muzeum a galerie Prostějov

Muzeum zve na komentovanou prohlídku výstavy „Nikdy to nevzdám!"

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Komentovaná prohlídka výstavy, dokumentující životní zápasy právníka Františka Doležela (1900–1972), se uskuteční ve čtvrtek 2. února v 17:00 hodin v Galerii Špalíček, na ulici Uprkova 18 v Prostějově. Výstavou provede její autor Lubomír Novotný, historik Vědecké knihovny v Olomouci.

Výstava doprovází stejnojmennou knihu, jež pojednává o Františkovi Doleželovi, právníkovi a státním zástupci, který vynikal svým smyslem pro čest a spravedlnost. Panelovou část doplňuje improvizovaný kinosál odkazující ke kinu Atlas (později kinu Jas), které bylo provozováno v domě, který patřil rodině Františka Doležela. Knihu můžete zakoupit na pokladnách MGP. Výstava byla prodloužena do 26. února. (red)

Muzeum zve na výstavu Náš prostor / Our space

ilustrační foto plakát

Muzeum a galerie Prostějova zve na vernisáž výstavy s názvem Náš prostor / Our space, která se uskuteční ve čtvrtek 19. 1. 2023 v 17 hodin. 

Výstava vznikla ve spolupráci se Střední školou designu a módy a představí návštěvníkům studentské práce oborů Multimediální tvorby, Designu oděvu, Užité malby a designu interiéru. Objevte tvorbu nastupující generace mladých tvůrců, kteří svůj výtvarný styl teprve hledají. Výstava potrvá do 5. 2. 2023. (red)

Muzeum nabízí raritu. Vyrazte si pamětní minci!

Foto Muzeum a galérie Prostějov

Muzeum a galerie v Prostějově letos slaví 130 let (1893–2023) od svého založení. Roku 1893 se uskutečnila v Prostějově národopisná výstava, která dala základ muzejním sbírkám a odstartovala v tomto městě historii muzejnictví.

Můžete se těšit na výstavu, která tuto událost a historii muzea podrobně připomene. „Už nyní si ale můžete přijít vlastnoručně vyrazit pamětní minci. Oslavte tento rok s námi a přijďte si pro jedinečnou minci, která je k dostání pouze u nás, a bude k zakoupení jen v tomto roce. Razit můžete na pokladně MGP na náměstí T. G. Masaryka 2,“ zve ředitelka Veronika Hrbáčková. Cena je 20 Kč. (red)

Zajděte na hvězdárnu. Podívat se na nové architektonické návrhy její podoby

Foto MGP

Pro veřejnost bude výstava přístupná od 1. 12. 2022 a potrvá až do uzavření objektu nebo do odvolání.

V letošním roce vypsal zřizovatel  Muzea a galerie Prostějov, jehož je hvězdárna součástí, Olomoucký kraj, architektonickou soutěž na projekt „Muzeum a galerie v Prostějově – Rekonstrukce budovy hvězdárny“. Porota složená ze zástupců Olomouckého kraje, Statutárního města Prostějov, architektů a dalších odborných poradců vybírala dne 29. 9. 2022 z jedenácti předložených návrhů.

Vernisáž výstavy architektonických ideových návrhů nové podoby hvězdárny se uskuteční ve středu 30. 11. 2022 v 16 hodin přímo na hvězdárně v Kolářových sadech v Prostějově.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti

Foto plakát

Muzeum a galerie města Prostějova zve na vernisáž výstavy Broučci. Pohádka pro malé a veliké děti. Uskuteční se dnes – ve čtvrtek 24. listopadu  - v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na náměstí T. G. Masaryka 2. Na vernisáži vystoupí taneční obor ZUŠ V. Ambrose pod vedením Pavly Krieger-Jahodové.

