fotografie

Městská galerie nabídne novou výstavu

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

„Ze tmy ke světlu" je titul výstavy Jindřicha Štreita, kterou budou moci lidé navštívit od 30. září do 14. listopadu v zámecké Městské galerii na Pernštýnském náměstí.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. září od 17 hodin. (red)

Cestovatelé v knihovně? Zatím jen na fotografiích…

Foto Kateřina Francová

V posledních letech se v prostějovské knihovně stalo dobrou tradicí přivítat na pravidelné cestovatelské besedě těsně před Vánocemi prostějovskou rodačku Kateřinu Francovou. Letos je ale všechno jinak.

„Cestovatelských besed proběhlo nakonec jen několik, a kdy se bude moct uskutečnit další, zatím nevíme. Také na osobní setkání s Katkou si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Zatím si ale můžete přijít prohlédnout její fotografie. Od 16. prosince vystavuje v naší Galerie Na Půdě fotky ze své poslední velké cesty, kterou podnikla v únoru 2020 na indonéské ostrovy Sumatra a Nias. Kateřina Francová je cestovatelkou tělem a duší. Posledních 13 let strávila na Mallorce, odkud se s batohem a foťákem vydávala poznávat svět.

Na náměstí bude k vidění netradiční pojízdná vánoční výstava

Foto Mira Macík

Deset let a bezmála 70 rodin u vánočních stromečků. Tak by se dala stručně shrnout podstata projektu Venduly Burgrové, který bude k vidění před Vánoci na náměstí, a to hned vedle vánočního stromu. Výstavním prostorem bude netradičně interiér nákladního automobilu a navštívit ji můžete 21., 22. a 23. prosince od 16.00 do 19.00 hodin.

K tomuto netradičnímu řešení expozice výstavy dospělo vedení pořádajícího Kulturního klubu Duha kvůli aktuální epidemiologické situaci, která nedovoluje uspořádání výstavy v klasické galerii.

„Do dodávky budou vstupovat návštěvníci výstavy jednotlivě a prostor bude po celou dobu otevření ventilován,“ uvedl kurátor výstavy Mira Macík.

Starý Prostějov. Náměstí Petra Bezruče

Foto SOkA

Náměstí Petra Bezruče bylo podle českého básníka pojmenováno v roce 1927.

Během nacistické okupace se v letech 1940 až 1945 nazývalo Grillparzerovo náměstí (Grillparzer-Platz). K původnímu pojmenování se vrátilo po válce od 27. července 1945. (ber)

Starý Prostějov. Atrium

Foto SOkA

Málokdo už ví, že dnešní budova Atria patřila původně prostějovské konfekční firmě Rolný, založené roku 1862.

Největší rozkvět firma zaznamenala v období mezi dvěma světovými válkami. V průběhu let 1935–1938 otevřel Arnošt Rolný 10 filiálek se sítí prodejen v 10 různých zemích světa. Prosperita firmy však značně utrpěla v době nacistické okupace a únor 1948 pak dílo zkázy dovršil definitivně. V budově proto později sídlilo mimo jiné kulturní středisko, dnes je z něj multifunkční objekt. (ber)

Kometa Neowise brázdí letní nebe. Máte jedinečnou možnost ji spatřit

Foto Jarek Oszyva

Dokázali byste čelit divokým zvířatům, abyste mohli vyfotografovat takovou oblohu? Polský astrofotograf Jarek Oszyva to dokázal a my se všichni můžeme těšit z výsledku.

 

Zaprvé byly vidět tisíce hvězd a mnoho nejjasnějších bylo působivě modrých. Za další se dalo rozpoznat několik červeně zářících mlhovin, včetně mlhoviny Kalifornie zcela vpravo a mlhovin Srdce a Duše nad ní. A samozřejmě kometa Neowise. Na kompozitním obrazu z dlouhých expozic pořízených minulý týden míří přímo vzhůru modře zářící iontový ohon komety, pryč od vycházejícího Slunce a doprava ho sleduje sluneční světlo odrážející prachový ohon. Obraz kombinuje tři expozice následně pořízené během více než 10 minut ze stejného místa poblíž Międzygórze v Polsku.

Starý Prostějov: Špalíček

Foto SOkA, ber

Dnes vám představujeme jednu z fotografií, zachycující původní "Špalíček" v Uprkově ulici.

Bohužel se nám nepodařilo zjistit, z kterého roku fotka pochází. Tohle místo se změnilo hodně, co říkáte? (ber)

Starý Prostějov: Husserlovo náměstí

Foto SOkA

Dnes vám předkládáme pohled na tehdejší Rudolfovo a nyní Husserlovo náměstí v Prostějově.

Bývalo moc hezké, viďte. A jeden dům se skoro nezměnil. (ber)

Starý Prostějov: Sladkovského ulice

Foto SOkA

Některá místa v Prostějově se nemění. Pan továrník Rolný by svou továrnu ve Sladkovského ulici zcela jistě poznal i dnes.

Tedy zvenčí samozřejmě. (ber)

Starý Prostějov: Náměstí a dům U Zeleného stromu

Foto archiv Palírna U zeleného stromu

Dnešní fotografie pochází z let 1950–59. Zachycuje nynější náměstí TGM a radnici.

A také dům U Zeleného stromu. Ten už ovšem nesl název Starorežná, který společnost měla od znárodnění v roce 1948 v různých podobách až do roku 2016. (ber)