fotografie

Spolek prostějovských fotografů bude vystavovat na zámku

Foto plakát

V Městské galerii prostějovského zámku bude při příležitosti 12. výročního Memoriálu Luďka Mařáka vystavovat Spolek prostějovských fotografů. Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek.

Společnou výstavu i letos členové spolku věnují velké osobnosti. Letos jde o fotografa, milovníka přírody a zakládajícího člena Luďka Mařáka, který v roce 2011 tragicky opustil tento svět. 

Vernisáž výstavy se koná 7. prosince od 17:00 hodin v baru vino & tapas, samotná výstava bude k vidění v prostorách zámecké galerie na Pernštýnském náměstí v Prostějově a do 22. prosince. Otevřeno je od středy do neděle. (red)

Špalíček zve na výstavu Robert Vano: Memories

Foto Magistrát města Prostějova

Vernisáž proběhne v pátek 2. června 2023 v 17:00 hodin v Galerii Špalíček, Uprkova 18, Prostějov. Výstavu je možné vidět v době od 3. června do 23. července 2023.   Součástí slavnostního zahájení bude beseda s Robertem Vano v přednáškovém sále Národního domu, Prostějov 2. června 2023 v 19:00 hodin.

Vstupenky můžete zakoupit na pokladnách muzea v hlavní budově na nám. T. G. Masaryka 2, v Galerii Špalíček Uprkova 18 a také online na e-shopu www.czechartphoto.com.

Zapojte se do soutěže Cestovatelský fotodeník

Foto plakát

Principem soutěže je, aby účastníci cestovali po České republice a navštívili a vyfotografovali co nejvíce památek, které jsou do projektu začleněné. V Prostějově můžete zvěčnit radnici, zámek, Knížecí dům, Národní dům, kostel Povýšení sv. Kříže, Mariánský sloup, kostel sv. Jana Nepomuckého s klášterem, Galerii Špalíček, kostel Církve husitské a Muzeum a galerii. Soutěž trvá od 1. března 2023 do 31. srpna 2023.

Celkový seznam památek je k dispozici přímo v mobilní aplikaci Cestovatelský fotodeník nebo v záložce SEZNAM VŠECH PAMÁTEK na stránce www.cestovatelskyfotodenik.cz, kde také naleznete kompletní informace o soutěži.

Výhercem soutěže se stane ten soutěžící, který pomocí dané aplikace vyfotografuje nejvíce památek a tím získá největší počet bodů. Výhra bude udělena za první 3 místa a odměnou bude poukaz na ubytování v jednom z členských měst sdružení.

Fotopostřeh. Bezejmenný

Foto ber

Jména dáváme všemu a všelijaká.

Přesto se občas najde něco, pro co pojmenování nemáme. A tak vznikne bezejmenný vodní tok. Mimochodem, nalézá se v jižních Čechách. (ber)

Tip na výlet. Vlastivědné muzeum Olomouc nabídne průřez tvorbou Jana Saudka

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Jan Saudek je světoznámý český fotograf, který 13. května oslavil 87 narozeniny. Vlastivědné muzeum Olomouc při této příležitosti nabízí možnost, prohlédnout si jeho tvorbu, mimo jiné fotky adjustované a kolorované samotným autorem, který tuto techniku používá od roku 1977. Výstava je přístupná od 23. května do 21.srpna.

Saudek se věnuje převážně ateliérové fotografii, která je pro jeho dílo stěžejní a známá široké veřejnosti. Nejčastějším předmětem fotografií je žena, ženské tělo a vztah ženy a muže. Na výstavě však uvidíte i méně známou tvorbu raných let, kdy se fotograf zabýval spíše tematikou dětství a rodiny. Může tak návštěvníka překvapit svou jemností…

Josef Franc zve na výstavu Moravské Toskánsko. Do Drahanovic

ilustrační foto plakát

Černá věž v Drahanovicích bude od 2. dubna do 19. června hostit výstavu fotografií známého prostějovského fotografa Josefa France. Tentokrát návštěvníky provede Moravským Toskánskem.

"Za těmito snímky jsem se během roku vydával pěšky s fotoaparátem u pasu toulat krajinou, nepříliš vzdálenou od Prostějova a přeci tak bizarní. Silně zvlněná malebná krajina s dlouhými pásy hnědých či zelených polí, táhnoucích se až k obzoru, různorodě do sebe graficky zakomponovaných, doplněných tu malým remízkem, stromem či kapličkou, se rozkládá mezi Mořicemi, Litenčicemi a Kyjovem. Kyjovské pahorkatině, jak je geograficky oblast pojmenovaná, se však nejen mezi fotografy říká Moravské Toskánsko pro její podobu a atmosféru podobnou právě italskému Toskánsku.

Umělecké sbírky města se opět rozrostou. I o historické fotografie

Foto Bob Pacholík

Rada města Prostějova schválila nákup uměleckých děl autorů Boba Pacholíka, Zdeňka Kazdy a Bohuše Čížka.

Komise pro nákup uměleckých děl pořízení trojice artefaktů za 33 500 korun doporučila. Městské sbírky se tak opět rozšíří – mimo jiné také o vzpomínku na exprezidenta Václava Havla.

Festival současného umění odstartovaly fotografie Jindřicha Štreita

foto Magistrát města Prostějova

Pilotní ročník Festivalu současného umní právě probíhá v Prostějově. Ve čtvrtek 30. 9. 2021 začínal vernisáží velmi působivých velkoformátových fotografií Jindřicha Štreita. Ty jsou v prostorách zámecké galerie k vidění až do 14. listopadu.

V hlavní budově prostějovského muzea se ve stejný den uskutečnila komentovaná prohlídka výstavy multimediální umělkyně Veroniky Šrek Bromové. Podrobné informace k festivalu najdete na https://www.prostejov.eu/redakce/index.php?clanek=285779&lanG=cs&slozka=126990. (red)

Městská galerie nabídne novou výstavu

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

„Ze tmy ke světlu" je titul výstavy Jindřicha Štreita, kterou budou moci lidé navštívit od 30. září do 14. listopadu v zámecké Městské galerii na Pernštýnském náměstí.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. září od 17 hodin. (red)

Cestovatelé v knihovně? Zatím jen na fotografiích…

Foto Kateřina Francová

V posledních letech se v prostějovské knihovně stalo dobrou tradicí přivítat na pravidelné cestovatelské besedě těsně před Vánocemi prostějovskou rodačku Kateřinu Francovou. Letos je ale všechno jinak.

„Cestovatelských besed proběhlo nakonec jen několik, a kdy se bude moct uskutečnit další, zatím nevíme. Také na osobní setkání s Katkou si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Zatím si ale můžete přijít prohlédnout její fotografie. Od 16. prosince vystavuje v naší Galerie Na Půdě fotky ze své poslední velké cesty, kterou podnikla v únoru 2020 na indonéské ostrovy Sumatra a Nias. Kateřina Francová je cestovatelkou tělem a duší. Posledních 13 let strávila na Mallorce, odkud se s batohem a foťákem vydávala poznávat svět.