muzeum a galerie Prostějov

Zajděte na hvězdárnu. Podívat se na nové architektonické návrhy její podoby

Foto MGP

Pro veřejnost bude výstava přístupná od 1. 12. 2022 a potrvá až do uzavření objektu nebo do odvolání.

V letošním roce vypsal zřizovatel  Muzea a galerie Prostějov, jehož je hvězdárna součástí, Olomoucký kraj, architektonickou soutěž na projekt „Muzeum a galerie v Prostějově – Rekonstrukce budovy hvězdárny“. Porota složená ze zástupců Olomouckého kraje, Statutárního města Prostějov, architektů a dalších odborných poradců vybírala dne 29. 9. 2022 z jedenácti předložených návrhů.

Vernisáž výstavy architektonických ideových návrhů nové podoby hvězdárny se uskuteční ve středu 30. 11. 2022 v 16 hodin přímo na hvězdárně v Kolářových sadech v Prostějově.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti

Foto plakát

Muzeum a galerie města Prostějova zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti. Uskuteční se dnes – ve čtvrtek 24. listopadu  - v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na náměstí T. G. Masaryka 2. Na vernisáži vystoupí taneční obor ZUŠ V. Ambrose pod vedením Pavly Krieger-Jahodové.

Muzejním tématem výstavy letošních Vánoc jsou Broučci Jana Karafiáta (1846–1929). Své nejslavnější dílo vydal autor v roce 1876 anonymně. Uvedení jména spisovatele se kniha dočkala až ve svém desátém vydání roku 1912. Letos tak slavíme 110. výročí „odtajnění“ autora. Netradiční výstava je vytvořena z modrotisku – obrazů a bytových doplňků výtvarnice Antonie Dostálkové ze Starého Města u Uherského Hradiště. Kromě toho, že jde o ruční práci, v poslední době tolik ceněnou, vyznačují se velmi moderním vzhledem, který zůstává nadčasový.

Muzeum zve na vernisáž a výstavu o Františku Doležalovi

Foto František Doležal

V letošním roce uplynulo padesát let od smrti prostějovského rodáka, právníka Františka Doležela (1900–1972), pro mnohé neznámého člověka, o jehož životě a pohnutých osudech se do nedávna zajímalo jen několik „zasvěcených“ historiků.

V roce 2019 byla Františku Doleželovi v Prostějově na Žižkově náměstí domě čísla popisného sedm odhalena pamětní deska, ze které se kolemjdoucí dozvědí, že v tomto domě žil František Doležel, soudce a státní zástupce, který byl v roce 1947 pověřen vyšetřováním kauzy známé jako krčmaňská aféra a po únoru 1948 byl perzekuován a vězněn komunistickou mocí.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Miroslav Wagner. Kresby a pastely

Foto plakát

Ředitelka Muzea a galérie Prostějov Veronika Hrbáčková zve na vernisáž výstavy Miroslav Wagner. Kresby a pastely. Uskuteční se ve čtvrtek 3. listopadu v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově na nám. T. G. Masaryka 2.

Miroslav Wagner za svůj život vytvořil několik početných i méně početných souborů, ve své tvorbě se věnoval také grafickému designu, ilustraci i typografii. Mnozí ho znají jako autora ilustrací slabikáře Máma, táta, já a Eda. Výstava vznikla při příležitosti 80. narozenin autora a představuje především kresby a pastely, dva dosud nevystavované soubory vytvořené Miroslavem Wagnerem od roku 2011 do současnosti.

Výstava potrvá do 29. ledna 2023. (red)

Muzeum a galerie láká na Muzejní kvízy

ilustrační foto plakát

Muzeum a galerie v Prostějově připravilo novou formu vzdělávacího a zábavného programu, kterým jsou Muzejní kvízy. 

Zájemci se mohou přihlásit na variantu, která je určena pro veřejnost nebo termín, který je určen přímo pro seniory. Můžete hrát s rodinou, přáteli, ve dvojici, ale i větších soutěžních týmech. Pro účinkující je zajištěno občerstvení a pro výherce jsou připraveny ceny.

