úmrtí

Policisté hledají svědky dopravní nehody u Hrubčic. Zemřela při ní cyklistka

ilustrační foto PČR

Ve středu 16. listopadu před sedmnáctou hodinou vyjížděli policisté k vážné dopravní nehodě osobního vozidla s cyklistkou na silnici č. II/434 mezi obcemi Tovačov a Hrubčice. Po střetu s vozem tam zemřela 74letá cyklistka.  

„Osmatřicetiletý řidič vozidla Škoda Fabia jel směrem od Hrubčic na Tovačov a předjížděl nezjištěné vozidlo. Při předjíždění přehlédl v protisměru jedoucí cyklistku, která jela od Tovačova a následoval střet, při kterém seniorka utrpěla zranění neslučitelná se životem,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Požár chaty skončil tragicky. V troskách zemřel člověk

Foto HZS Olomouckého kraje

Tragicky skončil požár chaty v Těšíkově, místní části Šternberka. Nahlášen byl na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru v neděli 6. listopadu krátce před 21.30 s tím, že v Těšíkově hoří dřevěná chata plamenem. K požáru byly vyslány čtyři jednotky, které po příjezdu potvrdily, že v celém rozsahu hoří rekreační objekt o rozloze zhruba 7x6 metrů. 

"Až během hasebních prací byl velitel zásahu informován, že by se uvnitř měla nacházet jedna osoba. To také hasiči při průzkumu následně potvrdili. Uvnitř hořící budovy bylo nalezeno tělo bez známek života. Požár byl lokalizován a poté jednotky postupovaly dle pokynů policie v rámci vyšetřování. Při dohašovacích pracích a při ochlazování jsme využili termokameru, kterou jsme rovněž objekt na závěr zkontrolovali. Zásah probíhal v dýchací technice," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. 

Soud pátrá po datu úmrtí muže z Kraliček

ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti zemřelého Miroslava Tiža, narozeného dne 22. 11. 1971, posledně trvale bytem Kraličky 18, Kralice na Hané, nebo které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu Okresnímu soudu v Prostějově. Lhůta končí dne 20. 11. 2022.

Soud současně vyzývá každého, kdo o zemřelém Miroslavu Tižovi ví, aby o něm v téže lhůtě podal zprávu Okresnímu soudu v Prostějově. Miroslav Tižo byl nalezen mrtev dne 7. 8. 2022 v 23.50 hod v místě svého bydliště. Na místě provedla šetření Policie ČR a zemřelého ohledal lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, který dne 8. 8. 2022 v 0.45 hod konstatoval smrt, datum smrti určil odhadem na den 5. 8. 2022 a nařídil provedení zdravotní pitvy, která se nezabývá stanovením data smrti. Přesné datum smrti Miroslava Tiža nebylo prováděným šetřením zjištěno.

Soud pátrá po datu úmrtí muže z Mostkovic

ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti Ing. Tomáše Dohnala, narozeného 1950, posledně trvale bytem Jižní 549/1, Mostkovice, okres Prostějov, nebo zná okolnosti, které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu soudu.

Ing. Tomáš Dohnal byl nalezen dne 1. 7. 2022 bez známek života, ležící na podlaze jednopokojového dne bytu č. 41 u vchodových dveří, v místě svého trvalého bydliště. Obvodní oddělení Policie ČR věc šetřilo pro podezření ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti podle § 143 odst. 1 trestního zákoníku. Provedeným šetřením nebylo zjištěno, že by se na úmrtí poškozeného jakýmkoliv jednáním podílela druhá osoba, a proto bylo rozhodnuto dle ust. § 159a odst. 1 trestního řádu o odložení předmětné věci. Soud oznamuje, že po uplynutí lhůty jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky, která končí dne 21.

Odešla legenda. Zemřel taneční mistr Jiří Šindler

ilustrační foto FB

"Člověk, který netančí, nežije. Tanec je pohyb a pohyb je život". To jsou slova tanečního mistra Jiřího Šindlera. Muž, který naučil tanci tisíce Prostějovanů, navždy dotančil v neděli 2. října 2022. Bylo mu 85 let. Na svém FB profilu o jeho skonu informovala jeho dlouholetá spolupracovnice Šárka Milarová.

