovská zastupitelka, radní, někdejší náměstkyně primátora a bývalá ředitelka Střední zdravotnické školy Ivana Hemerková.

Do zastupitelstva byla Ivana Hemerková poprvé zvolena v roce 2002. Od roku 2014 v zastupitelstvu reprezentovala Pévéčko. V letech 2010 až 2018 vykonávala funkci náměstkyně primátorky pro školství, sport, kulturu a životní prostředí. Zastupitelkou byla až do letošního března. (red)

AKTUALIZUJEME: Páteční střet vlaku s osobou v Kostelci na Hané

Ilustrační foto HZS

Jak PvNovinky informovaly, v pátek před 19:00 hodinou došlo v Kostelci na Hané ke střetu osoby s vlakem. 32letý muž skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

„Muž přecházel železniční trať mimo vyznačené místo nedaleko vlakového nádraží. S největší pravděpodobností přehlédl přijíždějící vlak, který ho srazil a způsobil mu vážná zranění. Z místa srážky byl převezen do Fakultní nemocnice Olomouc," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Doprava na trati byla zastavena do 20:40 hodin. Událost je nadále v šetření. (red)

Zemřel plukovník v.v. Ján Svítek

ilustrační foto

V noci 12. března 2023 dotlouklo statečné srdce. Po krátké nemoci zemřel člen prostějovského Svazu letců a legionář, plukovník v. v. Ján Svítek. Bylo mu 97 let.

Narodil se 25. září 1925 v oblasti Kysuc na Slovensku. Tvrdé podmínky života na kopanicích slovensko-českého pomezí jej dobře připravily pro život. Pomohly mu uskutečnit klukovské sny o létání. Nastoupil do leteckého učiliště v Banské Bystrici. Odsud jej osud zavedl v srpnu 1944 do povstání. Po jeho potlačení se stal příslušníkem partyzánské skupiny „Imrich“ a „Rodina“. Jeho poslední bojový úkol byl doprovod družstva průzkumníků sovětské jednotky v oblasti, kterou dobře znal. Provázel je lesy na Kysucích směrem k státní hranici až do obce Bílá v Beskydech.

Smrt na kolejích. Sebevrah v Grygově

Ilustrační foto HZS

V sobotu 11. března po 11. hodině srazil ve stanici Grygov rychlík z Olomouce přes Přerov do Brna člověka. Podle svědků tragické události se měl muž rozběhnout přímo proti jedoucímu vlaku.

 „Rychlík, který mířil z Olomouce do Brna, srazil osobu, jež se pohybovala v kolejišti. Ke střetu došlo v 11 hodin 18 minut, “ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.  Podle mluvčí krajské záchranky Lucie Mikiskové utrpěl natolik devastující zranění, že lékař konstatoval smrt

Tragédii šetří policisté.

Provoz mezi stanicemi Grygov a Brodek u Přerova byl znovu obnoven ve 12.10 hodin,“ informovaly České dráhy. (ber)

Soud pátrá po datu úmrtí muže z Prostějova

Ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti zemřelého Karla Kriegera, 1952, posledně bytem M. Pujmanové 754, Prostějov – Vrahovice, nebo které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu Okresnímu soudu v Prostějově. Lhůta končí 24. března 2023.

Karel Krieger byl nalezen mrtev 21. listopadu 2022 kolem 13.25 hod v místě svého bydliště. Na místě provedla šetření Policie ČR a zemřelého ohledal lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, který 21. 11. 2022 v 14.15 hod konstatoval smrt, datum smrti určil odhadem na 17. listopadu 2022 a nařídil provedení zdravotní pitvy, která se nezabývá stanovením data smrti. Přesné datum smrti Karla Kriegera nebylo prováděným šetřením zjištěno. Ve věci byly Policií ČR zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti.

Stodvojkaři truchlí. Odešel kamarád, srdcař a bojovník

Foto FB 102.pzpr

102. průzkumný prapor generála Karla Palečka Prostějov 16. února navždy opustil kolega a kamarád Ivo Šír.

