fotografie

Fotopostřeh. Bezejmenný

Foto ber

Jména dáváme všemu a všelijaká.

Přesto se občas najde něco, pro co pojmenování nemáme. A tak vznikne bezejmenný vodní tok. Mimochodem, nalézá se v jižních Čechách. (ber)

Tip na výlet. Vlastivědné muzeum Olomouc nabídne průřez tvorbou Jana Saudka

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Jan Saudek je světoznámý český fotograf, který 13. května oslavil 87 narozeniny. Vlastivědné muzeum Olomouc při této příležitosti nabízí možnost, prohlédnout si jeho tvorbu, mimo jiné fotky adjustované a kolorované samotným autorem, který tuto techniku používá od roku 1977. Výstava je přístupná od 23. května do 21.srpna.

Saudek se věnuje převážně ateliérové fotografii, která je pro jeho dílo stěžejní a známá široké veřejnosti. Nejčastějším předmětem fotografií je žena, ženské tělo a vztah ženy a muže. Na výstavě však uvidíte i méně známou tvorbu raných let, kdy se fotograf zabýval spíše tematikou dětství a rodiny. Může tak návštěvníka překvapit svou jemností…

Josef Franc zve na výstavu Moravské Toskánsko. Do Drahanovic

ilustrační foto plakát

Černá věž v Drahanovicích bude od 2. dubna do 19. června hostit výstavu fotografií známého prostějovského fotografa Josefa France. Tentokrát návštěvníky provede Moravským Toskánskem.

"Za těmito snímky jsem se během roku vydával pěšky s fotoaparátem u pasu toulat krajinou, nepříliš vzdálenou od Prostějova a přeci tak bizarní. Silně zvlněná malebná krajina s dlouhými pásy hnědých či zelených polí, táhnoucích se až k obzoru, různorodě do sebe graficky zakomponovaných, doplněných tu malým remízkem, stromem či kapličkou, se rozkládá mezi Mořicemi, Litenčicemi a Kyjovem. Kyjovské pahorkatině, jak je geograficky oblast pojmenovaná, se však nejen mezi fotografy říká Moravské Toskánsko pro její podobu a atmosféru podobnou právě italskému Toskánsku.

Umělecké sbírky města se opět rozrostou. I o historické fotografie

Foto Bob Pacholík

Rada města Prostějova schválila nákup uměleckých děl autorů Boba Pacholíka, Zdeňka Kazdy a Bohuše Čížka.

Komise pro nákup uměleckých děl pořízení trojice artefaktů za 33 500 korun doporučila. Městské sbírky se tak opět rozšíří – mimo jiné také o vzpomínku na exprezidenta Václava Havla.

Festival současného umění odstartovaly fotografie Jindřicha Štreita

foto Magistrát města Prostějova

Pilotní ročník Festivalu současného umní právě probíhá v Prostějově. Ve čtvrtek 30. 9. 2021 začínal vernisáží velmi působivých velkoformátových fotografií Jindřicha Štreita. Ty jsou v prostorách zámecké galerie k vidění až do 14. listopadu.

V hlavní budově prostějovského muzea se ve stejný den uskutečnila komentovaná prohlídka výstavy multimediální umělkyně Veroniky Šrek Bromové. Podrobné informace k festivalu najdete na https://www.prostejov.eu/redakce/index.php?clanek=285779&lanG=cs&slozka=126990. (red)

Městská galerie nabídne novou výstavu

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

„Ze tmy ke světlu" je titul výstavy Jindřicha Štreita, kterou budou moci lidé navštívit od 30. září do 14. listopadu v zámecké Městské galerii na Pernštýnském náměstí.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. září od 17 hodin. (red)

Cestovatelé v knihovně? Zatím jen na fotografiích…

Foto Kateřina Francová

V posledních letech se v prostějovské knihovně stalo dobrou tradicí přivítat na pravidelné cestovatelské besedě těsně před Vánocemi prostějovskou rodačku Kateřinu Francovou. Letos je ale všechno jinak.

„Cestovatelských besed proběhlo nakonec jen několik, a kdy se bude moct uskutečnit další, zatím nevíme. Také na osobní setkání s Katkou si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Zatím si ale můžete přijít prohlédnout její fotografie. Od 16. prosince vystavuje v naší Galerie Na Půdě fotky ze své poslední velké cesty, kterou podnikla v únoru 2020 na indonéské ostrovy Sumatra a Nias. Kateřina Francová je cestovatelkou tělem a duší. Posledních 13 let strávila na Mallorce, odkud se s batohem a foťákem vydávala poznávat svět.

Na náměstí bude k vidění netradiční pojízdná vánoční výstava

Foto Mira Macík

Deset let a bezmála 70 rodin u vánočních stromečků. Tak by se dala stručně shrnout podstata projektu Venduly Burgrové, který bude k vidění před Vánoci na náměstí, a to hned vedle vánočního stromu. Výstavním prostorem bude netradičně interiér nákladního automobilu a navštívit ji můžete 21., 22. a 23. prosince od 16.00 do 19.00 hodin.

K tomuto netradičnímu řešení expozice výstavy dospělo vedení pořádajícího Kulturního klubu Duha kvůli aktuální epidemiologické situaci, která nedovoluje uspořádání výstavy v klasické galerii.

„Do dodávky budou vstupovat návštěvníci výstavy jednotlivě a prostor bude po celou dobu otevření ventilován,“ uvedl kurátor výstavy Mira Macík.

Starý Prostějov. Náměstí Petra Bezruče

Foto SOkA

Náměstí Petra Bezruče bylo podle českého básníka pojmenováno v roce 1927.

Během nacistické okupace se v letech 1940 až 1945 nazývalo Grillparzerovo náměstí (Grillparzer-Platz). K původnímu pojmenování se vrátilo po válce od 27. července 1945. (ber)

Starý Prostějov. Atrium

Foto SOkA

Málokdo už ví, že dnešní budova Atria patřila původně prostějovské konfekční firmě Rolný, založené roku 1862.

Největší rozkvět firma zaznamenala v období mezi dvěma světovými válkami. V průběhu let 1935–1938 otevřel Arnošt Rolný 10 filiálek se sítí prodejen v 10 různých zemích světa. Prosperita firmy však značně utrpěla v době nacistické okupace a únor 1948 pak dílo zkázy dovršil definitivně. V budově proto později sídlilo mimo jiné kulturní středisko, dnes je z něj multifunkční objekt. (ber)