Muzikant Jiří Šindler se výuce tance začal věnovat v roce 1967, o tři roky později se pustil i do výuky pokračovacích tanečních a také tanečním kurzům pro dospělé. Za tu dobu mu „rukama“ prošlo na 30 tisíc tanečníků. Od roku 1965 až do roku 2018 se aktivně věnoval pedagogické činnosti. Pořádal klasické a pokračovací kurzy společenského tance a v roce 1992 také založil Taneční klub v Prostějově. Je držitelem bronzového, stříbrného a zlatého odznaku Svazu učitelů tance za práci s mládeží.

Na kolejích vyhasl život. Srážku s vlakem muž nepřežil

ilustrační foto

V sobotu 24. září po půl sedmé večer přijali prostějovští policisté oznámení o střetu osoby s vlakovou soupravou v Dolní ulici v Prostějově. Na místě vyhasl lidský život.

"S největší pravděpodobností se jednalo o sebevraždu 42letého muže z Ostravy," sdělil PvNovinkám policejní mluvčí Libor Hejtman. Žádný cestující z vlaku nebyl zraněn. Provoz na trati vse podařilo obnovit v jednadvacet hodin. (ber)

Zemřel Pavel Novák, syn známého přerovského zpěváka

ilustrační foto MM Přerov

Stejnojmenný syn známého přerovského zpěváka Pavla Nováka zemřel. Sedmapadesátiletý muž, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen bez známek života na Pelhřimovsku. I on se věnoval zpěvu.

Úmrtí Pavla Nováka potvrdil mluvčí policie Libor Hejtman. "Po muži bylo vyhlášeno už v pátek 2. září celostátní pátrání. V pondělí 5. září v podvečer byl nalezen na Pelhřimovsku bez známek života," uvedl pro Přerovský deník mluvčí s tím, že bližší informace policie nebude s ohledem na rodinu a blízké příbuzné zemřelého poskytovat.

V Hranické propasti byl nalezen mrtvý muž

ilustrační foto ber

Je to pár dnů, co se o Hranické propasti mluvilo v souvislosti s nově naměřenou hloubkou 450, která z ní činí nejhlubší sladkovodní jeskyni na světě. Teď se o ní mluví znovu. Bohužel, ne v dobrém. Včera v ní byl nalezen mrtvý muž.

„Ve středu dopoledne bylo na vodní hladině hranické propasti kolemjdoucím nalezeno lidské tělo, které bylo vytaženo policejními potápěči ve spolupráci s hasiči a za asistence hranického výzkumného týmu Hranický kras. Na místě bylo tělo neznámé totožnosti mužského pohlaví ohledáno lékařem, který předběžně vyloučil, že by se na jeho smrti podílela další osoba,“ informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Za účelem řádného prověření případu byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin usmrcení z nedbalosti. 

Zemřel Rudolf Dub. Zakládající člen Hanáckého Jeruzaléma

Foto chayim

Ve věku nedožitých 61 let zemřel jeden ze zakládajících členů spolku Hanácký Jeruzalém a člen spolku Maccabi Olomouc Rudolf Dub. Jeho aktivity se upínaly jak k připomínání židovské historie Prostějova, tak k akcím sportovním a kulturním.

V letošním roce uspořádal v Prostějově nultý ročník festivalu Chayim 2022 věnovanému připomínce 80. výročí transportů našich někdejších židovských spoluobčanů do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Festival byl zároveň oslavou života těch, kteří válečné utrpení přežili, vrátili se domů, a nepromarnili šanci začít nový život.

Od začátku roku zemřelo v kraji při nehodách už 11 osob

ilustrační foto PČR

V rámci Olomouckého kraje policisté v loňském roce šetřili 5 269 dopravních nehod. V porovnání s rokem 2020 to bylo o 258 nehod více. Zemřelo při nich 42 osob (17 řidičů motorových vozidel, 4 spolujezdci, 9 motocyklistů, 7 cyklistů a 5 chodců). V letošním roce evidují prozatím 2 715 dopravních nehod, o život při nich přišlo 11 osob.

Prázdninová bilance je z pohledu závažnosti následků dopravních nehod alarmující. V období letních měsíců, od června do srpna, zemřelo na silnicích Olomouckého kraje 19 lidí. „Buďme proto na silnicích opatrní, zbytečně neriskujme, nespěchejme, nevynucujme si za každou cenu přednost v jízdě a počítejme s chybami druhých,“ vzkazují policisté. (ber)