Tip na sobotu. Babí léto s Bezručem v Kostelci na Hané

ilustrační foto

Muzeum a galerie Prostějov pořádá v sobotu 24. 4. 2022 od 10 hodin v Červeném domku Petra Bezruče v Kostelci na Hané (Bezručova 153) akci Babí léto s Bezručem.

Součástí programu pro děti, dospělé i seniory jsou komentované prohlídky, vyrábění, kvízy a křížovky. “Pro úspěšné luštitele máme připravené certifikáty, které osvědčí, že jste se stali znalcem Petra Bezruče,“ doplnila mluvčí MaG Prostějov Markéta Hamzová. (red)

Muzeum zve na vernisáž výstavy Parohatí a dutorozí

ilustrační foto plakát

Vernisáž výstavy Parohatí a dutorozí se uskuteční ve čtvrtek 1. 9. 2022 v 17 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově na náměstí T. G. Masaryka 2.

Úvodní slovo pronese a výstavou nás provede Ing. Jaroslav Šmíd, majitel sbírky historických trofejí z celého světa. Není lovec ani myslivec a chce přispět především k poznání života zvířat v různých částech světa a také k jejich ochraně. Výstava se koná pod záštitou Josefa Suchánka, hejtmana Olomouckého kraje a Františka Jury, primátora Statutárního města Prostějov. Úplně poprvé nabízí ke zhlédnutí obě kolekce, a to jak zvěře parohaté, tak dutorohé společně. (red)

Muzeum a galerie zve na výstavu Parohatí a dutorozí

Foto plakát MG PV

Výstava s názvem Parohatí a dutorozí představí historické trofeje z celého světa a zpřístupní unikátní sbírku Jaroslava Šmída. Zároveň svým edukativním charakterem také obohatí informacemi v popiskách a doprovodných materiálech. Výstavu můžete navštívit od 14. 7. do 9. 10. 2022 v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.

Svou sbírku lebek zvěře převážně z Afriky a Asie, kterou začal budovat v roce 2004, sám sběratel charakterizuje mottem: „Nemůžeme chránit to, co neznáme“. Návštěvníci budou mít možnost vidět obě části výstavy, a to jak trofeje zvěře parohaté, tak také dutorohé, společně úplně poprvé. Majitel sbírky, který není lovec, ani myslivec, chce přispět především k poznání života zvířat v různých částech světa a také k jejich ochraně. 

Slavnostní vernisáž s hudebním doprovodem a komentovanou prohlídkou se uskuteční ve čtvrtek 1. 9. 2022 v 17 hodin. (red)

Hvězdárna zve na přednášku Odvrácená strana Měsíce

ilustrační foto plakát

Přednáška s názvem Odvrácená strana Měsíce se uskuteční ve čtvrtek 24. 3. 2022 v osmnáct hodin na Hvězdárně Prostějov.

Přednáší Pavel Gabzdyl, pracovník Hvězdárny a planetária Brno, který se věnuje popularizaci astronomie. Je také autorem četné literární tvorby, za kterou v roce 2013 získal cenu Littera astronomica.

Přijďte na přednášku a dozvíte se proč se polokoule Měsíce liší a jaká tajemství skrývá jeho odvrácená a temná strana. (red)

Muzeum zve na přednášku Šmejdi a kyberšmejdi aneb jak nenaletět

ilustrační foto plakát

Muzeum a galerie města Prostějova zve veřejnost na přednášku s názvem „Šmejdi a kyberšmejdi aneb jak nenaletět“, kterou přednese Zuzana Slabá.

Uskuteční se ve čtvrtek 10. 3. 2022 v 16 h v přednáškovém sále Muzea a galerie v Prostějově. Podvodníci dnes využívají nových triků a často na ně narazíte v kyberprostoru. Přijďte se dozvědět, jak s internetem pracovat bezpečně a jakým způsobem se před tzv. šmejdy chránit. (red)