úmrtí

V městském paneláku byl nalezen mrtvý muž

ilustrační foto

Ve středu 17. února 2021 bylo prostějovským policistům nahlášeno úmrtí padesátiletého muže. Byl nalezen v městském paneláku v Zrzavého ulici.

Podle informací redakce si muž vzal zřejmě život sám. „Cizí zavinění bylo předběžně vyloučeno,“ sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Miluše Zajícová, podle které byla nařízena soudní pitva. (ber)

Zemřel Karel Novák, prostějovský fotograf naháčů

Foto Petr Sládek

Po krátké nemoci zemřel v úterý 16. února 2021 prostějovský fotograf Karel Novák. Bylo mu 84 let.

Karel Novák se od začátku své fotografické dráhy věnoval nahotě. Sám byl velkým propagátorem naturismu a stál za vybudováním nudistické pláže na Plumlovské přehradě. Ta byla zrušena před několika lety při revitalizaci nádrže.

V roce 2015 vydal knihu aktů nazvanou Přirozeně, svá díla vystavoval v rámci Fotoklubu Prostějov, jehož byl členem. 

Čest jeho památce. (ber)

Zastřelil mladého muže. Kvůli sporům v rodině

ilustrační foto PČR

Kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zahájili trestní stíhání pětačtyřicetiletého muže pro zvlášť závažný zločin vraždy.

"Ve čtvrtek 11. února 2021 po dvaadvacáté hodině jsme přijali oznámení o rvačce a střelbě mezi dvěma muži v Olomouci – část Lošov. Na místo okamžitě vyrazily policejní hlídky. Policisté pohotovostního a eskortního oddělení krajského ředitelství za 16 minut od přijetí oznámení hlásili, že poblíž místa střelby odzbrojili a zadrželi podezřelou osobu. Rychlý zákrok se obešel bez zranění zadrženého či zasahujících policistů. Podle prvotních informací se pětačtyřicetiletý muž po požití alkoholu pohádal se čtyřiadvacetiletým synem své přítelkyně.

Mladá žena vyskočila ze sedmého patra. Zemřela na místě

ilustrační foto ZZS

Tragické úmrtí vyšetřují od pondělka prostějovští policisté. Po skoku ze sedmého patra domu v ulici Jana Zrzavého zemřela sedmadvacetiletá žena. Zraněním na místě podlehla.

"Prověřujeme okolnosti smrti mladé ženy po pádu z výšky. K té došlo včera kolem devatenácté hodiny," potvrdil PvNovinkám informaci policejní mluvčí František Kořínek. "Ve věci byla nařízena soudní pitva, ale v tuto chvíli nic nenasvědčuje cizímu zavinění," doplnil.

Vzhledem k okolnostem tragédie a s ohledem na rodinu Policie ČR nebude sdělovat další informace. (ber)

V noci zemřel při havárii 35letý muž. V Kostelecké

foto Policie ČR

V pondělí kolem třiadvacáté hodiny řídil pětatřicetiletý muž z Prostějova osobní automobil Fiat Stilo od Kostelce na Hané k Prostějovu.

„Asi 300 metrů před Prostějovem řidič z dosud přesně nezjištěných příčin nezvládl řízení a po projetí mírnou pravotočivou zatáčkou vyjel vpravo mimo komunikaci. Tam vozidlo narazilo do hliněného náspu, v důsledku čehož se přetočilo přes střechu. Řidič při nehodě utrpěl zranění, kterým na místě podlehl," sdělil PvNovinkám policejní mluvčí František Kořínek.

Zemřel skladatel Ladislav Štaidl

Foto ČSFD

Dnes zemřel skladatel Ladislav Štaidl. Dlouholetému kapelníkovi Karla Gotta a bývalému partnerovi Ivety Bartošové by bylo v březnu 76 let. K jeho dřívějším zdravotním potížím se přidal covid-19.

Štaidl napsal hudbu k osmdesátce televizních či celovečerních filmů a na dvě stě písní, nejčastěji vytvořených pro Karla Gotta, Dalibora Jandu, Darinu Rolincovou a Ivetu Bartošovou.