Ivoš nastoupil ke 102. průzkumnému praporu v roce 2011. Po dvou letech na lehké průzkumné rotě přestoupil na rotu hloubkového průzkumu, kde už zůstal po zbytek své vojenské kariéry. V roce 2020 bohužel do jeho života zasáhl vážný úraz.  Ivoš byl srdcař a bojovník. Pravdomluvný, čestný, a hlavně nikdy nikoho nenechal ve štychu, vždy byl ochoten pomoct a obětovat se pro druhé. Od svého úrazu dlouho bojoval, svůj boj ale prohrál.

Soud pátrá po datu úmrtí muže z Prostějova

Ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti Borivoje Janoševa, narozeného 1943, posledně trvale bytem Prostějov, Družstevní 3819/1, nebo zná okolnosti, které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu soudu.

Borivoj Janošev byl nalezen bez známek života dne 21. října 2022 ve svém bytě v panelovém domě. Oddělení Policie ČR věc šetřilo pro podezření ze spáchání trestného činu (přečinu) usmrcení z nedbalosti podle § 143 odst. 1 trestního zákoníku. Vzhledem ke skutečnosti, že provedeným šetřením nebylo zjištěno, že by na úmrtí poškozeného měla účast jiná osoba, byla věc v souladu s ustanovením § 159 a) odst. 1 trestního řádu dne 15. prosince 2023 odložena.

Soud pátrá po datu úmrtí muže z Prostějova

Ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti zemřelého Petra Hanzelky, narozeného 1949, posledně bytem Janáčkova 2518/5, Prostějov, nebo které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu Okresnímu soudu v Prostějově. Lhůta končí dne 1. března 2023.

Soud současně vyzývá každého, kdo o zemřelém Petru Hanzelkovi ví, aby o něm v téže lhůtě podal zprávu Okresnímu soudu v Prostějově. Petr Hanzelka byl nalezen mrtev dne 28. října 2022 kolem 16.00 hod v místě svého bydliště. Na místě provedla šetření Policie ČR a zemřelého ohledal lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, který dne 28. října 2022 v 16.52 hod konstatoval smrt, datum smrti určil odhadem na den 26. října 2022 v 18.00 hod a nařídil provedení zdravotní pitvy, která se nezabývá stanovením data smrti.

Vloni zemřelo na silnicích v kraji dvanáct lidí

ilustrační foto PČR

Přestože Olomoucký kraj v uplynulém roce zaznamenal zvýšený počet dopravních nehod o 9%, dosáhl výrazného snížení počtu usmrcených osob. V roce 2021 jich na silnicích zemřelo 42 a v loňském roce dvanáct. V rámci krajů se jedná se o nejnižší počet usmrcených osob v České republice.

„V Olomouckém kraji jsme vloni šetřili 5820 dopravních nehod, což je zhruba o 500 více než v přecházejícím roce. Při nehodách zemřelo sedm řidičů motorových vozidel, dva chodci a tři cyklisté. Těžce zraněných osob bylo 69 a lehce zraněných 1270. Stejně jako v předešlém roce byl nejkritičtějším dnem v týdnu pátek, kdy se přihodilo 947 dopravních nehod. Naopak nejpříznivější byla neděle. Stejně jako v uplynulých letech stojí za hlavními příčinami dopravních nehod nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

U Olšan zemřel řidič Octavie. Po nárazu do stromů

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Dnes krátce před třetí hodinou ranní přijali policisté oznámení o osobním motorovém vozidle Škoda Octavia nacházejícím se mezi obcemi Olšany u Prostějova a Studenec mimo pozemní komunikaci. Uvnitř se nacházel muž bez známek života.

„Podle prvotních informací 32letý řidič patrně nezvládl průjezd zatáčkou a s automobilem vjel mimo komunikaci, kde narazil do dvou stromů. Přesné příčiny a okolnosti této tragické dopravní nehody jsou předmětem dalšího šetření," uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová. (red)