Muzejním tématem výstavy letošních Vánoc jsou Broučci Jana Karafiáta (1846–1929). Své nejslavnější dílo vydal autor v roce 1876 anonymně. Uvedení jména spisovatele se kniha dočkala až ve svém desátém vydání roku 1912. Letos tak slavíme 110. výročí „odtajnění“ autora. Netradiční výstava je vytvořena z modrotisku – obrazů a bytových doplňků výtvarnice Antonie Dostálkové ze Starého Města u Uherského Hradiště. Kromě toho, že jde o ruční práci, v poslední době tolik ceněnou, vyznačují se velmi moderním vzhledem, který zůstává nadčasový.

Muzeum zve na vernisáž a výstavu o Františku Doležalovi

Foto František Doležal

V letošním roce uplynulo padesát let od smrti prostějovského rodáka, právníka Františka Doležela (1900–1972), pro mnohé neznámého člověka, o jehož životě a pohnutých osudech se do nedávna zajímalo jen několik „zasvěcených“ historiků.

V roce 2019 byla Františku Doleželovi v Prostějově na Žižkově náměstí domě čísla popisného sedm odhalena pamětní deska, ze které se kolemjdoucí dozvědí, že v tomto domě žil František Doležel, soudce a státní zástupce, který byl v roce 1947 pověřen vyšetřováním kauzy známé jako krčmaňská aféra a po únoru 1948 byl perzekuován a vězněn komunistickou mocí.

Muzeum zve na vernisáž výstavy Miroslav Wagner. Kresby a pastely

Foto plakát

Ředitelka Muzea a galérie Prostějov Veronika Hrbáčková zve na vernisáž výstavy Miroslav Wagner. Kresby a pastely. Uskuteční se ve čtvrtek 3. listopadu v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově na nám. T. G. Masaryka 2.

Miroslav Wagner za svůj život vytvořil několik početných i méně početných souborů, ve své tvorbě se věnoval také grafickému designu, ilustraci i typografii. Mnozí ho znají jako autora ilustrací slabikáře Máma, táta, já a Eda. Výstava vznikla při příležitosti 80. narozenin autora a představuje především kresby a pastely, dva dosud nevystavované soubory vytvořené Miroslavem Wagnerem od roku 2011 do současnosti.

Výstava potrvá do 29. ledna 2023. (red)

Muzeum a galerie láká na Muzejní kvízy

ilustrační foto plakát

Muzeum a galerie v Prostějově připravilo novou formu vzdělávacího a zábavného programu, kterým jsou Muzejní kvízy. 

Zájemci se mohou přihlásit na variantu, která je určena pro veřejnost nebo termín, který je určen přímo pro seniory. Můžete hrát s rodinou, přáteli, ve dvojici, ale i větších soutěžních týmech. Pro účinkující je zajištěno občerstvení a pro výherce jsou připraveny ceny.

Tip na sobotu. Babí léto s Bezručem v Kostelci na Hané

ilustrační foto

Muzeum a galerie Prostějov pořádá v sobotu 24. 4. 2022 od 10 hodin v Červeném domku Petra Bezruče v Kostelci na Hané (Bezručova 153) akci Babí léto s Bezručem.

Součástí programu pro děti, dospělé i seniory jsou komentované prohlídky, vyrábění, kvízy a křížovky. “Pro úspěšné luštitele máme připravené certifikáty, které osvědčí, že jste se stali znalcem Petra Bezruče,“ doplnila mluvčí MaG Prostějov Markéta Hamzová. (red)

Muzeum zve na vernisáž výstavy Parohatí a dutorozí

ilustrační foto plakát

Vernisáž výstavy Parohatí a dutorozí se uskuteční ve čtvrtek 1. 9. 2022 v 17 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově na náměstí T. G. Masaryka 2.

Úvodní slovo pronese a výstavou nás provede Ing. Jaroslav Šmíd, majitel sbírky historických trofejí z celého světa. Není lovec ani myslivec a chce přispět především k poznání života zvířat v různých částech světa a také k jejich ochraně. Výstava se koná pod záštitou Josefa Suchánka, hejtmana Olomouckého kraje a Františka Jury, primátora Statutárního města Prostějov. Úplně poprvé nabízí ke zhlédnutí obě kolekce, a to jak zvěře parohaté, tak dutorohé společně. (red)