K jeho slavným songům patří tituly Jsou dny, kdy svítá o něco dřív, Mží ti do vlasů, Málo mě zná, Dva roky prázdnin, Když láska schází, Kávu si osladím či Ráno jedu dál….

Napsal také knihy Víno z hroznů, Desátý klíč a Randez-vous s paní Zuzanou.

Čest jeho památce! (ber)

Památku Hany Maciuchové můžete uctít ve foyeru Moravského divadla Olomouc

ilustrační foto

Ve věku 75 let zemřela legenda českého divadla a filmu, paní Hana Maciuchová. Odešla významná umělecká osobnost, jejíž jméno bylo spjaté s Olomoucí. Foyer Moravského divadla ode včerejšího změnilo v pietní místo, kde může veřejnost – za dodržení aktuálních protiepidemických opatření – uctít její památku a napsat vzkaz do kondolenční knihy.

„Navzdory této složité a pro divadlo nepříznivé době jsme se rozhodli vyjádřit úctu k osobnosti paní Maciuchové a lítost nad jejím odchodem do hereckého nebe. Chceme, aby tuto možnost měli i lidé, kteří skvělou herečku znali osobně nebo se s ní setkali prostřednictvím divadla, televize či rozhlasu,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.

Pietní místo ve foyeru Moravského divadla bylo zpřístupněno ve čtvrtek a také v dnešní den, v pátek od 9 do 16 hodin.

Počet dopravních nehod v Olomouckém kraji vloni klesl. Na Prostějovsku při nich zemřeli tři lidé

ilustrační foto PČR

Koronavirová pandemie a s ní spojený nouzový stav v loňském roce stojí za menším počtem dopravních nehod v Olomouckém kraji. Dopravní policisté zaznamenali jejich osmiprocentní pokles. Počet zraněných osob při dopravních nehodách rovněž klesl. Přesto při nich v kraji zemřelo 23 osob, což je o 11 méně než v roce 2019.

Nejtragičtější nehoda roku 2020 se stala 9. 11. 2020 na dálnici D1 u sjezdu na obec Bělotín. „Ve značně zdemolovaném Superbu jsme nalezli řidiče a spolujezdkyni ve věku 36 a 37 let, bohužel už bez známek života,“ řekl krajský mluvčí policie Libor Hejtman. Nehoda je nadále v šetření.

„Zhruba o třetinu se snížil i počet těžce zraněných osob, kterých bylo v uplynulém roce 73. Nejvíce řidiči havarovali v pátek a naopak nejméně v neděli,“ informoval vedoucí odboru služby dopravní policie Dušan Věženský z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.

Krematoria v kraji pracují v třísměnném provozu

Foto Olomouc.eu

Plně vytížená jsou kvůli zvýšenému počtu zemřelých krematoria v Olomouckém kraji. Podle informací hejtmanství fungují v nepřetržitém, třísměnném provozu.

„Kapacita krematorií v Olomouckém kraji je v současné době naplněna na 100 procent. Podle našich informací pracují pracovníci krematorií ve třísměnném provozu. Předpokládáme, že v nejbližší době bude jednotné informace zveřejňovat ministerstvo pro místní rozvoj,“ uvedla mluvčí kraje Eva Knajblová. (red)

Drážní inspekce. Rok 2020 přinesl nejméně nehod za 17 let

ilustrační foto HZS

Drážní inspekce v roce 2020 evidovala nejnižší počet nehod za posledních sedmnáct let, přičemž při porovnání statistik s rokem 2019 se jedná o pokles o 21 %. Počet usmrcených však klesl pouze o 4 % a počet zraněných pak o 20 %. V Olomouckém kraji zemřelo na kolejích v loňském roce 14 lidí.

Největší podíl na nižším počtu mimořádných událostí v roce 2020 měl snížený počet nehod na neželezničních drahách včetně metra, kde se událo o 910 mimořádných událostí méně. Na železnici se pak událo o 78 mimořádných událostí méně s tím, že nejvíce jich Drážní inspekce zaznamenala v červenci, kdy se událo 134 mimořádných událostí, což je nejvíce v jednom měsíci za posledních 5 let. V tomto měsíci také zemřelo na železnici nejvíce osob (28). Z dlouhodobého hlediska je loňský počet mimořádných událostí nejnižší od roku 2004.